Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Yoluna Park Eden Otomobiller

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında serkan yıldız tarafından paylaşıldı.

1. serkan yıldız

serkan yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Anadolu yakasındaki bisiklet yolunu kullanan arkadaşlar bilirler. Araçların kullandığı sahilyolunun hemen paralelindeki bisiklet yolu araç giriş-çıkışlarının olduğu yerlerde kesintiye uğruyor. Normalde araçlar için yapılmış parklara girebilmeleri için yapılan bu aralıklardan geçip girmek yerine tam girişinde park eden araçlar var. Dolayısıyla bisiklet yolundan basmış keyifli keyifli giderken yolun tam ortasında bir bakıyorsun kocaman bir araç seni bekliyor :eek:
    Ben derim ki bu ultra mega süper görgülü motorize öküzler için bir yazı hazırlasak. Üzerine "Ben bu yolun bisiklet yolu olduğunu anlamayacak kadar öküz biriyim!" yazsak. Bu arabaların üzerine yapıştırsak. En azından sahibi gelene kadar gelen geçen herkese rezil olur, geldikten sonra da belki tekrar aynı öküzlüğü yapmaz.
    Şahsen ben bisiklette yanımda devamlı bulundurduğum patlak-tamir vs setiyle birlikte bu yazılardan bir tomar bulundurmayı ciddi ciddi düşünmeye başladım. Hatta sponsor bile olabilirim.

2. berkay iriyarı

berkay iriyarı Kıdemli Üye

Seviye:
    çok güzel fikir yapın bence önüne arkasına yapıştırın hatta işe yararsa bende yazdırır bende yapıştırırım...:)

3. dinçer karadayı

dinçer karadayı Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben bu konu ile ilgili ibb beyaz masaya şikayet maili attım,onlarda buralar bizim değil emniyet biriminin görev alanı deyip,mailimi oraya yönlendirdiler.bundan sonra tekrar herhangi bi aracı bu şekilde park eder halde bulduğumda plakasının fotorafını çekip,emniyete mail atıcam.Bakalım sonuç ne olacak :rolleyes:Herşeyin başı eğitim,insanlarımıza şehirde başkalarına,doğaya nasıl saygılı yaşanılır öğretmemiz gerek.(bu da deveye hendek atlatmak gibi birşey ama olsun...)inşallah bunu da gelecek nesiller başarırlar.

4. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Valla ne yapıştırırsan , yapıştır ; istersen memleketin her tarafına araç yolunun yanına 3 şeritli bisiklet yolu yap , bu zihniyetle hiçbir şey olmaz.

Koskoca anayasa değişikliğini evet-hayır yarışmasına çeviren bir milletin evlatları olarak bu ülkede artık fazla bir şey beklemiyorum

5. serkan yıldız

Seviye:
    Aslında o da doğru, başlıbaşına ayrı bir mevzu tabi. Ama bu tiplerle uğraşmadıkça da nasıl düzelecek, daha iyi başka bir çözüm yolu var mı ki

6. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Bu işler içine yerel yönetimler girmeli . Bisiklet teşvik edilmeli .Yoksa bizim için çok şey hayal

7. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    bugün yabancı bir ülkede üst düzey bürokrat bisikletle işine gidip gelebiliyorsa,o ülkenin insanlarının insana ve doğaya saygısını gösterir.Siz istediğiniz kadar insanlara "bisiklet yoluna ve/veya kaldırıma araç bırakmayın" deyin,yinede değişen sizin sinir sisteminizden başka bir şey olmaz.Çözümü yok mu tabii ki var.Trafik polisi hadi kaldırım bir nebze diyorum,bazı insanların evi yakındadır,kaldırıma aracını bırakabilir.Fakat trafik polisi bisiklet yoluna bırakılan araçlara öylede 65TL değil,daha yüksek cezalar yazdığında,bak o zaman bir daha o bisiklet yoluna aracının tekerleğini çıkarırmı?

8. serkan yıldız

Seviye:
    Sonuna kadar katılıyorum. Ben bu sahil yolunda çevirme yapan polislerden başka hiç trafik polisine rastlamadım, gören, duyan, bilen oldu mu?

9. mtsemiz

mtsemiz Kıdemli Üye

Seviye:
    İşte o [ERKEK SIĞIR anlamına gelen argo tanım] lerrrrrr....!!!!!!!!

sahiplerini hadım mı etmelii, eğitmeye mi çalışmalıı, lastikleri mi indirmelii, kaportayı mı çizmeli bilmiyorum. Vazgeçmeyecekler. Kendi alanları hiçbir zaman kendilerine yetmeyeceği için MUTLAK surette başkasının alanından ÇALACAKLAR.

Allah nasıl bilirse öyle etsin....

10. engin güner

engin güner Forum Demirbaşı

Seviye:
    :rolleyes: :boese157: :boese157: :boese157: bunlar normal sürücü yani şöyle hata yapabilme lüksleri var .Peki ya ekip otosuna ne demeli bir bakın hele [​IMG]
    evet belki bir radar arabası ama koskoca bisiklet yolunun ortasına sümük gibi yapışmak sadece ülkemize özgü olsa gerek .Ben biraz bu konuda acımasızım.Açık söyliyeyim o fotoğraf da ki gibi bir durumla pek çok kez karşılaştım.İlkin fotoğrafını alıp emniyete yolladım bir vatandaş olarak ama kusura bakmayın sinirleniyorum altında milyarlık arabası olupta zerre eğitimi olmayan adamın arabasını ben yerim.Her ne kadar etik olmasa da boydan boya bir a6 yı çizdim geçecek yer yoktu.:boese157: :boese157:

11. serkan yıldız

Seviye:
    Çok da iyi yapmışsın. Araba almaya kullanacağı beyninden bir parçasını da parkederken kullansa çizilmezdi arabası. Alkışşşşş :))))

12. Mete S.

Mete S. Üye

Seviye:
    merhaba,

park etmeyi bilmeyen insanların araçlarına bir sticker yapıştırabilirsiniz.

ben öyle yapıyorum zaman zaman.

bunun için tasarlanmış bir sticker da var. isteyen bana öm atıp ilgili link i alabilir (buraya link post etmek istemiyorum - froum kurallarına uygun olmaz sanıyorum.).

herhangi bir ozalitçide bir sayfaya 8 tane sığacak şekilde a4 sticker baskı almak 60 kuruş. sticker lar kağıt olduğu için çıkartması da oldukça zor.

aracı çizmek başınızı derde sokabilir; sahibi veya polis ile tartışabilir, fiziksel zarar görebilirsiniz.
    bu nedenle bu tip davranışlardan mümkün olduğunca kaçınmalıyız.

tepkimizi bisiklet organizasyonlarına katılarak, ilgili araçları şikayet ederek gösterelim.
    bisiklet medeni insanların kullandığı bir ulaşım aracıdır.

canınızı sıkmayın.
    unutmayın cahile laf anlatmak çok zordur.

bol pedallı günler dilerim.

13. Alper Yıldırım

Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

Seviye:
    Katılıyorum, yani yazı yapıştırmak, çizerek geçmek hem başımızı derde sokabilir hemde medeniyetten biraz uzak olur.

Gerekli yerlere şikayet etme bir bilincin oturmasını sağlaya bilir. yada zarar vermeyecek hakaret içermeyen ama yaptığı hatayı anlatacak şekilde etiketler yapıştırılabilir.