Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Yolu Meclis Gündemine Taşındı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ademyener tarafından paylaşıldı.

1. ademyener

ademyener Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Başkent’e bisiklet yollarının yapılması ve bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması Büyükşehir Belediye Meclisi’ne taşındı. Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Fazıl Güleken, Meclis’e sunduğu önergede, “Ankara’da ulaşımda bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve arttırılması için ne gibi çalışmalar yapmayı düşünüyorsunuz?” diye sordu. Güleken, sorularını şöyle sıraladı:
    “Ankara’da Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanlarında Eryaman, Batıkent, Ümitköy, Çayyolu, Sincan – Fatih ve Yenimahalle – Demetevler gibi yerlerde bisiklet yolları yapmayı düşünüyor musunuz?
    Özellikle üniversite öğrencilerinin yaygın olduğu Cebeci, Beşevler arasındaki eskiden kullanılan özel otobüs yolu gibi özel bisiklet yolu düzenlemesi düşünülmekte midir?Ankara ulaşım planı hazırlıkları sırasında Ankara’nın her yerinde uygun yerlere bisiklet yolları planlamayı düşünüyor musunuz?
    Metro yapımı biterse hali hazırda işleyen Ankaray ve Metro istasyonları ile yeni açılacak metro hatlarındaki metro istasyonlarına bağlanacak bisiklet yolları yapmayı düşünüyor musunuz? Metro istasyonlarında bisiklet park yerleri ve bisiklet kiralama tesisleri kurulması düşünülüyor mu?
    Ankaray içinde bisikletle yolculuk yapacak yolcular için vagonlarda yer ayrılması, metro istasyonlarında bisikletli yolcuların iniş ve binişleri için düzenleme yapılacak mıdır?

Hürriyet

2. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sayın Güleken'in düşünceleri iyi güzel, ama bunları sorduğu kişinin kim olduğunu hepimiz biliyoruz, tabiki de İ.Melih bey'e soruyor bunları...

Meclis üyesi sormuş, şunları şunları yapacak mısınız? diye... iki gün sonra Gökçekgillerden birisi kalkıp cevap verecek: "Hayır düşünmüyoruz..."

Ve bugüne kadar olduğu gibi Gökçek yönetimindeki Ankara için bisiklet yolları ve bisikletli ulaşım hayalden öteye geçemeyecek... Bu zihin her yanımızı motorlu araçlarla çevirdi, bisikleti teşviki de geçtim, toplutaşımı bile desteklemeye yönelik çalışma yapılmıyor...

Murat Çetinkale bunu beğendi.
  3. ademyener

ademyener Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Aslında benim düşüncem Türkiyede ki bisiklet yollarının az olması bisiklet kullanıcıların sayısı daha az olmasından kaynaklanıyor gibi...Örneğin istanbulda akşam saat 20:00 dan sonra metroya alabiliyorlar mesela bunu için çok fazla bir talep olsa bırakın gündüz almalarını metronun arkasına bile ek bisiklet için vagon yaparlar.Bence arz talep meselesi gibi.Ama en güzelide ülkemizde böyle şeylerin konuşuluyor ve gündemde olabilmesi.

Aydın Diricanlı bunu beğendi.
  4. erkan sozoren

erkan sozoren Kıdemli Üye

Seviye:
    ben bursada bısıklet yolunu en çok nilüferde gordum chp nıluferde gercekten ıyı ıs cıkarıyor buyuk sehır ve dıger ılceler akp buralarıda kotulemek ıstemıyorum gercı ama nılufer kadar ıyı degıler acıkcası yıldırım da ıyı calısıyor bak osmangazıyı sallayan yok

5. Mete Can Karahasan

Mete Can Karahasan Üye

Seviye:
    Toplu taşıma araçlarıyla 35-60 dakikada aştığım 10 km yolu, bisikletle 25 dakikada aşabiliyorsam, başkentteki trafiğe bisiklet yolu yapılması çok etkin bir çözüm olur.
    Başkentte toplu taşımanın uyuşukluğu çekilecek çile değil.

hogutmen, Cyclist999 ve Murat Çetinkale bunu beğendi.
  6. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Benim evimle işim arası 11,5 km. Bisikletle güvenli bir şekilde gidebilme imkanım olsa yaklaşık 30 dk. sürer. Hem de sağlık durumum daha iyi olacağı için Devlet'in sırtındaki sağlık yüküm de azalmış olur. Oysa şu anda hiçbir spor yapma imkanım yok. Toplu taşıma araçlarında (ağzını burnunu kapatma bilincinden uzak) birsürü aksıran, tıksıran, öksüren insandan mikrop alıyorum. Ben hastalanmasam bile, ya eşim ya çocuğum hastalanıyor ve hastaneydi, ilaçtı derken Devlet'e lüzumsuz sağlık külfeti biniyor. İşin ilginci de çok çok şanslıysam iş yerime ulaşmam 40 dk, normal şartlarda ise 50-55 dk. sürüyor. Ayrıca bisiklet yollarını (adam gibi ulaşım sağlayacak şekilde) yapsınlar, tüm yollarda geçerli olmak şartıyla aylık bedeli 75 TL'yi (bugünkü rakamlarla) geçmemek şartıyla abonman kartı versinler, ona da razıyım. Gerçi yukarıda yaptığım açıklamalar ışığında, bisiklet kullananın bırakın abonman kartını, bilakis teşvik edilmesi gerekir ya, neyse. O konuya hiç girmeyeceğim!

