Bisiklet yolunda yürüyenler ve mangal yakanlar

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Bianchi
@D.Cengiz

Siz ya da ben fark etmez, bisiklet yolunda yürüyen yayalar hakkında "Bu yol bizim neden buraya giriyorlar ki?" düşünüyoruz. Bu noktada haklıyız da.
Fakat trafikteki araç sürücülerinin de "Bu yolda araba gider. Bisikletin ne işi var onlar da bisiklet yolunda gitsin." diye düşündüklerini unutmayın. Elbette ki bu düşünceleri yanlış. Çünkü bisiklet denilen "ulaşım aracı" bisiklet yolu varsa bisiklet yolundan, yok ise trafiğin en sağından gider...

Bu yüzden yapılacak şeyin kamyon, tır sürücülerinin araç sürücülerine ya da araç sürücülerinin bisikletlilere ve motosikletlilere yaptığından farklı bir şey olması gerektiğini düşünüyorum.
Bunun da "insanları" bilinçlendirerek yapılabileceği kanısındayım.

Trafikte size her korna çalan insana tersleneceğinize, bisiklet yolunda önünüze çıkanlara atar yapacağınıza gidip konuşmayı deneseniz, empati yapmalarına yardımcı olsanız her şey daha güzel olacak.
Ben böyle yapıyorum...

Scudo

Antares

Forum Demirbaşı
Tepki
194
Bisiklet
KTM
isterseniz en kuvvetli zili kullanın umursamayan umursamıyor, üstüne fırça yersiniz :) duyuyor ama yanımdan geçer gider diye dönüp bakmıyor bile veya dönüp ters ters bakıp devam ediyor. Ama bilinçli insan çın sesini bile duysa hemen farkına varıp çekiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Onur O.

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
@Uğur S.

Arkadaşım söylediklerin güzel şeyler ama bizim ülke için geçerli mi sence? SAhilde gördüğün 100 kişiden kaçının eğitim seviyesi yüksek? O zaman sen baya zaman kaybediyorsun dur kalk dur kalk konuş vs. ben hepsiyle konuşsam bisiklet süremem heralde :D

Zili çalarım ses seda yoksa daha yükseğini basarım, yanından geçerken de söylerim, o da duyarsa... Eğitimi okulda vermeleri lazım... Küçükken.

@Antares

İşte bu noktada da vurma eylemi devreye giriyor :D Amma asabi oldum ben de :D

• Beğen

Antares

Forum Demirbaşı
Tepki
194
Bisiklet
KTM
Üzerine sürmek inatlaşmak, Hafif çarpmak serbest ona karşı değilim :)

• Beğen
Tepkiler: Hazar Cengiz

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Bianchi
Ben zoru severim. Gideceğim yere birkaç dakika da geç kalırım sorun değil. Bir insan bile bilinçlendirseniz bu da insanlığa bir katkıdır.
Adamı yere yıkmayacak kadar hafif dokunup geçmek te bir çözüm. "Bir musibet bin nasihatten iyidir" atasözünü doğrular nitelikte bir eylem olur. Farkındalık oluşturursunuz.
Ama yine de Airzound ile aklını almak pek doğru gelmiyor. O insan kalp hastası olabilir. Yığılır kalır. Siz de apışıp kalırsınız...

• Beğen
Tepkiler: Onur O. ve Antares

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
@Antares

+1000 hatta arkadan sağlam çarpıp pardon görmedim falan mı desek :D

• Beğen

Antares

Forum Demirbaşı
Tepki
194
Bisiklet
KTM
@D.Cengiz

Sende çok zalimsin :)

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
@Uğur S.

Valla ben uğraşamam eğitimsiz insanlarla, seni kutlarım ilginden dolayı. Kartal-İdealtepe arasında bol dolaşmanı tavsiye ederim. Eline alırsın bisikleti artık :d

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Bianchi
Teşekkürler, ben her gün bisikletimle trafiğin içinden işime gelip gidiyorum.

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
@Uğur S.

Allah korusun valla. Ben cesaret edemem açıkçası. Helal olsun. Ozaman sana kesin airzound lazım, önceki iletilerimde paylaştığım videonun birinde adam airzound sayesinde araba çarpmaktan kurtuluyor. Diğerinde de magandanın biri adama dalıyor neden korna çaldın diye :D

Antares

Forum Demirbaşı
Tepki
194
Bisiklet
KTM
Aynen öyle doğru.. ben Maltepe yeni dolgu alanınındaki bisiklet yolunu da beğenmedim sürekli yaya geçişleri ile kesişiyor sağdan soldan her an ne fırlayacağı belli değil. En çok da başıboş bırakılmış çocuklar tehlikeli oluyorlar. Büyükleri biz hallederiz zaten :)

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Bianchi
Airzound'um var :) Trafikte olup bundan bir adet edinmezseniz zaten problem. Sesiniz duyurmanız lazım. Çın çın zil ile sizi kimse duymaz.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
bisikletlilerin derdi hiç bitmiyor. mağdur dili ve edebiyatı bölümünden birincilikle mezun gibiyiz. 16. yüzyıl fransız aristokratıyız sanki; herkes bizi gördü mü hemen yol verip yerlere kadar eğilecek. motorlu taşıtlar yol verecek ve toplu taıt şoförleri yollarımıza bilhassa güller dökecek.

