Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Yolu: Kocaeli Büyük Şehir Belediyesinin Büyük? Hizmeti

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında jamesjoice tarafından paylaşıldı.

1. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi'nin Yahyakaptan'da tesis ettiği muazzam (?!) bisiklet yolunu epey bir zamandan beri görüntülemek istiyordum. Köseköy-İzmit arası gidiş gelişlerimde bu yolun da içinde bulunduğu bir güzergahı tercih ediyorum. Önceleri fotoğraf makinem olmadığı için çekememiştim. Makineyi aldıktan sonra da fırsat bulup resimleyemedim. Cumartesi günü akşam olmak üzereyken yolum düştü. Makineyi de yanıma almıştım fakat ilk çekimlerde şarjının bitmek üzere olduğunu gördüm. Biraz acele oldu bu "eşsiz" (??) manzara ve kompleksli kompleks yeterince görüntülemeyedim ama başını sonunu sizlere aktarama fırsatım olduğu için de kendimi mutlu hissediyorum.

By jamesjoice
    By jamesjoice

[Bu güzergahın kaldırılan eski tren yolu güzergahı olduğunu da hatırlatalım. Yani bu yol için belediye herhangi bir istimlak bedeli falan ödemiş değildir. Hiçbir büyük şehir belediyesinin bu kadar kısmetli olduğunu göremezsiniz. Şehir içinden çıkarılan bir tren yolunun yürüyüş yolu yapılması ve şehir içinde kalmış Seka'nın kapatılmasıyla ortaya çıkan muazzam arazi. Nasıl kullanıldığını birazdan göreceğiz.]

Yolumuz bu noktada başlıyor ya da son buluyor. Nereden başladığını ben tam olarak çözemedim. Çözen varsa beri gelsin. Bu kısma girmek için D-100'den Sabancı'nın fabrika inşaatı için açılan iş makinelerinin yolundan geçmek gerekiyor.
    Numaratör bize yolun sonunun geldiğini ihbar ediyor.
    By jamesjoice

Çeşmemiz güzel ve su içilebiliyor.
    By jamesjoice

Sonu diyorum çünkü ben bundan sonrasından geliyordum öyle bir yol falan görmedim.
    Tabela bizi uyarıyor. Mecburiymiş, nereye gideceksin?
    (Bu kısmı atlamışım. Hiç dikkatimi çekmemişti. Yarın öbür gün gidersem fotoğraflarım. Bilmeyenler için sonraya saklayım. Çok güleceksiniz.)

By jamesjoice

Yolumuz ağaçların arasından devam ediyor. Akşam çökmeden ışıklar da yakılmış. Romantik bir ortam. Genç ve âşık olmak lazımdı. Hey gidi günler…
    By jamesjoice

Yol arasına çiçekler ekilmiş. Ortadaki parke yol yürüyüş için. Onun yanındaki çim yol da koşup yürümek için galiba. Onun yanında da egzersiz aletleri mevcut. Kent sakinleri sportif olsunlar içün.
    By jamesjoice

İnsan yolun nasıl da ilerlediğinin inanın ki farkına varamıyor. Göz açıp kapayıncaya kadar 300 metre sona ermiş. Daha dün gibiydi yola çıktığım.
    By jamesjoice

Yolun bisikletlere tahsis edildiğine dair inancımızı pekiştirmek için göstergeler ihmal edilmemiş. Yöre halkı da bu konuda duyarlı aslında. Korna veya zil kullanmıyorsanız yayalarla yolu paylaşırken yavaşlayıp beklemeniz gerekebiliyor sık sık. Ancak kimi yayaların özür dilemesiyle de karşılaştım onların yoldan çekilmelerini beklerken.
    Yalnız iki düşman aynı karede yer aldı. Tuhaf. Kazanan hep bisiklet olsun, dileğim.

By jamesjoice

Elli metre kadar daha gittikten sonra yolun ilk sürpriziyle karşılaşıyorsunuz. Tabii buna hazırlıklı değilseniz işiniz güç. Kaldırım ve bisiklet yolu yüksek yapıldığı gibi olur da bunu aşarlarsa çukurdan kurtulamasınlar diye hazırlık yapılmış. Tabii bu kaldırım ve çukurun da aslında bisiklet kullananların sağlıklı yaşaması için hazırlandığını unutmayalım. Şehir planlayıcılarımız bu noktadan sonra gelecek trafikte duraklamamızı amaçlamışlar.
    By jamesjoice

Bisikletimi durdurup yükseltiyi göstermek istiyordum. Pedala tutunarak durabildiğini gördüm.
    By jamesjoice

Mecburi yolumuzun geçtiğimiz, geride bıraktığımız bölümü.
    By jamesjoice
    By jamesjoice

Evet hele akşam saatleri trafik yoğunluğu hat safhada. Bu noktada durup yol kontrolü yapmamız için düşünülmüş modern bir sistem.
    By jamesjoice