7. Murat Çetinkale

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bu arada bisiklete ve bisikletçilere faydam olsun diye, biraz araştırma yapıp 2 m. genişliğinde ve 50 km. uzunluğunda bisiklet yolu yapmanın maliyetini hesaplamaya çalıştım. Arkadaşlar üzgünüm ama istimlak bedeli hariç, sadece arazinin (kaldırımların arka tarafında kalan arazileri baz aldım) düzenlenmesi ve 10 cm. kalınlığında betondan bir yol yapılmasının maliyeti, ihalede olası tenzilatı da hesaba katarak yaklaşık 900.000-1.000.000.- TL civarına geliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, üç-beş kendini bilmez "Şeytan Arabası" sürücüsüne kıyak yapacağım diye bu parayı harcayacağını hiç zannetmem :(

8. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merakından soruyorum? Yol beton yerine asfalttan olursa maliyet artıyor mu?

9. Murat Çetinkale

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Kardeş, benim branşım İnşaat değil. İnşaatla ilgili birim fiyatları İnş. Müh. arkadaşlarıma danışıyorum. O nedenle aklıma ilk gelen beton olduğu için onun fiyatına göre hesapladım. Önümüzdeki 3-4 gün içerisinde asfalt maliyetini öğrenip ona göre de tahmini bir hesap çıkartırım. Bu arada merak edip kilitli parke taşlarının maliyetini de hesaplamak istedim ama işçiliği daha fazla ve parkenin fiyatı da biraz daha yüksek olacağı düşünülüyor ve betonun yaklaşık %60 fazlasına patlar demişlerdi. Asfaltı öğrenir öğrenmez yazarım burada. İyi akşamlar.

10. Murat Çetinkale

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Sorunuzu es geçmiş değilim. Hala asfalt fiyatını öğrenme imkanım olmadı. Ben de merak ettim, öğrenir öğrenmez yine burada yazacağım. İyi akşamlar.

11. bislet

bislet Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisiklet yolu asfalt olmalı,yaya yoluda taş olmalı böylece hem karışıklık olmaz hemde asfaltta sürmek daha güzel.

12. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ankarada bisiklet yolu Melih Gökçek olduğu sürece bir hayal. gerçi metroların bitmesi de hayaldi ama ulaştırma bakanlığı el atınca artık bitmek zorunda kalır. melih gökçeğin ankarasında ulaşım sistemi gibi bir sorun yok, çünkü sistem yok. çok fazla araç işe gitmek için yola çıkıyor, ama vatandaş mecbur bırakılıyor, uyuşuk bir otobüs sistemi var. dolmuş gibi bir ilkellik var... baştan aşağıya tekrardan yorumlanması gereken bir ankara var.

bisiklet yolu yerine, ankaranın nefes almasını sağlayan çiftlik arazisine resmen çökülüyor, oraya bir otoban yapılıyor şu an, ve bunun trafik sorununu çözmesi bekleniyor... 5 milyonluk bir şehirde bireysel arabalar ile ulaşımdan başka bir ulaşım şekli insanlara sunulmuyor. arabası olmayan otobüslerde sürünürken araba alma hayalleri kuruyor ve en sonunda o da bir araba alıyor. sokaklarda çocukların oyun oynayacağı bir alan yok, bırakın arabalardan insanların yürüyeceği bir alan bile yok. ama vatandaşımız da belediye çalışıyor, yol yaptı köprü yaptı daha ne yapsın diyor ve 20 senedir bu adamın, cumhuriyetin kurduğu bir şehri nasıl kanser gibi hasta ettiğini seyrediyoruz.

dünya bunu 50 sene önce buldu, ya şehirden vaz geçeceksin ya da araçlardan. ben araba düşmanı değilim evimin önünde 2 aracım var, ama ben araba kullanmak istemiyorum artık, çünkü trafik ilerlemiyor, herkes yollarda tam bir araç çöplüğü haline geldi şehir...

toplu ulaşım, metro, otobüs, akıllı duraklar, aylık abonelik, bisiklet yolları, tamamen yayalara ayrılmış yollar, tramvay, metro istasyonlarında araç ve bisiklet parkları... hiç duyuyor musunuz melih gökçek'ten böyle icraatlar?

13. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Bisiklet yollari trafige ve hava kirliligine cozum diye bazi bisiklete binmeyenler tarafin desteklensede, simdi bazilari park yerlerindeki ( yol kenarlarindaki) azalis, bisiklet kullanicilarinin kural tanimazligi nedeniyle New York ve Boston'da bisiklet yollarini protesto ettiler. Ne diyiiim ozgurluk ulkesi iste :)

Konu basligi ile tam alakali olmasada, bu sekilde dusunenler var diye paylasmak istedim.

14. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
  15. Murat Çetinkale

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Hocam asfalt fiyatını bulmaya vaktim olmadı. Sanırım Belediye'ye iş yapan firmalara sormak lazım. Onu daha geniş bir zamana bırakıyorum.

16. hsnbky

hsnbky Üye

Seviye: