Bisiklet yönetmeliği

Scudo
Tepki
37
Bisiklet
Kron
Ya abi bırak ya. Yasada çıksa fermanda verilse bisiklet sürücüsüne saygı yok. Hiç önemsenmiyoruz. Valla yollara çıkmaktan artık çekiniyorum. Hiç inandırıcı değiller. Bisikleti hala oyuncak olarak görüyorlar.

Kafaikiteker

Aktif Üye
Tepki
340
Bisiklet
Merida
Umarım yhönetmelikteki gibi olur herşey. Olmasını okadar çok isterim ki ama bizde bırakın yaya ya bırakın bisklet ve motora araç sürücülerinin bile birbirlerine saygııs yok. Biz onlarada kendimizede saygıyı gösterelim yeter. inanırmısınız aracın durmadığı ışıkta ben duruyorum aracın yayaya vermediği yolu ben veriyorum. çok özür dierim ben derken bir bisikletli olark diyorum ve bisikleseverfler adına diyorum . belki saygı duyarlar diye ama onlar saygı duymuyorlar diyede onlar gibi olamıyoruz. Trafikte saygı dolu günlerimizin olması dileği ile herkese pedallı günler dilerim.

• Beğen
Tepkiler: nsblt37

Hurol Yoney

Daimi Üye
Tepki
307
İsim
Hürol
Bisiklet
Diğer
Bisiklet deyim yerindeyse yolların garibanıdır. En kolay horlanan araç. Öyle ki iki teker olmasına rağmen motosikletlerin dahi bizi ezdiği oluyor. Bisikletle ilgili br makale okumuştum ve orada " bisikletinizi yeni ve bakımlı göstermeyin. Eski ve bakımsız gözüksün" diyordu. Bu kısmen çalınmaya karşı bir önlem olsa da dışarıda bakımlı bir bisiklete binan insana sanki " aylak boş gezen" mantığı ile bakabiliyorlar. Bunlar tabi gözlemlerim yanılıyor da olabilirim. Sığ bir yaklaşım tabii.

Yani neticede ehliyet kursunda bisikletin trafikteki durumu ve taşıt statüsünü gösterseler de kişi onu benimsemeyip almak istemedikten sonra en detaylı yönetmeliği de yapsanız sorunlar devam eder.

• Beğen
Tepkiler: kadir tanrıkulu
Tepki
3
Bisiklet
Kron
Halkın bisikleti benimsenmesi, araç olarak görmesi ve bisiklet kullanımının yaygınlaşması için gerekliydi. Umarız kısa sürede hayata geçer.

• Beğen

adilmusazafer

Forum Demirbaşı
Tepki
255
İsim
Adil Musa ZAFER
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İnşallah trafikte hiçe sayılmadığımız kurallarımızı herkes öğrenir, bilir..

• Beğen

h.erarslan86

Aktif Üye
Tepki
75
Bisiklet
Mosso
Çok geç kaldık.
Daha baya zaman var. Ehliyet sınavı eğitimlerinde falan sanırım bisiklet bisiklet yolu vs ile ilgili bilgi yok. Sürücülerin bir çoğu bunlardan habersiz. Bu noktalarda da sıkıntı var. Gerçi çoğu levha trafik kuralından bi' haberiz ya neyse. Bisikletli sayısı da çok az yollarda. Ciddiye alınmıyorlar bu nedenle. Ulaşım aracı olarak değil sadece çoluk çocuğun bindiği oyuncak olarak görüyrolar.

• Beğen

Hayrettin

Forum Demirbaşı
Tepki
662
İsim
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
@kadir tanrıkulu

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Bu yönetmeliğin bir işe yarayacağına inanmıyorum.
Bu güne kadar bu ülkede hangi yönetmelik uygulanabilmiş ki bu uygulansın?
Halk bilinçlendirilmeden yönetmelik ile iş görülmez.
You Tube bisiklet yoluna park etmiş araçları ifşa eden videolarda dolu. Sonuç ortada.
Bu iş bisiklet yolu ile olmaz.
Bisiklet yolları hakkında şahsi kanaatim şudur:
Bisiklet yolu, bisikletlileri yönetmelik ile tanımlanmış yollara hapsetmek, o yollar dışında bisikletlilere kullanım hakkı tanımamaktır.
Bisiklet yolu mantığını reddediyorum. Bisiklet yolu bisiklet kullanımını "hobi" sınırlarının içine hapsedecektir. Bisiklet bir ulaşım aracıdır ve motorlu araçların kullanıldığı her ortamda kullanılabilir. Kimse bisikletlileri bisiklet yollarına hapsedemez.
Bisiklet yolları yapıldığı zaman araç sürücüleri trafikte bize yaşam alanı vermeyecek. Gidin bisiklet yolunda sürün, bizim yolumuza girmeyin diyecekler. Yaşayıp göreceğiz. Ama ben böyle olacağını düşünüyorum.
Sonuç olarak Pakistan'dan biraz hâllice olan bir ülkede bisiklet yolunun bisiklet kültürünün geliştirilmesi ve insanlardaki bisiklet duyarlılığının arttırılması konusunda bir faydasının olacağını düşünmüyorum.

Hurol Yoney

Daimi Üye
Tepki
307
İsim
Hürol
Bisiklet
Diğer
@Hayrettin Ben bunu Çanakkale'de çok yaşıyorum. Truva Caddesi'nde makul genişlikte bir kaldırım ve Bisiklet yolu yanyana insan ayırt etmeksizin bisiklet yolunu tercih ediyorlar. Birşey de demiyorum yani tepki de göstermiyorum açıkçası. Ancak anlamda vermeye çalışıyorum bir tek şehrin iki ana arterinden biri olduğundan belki kendilerini daha iç tarafta olduğu için daha güvenli hissediyorlar olabilir diyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bunların türkiyede hayata geçtiğini torunlarım görecekmi acaba demek geliyor içimden.

evranos

Üye
Tepki
1
Bisiklet
b'Twin
Tüm bu problemlerle hem sanal mecrada hem gerçek hayatta sıkça karşı karşıya geldiğimiz için; en azından sadece bisiklet yollarının denetimi üzerine bir kampanya başlattık. Elektronik denetleme sisteminin caydırıcı olduğunu düşünüyorum, umarım kampanya başarıyla sonuçlanır. (link)

• Beğen
Tepkiler: fatihİ.10

haaldemir

Üye
Tepki
14
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
imzaladık, inşallah değerlendirip uygun görürler...

fatihİ.10

Üye
Tepki
86
İsim
Fatih İ.
Bisiklet
Cube
imzaladim.whatsaptan da gonderdim 3 5 kisiye. sonuc alinir insallah.
ankara'da da baslatalim dicem ama bisiklet yolu yok zaten.sag seritten giderken korna/kufur yemeye devam

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
467
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Büyük Şehirlerde Bisiklet Yönetmeliği
Şehir içi yollarda bisikletin ulaşım amacıyla kullanılmasını sağlamak, bisiklet yolları, bisiklet istasyonları ve bisiklet park yerlerinin planlanması, tasarlanması, yapılması ve işletilmesine ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlendi.Yönetmeliğe göre, bisiklet yolları, öncelikli topoğrafyanın müsait olduğu yerlerde yapılacak. Gidiş yönünde yolun sağ tarafında yol platformu ile yaya kaldırımı arasında planlanacak bisiklet yolu ağları üzerinde, bisiklet kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak sayıda yeterli park istasyonları ve park yerleri yapılacak.

(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@oguz169

Sanki yeni bir şeymiş gibi haber yapılmış.