bisiklet yolundan gitmeye zorlanan yayalar

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında buraktellioglu tarafından paylaşıldı.

1. buraktellioglu

buraktellioglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    zeytinburnu metrosunun yanındaki bisiklet yolunun bisikletler için değil alışveriş merkezine giden insanlar için yapıldığını düşünüyorum tekzenin önündeki dar kaldırım yüzünden insanlar mecburen bisiklet yoluna iniyor ve oradan yürüyor insanlara kabahat bulamıyorum çünkü kaldırım çok dar tekzenin içinden yürüme imkanı var ama insanlar burayı kullanmıyor çünkü ayak yolu değil genelde dış tarafdan marmara foruma gitmek isteyenler yol keskin bi şekide hipodrom tarafına dönen yere kadar bisiklet yolunun içindeler bisiklet yolu bakırköyde bitiyor yeni olan eski olan sahil deki zaten kaderine terk edilmiş rezalet bir durumda haftasonu srikeciye kadar bi tur yapiyim dedim yer yer yolu bile bulamıyorsunuz bisiklet yolunun tam üzerinde mangal yapmalarını geçtim resmen sofrayı bisiklet yolunun tam üzerine kurup oturmuş kalabalık bir ailenin misafiri oldum mecburen bisikletimle adamlar bide bana şöyle sesleniyorlar [ la yokardan geçseaaaaaaaa ]:rolleyes: şimdi burayı geçtim sahil zaten kopmuş yol falan kalmamış biara inat ettim yolu bulucam diye baktım aynı yerde dönüp duruyorum resmen kendi kendime koptum:( samatya tarafında ise yolu otuma banklarına sıfır yapmışlar hatta banklar yolun içinde tam bir komedi sahil bu kadar kötü durumda iken yeni yapılan bu tam donanımlı bisiklet yolunun alışveriş merkezine gelen insanlar için yapılmış olduğunu biz bisiklet kullanan arkadaşlarında ağzına bir parmak bal çalındığını düşünüyorum zira diğer tarafları bu kadar kötüyken yeni yolun mükemmeliği beni dumura uğratıyor burayı kullanan arkadaşların düşünceleri neler paylaşırsanız sevinirim ya tam yapsınlar adam gibi yada bizim gözümüzü boyamasınlar arkadaş:)

ihsan onur şener bunu beğendi.
  2. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Noktalama işaretleri kullanılmamış ve okumak eziyet resmen. Köşeli parantezi kullanmayı biliyorsanız, diğerlerini de kullanabileceğinizi görebiliyorum. Biraz özen, lütfen.

3. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    aynı durum ,anadolu yaka içinde geçerli bisiklet yolları var ama kullananlar ,en az mangalcılar kadar çok değil ,pazar günleri dragosun tepeleri mangal dumanından gözükmüyor, ben sabahları bostancıdan en erken saatte pendiğe gidiyorum feribot ile yalova güzergahlarına ulaşıyorum dönüşü ise yalovadan deniz otobüsü ile bostancıya yapıyorum çünki pendik-bostancı sahil aman aman gidilecek gibi değil..bisiklet yoluna mangal kuranlar oluyor bazen ....orada istanbul büyük şehir belediyesinin bisikletli güvenlik memurları var ama hikaye tabi adamlar bisiklet ile başka yerleremi gidiyorlar onları pazar günü göremiyorum öğle sonraları ....
    bağdat caddesine bisiklet yolu yapıldı sola işaretler çizildi araçlar işaretler üzerinden gidiyor ,burada çok yazdık ama hep kendimiz dinleyeceğiz yetkililer talebe göre harekete geçiyor istanbulda bisiklet kullanıcısı fazla olmadığı için belediye az bisiklet kullananlar için kılını kıpırdatmıyor,evet bisikletliler derneği var artık şikayetlerimizi onlara götüreceğiz..

buraktellioglu bunu beğendi.
  4. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bence bisiklet yolları yapılsa , sadece bisikletlerin gidece yollar olsa bisiklet kullanıcıların sayısıda artar.

Tuzlada ise şöyle bi durum var daha vahim aslında :D bisiklet yolunu yürüyüş yolu zanneden insanlar var :D haliyle bisiklet sürmek işkence dur kalk dur kalk yapmaktan bisiklete ısınamıyorsun
    Pendik-bostancı sahil yolu bisikletciler için en güzel yer... tabii yan faktörler her yerde oldugu gibi burada da var malesef :(

5. Nüvit Becan

Nüvit Becan Üye

Seviye:
    Merhaba,
    Yukarıda bahse konu olan yollarda bisiklet kullanmak,hakikaten keyiften çok eziyet haline geldi. Yaptığınız en nazik ikaz bile ,bu kişiler tarafından şahıslarına karşı bir hakaret yapılmış gibi algılanıyor,istenmeyen sorunlara yol açıyor. Ayrıca bu yollarda belediyenin ,görevlendirmiş olduğu bence etkisiz elemanlar var ,kendilerine bisiklet yolunda motorun ne işi var diyorsunuz ,yooh beyim geçemez diyor ,peki bu ne diyorsun ,o gözden kaçtı ,ama plakasını tespit ettik diyor ,tam bir komedi,hakikaten neremiz doğru ki????Sadece işte bu tip forumlarda dertleşip dururuz.. Keyifli,kazasız belasız günler dilerim..

