Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet yolunda giden yaya tehlikesi...

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında ekremilvan tarafından paylaşıldı.

1. ekremilvan

ekremilvan Yeni Üye

Arkadaşlar, dün idealtepeden pendik istikametinde giderken sahil tarafındaki bisiklet yolunda, bisiklet yolundan da çekilmeyi hiç aklına bile getirmeyen yaya yüzünden düştüm ve ciddi derecede yerde 3-4 metre yuvarlandım, aklımın alamadığı konuda şu ki daha bisiklet yolunda yürüdüğünü bile bilmeden beni azarlamaya çalışmaları ki üzerine onlara çarpmamak için kendim takla attım bisikletimin gördüğü zarar ve daha önemlisi şuan başta belimde ve bileklerimde olmak üzere her yerimde oluşan yara bere ve sakatlanmalar da bana kaldı tabi, özür dilemeyi bile düşünmeyen onu geçtim insaniyetlik namına geçmiş olsun önemli bişi varmı diye sormayı bile düşünmüyorlar...

Bisiklet yoluna parkeden cahil insanlar gibi bu cahillikteki yayalar için bir bilgilendirici öğretici neler yapıla bilir? mesela bisiklet yolunun tam kenarına, oto yol kenarlarındaki gibi bisikletli çıkabilir, yada yaya'ya yol ver gibi bisikletliye yolver şeklinde büyük şehir belediyesinden tabela mı talep etmek lazım?

Sizin bu konuda ne gibi önerileriniz var?

Mahsus Mahal bunu beğendi.
  2. Mesut C.

Mesut C. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Hocam yanlarından sıfır geçiyorum ve bağırıyorum bura yaya değil bisiklet yolu. Zannediyorum anlamıştır.

Yöntemim gerçi yöntem sayılmaz ama hak ediyorlar. :) Mangal kokusu üstüne bisiklet yolunun önüne araba parkedenlerden sonra deniz kısmın oradaki yaya yolunu kullandırmak zorunda bırakıyorlar...

Bir tanesi çıkıpta burası yaya burada gidemezsin demesini bekliyorum. :) Yeter yani bıktım artık... Azıcık sürelim diyorum çıldırtıyorlar. Her zaman kendilerini haklı çıkarmalarıda cabası...

Oğuz. bunu beğendi.
  3. Oğuz.

Oğuz. Kıdemli Üye

Seviye:
    @Mesut C.

En iyisi hocam.Ben Bakırköy'de genelde asfaltdan gidiyorum ama arada bisiklet yoluna giriyorum,sahil yolunun genişliği 5-8 mt insanlar inatla o 1 mtlik sarı çizgilerle ayrılmış belirli aralıklarla eşek kadar bisiklet resmi çizilmiş yollardan gidiyorlar.Tabi yanlarından 23+ km hızla geçince anlıyorlar bisiklet yolu olduğunu.

Hadi onlar yolun o kısmının bisiklet yolu olduğunun farkında değil,normal araba giden yolda plajda dolaşırmış gibi gezen yayalara asıl tilt oluyorum.1 saat önce adamın tekiyle birbirimize giriyorduk şansa polis ordaydı sıkıntı olmadan hallettik.Herifin yüzünden az kalsın parketmiş arabaya çarpıcaktım.

En sonunda satacam şehir bisikletini alacam bir MTB çıkacam dağlara, yaya yok araba yok oh :)

Mesut C. bunu beğendi.
  4. Ramazan ÇELİMLİ

Ramazan ÇELİMLİ Aktif Üye

Seviye:
    Baştan sona kadar haklısınız ben kaldırımda da gidiyorum yok sa eve nasıl çıkacam araba yolundada gidiyorum uçarak gidemem ya bazen ben de hızlı gittiğim için yanlarından geçince yavaş vs gibi konuşmalar yapıyorlar bir ara çok sinir oldum yan taraf ta 5 m kadar yer var bir tane iri yari şişman kadın kaldıramadımı kendini soluna itemedimi ne arabyla kadın arasında kaldım az daha vuruyordum geldi bana bağırıyor bir de az sola çekilse olmuyor bende özür diledim çün kü zaten kaldırımda gidiyorum haksızım ama geçen gün km saati almaya gidiyordum bakırköy'e geçeceğim jeton ile bisikletime kart aldım 30 dk sı varmış feribotun az süriyim dedim bisiklet yolunda gidiyorum adam bisikelt yolunda yürüyor yanındada arkadaşları var benim yaşlarda bir şeyler dedim pardon geçebilirmiyim uzaktan seslendim adam çekilmedi yanından geçtim tam geçtiğimde hem tip tip baktı hem de diyor yavaş lan mal düzgün sür diye bana seslendi sonra sinirlendim biraz çabuk sinirleniyorum normalde çok sesiz görünüyorum ama öfkemi kontrol edemiyorum durdum bisikleti yere koydum ne diyorsun lan sen diyerek kavga ettik arkadaşları ayırmaya çalıştılar ayıramıyor en sonunda 2 tane bisikletli biri geldi görevliydiler herhalde polis gibi bir şey onlar ayırdı zaten kaçırıdm feribotu bir 30 dk daha bekledim yani bisiklet yolunda iseler çok pis sinirleniyorum ama kaldırımda filan dövseler bir şey yapmam çün kü ben suçlu olunca susarım

5. Mesut C.

Mesut C. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Araba yolundan gideyim diyorum. Araba kullananlar daha agresif olup iyicene tınlamıyorlar. Onu bıraktım T. polisinden korkuyorum. Forumda, arada trafik cezalarını görüyoruz.

Belli mi olur, o gün bana patlar üstüne ceza öde. Of ne yapacağım bilmiyorum. :(

6. Umut SEFLEK

Umut SEFLEK Üye

Seviye:
    Bence istanbuldaki bisiklet yollarının asıl sorunu bisiklet yollarının plansız yapılmış olması. Belediye yayaların yürüyüş yoluna gectigi tarafa yapmış yolu ve ayrıca hemen yolun yanında banklar var. Cocuklar ailelerinin önünde oynuyor banklarda oturanlar da hic beklenmeyn bir anda yola atlayabiliorlar. Normalde, bilgisizliğinden o yolda yürüyenler dışında bu şekilde o yolla bir şekilde temas etmek zorunda kalan yayalarda baya tehlike oluşturuyor. Ayrıca cöp kutularına ulaşmak icinde bir yayanın bisiklet yoluna girmesi gerekiyor. Bu tip yayaları yola ceken durumların tamamen yolu yapan belediyenin plansızlığına bağlıyorum. yolu denize yakın tarafa yapmış olsalardı bence daha iyi olurdu. hem yayalar bankta oturur manzarasını izler hem de bisiklet yoluna en azından bilinçli olanlar atlamazlar.

Yukarıda önerilen "Biikletli cıkabilir" levhalarıda bence cok yararlı olabilir. Ayrıca orada devriye gezen güvenlik elemanları olabiliyor, onlara da yayaları arada srada uyarsa bence etkili olur.

Bu arada bende yayaları görünce bazen sıyırıp geciyorum ya da tam yanlarından gecerken son anda görmüş gibi fren yapıyorum. Bazıları anlıyorlar o noktada yürümelerinin bir sıkıntıya neden olduğunu.

7. Mutlu Köksal

Mutlu Köksal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bakırköy sahildeki bisiklet yolundan giden bisikletli arkadaşlar sinir krizi geçirmenin ne demek olduğunu bilen insanlardır bence :D
    Yau kardeşim tamam gamsızsın,cahilsin..vs bisiklet yolunda yürüyorsun onu bi noktaya kadar sindirebiliyorum da yolun tam ortasında mangal yapmak nedir onu çok merak ediyorum asıl?
    Bir de bisiklet yolunda 3lü 4lü gruplar halinde yürüyenler var enlemesine.Allahım sen sabır ver cümlesini kaç kere kurduğumu hatırlamıyorum o bölgeleri geçerken.
    Neyse yazdıkça daha çok sinirleniyorum kendi kendime.
    Yaraya tuz basan bir başlık olmuş neticede :D

8. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Sahil yolu üzerinde sadece bir kaç yerde yolun bisiklet ve yaya yolu olduğunu belirten tabelalar var ancak tınlayan yok.

Yarın bu yolun her iki tarafı da aynen bu video'da olduğu gibi olacaktır, bundan hiç şüphem yok.

[video=youtube_share;TA6CNzkDnVQ]http://youtu.be/TA6CNzkDnVQ[/video]

MuratHan, Mesut C. ve Derya Keçeci bunu beğendi.
  9. mustafa tanrıverdi

mustafa tanrıverdi Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ben yanlarından geçerken dirseklerimi ön plana getirip kendimi sıkıyorum, ancak ufak 2 - 3 yaşındaki çocukları bisiklet yolunda görünce dayanamıyorum, inip anasını babasını tokatlayasım geliyor.

10. N. Burak Önder

N. Burak Önder Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Benimde başıma bi çok kez geldi laf anlatılmaz bu insanlara muhattap olmaya bile değmez yanlarından gecip gidiyorum. Aslında cağırmak lazım polisi bu arkadaş bisiklet yolunu işgal ediyor birde üzerin hakarette bulunuyor şikayetciyim demek lazımda.. neyse bi gün düzelecektir diye umuyorum.

11. Mahsus Mahal

Mahsus Mahal Kıdemli Üye

Adı:
    Aydın Bez
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    24 Mart 2012'de İstanbul Anadolu Yakası sahil yolunun Bostancı-Şaşkınbakkal mevkiinde bisiklet yolunda 32 km/s+ ile ilerlerliyorum. Yaya yolunun en dibinde sahil yolunun kayalıklarına yakın cep telefonu ile konuşarak ilerleyen yayayı gördüm ve padal çevirmeyi bırakıp hız azaltarak sürüe devam ettim, aramızdaki mesafe 100 metre, yarım dakika içinde aynı yaya tüm ikaz ve bağırmalarıma karşın koşarak ve hala telefonla konuşarak bisiklet yoluna girdi ve gidondan dirseğine çarptığım gibi takla attım.

Yeşillik alana düşdüm ama gidon kaza anında kasığıma saplandı adeta ve sağ dizim ağaç köküne çarptı, bel boşluğum, sağ dirseğim soyuldu, kanamaya başladı... Bisikletin ön janttının (DT Swiss) üç teli koptu o şiddetle, formam yer yer yırtıldı, selemin (Ritchey WCS) üzeri yırtıldı vs...

Kazanın olduğu yerdeki marinadan gelenler önce benimle ilgilendiler sonra da çarptığım yola giren yayayla... Yaya küfürler savurup kolunu tuta tuta üzerime yürümeye çalışırken ben kendimi boş verip "bir şeyiniz var mı?" diyordum ki baktım olacak gibi değil pompayı kapıp açtığım gibi üzerine yürüdüm ve bu kez kendisi susup pustu. Hastaneye gittik, kendisinin kaza şiddetiyle sağ dirsek ve kolunda üç çatlak meydana geldiği anlaşıldı; bende ise sadece kanamalı yaralanma ve kasık ağrısı vardı, röntgenlerim çekildi, bir bulgu tespit edilemedi. Ancak iki hafta simit denilen yastıklar üzerinde oturdum ve kıpırdaman uyudum, şimdi iyiyim.

Yaya yoluna giren böyle dengesiz yayalar, kadınlar (ki, kimse alınmasın ama en tehlikelisi bunlar) ve çocuklar (ki, başı boş bırakan anne-babalar size iki çift sözüm var, bin bir zahmetle yavru sahibi oluyorsunuz köpeğin sıçması gibi orta yere bırakmayın!) hepimizin belalısı; aman dikkat.

12. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Geçmiş olsun, kendim yaşamış gibi üzüldüm. :(

Yıllardır bisiklete binerim ama ilk defa olarak hafif ve yüksek hıza kolayca çıkan bir bisiklet kullanmaya başladım.Bunu almadan önce akşamları koşuya çıktığımda bisiklet yolunu kullandığım olurdu.Hiç sağıma soluma da bakmazdım oradan geçerken ve yürürken.Şimdi yeni bisikletim nedeniyle o yolu gerçek amacı için kullanmaya başlayınca fark ettim ne kadar büyük yanlış yaptığımı. Yayaların neredeyse tamamı o yolun ne için yapıldığını bilmiyor ve kaldırımda olduğunu düşünerek o yoldan geçişleri sırasında hiç sağına soluna da bakmıyor. Bisiklet yok sayılıyor.

