Bisiklet yoluna sahip çık!

Engin Ertekin

Daimi Üye
Tepki
808
Bisiklet
Specialized
Bağdat Caddesinde ilk aşamada Göztepe-Kızıltoprak arasında sol şerit üzerinde yeni yapılan bisiklet yolunu kullanmak, herkese yolun boşuna yapılmadığını göstermek ve bisikletlerini depolarda/bodrumlarda saklayan İstanbulluları trafiğe çıkma konusunda cesaretlendirmek amacıyla her Pazar günü saat 14:00'te Bağdat Caddesi Göztepe Parkı önünde buluşuyoruz ve yeni yapılan bisiklet yolumuzu kullanıyoruz.

Tüm amatör ve profesyonel bisikletliler davetlidir! Yeni bisiklet yollarının yapılmasını istiyorsak bu yola herkesin sahip çıkması gerekir. Bu yol hepimizin.

Daha fazla bisiklet yolunun yapımı, bu yolun hangi yoğunlukta kullanılacağına bağlı. O yüzden bu yolu elimizden geldiğince hepimiz kullanmalıyız ve çevremizdekilerin de kullanmasını sağlamalıyız. Hali hazırda bisiklet kullanan bizler bu yolu kullanarak diğerlerine örnek olmalıyız ki bisiklete binmek isteyip cesaret edemeyen veya üşenen dev bir kitleyi de bu yola çekebilelim.

O yüzden herkesten aşağıdaki Facebook grubuna üye olmasını ve bisiklet kullansın-kullanmasın tüm arkadaşlarını gruba davet etmesini rica ediyorum. Grupta ne kadar çok kişi olursa bu etkinliği o kadar fazla insana ulaştırmış oluruz ve aynı oranda çok sayıda kişi bu yolu sadece hafta sonları değil, her gün kullanmaya başlar.

Facebook'taki "Bisiklet Yoluna Sahip Çık!" grubu sayfasında her hafta etkinlik sayfası açılmaktadır. İlkini 25 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirdiğimiz etkinliğin video ve fotoğraflarına aşağıdaki grup sayfasından ulaşabilirsiniz:

(link)

Önemli Not :
Göztepe parkından başlayan yol Söğütlüçeşme Metrobüs durağına ve Kadıköy Metro istasyonuna kadar uzayacaktır. Göztepe-Kızıltoprak arasında çizgi-boyama işlemleri bitmiş olup çok kısa sürede yolu caddeden ayıracak olan separatörler/dubalar yol boyunca yerleştirilecektir. Ayrıca gerekli tüm levhalar, ışıklandırmalar ve bisikletlilere özel mini trafik lambaları da çok kısa sürede takılacaktır.

Scudo

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Bütün bir yaz Maltepe-Kadıköy arasında pedaladım ve pedalladığım dönemde Bagdat Caddesi'nden Kadıköye iniyordum. Ve malesef bisiklet yolu yoktu. Aslında sevindirici bir olay keşke daha fazla bisiklet yolu olsa araçların giremediği.

Engin Ertekin

Daimi Üye
Tepki
808
Bisiklet
Specialized
@Gökhan Daruga

Daha fazla bisiklet yolunun yapımı, bu yolun hangi yoğunlukta kullanılacağına bağlı. O yüzden bu yolu elimizden geldiğince hepimiz kullanmalıyız ve çevremizdekilerin de kullanmasını sağlamalıyız. Hali hazırda bisiklet kullanan bizler bu yolu kullanarak diğerlerine örnek olmalıyız ki bisiklete binmek isteyip cesaret edemeyen veya üşenen dev bir kitleyi de bu yola çekebilelim.

O yüzden herkesten Facebook grubuna üye olmasını ve bisiklet kullansın-kullanmasın tüm arkadaşlarını gruba davet etmesini rica ediyorum. Grupta ne kadar çok kişi olursa bu etkinliği o kadar fazla insana ulaştırmış oluruz ve aynı oranda çok sayıda kişi bu yolu sadece hafta sonları değil, her gün kullanmaya başlar.
(link)

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer

Engin Bey, emeği geçen herkese şimdiden sonsuz teşekkürler. Ben desteklemezsem, o desteklemezse bu tür uygulamalara ancak Avrupa da şöyle bura da böyle demek zorunda kalırız.
Tekrar teşekkür eder, desteklediğimi bilmenizi isterim.
Herkese sevgiler.

