Bisiklet yolunda yürüyenler ve mangal yakanlar

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
Haftasonu Kartal-Caddebostan arasında toplam 50 km yaptım eşimle. İnsanlar çok öküz, resmen köyden şehre inmiş insanlar var ve bisiklet yolunda ne yapacaklarını bilemiyorlar. Özellikle zil çalıyorum çekilmiyorlar, bilerek kol tarafından çarpıyorum. Zil de fayda etmedi. Tavsiyesi olan? Havalı korna sipariş ettim 130 db. Airzound3 alacağım. Tavsiye ederim, işe yarayacağa benziyor. Dolmuş şöförü gibi oldum ya zile basmaktan. Bıktım ya.

Scudo

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
İstanbul'da yaşayanlara Allah yardım etsin. Hafta sonunu İstanbul'da geçirdim, tarihi yarım adayı gezecektim sözde ama "yürümeye çalışmak" yordu beni ; İETT desen ayrı bir dert. Böyle bir şehirde bisiklet yolu olsa ne olur! İnsanlar yolda, arabalar kaldırımda; her şey birbirine girmiş vaziyette...

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Eğitim ile alakalı biraz da insanlar sınır tanımıyorlar burası senin yerin değil diyorsun neden diyor. Saçma bir anlayış var herbirine de durup anlatamazsın öküz demeyi de çok faydalı bulmuyorum sonuçta insan nerede ne şartlarda ne şekilde doğacağını kendi belirleyemiyor maalesef. Ama bu demek değildir ki kurallara uymayacaklar bu durumda yetkili makamların devreye girmeleri gerekiyor.

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şahsen Ankara'da ilk bisiklet sürüşlerim de çok sorun ediyordum. Yeni olduğum için sürekli bu tarz olaylara canım sıkılıyor, çözüm öneri arıyordum. Sonra anladım ki ne kadar eğitimli (!) bir millet olsak da bazı kişiler yine birilerini rahatsız etmeye devam edecek. ( Rahatsız ettiğinden haberi bile yok ) O yüzden ben artık görmemezlikten geliyorum. Çok kötü durumlarda inip bisikleti elde taşıyorum :) Tüm Dünyayı bir korna ile değiştiremezsiniz :) Umarım bir daha rastlamazsınız bu insanlara. İyi sürüşler :)

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar diğer yandan gözlerimle şahil oldum maltepe sahilde dolgu alanda bisiklet yolu var oval. Adam oranın en tepe noktasına , bisiklet yoluna mangalını koymuş et pişiriyor. Oha dedim ya, adama diyecektim gel abi bisiklet yolunun ortasında yap hatta masa sandalye getirelim abime dicektim. Zaten mangalın yanında oturan yemiş yemiş sı.amamış. Şişmanlıktan geberiyor hala yiyor, sığır ya

Almanya'ya 6 aylığına gitmiştim, bisiklet yolunda bir kere dalmış yürüyorum, arkadaşım uyardı, kenara gel direk gömerler abi diye. Şahsen birkaç kere de başkasına bilerek gömen görmüştüm. Ben de bu mantıkla dün birine kaç kere zil çalmama rağmen çekilmedi, sol koluna gömdüm neye uğradığını şaşırdı. Birdaha yürümez heralde.

Sizden ricam her türlü pisliği yapın isteseler de yakalayamazlar zaten :D

• Beğen
Tepkiler: BMdnciHkn

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Ya su paten ve kaykay olayina taktim ben. Serseri mayin gibi bir cogu. Yaya yolundan gidemedikleri icin hakli olarak bisiklet yolundan gidiyorlar. Ama bisiklet degiller. Yaya yolunda da o hizla gidemezler.

Bisiklet yolu dogru kullanim mi onlar icin?

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
Doğru tespit, idealtepeden sonra rahatlıyor biraz yol özellikle bostancıdan sonra.

• Beğen
Tepkiler: Tunakan Önen

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
Uzun zamandir kullanan biri olarak, airzound u insanlar ustunde kullanmayin derim. Asiri guclu, ve ters tepkilere neden olur, -tecrube ile sabittir :)- ve karsinizdaki ne kadar "hoduk" olursa olsun arkadan yaklasirken calmanin dogru olmadigini dusunuyorum. Ben de 2 cift laf ediyorum yolu kapatanlara, ama oyle bir yerde 115db korna adil degil gercekten.