6. buraktellioglu

buraktellioglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    uyarınız için teşekkür ederim . daha özenli olmaya çalışacağım bu konuda biraz zayıfım.

randomname83 bunu beğendi.
  7. BurakSayın

BurakSayın Yeni Üye

Seviye:
    İstanbul Anadolu yakası Pendik - Kadıköy sahil güzergahı iki ayrı şehir görünümünü bize sunuyor. Pendik - Bostancı arası bisiklet yolunda yürüyüş yapanlar , mangal yakanlar , top oynayanlar , uçurtma uçuranlar ve bu yolda bisikletle gidenlere sataşıp azarlayanlar yani eziyet. Bostancı - Kadıköy arası yol kurallarına uyanlar, sürat meraklısı ergenler, 500m - 1 km yol gidecek olup da 1500 km gidecek ekipmanla takılanlar, patenciler ama her şeye rağmen rahat bir sürüş. Benim gözlemlerim bunlar. A bir de en önemli husus özellikle Küçük yalı sonrası Pendik istikametinde ( sanırım bilerek yapıyorlar ) bisiklet yolu bir çok noktada cam kırıkları ile dolu. Biz binmeyelim diye bira, kola vs. şişelerini kırıp bisiklet yoluna atıyorlar sanki.

8. DoğukanYılmaz

DoğukanYılmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kask, eldiven, gözlük takmak çok mu göze batıyor acaba bi bisikletçi olarak bu cümleyi sizden görmek beni üzdü.Siz böyle düşünüyorsanız Allaaahhh diğerleri ne gözle bakıyolardır bize :)

9. BurakSayın

BurakSayın Yeni Üye

Seviye:
    Kask + eldiven + gözlük + km saati + far bunlar standart donanım üstadım. Ben ondan bahsetmedim. Çift suluk takanlar, fransa bisiklet turu edası ile sürüş yapanlar , takım formaları ve tayt konusunu iyice abartanlar dan bahsediyorum... Altı üstü bostancı - cadde bostan arası giderken süngerli silikonlu tayt giyen arkadaşa ( ki sağlık zorunluluğundan giyiyorsa özürümü en içtenlikle sunarım ) ben daha ne diyeyim.

DoğukanYılmaz bunu beğendi.
  10. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Okurken İstabul'lu olmamama rağmen içim yandı yemin ediyorum. Polis buralara bakmaz mı ya? Şikayet edin arkadaşlar artık eskisi gibi değil baktınız polis ti'ye alıyor BİMER'e şikayet edebilirsiniz en geç 3 gün içerisinde ilgileniyorlar. Ama onlar da ilgilenmezse... Yozgat'ta böyle bir durum yok çünkü bisiklet yolu yok olmasına da gerek yok + yapacak yer yok yapsalar da kullanacak adam yok :) zaten Yozgat'da şehir içi ortalama hız düşük olduğu için belli bir kondisyondan sonra arabaları rahat sollayabiliyorsun mesela ben daha bugün solladığım arabaların sayısını unuttum ama aralarında polis otosu da vardı ileride zincir atıp durmam gerektiğinde içerideki adam eliyle beni işaret edip arkadaşına bir şeyler söyledi ;)

11. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Burak Bey söylediğiniz yerdeki (Zeytinburnu Metro) yayalara çok da kızmamak lazım aslında çünkü yürüyebilecekleri gerçekten başka bir yer yok..
    Ben de bir iki kere oradan yaya olarak geçtim. Tek kişinin zor sığdığı kaldırımda önüme, yürümek istememesine rağmen sokağa çıkmış biri denk geldi mi ister istemez yola iniyorum.

Bu tamamen belediyenin yaptığı bir göz boyama çalışması gerçekten de. Kızılması gereken merci belediye bence..

Bu arada bisiklete binerken ister 5km bineyim ister 105km bineyim taytımı ve formamı giyerim.
    Forma terlememi, tayt acı çekmemi engelliyor, 5km-105km farketmiyor.

DoğukanYılmaz bunu beğendi.
  12. DoğukanYılmaz

DoğukanYılmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ah bide biseklet yollu çıkışlarına park edip yolu kapatanlar yok mu:eek:ut: resimlerini çekip şikayet etmek lazım :evil:. Bide bisiklet yolunda bira şişeleri kıranlar var artık bisikletçilerin oyunu mudur yoksa bizi çekemyenlerin yaptığı bir şey midir orası muamma.Bu yüzden geçen lastiğim patladı 16 TL girdi bana :D

13. mustafa burak

mustafa burak Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    burada kaldırımlar gayet geniş ama yayalar yine de bisiklet yolunu kullanıyor, özellikle de ayaküstü sohbet için. arabalar için de ekstra park yeri olmuş. çekilmeleri için uyardığında da sanki suçlu olan bizmişiz gibi üste çıkmayı biliyorlar. eğitim şart!