öncelikle o 130db mi ne o zımbırtıyı almayın. şikayetçisi olduğunuz kişilerden bir farkınız kalmıyor bir bakıma o kornayı çalmaya kalktığınızda. nüfüsü 20 milyona hızla koşan ve 50 milyon olması için politikalar geliştirilen bir şehirde, herkesçe tercih edilen bir bölgede hareket edebilmekten bahsediyorsunuz.

ya daha az tercih edilen güzergahları kullanmayı denemelisiniz ya da o kalabalık içinden geçebilecek esnekliği kazanmalısınız. korna/zil gibi ikaz aletlerini kullanmayı 1990larda bıraktım ben. hem de o zamanlar izmirde yaşarken. çünkü bu uyaranlar, yayaları panikletmekten başka bir işe yaramıyor. son zamanlarda gördüğüm ise yayaların artık bu uyaranlara duyarsızlaştığı yönünde. istanbul gibi, yaşayanların sinir katsayısı yüksek bir şehirde, korkarım, bu uyaranı kullanınca, tartışma yaşamanız kuvvetle muhtemel.

yapmayın. sevgilerimle ve de saygılarımla

• Beğen
Tepkiler: Uğur S.

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
@Antares

Kiminle konuşsam maltepe dolgu alanını beğenmiyor. Ben de dahil. Bu kadar dandik yerleşim olmaz, çok garip olmuş yerleşimler, tamam güzel proje (doğa katli dışında) , insanlar mangal yakarak stres atıyor. :D Ben çok yakınım sahile, hemen atlıyorum bisiklete, mangal dumanlarının arasından geçiyorum, eskiden küçükken belediyenin ilaçlama arabasından çıkan beyaz bulut kümesinin arkasından sürer gibi geliyor bana :D İğrenç ya

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Bu bahsedilen vatandaşlarımızın aynısı hem de daha fazlası yeşilköy'den hatta avcılardan başlayıp eminönü'ye kadar giden sahil yolu üzerinde oldukça mevcutlar. Ayrıca bakırköy sahilinde başlayan "sözde" bisiklet yolunu üzerinde gayet hakları olarak işgal etmişlerdir. İşgal o kadar büyüktür ki mavi olan bisiklet yolu silinmiş yer yer siyaha bürünmüş ( sebebini arkadaşlar saymış zaar ) yer yer bisiklet resimlerinin üzerinde mağara dönemine ait olduğunu düşündüğüm şekiller ve yazılar ( ilk yazı denemeleri küfürle başlamış ) da mevcuttur. Etnografya müzesinden yetkililerin tanımlayamadığı olağanüstü izler de mevcuttur o da ayrı bi mevzu...

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Bianchi
@Mehmet Levent

Bisiklet yolunda sürdüğünüzü düşünerek söylediklerinize sonuna kadar hak veriyorum. Fakat eğer ki trafikte yol alıyorsanız bir araç gibi ses çıkarmalısınız.
Çünkü sıkletler eşit değil. Onların kaportası var, benim ise yok.

• Beğen

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
anadolu tarafı daha iyiymiş, halimize şükredelim :D

mehmet levent bey, başka güzergahlar tercih edin demiş, biz İstanbul da bu güzergahları bulabildiğimize şükrediyoruz, başka seçenek var o da ana yoldan gitmek. Ona da şahsen güvenmiyorum.

İzmir medeni memleket sahilde olmaz İstanbuldaki kadar. En azından sahilde millet mangal yakmıyor galiba benim bildiğim.

Antares

Forum Demirbaşı
Tepki
194
Bisiklet
KTM
Bir işi ucuz kalitesiz malzeme ve işçilik ile yapmış olmak için yaparsalar olmaz tabii. Hafta sonu adalara gidip bu tarafı izlediğin zaman anadolu yakası yanıyor sanıyorsun :)

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
İzmir de hem de İstanbulda pedallayan birkaç tanıdığım var. İstanbula göre İzmir "İtalyan otobanları" gibi dediğine göre oldukça iyi. Karşıdan yani Anadolu yakasından gelen arkadaşlar Avrupa yakasının düzenliliğini!!!!!!!!!!! öve öve bitiremezler. Anadolu yakası halkı ayrı zamanda bisiklete olan saygısı ciddi anlamda takdire şayan...

Ümit S.

Üye
Tepki
6
Bisiklet
Whistle
bisiklet yolu sıkıntısı zaten çok var heleki kayseri de bisiklet yolu cok az gibi sadece parklarda var anayollarda bazı bölümlerde var misal gidiyorum adam park etmiş bisiklet yoluna tip tip bakıyorum hiç utanması cekinmeside yok adamın :D velasılkelam eğitim şart :)