Bisiklet yolu isteyenlere akord anahtarı ile ince ayar

Tepki
31
Öncelikle Ali beyin yazısını beğendiğimi belirtmek isterim.

Bu konudaki yazıların hepsini okuduğumda direk olarak Mevlananın sözü aklıma geldi;

"Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşıdakinin anladığı kadardır."

Yurtdışında bisiklete ülkemizden daha fazla önem verildiği kesin. Ancak 50-60 yaşlarında neredeyse vücünunun %20 si göbek olan, pedal çevirirken her halinden zorladığı belli olan, üstüne para versende vitessiz hizmet bisikleti kullanacak olan, mesleğini bisikletinde de belli eden (özellikle demirci, boyacı olanların mesleğini direk bisikletlerinden anlıyorum), 30 m den bisiklet tekerinin 8 çizdiği belli olan bisiklete binen insanları görmekten zevk alıyorum. Yurt dışında bisiklete verilen öneme açıkcası imrendim hala da imrenmekteyim ama dünyanın en iyi, en güzel bisikletine sahip olsam da, şehirler arası otoban şeklinde 3-4 şeritli bisiklet yolları, şehir içinde bisikletlilerden ötürü araba kullanmanın zor olduğu bir ülke de yaşayabilsem de ülkemdeki bisikletli profili her zaman beni gülümsetip mutlu edicektir. Hatta ütopyaya gittiğim de bu profilin yerini hiç bir şey tutamıyacaktır.

Şahsi görüşüm Ali arkadaşımız bisikleti ve bisikletle ilgili olan herşeyi, bir ebeveynin çocuğunu sevdiği gibi sevmektedir.
Bir ebeveyn evrenin en çirkin yavrusuna sahip olsa da onu yine de sevecektir. Bu yüzden Ali de çocuğunu kasksız, donanımsız, donanımlı, herşeyiyle sevmektedir.
Ve onun çağrısıda çocuğunuzu yüksek puan aldı diye, çok yetenekli, zeki olduğu için değil sizin çocuğunuz olduğu için sevin, başkalarının çocuklarını da kendi çocuklarınızdan ayırmayın.

Konuyu neden hortlattın diyelenlerden özür dilerim. :) Konuda ki ruh es geçmeye izin vermiyor...

Scudo

ali kıran

Üye
Tepki
7
işe gidip gelme noktasında bence asıl sıkıntı bisiklet park edebileceğin güvenli bir otoparkın ya da iş yeri alanlarının bulunmaması.Ben hacıosmandan kanyona gelirken tüm o trafik kesmekeşliğini göze alabiliyorum ama akşam iş çıkışı bisikeltimin bıraktığım yerde olmama riskini maalesef göze alamıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Ali AKTAŞ

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
bizde bu araba sevdası olduğu sürece ümitli sayılmam. izmirdeki bisiklet yolu ise bira şişesi kırığıdır mesela. ya içtin barı kardeşim kırınca cilasını mı atmış oluyorsun anlamıyorum???

umittosun

Daimi Üye
Tepki
303
@Ali AKTAŞ

evet bak buna bende uyuz oluyorum 3 5 gramın hesabını yapınca ne oluyor anlamıyorum ...

Komili

Aktif Üye
Tepki
54
aynen bisiklet yolunu geç bsikleti anlataman ben öğrenciyim 500 tl ye bisiklet aldım naptın sen la derler :D az dahaa para koy motor al derler :D bende ya sabır derim geçerim adamlar bisikletten zevk almıolarki bizim konyada bisiklet yolu var ama yayayla dolu hepsi bide 3 kişi yan yana olursa tmmdır kornaya da basaman korkundan :D mecbur caddeye incen :D

