Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Yoluna Park Eden Arabalar | Kartal-Maltepe sahilyolu üzeri.

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında Kadir Ertekin tarafından paylaşıldı.

1. Kadir Ertekin

Kadir Ertekin Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Söz verdiğim gibi dün 21 km'lik (bunun dönüşüde vardı :l ) bir gezintiden kalan sanırım 19 tane fotoğraf (Dönüşte çekmeyi unuttum). 14'ümdeyim diye ciddiye almıyorlar bazen beni. Üşenmem ben bu konularda. Çekerim çantamı alırım suyumu takar eldiveni giderim. Öyle yaptımda.. Tek tek çektim. Bana genelde "Mecburen çektik, yer yoktu" dediler. Ağabeycim madem yer yok çek altına bisiklet in ailece sahile! Benzin paranda cebinde kalır fena mı? Sonra araba yolunu tercih eden bisikletler suçlu oluyor.

- Yavrum neyi çekiyorsun sen?
    + Ağabey bisiklet yolunu kapatıyorsunuz.
    - Mecburuz be yavrum..

Bu diyalog en sinirime giden oldu, o adam başlarsa bu spora bu forumada girer belki.. Selam olsun ona

*NOT: Bu arada ameliyatlı kulağı ile yol boyunca beni bırakmayıp gelen Recep ağabey'e teşekkürler. Kendisini katacağım inşallah foruma.

*Bu fotoğrafda araba yeni haraket alıyordu bizi görünce.

*Parmaklarım ve tekerleğim deşifre olmuş :D

*EKLEME: Artık araba çizmeye (anahtarla) ya da silecek kaldırmaya başlayabilirim.

2. mertalicanakcay

mertalicanakcay Üye

Adı:
    Mert Alican AKÇAY
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Böyle bir terbiyesizlik var mı abiler? Bu araçların sürücülerini bulduğunda sen ne yapıyorsun dediğinde de senden suçlusu kötüsü yok. Araç sürücüleri biraz kültürünüzü arttırın da bisikletlilere saygınız olsun biraz..

3. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
  4. Gokalp Gokmenler

Gokalp Gokmenler Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Herşeyden önce bu yaşında bu tip konulara karşı bu kadar duyarlı olduğun için seni kutlarım. Sana tek önerim çektiğin resimlerde araç, aracın plakası ve aracın bisiklet yolunu nasıl kapattığı net bir şekilde görülsün. Bunun içinde en doğrusu resmi aracın plakasının net bir şekilde okunabileceği mümkün olduğunca uzak bir yerden aracın resmini çekmen. Böylece suç unsuru hatalı park daha net anlaşılır ve yetkili mercilerin eğer canları ceza kesmek isterlerse elerinde daha iyi ve net bir kanıt olur.

5. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Bu iş böyle yazma çizme ve fotoğrafla olmaz artık pratikde kalmasın teoriye geçelim gidelim hakkımızı arayalım.protesto edelim birileri görecek,duyacak elbet bunun kaçarı yok.

6. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bunun kültürlü alakası yok. Bu insanlıktan nasibini almamış. deyimine uyan bir durum. İnsanın içinde olmadıkça istediğiniz kadar kültüre boğun ortaya yine aynı manzara çıkacak. Peki bunlar neden anlar derseniz elbette sopadan. Sopa da devlet olmalı verecek odunu 300- 500 TL bir de üstüne araçlar çekilecek işte o zaman bir kaç sene sonra insanlıktan olmasada yedikleri sopadan aldıkları dersle iç güdüsel olarak park etmemeye dikkat edecekler.

Gokalp Gokmenler bunu beğendi.
  7. mertalicanakcay

mertalicanakcay Üye

Adı:
    Mert Alican AKÇAY
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Zaten her yol arabaların abi. Bizim o yolda zerre kadar hakkımız yok sanki. Birgün birisine ben devletten önce sopayla girecem ama dur bakalım ne zaman abi. Bende o günü bilmiyorum ve bekliyorum..