Bisikletli bir arkadaş gidiyor. Selamlar.
    By jamesjoice

2. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Yahyakaptan'a D-100'den giriş ve çıkış yoluyla bisiklet yolumuzun bölündüğünü zannetmiştik ama karşıdaki mavi tabela içimize su serpti. Işığı ve arabaları kollayıp devam ediyoruz. 25 sene önce vardı TRT'de: Önce sağa, sonra sola; sonra tekrar sağa bakıp yol boşsa dalıyorsunuz.
    By jamesjoice

Geldik karşıya. Burada da bizi o güzel çalışma karşılıyor. Kardeşim süspansiyonun var hopla zıpla geçiver, diyeceksiniz. Bisikletle hava atması kolay, icraat onu böyle yerlerde gösterebilmek…
    [Geçen seneden belediye başkanımızın reklam sloganı takıldı birden aklıma: "Sırada kim var başkan? El-cevap: "Önce seni, sonra …" (Yok öyle değildi… Her neyse. Çok pardon tutamadım kendimi. "Çalışınca oluyor." ] yolumuza devam edelim.
    By jamesjoice

Ölçmedim ama kafadan bir 20 cm var kaldırım yüksekliği.
    By jamesjoice

Günün hüzünlü bitişi ve spor yapan insanlar. (sağda)
    By jamesjoice

Hayallerimin yolunun işaretlerinden biri daha. Bu kez sigara izmariti yok.
    By jamesjoice

Bu kısım özel bir tasarım. Bisiklet kullananlarla yayalar iyice kaynaşsın diye yol değişimi yapılmış. Olası kazalar halkların kaynaşması adına hoş görülsün artık.
    By jamesjoice
    By jamesjoice
    By jamesjoice

Şehrin betondan ve demirden sureti yanında içinde yeşilliklerin, yürüyüş, koşuş ve bisiklete biniş (?) yollarının; çocuk parklarının ve sağlıklı yaşam sabit egzersiz aletlerinin bulunduğu bir yer görebilmek tabii ki insana hoşluk hissi veriyor. Ama bu gibi yerlerin daha mutlu bir kesimin (geçerken ben de mutlu oldum, tuhaf bir çelişki. Hayatımda hiç mutlu azınlık olamadığımı düşünmüştüm oysa…) kullanabileceği alanlar olması, şehirciliği gösterişten ibaret zanneden bir zihniyet için çok bile fazla. Neyse manzara güzel yine de. Devam ediyoruz.
    By jamesjoice

Az gittik uz gittik dere tepe düz gittik. Bir de baktık metre ölçere: 1000 metre yol gittik. :eek:
    By jamesjoice

3. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Yolumuz tatlı bir meyille İzmit'e doğru meylediyor. Bisiklet yolunun sağında çimden yürüme yolu da güzel bir görüntü arz ediyor. Tabii niye bisiklet yolunda değil de yürüyüş yolundasın? Diye sorarsanız az ilerideki metrik ölçüm merkezini ziyaret için yolumdan ayrıldım. Zaten oralarda yürüyen kimse de yoktu. Yüzüme vurmayın kabahatimi.
    By jamesjoice

By jamesjoice

5000 eksi 3800 eşittir 1200 metre gitmişiz. Dile kolay. 50 metre daha kendime avans tanıyorum.
    By jamesjoice

İşte geldik.
    Görüldüğü üzere bu noktadan sonra bisiklet yolu zevale eriyor. Sağa giden yola bakındım ama öyle bir temayül göremedim.
    By jamesjoice
    By jamesjoice

Sola baktığımızda ise yolun sonuna geldiğimizi anlamakta gecikmiyorsunuz. Bundan sonraki kısımda sağda yumuşak bir malzemeyle döşenmiş yürüyüş yolu; solda ise parkeden bir yürüyüş yolu bulunuyor.
    By jamesjoice

Yola bisikletle devam etmek isteyenlere belediye başkanımız tabelayı asmış. Açıklaması: "Her zaman işaret parmağımla orta parmağım arasından baş parmağımı çıkarıp size sallayamam ya! Anlayın işte!.."
    By jamesjoice

Eğer bu uyarıyı dikkate almayıp bisiklet yolculuğunuzu soldaki parke yoldan sürdürecek olursanız, -ki ben sağ yolu yayalara daha uygun gördüğümden geniş olan sol yoldan gidiyorum- yolun sonlarına doğru güzel bir sürpriz sizi bekleyecektir.
    By jamesjoice

Bir anı: On gün önce yağmurlu ve sisli bir akşam yola devam ediyordum. Çok hızlı değildim ve yolun sonunda kaldırımın yazdan beri çalışma için kazıldığı aklıma geldi. Frene basarken aylar önceki bu çalışmanın bitmemiş olduğunu gördüm. Kayarak zor durabildim. İyi ki durmuşum. Beklemediğin anda boşlukta kalmak Allah muhafaza ciddi bir düşüş olabilirdi.
    By jamesjoice

Sporcu olmayan birinin spor bakanı olması ne kadar abesse, şehir kültürü olmayan birinin belediye başkanı olması da o kadar işe yaramaz bir meslek tercihi olsa gerek.
    Tabii belediye başkanımızın BMX kültürü de olabilir ve bu yüzden yol bisikleti, şehir bisikleti vs. kullananlara gıcığı da olabilir. Bilmiyorum o kadarını.
    Güzel bir akşam gezintisini sizlerle paylaşmak istedim.
    Ee hayat bu güzel şeyler elbette sona erer diyeceksiniz. Ne diyelim.