• Beğen
Tepkiler: Engin Ertekin

Engin Ertekin

Daimi Üye
Tepki
808
Bisiklet
Specialized
@Dogukanaksu

Doğru söze ne denir! Bundan bir kaç sene önce hayal bile edemeyeceğimiz bir yol ile karşı karşıyayız. Artık top bizlerde, hepimizde. Bize düşen bu yolu mümkün olduğunca çok kullanmak ve kullanılmasını teşvik etmek. Bu yol çok yoğun şekilde kullanılırsa çok kısa sürede farklı bölgelerde de yeni bisiklet yolları yapılacağından ve bu yolların birbirine bağlanacağından eminim.

• Beğen
Tepkiler: Doğukan Aksu

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Pazar çok ekstrem bir durum söz konusu olmazsa orada olacağım. Bu arada sadece Bağdat Caddesi ile sınırlı kalmasın bu etkinlik Kartal olmadı Tuzla'ya kadar pedallayabiliriz. Sizlerinde öneri ve görüşlerinizi beklerim.

Engin Ertekin

Daimi Üye
Tepki
808
Bisiklet
Specialized
Gökhan Bey, bisiklet yolu boyunca en az iki tur atacağız. Bu Pazar hava koşullarına göre tur sayısını üçe de çıkartabiliriz. Tur bittikten sonra isteyen istediği istikamette yol alabilir. Eğer turdan sonra Kartal veya Tuzla'ya gitmek isteyen olursa onu da hemen orada organize edebiliriz. Ama burada daha önemli olan şey yeni bisiklet yolu üzerinde mümkün olduğunca uzun süre görünmemiz. Pazar günü sizi mutlaka bekliyoruz, eğer bu Pazar olmazsa bir sonraki Pazara bekliyoruz. Hava koşulları ne olursa olsun (aşırı kötü şartlar dışında) bu tur 2 kişi de katılsa 200 kişi de katılsa her hafta yapılacak. Yapılmalı...

Erol Yusuf

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Specialized
Ben de bir engelle karsilasmazsam gelmek istiyorum. Ayrica duyarliliginiz icin kendi adima cok tesekkur ederim.

• Beğen

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Güzel bir uygulama olmuş.
Ayağım iyileşince, dikişler alındıktan sonra katılacağım ilk tur bu olacak.

• Beğen

Engin Ertekin

Daimi Üye
Tepki
808
Bisiklet
Specialized
2 Aralık 2012 Pazar günü hava durumu parçalı bulutlu ve zaman zaman yağışlı 18°C olacak. Saat 14:00'te Göztepe parkında görüşmek üzere...
(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
geçen pazar destek verdim dostlara ora önemli ora bence pilot bölge olarak çok önemli bu pazarları üst üste gelecek olan bisiklet sürüşleri yaza doğru dahada hareketlenecek aynı cm gibi olacak ve up uzun bir bisiklet grubu oluşabilir soldan sağa dönüşler iptal edilirse bisikletliler için iyi olacak tabi o mevkide evi olan araç sürücülerinide düşünmek lazım ...kitlenin bisiklet kültürünü oluşturmak ise olay bence bu bağdat caddesi bisiklet yolu çok önemli ..buraya ehemmiyet verilmesi olayın kitleselleşmesi açısından önemli damlaya damlaya göl olur misali geleceğe yatırımdır bu olay ,
bisiklet kitleselleştikçe alt yapılarda gelecek haliyle..

Engin Ertekin

Daimi Üye
Tepki
808
Bisiklet
Specialized
Desteğiniz için teşekkürler Kudret Bey,
Tek şanssızlığımız bu yolun kışa doğru açılıyor olması. İster istemez kış boyunca kullanım çok az olacak ve büyük ihtimalle de sürücülerin tepkisine ve şikayetine yol açacak "bisiklet yolu yapıldı ama kullanan yok, boşu boşuna bir şeridimizi yediler" diye. Umarım hem Büyükşehir Belediyesi hem de Kadıköy Belediyesi kış boyunca gelecek olan şikayetlere göğüs gerer ve bahara kadar sabreder.

2013'ün Mart ayı ile birlikte bu yolun çok yoğun şekilde kullanılıyor olması gerek ki yeni bisiklet yolları yapılmasını talep edebilelim. Ama biz şimdiden farkındalık yaratmak için en azından Pazar günleri toplanıp yolu kullanacağız. Bisiklet yolunu düzenli olarak kullanmayacak olsa bile amatör-profesyonel bütün bisikletlileri bu etkinliğe davet ediyorum.

Unutulmasın ki bu yol hiç bir kurumun-grubun-şirketin veya şahsın tekelinde değildir, bu yol hepimize aittir. Eğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bisiklet yollarına sahip olmak istiyorsak bu yola herkesin sahip çıkması gerekir. Aksi halde yine oturduğumuz yerde "Avrupa'da ne güzel bisiklet yolları var, bizde niye yok" diye kendi kendimize hayıflanmaktan başka bir şey yapmayız.

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Hava kapatmaya başladı gibi çok yağmur yağamaz ise katılmayı düşünmekteyim.

Katılmayı çok arzu ettim malesef çeşitli nedenlerden dolayı katılamadım.

Engin Ertekin

Daimi Üye
Tepki
808
Bisiklet
Specialized
2 Aralık 2012'de yapılan ikinci etkinliğin videosu :

7'den 77'ye tüm bisikletseverleri 9 Aralık 2012 Pazar günü saat 14:00'te Bağdat Caddesi Göztepe Parkı önünde buluşmaya ve hep birlikte bisiklet yolumuza sahip çıkmaya davet ediyoruz :
(link)

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Ben bu yeni bisiklet yolunu, uygun olmayan guzargahindan oturu kesinlikle desteklemiyorum. Mevcut seritleri ile bile trafigi kaldiramayan Cadde'nin, ne maksatla bir seridinin bisiklet yoluna ayrilacagini aklim almiyor.

Bu bisiklet yoluna gozu kapali destek veren arkadaslar icin de, lutfen bir kez daha dusunsunler diyorum.
Araciniz olmayabilir, guzargah dahilinde herhangi bir toplu tasima aracini da kullanmiyor olabilirsiniz. Ama bir de soyle dusunun.
Bisiklet yolu istediginiz sekilde tamamlanmis, ve halihazirda haddinden fazla yuku olan caddenin trafigi neredeyse hic akmiyor.
Boyle bir gunde acil bir durum olustu.. Saglik problemi olabilir, hersey gelebilir insanin basina. Kullanilan arac ya da ambulans gidecegi yere zamaninda ulasamiyor ve bu durum belki de bir insanin hayatina mal oluyor.

Yukarida da bahsedilmis, bilhassa kis aylarinda, ayrilmis koskoca bir seridi kac bisikletli kullanacak, merak ediyorum.. Hadi yaz aylarinda trafik nispeten rahatladi diyelim, ancak kisin trafik tam yukune ulasmis oluyor, kotu hava kosullarini da hesaba katarsak durum daha da vahim olacak.

Ben de yasadigim yerde bisiklete ozel yollar olsun isterim elbet. Ancak bu, oyle bir sekilde planlanmali ki, mevcut yasam kalitesini daha da dusurmek icin degil, tam tersine arttirmak icin olmalidir.
Bisiklet kullaniminin tesvik edilmesi, buna ozel yollar planlaniyor olmasi tabi ki bir medenilik gostergesidir. Ancak bundan once, sehir planlamasi ve altyapinin dogru duzgun yapilmis olmasi gerekir. Temel saglam olmadikca yukari cikilan her kat da yikilmaya mahkumdur.

Empati kurmaya calisin, yogun trafikte magdur olan, isi aksayan tum vatandaslar, bos bisiklet yoluna ve biz bisikletlilere baktikca ne dusunecekler sizce?
Sizce bu yolla insanlari bisiklet'e tesvik mi etmis oluruz, yoksa bisiklet ve bizlerden daha da nefret etmelerini mi saglariz?

Ozetle benim bakis acimdan gidisat hic ic acici gozukmuyor.
Bir tarafa insanlari magdur edecek konumda bisiklet yolu yapiliyor, diger taraftan yine ayni guzargah uzerinde ve planlamaya uygun olmayan 50'ser katli gokdelenler dikiliyor.(Sadece bu gokdelenlerin trafige katkisini dusunun, min. 1000 arac olacaktir)
Rant ugruna halihazirda trafik yukunu kaldiramayan sokaklardaki 3-5 katli binalar yerine 15-20 katli binalar cikiliyor, v.s. v.s.
Bu carpik yapilasmalar, planlamalar bu sekilde surdugu muddetce medeniyete dogru degil belki ama tas devrine geri doneriz.

• Beğen
Tepkiler: Adem Dualı

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Fikirlerinizin büyük bölümüne katılıyorum ama yine de bu çabaları, eksikleri de olsa desteklememiz gerektiğini düşünüyorum. Belki bu yolla Ağaoğlu'ların İstanbul'a daha fazla tecavüz etmesinin önü alınabilir.