8. Emre Sertkaya

Emre Sertkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    İyi hoş etmişsinde yazının sonunda dediğin artık arabaları cızebılırım lafını duyunca benım gozumde o adamlardan daha da düştün . Kimsenin bir başka birinin malına zarar vermeye hakkı yoktur . Ben de araba kullanıyorum gerçi ben bisiklet yoluna parketmem ama normal bir çizilme bile boyaysıydı felan pahalıya patlıyo . illa hakkını aramak ıstıyorsan toplanacaksın mevki sahibi kişilerin kapısını çalacaksın durumu belırteceksın .

9. pekerist

pekerist Üye

Seviye:
    fotolari kullanabilirmiyiz yer tam olarak neresi konu haber icin cevap bekliyorum

10. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bence arabayı çizmeye değmez her seferinde bisiklet yoluna parkeden arabaların fotosunu çekin plakalarını alın ve dışarı çıktığınızda yanınıza 20 kadar not kağıdı alın ve üstüne uyarıcı notlar yazın derim ve o tür arabaların silecek altına falan takın.

11. Ozan Duran

Ozan Duran Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Arkadaşlar hiç fotoğraf çekmekle zaman harcamayın. Sonra boşuna canınız sıkılmasın.
    Mart ayında yaptığım şikayet başvurusundan sonra şöyle bir mail geldi.

Özeti şu:
    İhlal polisler tarafından somut olarak tespit edilmemişse herhangi bir cezai yaptırım uygulanmıyormuş.
    Paylaşmak istedim.

12. özcan açici

özcan açici Üye

Seviye:
    3. sınıf emniyet müdürü kalitesiz bilgisiz insanlar işte ilgili alakalı görünmeye çalışıyorlar.
    Benim karşıma çıktığında böyle araçlar aynalarını kırıyorum yada not yazıyorum yaptığı hayvanlıkla ilgili

13. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    evet sahil yolunda araçlarını bisiklet yoluna park etmiş araçların resimlerini ve plakalarını çekip selamiçeşme trafik şubesine götürme durumu olursa ne diyecekler bunlar fotomontajmı diyecekler,sürekli trafik şubesinin kapısını aşındırırsak bir kişi değil hepimiz o vakit sahile gelir trafik..

14. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    kültür meselesi tuzladan ta ideal tepeye kadar mangal sefasına karşı çıkmayan büyük şehirdir sorumlusu odur büyük şehir belediyesi sahile bakar mangal yasağı kesin getirilmeli ve içeri bölgelere taşınmalı her önüne gelen her yerde mangal yapmayacak yasak olacak bu millette yasaklardan anlar çünki kültürsüzdürler..mangal yapılacak alanlar seçilecek ve sadece orada mangal yapılacak büyük şehire dilekçe vermek lazım ama bir kişi değil toplu şekilde dilekçe verilmeli çevre bakanlığına müracat edilmeli ve bu görüntülerin çirkin olduğu istanbula yakışmadığını anlatmak lazımda nerde stk nerde bisikletliler derneği ...

15. Gokalp Gokmenler

Gokalp Gokmenler Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yani bu durumda bize hatalı park eden arabaları çizmekten başka bir çare kalmıyor.

16. murat atay

murat atay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Uzun süredir Tuzla-Kadıköy arasında bisiklet kullanıyorum özellikle haftasonları.Yazılanlar gibi mangal dumanı ,hatalı parklar,bisiklet yoluna anıden çıkan yurdum insanı..baktım stres atıcam dıye daha cok strese giriyorum ee bu insanlarıda değiştirecek enerjim yok..bende artık bu turları yalova-armutlu arasına kaydırdım .Sabah feribot Yalova 45 dk ordan sanki kadıköy istikametine gider gibi Esenköy tarafına yol alıyorum.Araç trafiği çok az meyve vs yollar zebil..vede denizede girebiliyorsun.Bir saat önce yola çıkmak totalde 20 tl fazladan para vermek Tuzla-Kadıköy arasında gitmekten bin kat daha iyidir.