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
Haklı olabilirsin, görüş açısı tabiki. Onların bisiklet yolundan yürümesi bizim için nasıl adil değil ise bizim de onlara bu şekilde yaklaşmamız çok önemli değil. Çünkü bizim memlekette caydırıcı bir yaptırım yok. Allah korusun diyelim ki bisiklet yolundan giderken aniden birisi önüne çıktı ve kaza sonucu vefat etti. Hapse bisikleti süren girer Türkiye'de, ama y.dışında bisiklet yoluna giren suçludur. Mantalite farklı işte... Ülkemizde küçücük çocuklar ölüyor yaptırım mı var allah aşkına.... Bu mu adillik? Tabi adamın dibinden de airzonu u sıkmam :D uzaktan uzaktan... davulun sesi uzaktan hoş gelir misali.

@Mert E.

Patenciler sıkıntı değil de kaykaycılar okadar hızlı gidemiyor. Dün 2 km civarındaki bir parkuru patenci ile aynı hızda gittim, canavarlar valla :D

Gökhan Sümer

Aktif Üye
Tepki
51
Bisiklet
Sedona
O kornalardan bende almıştım. Bir gün bisiklet yolundan gidiyorum, anası solda çocuğu ortada babası sağda 3 tane kendini bilmez insan el ele tutuşmuş bütün bisiklet yolunu kaplamış yürüyorlar; kornaya basmamla çocuğun havalanması ve annesi ile babası arasında sekmesi, devamında anne ve babanın panikleyip birbirine çarpması sonucunda yolu boşaltmaları esnasında yaşanan olaylar zinciri sonucu artık bende korna kullanmamaya karar verdim :) Harbiden baya korktular ve bana o kadar yüksek sese ne gerek var söylesen çekilirz diye sitem ettiler, bir yerde haklılar ama bu mantık yanlış işte, söylesen çekiliriz ne demek, ben seni uyarmak zorundamıyım arkadaş sağdan git bari geçeceğim yer bırak bana. Neyse eğitim şart...

birde belli bir zamandan sonra bende rahatsız oldum çünkü her 500m de bir muhakkak birilerini uyarmak zorunda kalıyorsun.

• Beğen
Tepkiler: Sanberk E

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
Ben özelliklerini incelediğimde orda vana gibi bir düğmesi var üstünde, sesi kısılıyor galiba ordan. Doğru mu?

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Bu resimler en güzel bir sekilde izah etmis zaten. Yayalar patenler bisiklet yolunda da , peki bisikletliler nerede, zaten yoklar ortalikta!

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
Çeken arkadaş+ileride gözüken arkadaşlar :D abi istanbul trafiği gibi mi olsun bisiklet yolu? :D

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Bu yaklasim 10 üzerinden 10 puan alir. Olmayan bir olgunun pesinden kosmanin alemi yok. Kel basa simsir tarak, 10 tane bisikletci varsa 1000 tane mangalci (!)var iken, tabii ki mangal yakilacak.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Üstadım o konuda çok haklısınız, yalnız fotoğrafları bisiklet üzerinde giderken tek el ile ben çektim. :DYol boyunca da bir iki kişi dışında bisiklet kullanan yoktu. :)

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
Almanya'da kafayı yemiştim zaten ben, bu kadar güzel kaldırımlar bu kadar fazlasıyla medeniyet... Keşke bizim ülkemizde öyle olabilse. Milletin aklı fikri kazanç olmuş...

@ihtiyar

Avrupa'da kurallar...
1. Mangalcılar mangalı piknik alanı ile belirtilen sınırlar içinde yakmak zorundadır.
2. Bisiklet yolundan sadece bisikletler faydalanabilir.
3. Bisiklet yolunda meydana gelen kazalardan 1. dereceden yayalar sorumludur.

Biz gidip de havalı kornayı yayanın dibinde sıkacağız illa, kulakları patlasın insanların demiyoruz ki. Tek sıkıntımız çaldığımız zilin duyulmaması.

Antares

Forum Demirbaşı
Tepki
194
Bisiklet
KTM
Sözde stres atmak için bisiklete biniyoruz ama daha çok sinir sahibi oluyoruz.. o kadar çok kızdığım şeyler var ki :)
Öncelikle İnsanlarda boyalı yoldan yürüme merakı var :) Mangacılar + anası babası başında olmayan bisiklet kullanmayı yeni öğrenen küçük canavarlar var :))
Bir de patenciler var, doğru dürüst kayanlara lafım yok ama artistlik hareketler ile kayanlar veya bacaklarını bisiklet yolu genişliğinde açarak gidenler var ki bunlar kazalara sebep oluyorlar.
Bir de genç kızlar özellikle sarışın genç kızlar.. bu kız grupları yan yana sanki marsta biniyorlar yol onların karşıdan gelene bakmıyorlar bile!
İşte bunlar beni çileden çıkaran etkenler :)) artık çok yaşlı insanlar hariç bende yolumu değiştirmiyorum biraz dokunarak korkutarak geçiyorum yanlarından.