14. BurakSayın

BurakSayın Yeni Üye

Seviye:

Ben Zeytinburnu bölgesinden bahsetmemiştim. Anadolu yakası Pendik - Kadıköy bölgesi hakkında yazdım. Ayrıca giyim tercihiniz size kalmıştır, size yakışanı, rahat ettiğiniz kıyafeti yani kendi tercihinizi giyersiniz. Ben kendi yaşadığım alanda, tahminlerim üzerinden ( ki kendi yaşam tecrübeme dayanarak ) bir yorumda bulundum. Her tayt ve forma giyene eleştiride bulunmadım. Ne kadar km yaparken acı çekeceğiniz veya terleyeceğiniz sizin bilginiz dahilinde. Benim bahsettiğim mesafe 2 km civarı bir uzunluk. Belki daha da kısa. Ya zaten kimi neyi kastettiğimi okuyan herkes anlamıştır ve anlayacaktır yani. Savunmaya geçmenize gerek yoktu :)

15. BurakSayın

BurakSayın Yeni Üye

Seviye:
    En son 2 hafta önce Küçükyalı çıkışı yaşadığım bir olayı aktarayım size. Ortalama altı bir süratte (15 - 18km gibi ) bisiklet yolundan gidiyordum. Saat 18:30 - 19:00 civarı. Bisiklet yoluna giren 3 kişi çıktı önüme , ağır ağır ilerliyorlardı. Yaya yolunda da bir kadın çocuğunun yanında yürüyor ve çocukta da 3 tekerlekli bisiklet vardı. Malum çocukların ne yapacağı belli olmaz. Bunu da görünce o 3 kişinin yanından yaya yoluna geçip onları geçme şansım da yoktu. Zil çaldım baya bir mesafe önceden, bir daha, bir daha çaldım. En sonunda yanlarına geldim ve durdum. O sırada 3 kişiden erkek olan döndü geri ve bana bağırmaya başladı. " ne basıyorsun zile habire yaşlı var işte görmüyormusun, hem burası yaya yolu deyip üzerime yürüdü. Ben alttan alıp ( hasta var deyince suçlu hissettim kendimi . Ayrıca yaşlıca insanlardı biraz ) ya amca tamam kusura bakma farketmedim hastanız olduğunu özür dilerim dedim. Ben öyle dedikçe bağırmaya hatta elini havaya kaldırıp vurmaya falan kalktı. Tam o sırada yan tarafta bulunan Beltur da oturan bir kadın olaya müdahale edip o adamla kavga etmeye başladı. Burasının bisiklete ait olduğunu, benim haklı olduğumu vs... Neyse sonuç olarak olay kavgaya dönüşmeden bitti. Ama durum böyle. Her gün yaşanan olaylar bunlar. Ya alttan alıcan , ya kavga edicen.

16. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Burak Bey diye hitap ettiğim aslında konuyu açan beyefendiydi, adaş olduğunuzu sizin mesajınızdan sonra farkettim :)
    Savunmaya geçtiğimi de düşünmeyin lütfen, sadece belirtmek istedim, forma/tayt da bana göre kask, eldiven, gözlük kadar gerekli ve sağlığı koruyucu şeylerdir:)

17. buraktellioglu

buraktellioglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    yorumlarınız için teşekkür ederim. arkadaşlar sıkıntılar genel olarak aynı .bizim türkiyede hollanda kafasında yaşamak için .yöneticilerin daha çok ekmek yemeleri lazım:rolleyes:bu hafta zeytinburnu resmen yanıyordu. zeytinburnu sahili birleşmiş milletler mülteci kampı gibi. ne ararsan var bu ortamda bisiklet falan sürülmüyor.bisiklet yolu olmuş mangal yolu.temiz hava alalım derken zehirlendim resmen:hasta:

18. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    :) Avrupa yakasında bisiklet yolları berbat maalesef. O sahil yolu ancak hafta içi kullanılabiliyor ancak hafta içi olsa bile bisiklet yolu banklara çok yakın olduğundan yada çoğunlukla yolun en kötü kısmına yapıldığından doğru düzgün kullanılamıyor.

Anadolu yakasında Caddebostan sahilinde turladık geçtiğimiz hafta sonu. Bisiklet yolundan devamlı bisikletler geçtiğinden insanlar bisiklet yolunun ne olduğunu biliyor. Çoğu kişi, zile bastığında özür dileyip bisiklet yolundan çıkıyor. Ama tabi orada da bisiklet yolunun ne olduğunu bilmeyenler ya da 10 defa zile basmana rağmen en ufak bir tepki vermeyen kişiler de var. Ancak genelde bisiklet yolu daha düzgün, pürüzsüz ve kullanışlı.