Bu arada baz arkadaşlar sinirlenip ''araba çizmek ,zarar vermek vs'' bunları yapmayın.Haklı iken haksız konuma düşersiniz.He ben genede yapıcam derseniz biber gazı yanınızda bulundurun neden derseniz bunlar bir kişi değil alayı aynı mantık yapısında olduğu için size zarar verebilirler.

17. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    valla en doğrusu yalova tarafları..

18. Kadir Ertekin

Kadir Ertekin Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Daha geçtiğimiz haftasonu arabayla seyir halindeyken sahildeki sarı dolmuşların bisikletleri geçmeye çalıştığını gördüm. Türkiye'de bisiklet sporu gerçekten zor. Bu nedenle bisiklet benim arasporum oluyor. Ancak basketbol oynamaya giderken kullanıyorum bisikletimi. Ne kadar spor sayılırsa artık.

19. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bisikletlilerin Türkiye trafiginde yasadigi bu ve benzeri durumlar yalnizca ülkede bisiklet kültürü olmamasi ile aciklanabilecek bir durum degil bence. Üzerinde sosyologlar sayfalar dolusu makale bile yazabilirler. Ben isin icinden cikamiyorum, her tezime aninda bir anti-tez üretiyorum. Evet, Avrupa'nin geri kalani ile kiyaslandiginda bisiklet kullanma orani, özellikle de ulasim araci olarak kullanimi, son derece düsük ve bircok insan bisikletin sehir trafiginde yeri olmadigini düsünüyor. Bisikletli ile empati yapamiyorlar. Ama bu adamlar anasinin karnindan arabayla da cikmadi sonucta. Yayalara bisikletlilerden daha cok mu müsammaha gösteriliyor? Hangimiz yaya gecidinden gectigimizde bircok sürücünün "hadi bu seferlik ezmiyorum seni, sanslisin" der gibi baktigina sahit olmuyoruz? Kac tane sürücü taniyoruz "az isim var, hemen gidecegim" bahanesiyle kaldirimin tam ortasina aracini birakmayacak?

Basimdan gecen iki anidan bahsedeyim kisaca. Sanirim anlatmak istedigime iyi birer referans olacaklar:

Macaristan'da bisikletle ilk uzun yolum. MTB'lerle gidiyoruz, yol tek serit gidis gelis, ufak tefek de kar atistiriyor. Tabi uzun yol dediysem de buradaki arkadaslar kendi standartlarinda anlamasin, yalnizca benim standartlarimda uzun. :) Neredeyse 10 senelik bir zaman sonra ilk kez bisikletle 20 km'yi geciyorum. Tabi benim bacaklar idmansizliktan dolayi daha yolun yarisinda kesilmis, sigaranin cürüttügü cigerlerim zor soluyor. Vücut dis dünyayla iletisimi kesmis haliyle, tüm algim "kalp krizi mi gecirecegim" üzerine. Ne zaman sonra fark ettim ki bayagidir hicbir arac yanimizdan gecip gitmiyor. Arkami dönüp bir kontrol edeyim dedim ki 15-20 metre gerimde bir tir. Arkasinda da 5-6 araclik bir kuyruk var. Belli ki bir süredir arkamda geliyor. Hemen yolun disina cikip yol verdim. Adam da eliyle tesekkür etti. Yabanci plakaydi ama dorse Türk. Sürücü de büyük ihtimal Türk'tü. Simdi Türkiye'de böyle bir olay yasasaydim kac tir sürücüsü dibime gelip kornayi basmazdi? Ya da ayni sürücü Türkiye'de arkamdan sessizce takip eder miydi beni?