uğur kocaağa

Daimi Üye
Tepki
193
Birde Abi 400 lira bütçem var falanca bisikleti beğendim almayı düşünüyorum diyen arkadaşa pişkin pişkin ben o bisiklete yolda kalsam binmem , beş para etmez o sen paranı biriktir daha iyisini alırsın diyip 1000 liralık bisiklet öneren kendini profesyonel kategorisine koyan enaz deore sistemli bisiklet dışında bisiklete binmeyi amatör ruh olarak sayan arkadaşlarımız var. Ben amatör ruhun gözünü seveyim bu ruh sayesinde bir çok insanı bisiklet camiasına kazandırdık şimdi hepsinin benden iyi bisikleti var. Amaç bisikleti insanlara sevdirmek ve yolda sorunsuz gitmek gerekli dikkati göstermek ve önlemi almak birlikte bir sebep olmadan bazen spor için bazende sadece gezmek veya ulaşım için pedallamak değil mi . Bisiklet yolda sorunsuz gidiyorsa sorun nedir , yarışlara katılmayacak birinin heleki maddi durumu olmadığı halde yemeden içmeden kesip asosyalleşerek gidip 1 yılda kanara atmaya çalıştığı paraya üst düzey bir kadro ve parçalara sahip bisiklet alması bazen banada garip ve anlamsız geliyor. Maddi durum varsa karışmam o ayrı isteyen campagnolo donanımlı 7 kiloluk bisklette toplar ama şu bisikleti insanlara sevdirmek ve abiliği doğru yapmakta yarar var. Bisikleti seven insanlara bilmişlik yapıp her bisiklet turunda kompenant muhabbeti yapanlarada dokundurayım ben şahsen sıkılıyorum , gram gram hesap yapanlara, o ayaklığı çıkar ağırlık yapar diyenlerede içten içten kahkahalarla gülüyorum, Yahu bırakın insanlar bisikleti istedi rahat ettiği gibi kullansın zamanla doğruyu bulacaklardır. Ha tabi doğru ayarlar mesela sele,gidon vs gibi ve güvenlik tedbirleri konusunda bilgilendirmelere sonuna kadar katılıyorum . Ama tüm herşeyi üstünde bir şehir bisikleti alanada , çamurlukları , zili, bagajı sök böyle bisiklet ağır olur diyen zihniyete şaşarım:)

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
İyi yazmısın güzel olmus. Facebook hiç kullanmadım. Sadece bisiklet degil genel anlamda bi ego tatmini var gercekten. 5 yıl öncesi ile şidmi arasında daglar kadar fark var.

Biskletlerin fiyatlarına deginmişsin orasıda dogru cok parası olup iyi bir bisiklet alan kendini daha büyük söz sahibi gibi hissediyor ama en azından kültürün içine girmişler ve benimsemişler bisikleti. Teoride yada pratikte okumak yazmak bilgi paylasmakta bisiklete binmek kadar önemli bence.

Benim tahammul edemedigim , altında pahalı bisiklet görünce merak edip kaca aldın die soranlar. orta yollu yeni bir bisiklet misal 500 dediginde ise gelen cevap : oha bisiklete 500 tl mi verdin deyip sadece konusma ve mesajlasma için kullandıgı telefona 1.500 tl veren insanlar.

Zaten bu kültür su zenginlerin fakir hor gördügü ezdigi uzak dogu ülkeleri kadar gelişebilseydi , yayılsaydı ozaman ayrı bisiklet yolunada gerek kalmazdı.

Herkes bilincle bisiklete öncelik verirdi. Yolun en sagından bos yolda giderken koca yol varken korna yedigim cok oldu bilincsiz arac sürücülerinden. Yada 'bisiklet yolundan gitsene lan' diyen yayalarada cok rastladım.

İnsanlar bilinclenmedigi sürece yerde olsa, imkanda olsa ,bu iş için ayrılmıs devletin yüklü paralarıda olsa bilinc olmadıkca o yola yayayı, motoru gectim kolayını bulan tır bile girer.

• Beğen

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
@Ahmet Gümüş

Cekingenlik degil bu öyle bi devire denk geldik ki bi cok insan gördüm bu sekilde. İnsanlar karsısındaki insanı üzerinde giydiklerinin kalitesi ile aracının motoru yada büyüklügü ile degerlendiri olmus. Paranın kölesi olmuslar resmne insanlar .