4. tarık akman

tarık akman Kıdemli Üye

Seviye:
    nerede başlıyor tam? kaptan tarafı değil izmit tarafı.

5. Ekrem Erten

Ekrem Erten Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Önce sola, sonra sağa, sonra tekrar sola bakın diyordu :)

6. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    hımm, demekki bardağın yarısı boş.....

7. Özgün ÇETİN

Özgün ÇETİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    Herkesin hataları olabilir, tamam hata var ama en azından bisiklete değer veriliyor o şehirde,bisikletin ismi geçiyor.
    Örneğin sizinde sele ile ilgili hatalarınız var görüldüğü kadarıyla.

8. Alp Mehmetoğlu

Alp Mehmetoğlu Yeni Üye

Seviye:
    Her ne kadar iktidarı pek beğenmesemde kocaelide belediye güzel işler yapabiliyor. Mesela arkadaşımızın dediği sorunların çoğu şu an çözülmüş durumda. ve yol köprüyle beraber yaklaşık 5-6 km lik bir bisiklet yoluna dönüştü. Tabii arkadaşta haklı eğer biz uyarmazsak nasıl çözülür bu durumlar.

9. olgun şenel

olgun şenel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu yolların devamını şiddetle bekliyoruz belediyeden. Umarız şehir içinde de artarak devam eder...

10. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Aynen katılıyorum.

11. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    ağır ağır ilerleyen güzel gelişmeler :)

12. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
  13. Adem Gül

Adem Gül Forum Demirbaşı

Seviye:
    Genelde bu tip yollar yaşlı veya öğrenci nüfusun diğer rakamlara oranıyla alakalı yapılıyor. Yaşlı nüfusun ya da öğrenci nüfusunun ağırlıklı olduğu güvenilir yerlerde yapılıyor yani. Mesela İstanbulda yapsanız orayı kestirme niyetine kullanmak için motorlar bile girer.

14. Faruk ÇUBUKCU

Faruk ÇUBUKCU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ellerinize sağlık. Ben Konya'da yapılan bisiklet yollarını münkün mertebe kullanmıyorum. Neden diyecek olursanız sebeplerini sayayım.

- Sırf bisiklet yolundan gittiğim için çok büyük kazalar atlattım fakat sonunda yine de kaza yapmaktan kaçamadım. 20km hızla giderken bile biri önüme çıktı direk yandan çarptığım için.

- Konyalıların asfalt görünce dayanamayıp bisiklet yolundan gittikleri için.

- Bisiklet yollarına araba park ettikleri için.

- Bazı yerlerde yolların evlerin duvarlarında son bulduğu için.

- Aynen sizin fotoğrafladığınız gibi bazı yerlerde kaldırımlardan inmek, çıkmak gerektiği için.

Birşey yapılıyor fakat neye göre yapılıyor biraz araştırılsa daha güzel olacağı kanısındayım.

15. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Şehir merkezindeki bisiklet yolları maalesef öyle. İnsan deli oluyor. Hele bisiklet yolunun ortasına bırakılan bir araba görmeyeyim. Arabayı parçalayasım geliyor. Birde 4'lüleri yakmış. 4'lüyü yakınca herşey serbest sanki, küfür etmemek elde değil.

Yolda yürüyen insanlarında zilim olmadığı için dibine kadar sokuluyorum, hiç ses çıkarmadan neredeyse apışarasına kadar varıyorum. Adam farkedince şöyle bir sıçrıyor yerinden, gözlerinin içine baka baka geçiyorum. Gıkını çıkaramıyorlar :)

Ama şehir dışına doğru bisiklet yolları rahat tabii. Bas git. Yine de her yol bizim merak etmeyin :)

16. FATİH ÇOLAK

FATİH ÇOLAK Kıdemli Üye

Seviye:
    Ayaklarınıza Sağlık

17. Gokhan Bektas

Gokhan Bektas Yeni Üye

Seviye:
    Konu yazıldığından beri epey zaman geçmiş. Bu süre zarfında bazı kavşak geçişleri hala halledilmemiş olsa da ve Plajyolu'ndan başlayan bisiklet yolu çarşı içinde birden bire ortadan kaybolup Kandıra Sapağı'nda ortaya tekrar başlasa da, artık menzili daha uzun. Bir çok iyileştirme de yapılmış durumda. Umarım daha da uzatılır ve özellikle araçlarla birlikte geçilen kavşaklar için önlem alınır. Şehri "medeni" yapan bir detay bence bisiklet.