Bir de bu yeni bisikletler hemen hiç ses çıkarmadan gidiyor.İnsanlar yanlarından geçerken afallıyor. Ama siz ikaz da yapmışsınız, buna rağmen yayanın gelip çarpması ve bir de dayılanması çok acı. Maalesef memlekette durum bu.

13. yasinduran

yasinduran Kıdemli Üye

Seviye:
    geçmiş olsun kardeşim kötü olmuş yayalar sıkıntılı gerçekten :(

14. ekremilvan

ekremilvan Yeni Üye

arkadaşlar, ben ibb ye bu konuyu açtıktan sonra bir dilekçe yolladım mail yoluyla sahil yolundaki bisiklet ve yaya yolları konusunda insanların bilinçlendirilmesi ve hem bisikletçilerin hemde yayaların huzurunun sağlanması konusunda, bence hepimiz bu konu hakkında dilekçemizi verip başvuruda bulunursak gerek tabela, uyarıcı yazılar yada bisiklet yolunu yaya yolundan ayıracak çif korkuluk vs. yada televizyondan en azından duyurulsa ve bu devriye gezen bisikletli görevlilerinde bisiklet yolunda giden yayalara da hiç acımadan para cezası uygulamaları yönünde, aynı durumda biz bisikletlilere de sahilde yaya yolundan giderken insan sağlığını tehlikeye sokacak hızlarla gittiğimiz için gerekirse bisikletlilere de cezai durum uygulanması taraftarıyım. yalnız bisiklet yolunun genişletilmesi gerekir bisikletlilere ceza uygulanacaksa, malum 2 bisiklet anca geçiyor yan yana ki birbirini geçenleri de göz önünde bulundurmak lazım... bence sizde dilekçe yollayın...

katılıyorum bunda belediyenin büyük suçu var, hatta vatandaşlardan çok belediyeler bu konuda bilinçsizler, eskiden bisiklet yolları sahil araç yollarının yanında beton bariyerlerle yol ile kaldırım arasında bir yoldu ve ne yaya girebiliyordu nede araba ozamanlar daha zevkliydi bence...

aydın hocam aynı dertten bende muzdaribim ki zaten bu konuyu açtığım akşam maltepe den pendik istikametine giderken kartalda bisiklet yolundan yürüyen 2 tane (türbanlı) kadın bisiklet yolundan üzerime üzerime geliyorlardı ki benimde uyarı vermeye başlamam en aşağı 70-80 metre vardı. bana doğru geldikleri halde 1-) yanıp sönen farım 2-) durmadan zil ile uyarı vermem 3-) baktım anlamıyor bağırarak çekilin yoldan çok hızlıyım diye bağırmam 4-) oda yetmeyip elimle kenara kaç şeklinde uyarı yapmama rağmen yumurta kapıya gelince sağamı solamı kaçsam diye şaşkınlığa düşüp benimde yaya yolundan kaçmamı engelleyen o çok akıllı 2 bayan yüzünden duramayıp çarptım ve bisikletin üzerinden resmen uçup 7-8 metre yerde yuvarlandım, allahtan kendimi bir nevze koruyabildim ufak tefek yaralarla atlattım ama sanırım sol el bileğimde ciddi bir incinme var + 1 yıllık yep yeni bisikletimin gördüğü zarar ve o zararında bana girmesi cabasıyken ve ona hiçbirşey olmadığı halde kalkıp bana önüne baksana nerede gittiğini sanıyorsun gerizekalı, aptal vs. gibi bana atarlanmasıyla benimde kafam attı ve orada bütün sahilin ortasında bildiğim en ağır küfürleri yüzüne bağıra çağıra söyleyerek tam bisikley yolu işaretinin üzerinde çarptığım için yerdeki bisiklet işaretini göstererek tüm sahildeki vatandaşların ortasında rezil etmek inan içimi çok rahatlatmıştı en azından içimde bisikletin zarar görmesinden başka birşey kalmadı..