Ve buı zihniyete birde cahillik eklenince bu insalar bisileti alt düzey , durumu kötü insanların kulalndıgı arac olarak görüolar . Bu yüzdende ' benim arabam var param var bisikletemi binicem' diye düşünüyorlar gözlemledigim kadarıyla. En azından cevremde böle ve agarlıklı olarak yeni genc kesim.

Bu sekilde arkadasları olan ve hevesi olan biriside sırf ne derler diyerekten kullanamıo bu sekilde zincirleme olarak bisikletten uzaklasma oluyor diye düşünüyorum.

uğur kocaağa

Daimi Üye
Tepki
193
@Uğur Recep AKGÜL

Evet halkın çok büyük bir çoğunluğu bisikleti henüz çocuk ve ergen ulaşım aracı olarak görüyor. 16 yaş üstü bisiklete binenlere söylenen laflar klasiktir, 'alsana bir mobylet koca adam oldun artık':) Birde bazı kesim dediğiniz gibi arabam var bisiklete mi binecem mantığında , bazısıda sizde akıl yok bende 20 sene önce bir bisiklet vard vitessiz 5 km zor gidiyordum mantığında. Bunlar hep bilinçsizlik yüzünden oluyor. Eğitim şart, markette satılan çit süspansiyon bisikleti alıp selesini sonuna kadar indirerek kullanan bir insan 5 km sonra yoruluyor, mahfoluyor, bitiyor. Ve sizin günde 150 km yaptığınızı öğrendiğinde tepkisi direkt olarak kıskançlık üzerine oluyor genelde o kadar yol bisikletle mi gidilir bi motosiklet yada araba alsanız onla gitseniz 1 saatte bütün gün güneşte yanıyorsunuz vs.vs. gibi tepkiler. O yüzden bisiklet konusunda halk bilinçlenmeli , eğitilmeli vs.vs. diye uzar gider. Bu bilinç yerşelmeden bizim bisiklet yolu istememiz aslında boş, onun yerine yollar genişletilse çift şerit olsa ve güvenlik şeritleri daha geniş olsa bizim açımızdan avantajdır birde güvenlik şeritlerinde şişe kıranlar tespit edilip ceza kesilse ve birde kırmızı ışık ihlali yapan bisikletlinin veya yayanın veya trafikte seyreden bir aracın canını tehlikeye atan kişilere ağır cezalar uygulansa daha mantıklı olur.

Tepki
62
Bisiklet
Merida
Bisiklet'i Starbucks'da masanın üstüne koyamazsın, ama 15 gün önce TR'ye giriş yapmış İphone 5'i masaya koyup yan masadaki sarışına selam çakabilirsin. Bisiklet 5 para etmez ama İphone 3000TL eder 25 ay taahhüt verip taksit ödemeye de değer. Maalesef zihniyetimiz budur.

velespitto

Daimi Üye
Tepki
222
Ağzınıza sağlık çok güzel bir yazı olmuş keşke bisikletçileri az da olsa önemseyen bir toplum olsa biz de yollarda rahatça ve keyifle pedallasak ama her şeye rağmen hayat güzel :)

• Beğen

Hasan 16

Forum Bağımlısı
Tepki
236
Bisiklet
Cannondale
Bu vaveylada es geçtiğimiz bazı şeyleri hatırlamamıza vesile oldunuz.Teşekkürler.

Sarp ÖZTÜRK

Aktif Üye
Tepki
375
Bir genç arkadaşınız veya kardeşiniz olarak bende birşeyler eklemek isterim;
Amacım hiçbirşeyi eleştirmek falan değildir sadece bende bir kaç cümle söylemek istedim :).Yazılanları okudum iyi-kötü birçok görüş var ve aslında güzel şeyler yazılmış oturup düşünüldüğünde gerçeklik payı var.Ben Bostancı tarafında oturan koyu bir bisiklet müdaviniiym.Her gün ( ramazan dolayısıyla bu ara gece ) binmeye çalışırım performans olarak binmektende zevk alıyorum ve yarışlara katılmak istiyorum. 2 büyük GRUP organizasyonuna katılıyorum bunlarında gelecekte daha fazla olmasını istiyorum sonuçta grupların olmasının gerektiğine inanıyorum sonuçta grup disipliniyle binmeyi vb.şeyler tek başına öğrenemez insan :) Neyse spor kısmını geçip bide ulaşım aracı olarak düşünürsek şu anda ülkemiz haketmiyor haklısınız ama bence bisiklet yolları artarak olmalı çünkü biz performans olarak bindiğimizde araçlardan laf atanların haddi hesabı yok rahatsız oluyorlar birde düşünsenize 10-20km ile giden insanın sahil yolunda arabaların içinde gittiğini araç sürücüleri çıldırır bisiklet yolları bu yüzden mutlaka olmalı ki normal binen her insan en düzgün ve güvenilir ( bizim ülkemizde imkansız ama :) ) binebilsin.3-5 gramın hesabını yapan çevremde insanlar var ve bisikletine aşıklar evladı gibi bakarlar ben 3-5 gramın hesabını yapmam ama yapanada saygı duyarım bisikletini önemsiyodur :).Bu arada biraz esprili yaklaşmak isterim takım elbiseli binilse bile tayt giyilmeli malum selenin üzerinde uzun süre geçirmek pek iyi değil :D umarım ülkemiz bisiklet cenneti olur avrupa gibi herkes hafta içi normal bisikletiyle işine okuluna gider hafta sonuda spor amaçlı biner ve inş. veledromların olduğu zamanları görürüm :) Bir ülkenin gelişmişliğini kesinlikle bisiklet belirler :) gelişmiş ülkelerde bisiklet sürücülerine nasıl saygı duyulduğu az çok kulağımıza gelmiştir :)İyi akşamlar şimdiden İyi Kandiller.Tartışma vb. birşey yaratmak istemedim sadece duygularımı paylaşmak istedim kırıcı veya ters bi konuşmam olmamasına özen gösterdim eğer varsa affola :)

• Beğen

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
ayarlar harika, yıllardır benim de farklı farklı yerlerde dile getirdiğim bölük pörçük şeyleri peşpeşe harika bir şekilde sıralamışsınız. çok teşekkürler :in:

• Beğen

Mustafa Özkara

Forum Demirbaşı
Tepki
454
Bisiklet yolu anlayışına ülkem insanı tarzında (üzülerek söylüyorum ki dar) -kırdıysam peşinen özür dileyeyim- bakmışsınız. Uzun uzadıya bisiklet yolu tanımlamasına girmeyeceğim ama bisiklet yollarının olmayışı sebebiyle yüzlerce arkadaşımızın ölümü sizin dikkatinizi çekmiyor olmalı. Tek söyleyeceğim şey bisiklet yolu deyince aklınıza gelen, yarım metre genişliğindeki o turuncu ufak taşlardan olan, ve her 300 metrede bir kesilen parkurların bisiklet yolu olmadığıdır. Ha, bisiklet yolu arıyorsanız bir zahmet Google'ye Eurovelo yazın.
Ha bir de bazı arkadaşlar ben salı, çarşamba beklemem diyerek, sözde Perşembe Akşamı Bisikletçilerine dokundurma yapmışlar. Arkadaşlar ne yazık ki Perşembe Akşamı bisikletçilerinin amacını anlamamışsınız. 7 gün yüzlerce bisikletçiyi sokağa çıkarmak mümkün değildir ama 1 gün olsa bile yüzlerce bisikletçinin sokaklarda görülmesi bisiklet kültürünün yaygınlaşması için müthiş bir olaydır. Henüz hiç katılmadım ama düzenleyen arkadaşlara sonsuz selam ediyorum.
Sürç-i lisan ettiysek affola...
Sonsuz sevgi Kayseri'den...