Bisiklet yoluna sahip çık!

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Herşey iyi hoş güzelde sol taraftaki araç için yapılan cepler beni düşündürmekte umarım o cepleride yok ederler. O cepler olduğu sürece bisiklet yoluna araçlarla girilecektir.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aslında bu yolu cuma-cumartesi akşam saatlerinde de, yani kalabalık olduğunu tahmin ettiğim saatlerde de yoklamak lazım, ekşi sözlükte yolun taraftarları ile karşıtları iyi kapışmış. Dubalar işe yarayacak mı çok merak ediyorum.
Bu yolun benzerlerinin ve daha iyilerinin diğer ana arterlere yapıldığını görür müyüz acaba? Evet bu akşam bir ineyim caddeye, havayı koklayayım.

Engin Ertekin

Daimi Üye
Tepki
808
Bisiklet
Specialized
Daha dün dubaların konmasına başlanan bisiklet yolu, gelen yoğun şikayetler üzerine bugün (14 Aralık 2012 Cuma) sabah saatleri itibariyle tamamen kaldırılmıştır. Tüm halkımıza ve tüm bisikletseverlere hayırlı olsun ! Daha tamamen bitirilmeden ve bisikletlilerin kullanmasına bile fırsat bırakmadan yolu kaldıran tüm yetkili birimleri bu müthiş davranışlarından dolayı kutluyorum.

Duyarlı tüm bisikletseverlerin bir araya geleceği bir protestoyu bu akşam gerçekleştireceğiz. 14 Aralık 2012 Cuma akşamı saat 19:00'da Bağdat Caddesi Göztepe Parkı önünde buluşacağız ve yoldaki dubaların kaldırılmasına karşı çıkacağız. Bisiklet yolu isteyen (ve hatta istemeyen) tüm bisikletseverleri destek vermeye çağırıyorum.

(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bu gün baktım şok oldum derneğin sayfasınada bu durumu ileteceğim....

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Bizim millet hakikaten her gün 2 saatini trafikte geçirip ömrünü kısaltmayı sonuna kadar hakediyor...

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
Çok üzücü. Malesef çok bilinçsiz bir milletiz. İnsanlar trafikte tıkanıp kalmaya alışıyor, ayakta otobüslerde seyahate alışıyor ama %10'u bile bisikleti ulaşım aracı olarak kullanmaya yanaşmıyor.
Diğer yandan yolun kaldırılmasında da acele edilmiş biraz.

Tepki
14
Bu ülke hiç bir zaman bu yönetim ve bu iki ayaklı hayvanlar yüzünden GELİŞMEYECEK! Avrupanın başkentiymiş kim seçiyor ya onu. Avrupa'nın en kötü şehri olsa gerek İstanbul. Güzelim Türkiye'yi ne hale getirdiler. Rezalet. O kaldırdıkları dubalar onların ta bi yerine.... Saçmalığa bak ya daha bitmeden kaldırıyorlar. Bu ülkede gelişmez bisiklet yolu falan. Daha çok bekleriz.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Mutluluk-Mavi Bölgeler adında bir kitap okuyorum. Amerikalı bir yazar Nat Geo sponsorluğunda kendisini çok mutlu gören bölgeleri keşfetmiş (yıllardır yapılan ve yüzlerce ülkeyi kapsayan anketler). Her yıl daima kendini çok mutlu gören 4 bölge bulmuş ve gidip haftalarca kalıp incelemiş, niye mutlular diye. Bunlar Danimarka, Singapur, Meksika ve San Louis Obispo (Cal,ABD). Bu yerlerde bisiklet yolları var, bisikletliler daima öncelikli, halkın en az çeyreği veya yarısı bisikletli, yaz-kış bisiklet kullanıyorlar. Ve mutlular... ne tesadüf ama!

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Taksiciler, dört çekerler, üstü açık coupe'ler.. Siz kazandınız.... Tebrikler...... Kutsal ittifak gene aykırı seslere boyun eğmedi... Gerçekten takdire değer.... Metromuzu da, raylı sistemlerimizi de alalım bir tarafımıza yamayalım.... Lastik tekerlek, asfalt, benzin ve hımbıllar ordusu bir millet.....

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
gerçekten öfkeliyim ama dernek bu duruma el atmalı çalışan işçiler bana araç ile geçen çok kişi bu bisiklet yoluna karşı çıktı dediler emir direk büyükşehir başkanından gelmiş şikayetler çok olmuş şimdi ne olacak göreceğiz.

Engin Ertekin

Daimi Üye
Tepki
808
Bisiklet
Specialized
Bu Cuma akşamı (14 Aralık) yapacağımız eylemin haricinde esas eylemi her Pazar saat 14:00'te Bağdat Caddesi Göztepe Parkı önünde yapacağız. 1 aydan beri her Pazar yaptığımız "Bisiklet Yoluna Sahip Çık! etkinliği artık etkinlik olmaktan çıkıp tamamen bağımsız bir bisiklet eylemine dönüşmüştür.

Sesimizi hem tüm İstanbullulara, hem Kadıköy Belediyesi'ne, hem de Büyükşehir Belediyesi'ne duyurmalıyız. Aksi halde ulaşım amaçlı bisiklet yolunu bu sefer gerçekten sadece yurt dışında veya rüyalarımızda görürüz.