Gecen Nisan Avusturya turu sirasinda Viyana'da iki tren istasyonu arasi aktarma yapmamiz gerek. Zaman kisitli, sehirde ilk bulunusum. Pek bir bisiklet yoluna da rastlamadik rota üzerinde. Böyle durumlarda Budapeste'de kendinize uygun olani secersiniz. Eger kaldirim rahatsa kaldirimdan, yol rahatsa yoldan. Biz de baktik ki trafik yogun, kaldirim daha rahat gözüküyor, ciktik kaldirima. Zaman kisitli oldugu icinde olabildigince hizli gitmeye calisiyoruz. Bir zaman sonra fark ettim ki kaldirimdaki tek tük yaya sanki surlara saldirmis yeniceri görmüs gibi düsmanca bize bakiyorlar. Acaba dedim cok mu hizliyiz, biraz yavaslayalim. Bakislar aynen devam etti. Etrafa bakiyorum acaba bisiklet yolu var da biz mi gözden kacirdik, ama yok. O sirada bir Polis kesti önümüzü ve o uyarinca anladik ki eger bisiklet yolu yoksa trafige girmek gerekiyormus, kaldirima cikmak yasakmis. Haliyle yola ciktik. Tren istasyonuna varana dek iki kez ciddi düsme tehlikesi atlattik, bir kez ben bir de esim. Her iki seferde de olayin diger tarafindan göcmen olduklari belli olan söförler mevcut. Yaslarindan tahmin ettigim üzere de cok büyük ihtimal Avusturya dogumlular. Dolayisiyla devlet eliyle de olsa, toplum baskisiyla da olsa, bir sekilde bisiklet kültürü denilen seye vakif olmalari gerek. Öyleler miydi, sanmiyorum. Dolayisiyla kültürün verilmesinden öte nasil verildigi önemli. Aileden iyi bir terbiye alan kisi, hayatinda hic bisiklet sürmemis olsa dahi, gereken saygiyi gösterecektir.

Tabi cuvaldizi da kendimize batirmayi ihmal etmeyelim. Bisiklet yollarinda yayalarin yogun gecebilecegi bölgelerde ana yola paralel yada bagimsiz trafik isiklari olur. Yayalarin bisiklet yolundan rahatca karsiya gecebilmeleri icindir bunlar, özellikle havalar iyiyken araba trafigini aratmayacak bir bisiklet trafigi yasanabiliyor cünkü. (2 kez kaza gecirdim sehir icinde, ikisi de diger bisikletliye carparak) Su ana kadar hicbir isikta, eger etrafta herhangi bir yaya bulunmuyorsa, kirmizi yandiginda duran bir bisikletli görmedim. 15 senelik celik kasa, vitessiz bisiklet kullananlardan tutun da binlerce euroluk yol bisikletleri sürenlere kadar. Buna kendim de dahilim maalesef. Hatta manzarayi düsününce komik bile gelebilir cogumuza. Bombos bisiklet yolunda, karsiya gecen yaya olmamasina ragmen kirmizi isikta bekleyen bir bisikletli. Iste fotograflardaki bisiklet yolunun üzerinde yer varken park etmemek de, orayi bos birakmak da, ayni sekilde komik geliyordur oraya park edenlere. O kirmizi da durmak ne kadar mantiksiz ise, park alanindan yada kaldirimdan calip bisiklet yolu yapmak da o kadar mantiksiz piknikciler/mangalcilar icin.

Bu kadar zirvaladin, eee sonuc ne diyorsunuzdur. Basta da söyledigim gibi ben cikamiyorum isin icinden. Ne yapilabilir? Toplu eylemler mi, kendimizce cezalar kesmek mi (arabalari cizmek ya da kaba kuvvet örnegin), bilemiyorum. Belki de toplumu degistirmek icin önce kendimizi degistirmemiz gerek...

ERTUNGA ve Cihan Şar bunu beğendi.
  20. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar maille filan uğraşmayın 155. Arayınca ekip gelip cezai işlem uyguluyor