Tepki
14
Başta belediye başkanı olmak üzere hepsi korkak insanlar. Gerçekten artık sesimizi duyurma vaktidir. Dernek derhal müdahale etmelidir bu konuya.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Engin Ertekin

Şimdiye kadar uzaktan desteklediğim bir eylemdi ama Pazartesiden itibaren işe gidiş geliş güzergahı olarak (Dudullu'dan Kadıköy'e, oradan vapur aktarmalı Fatih'e giden biri olarak) yolumu uzatarak aktif oyuncu olacağım eylemdir.

Kamera çekimde olacak, her türlü taciz saldırı ihlal kavga kayıt altına alınacaktır.

Paylaşacağım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Yakup Kohen

böyle iş olmaz ana karterler büyük şehire ait büyükşehir belediye başkanı önce buraya bisiklet yoluna onay veriyor ve senin işçilerin burada çalışıyor efendim bisiklet resimlerini çiziyorsunuz sonra şikayet üzerine plastik çubukları kaldırıyorsunuz yok böyle bir şey öngörüsüz ve plansız programsız işmi olur ,ya işi baştan adam gibi düşünürdünüz şikayette olmaz idi evet büyük şehir bağdat caddesine bisiklet yolu borçludur ya sağdan ya da soldan kaldırımdan bisiklet yolu yapacak kaldırımların dar olan yerlerinde ise, diğer kaldırım olur ,nitekim selamiçeşme benzinciden sonra kaldırım dar ama sağ geniş...başka çözüm ise,mevcut yapılmış bisiklet yolunun yoldan ayrılması yükseltilmesi kadıköye kadar bu yolun yapılması çözüm var....

Erol Yusuf

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Specialized
Kesinlikle her bisiklet severin dayanışma içinde sesini duyurmaya çabalaması gerekiyor. Madem bu tip uygulamalar baskı ile gerçekleşiyor, madem belediyeye birkaç kendini bilmez şikayette bulundu diye böyle bir değişiklik yapılıyor o halde bizim de aynı şekilde baskı ve şikayetlerde bulunmamız gerekir. Akşam bir aksilik çıkmazsa, bisikletsiz de olarak katılacağım. Engin Bey'e duyarlılığı nedeniyle tekrar teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Engin Ertekin

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Olacak şey değil. Çok abartılı bir tepki vermeliyiz. Pazar günü oraya gidip saatlerde trafiği tıkayalım.

engin güner

Forum Bağımlısı
Tepki
709
yapılan çalışma bisiklet için oldukça yararlıydı.Lakin herhangi bir ön rapor oluşturmadan böyle bir yolu ulaşıma sokmak boya çizip şerit kapatmak kolay sanıldı.Üstelik kötü bir şöhrete ait bağdat caddesinde hız şeridinin olduğu yere yapıldı.Haklı gerekçesi elbette vardı ama biz dingilterede hollanda da ve ya diğer medeniyetlerde yaşamıyoruz bir anda zank die koca bir şeridi kapatırsanız tüm yamyamlar dans etmeye başlayacaktır.Bu şerit çalışması ülkemizdeki trafik kanunlarına göre en yavaş şeridin arka kısmına gayet rahat bir şekilde uygulanabilirdi.Biraz kaldırım güzelleştirme çalışması ile kaldırım kısmı sahilde ki gibi genişletilip bu uygulama yapılmadan şerit kapatılması şehir içi otoban olmuş bir caddeyi iyice keşmekeşe sürükledi hadi eylem yapıp yolu yarın için sabit bir şekilde kalmasını sağladık ya yarından sonra ? araçların yer yer 100 km nin üzerinde seyrettiği boş bulduğu yere daldığı şeride neden bisiklet yolu yapıldı ?

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Engin bey bahsetmiş olduğunuz gibi Türkiye'de yaşıyoruz. Bu bir ilk ve daha yeni hayata geçmiş bir proje idi malüm insanımızın alışması uzun zaman alacaktır kaldıki kış sezonunda olmamızdan dolayıda bisiklete binmek istyeipte soğuk olur düşüncesinde kişilerde var zaman içerisinde bisiklet yolu oturacaktır. Kaldıki neden sol şeride yapıldığı konusunda eğerki sağ şeride yapılsaydı otobüs duruklarında yolcu inip binerken aynı şekilde ticari araçlar içinde aynı şekilde ve dikkatsiz sürücülerin araçlarının kapılarını açmasında çeşitli kazalarla karşılaşabilirdi. Akabinde gelişmiş ülkelerde olduğu gibi araçla bisiklet yolunu ayıran engeller olmak zorunda daha güvenli bir sürüş için. Sahil şehiridine neden yapılmıyor diyen zihniyetlerde var onlar içinde şunu söylemek isterim bütün bir yaz Maltepe-Kadıköy, Kadıköy-Maltepe güzergâhında pedalladım. Farklı güzergâhlardada pedalladım özellikle sahilde yazın insanlar çok fazla yayanında bisiklet yoluna girmesi bir sıkıntı yaratıyor kaç kere yayalarla tartıştım. Bisiklet yolunda ne araç nede yaya olmamalı. Bisikletin bir ulaşım aracı olduğu ve trafik kanununda bahsi geçen bir araç olduğuda bilinmelidir.

http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/269982_344569598972703_196413719_n.jpg

• Beğen
Tepkiler: Engin Ertekin