Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet yolu isteyenlere akord anahtarı ile ince ayar

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Ali AKTAŞ tarafından paylaşıldı.

1. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tüm bisiklet severler bisiklet yolu ister... Hiç düşünmez sadece ister. Dünya karpuz gününde ister, Bayramda çıkar ister, seyran da çıkar ister... isteroğlu ister...

İşin aslına bakarsak bisiklet yolu ülkemizde bir ihtiyaç değildir.Ülkemizde yerleşmiş bisiklet kültürü yoktur.
    Biraz düşündüm bu insanlar neden bisiklet yolu ister diye mantıklı bir cevap bulamadım.
    Sebeplerine gelince,

Bisiklet yolu neden isteniyor ?
    Türkiyedeki bisiklet kullanımı hafta sonunda (hava iyi olursa) binmekten öteye geçmez. Eğri oturup doğru konuşalım.
    Ancak olması gereken bu değildir. Bisiklet en başta ulaşım aracı olarak kullanılmalıdır. Çevrenize bakın, kimler bisikleti ulaşım aracı olarak kullanıyor.
    Haftada kaç kez bisiklet biniyorsunuz ?
    Ulaşım aracı olarak kullanmadığınız sürece ciddiye alınmayacağınızı bilin.

Hafta sonları yaptığınız turların yerine ,evimin yakınından her sabah bisikleti (bisikletten saymadığınız şu çift amortisörlü) ile arkasında da küçük bir kasa, içinde mala ve küçük birkaç inşaat malzemesini de taşıyarak işine giden inşaat işçisi amcanın bisiklete binmesi benim için daha kıymetlidir. Veya arada uğradığım tostçunun çırağının servisi bisikleti ile yapması. Muhtemelen bisiklet yolu diye bir kavramdan haberi yoktur. Ama eminim sizden çok bisiklete biniyordur, bisiklet yolu isteme hakkı ona aittir.

Hele bir üçlü arkdaş var ki bir daha denk gelirse fotoğraf çekmeye çalışacağım.İşe gitme telaşları vardır ki görülmeye değer :)

Bisikletin kültür öğesi olarak sayıldığı son zamanlarda kalburüstü kişilerin yapabildiği spor branşı olarak görülmesi beni üzmekte.

Bisiklete istediğiniz elbise ile binin, illa forma-mayo ile kendinizi kısıtlamayın, işe giderken pantolanla spor için ise eşofmanla, rahatınız ve sağlığınız için içinize de olsa tayt giyin, kask takın.

Hatta yazın ise benim gibi terlikle !

Bisikletiniz ve kullandığınız kıyafeti eleştirenlere hiç aldırış etmeyin !

Bisikletiniz ne marka-model olursa olsun onu hor görmeyin. Sevin onu. Bilin ki önemli olan bisikleti süren kişidir, bisiklet hareket ederse canlıdır, hayat veren de sizsiniz !

Şunu aklınızdan çıkarmayın ''Binilen bisiklet değerlidir''

Bilin ki sizi anlamsız şekilde eleştirenler dar kafalarında şekillendirdikleri için bisiklet olgusunun büyüklüğünden haberleri yoktur, anlayamıyorlardır. Kask-eldiven-gözlük üçlüsünü diretenlere aynen bu yazıdakileri söyleyin. O zaman sakinleşirler :)

Hepimiz doğacıyız değil mi ? Doğa aşığıyız ölürüz biteriz, çevre çevre diye deliririz.

Bunların hiçbirinin içten olduğuna inanmıyorum !

Son Birkaç yılda yeni bir oluşum sözkonusudur ; hafta içi (2000 cc üstü) araba ile gezip, pazar günü de (hava iyi ise) şıkır şıkır bayramlık takımlarını(!) giyerek bisiklete binip doğa sever olarak kendini tanımlayan, bayramdan bayrama özel günlerde ortalığa çıkıp ''bisiklet yolu istiyoruz''diye ortalığı bulandıran , postmodern kişilik olarak asimile olmuş ''ultra sosyopat'' (halk arasında her böğürtleni yiyen anlamında) seviyesine ulaşmış tipler vardır. Yahu trafiğin-şehrin havasınını bozan da sensin doğaseverlik yapan da !

Samimiyetinize inanmıyorum.

Facebook resimlerine de bakıyorum da.......... Ay şekerim senin de yapmadığın spor yok, bisikletçi olmuşsun. Tü tü tüüü kırkbir kere maşallah..... seni gidi doğa dostu ne kadar çevrecisin yaaaaa.......çok şekil olmuşsun....... Iyyyy ıyyyyyy.......

İnanın ki 2007 den beri şu bisiklet sevgisini insanlara aşılama çabası içindeydim ama her gelen kişisel egolarını tatmin etmek kullandı, anlamsız savaşlar verdim. Artık bıktım usandım bisiklet bilmeyen adam görmeye tahammül edemiyorum. Umursamıyorum bilmiyorum deyip geçiyorum...

Ha bi de facebook anemolileri vardır, Onlara bakarsanız dersiniz ki,
    Sanırım anasının karnından bisiklet binerek çıkmış :) Baylar bayanlar bisiklet sevgisi sanal ortamda değil hayatın kendisindedir. Bisikleti olmayan ama görseniz sanırım bu kişi yatakta bisiklette yatıyordur diyeceğiniz tipten insanlar tanıyorum.
    Bisikleti internet ortamında Seray bile sever, önemli olan kullanmaktır.

Bisiklete binmek için öyle özel akşamları da beklemenize gerek yok ! Her akşam gönül rahatlığı ile binebilirsiniz. Kalabalık binmektense en sevdiğiniz Birkaç dostunuzla da binebilirsiniz, yeter ki binin !

Bisiklet yolu için yeterli genişlikte yol yoktur;
    Şehir planlamaları yapılırken bırakın bisikleti otomobiller bile düşünülmemiştir. Bu bakımdan yapılan bisiklet yolları sadece ''var'' demek için yapılır ve kullanışsızdır. Sabah akşam bisiklet yolu isteyin :) Ama bu noktada Konya'yı bambaşka bir köşeye koyuyorum.... Konya bu bakımdan gönlümün başkenti.

Bisiklet yoluna ihtiyaç yoktur !
    Nüfus oranına göre bisiklet kullanımını kıyaslarsak bisiklet kullanıcıları ciddiye alınacak bir sayıyı yakalamış değildir, ihtiyaç değildir. Bisiklet haftasonu hobisinden öteye geçmez ise de böyle devam edecektir. Ülkemizde ciddiye alınmak için çoğunluk olmak gerekir.

Özel Not: Eğer gerçekten bisiklet sevdalısı doğa dostu iseniz Yol'Açık'ın !

Aceleye geldiği için küçük imla hataları için affınıza sığınıyorum

Değerli olumlu eleştirilerinizi bekliyorum !

Bol pedallı günler dilerim

Akort Anahtarı

2. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Zaten bisiklet yolu yapılınca millet ordan ya motorla geçiyor yada yürüyüş için kullanıyor :)

3. Ali AKTAŞ

Seviye:
    Şu yazıdan bu yorumu yaptın ya Ali seni DBT ye havale ediyorum.

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ali sonuna kadar katılıyorum.İmzamda da kısaltmasını yayınlıyorum zaten :) yazılarının devamınıda bekliyoruz.

levent koç, Soner Sarihan ve ahmetdogan bunu beğendi.
  5. Ali AKTAŞ

Seviye:
    3-5 gramın hesabını ve muhabbetini yaparken bisiklete binmeyi unutanlara....

Bisikleti ve malzemesi ne kadar pahalı ve üst model ise, sahip olduğu bilgiyi ve söz hakkını o kadar geçerli sayanlara!.........

Bisiklet gezisine bisikletini arabanın üzerine atıp arabayla gelenlere, bisiklet gezisine katılamayacağını motorla uğrayıp söyleyenlere bi akort ayarı da benden gelsin (ve işin ilginci aynı insan bisikletin çevreci yanını utanmadan savunabiliyor bisiklet yolu istediğini söylüyor. Ne kadar yürekten olabilir ki...)

Bisikleti ve malzemesi ne kadar pahalı ve üst model ise, sahip olduğu bilgiyi ve söz hakkını o kadar geçerli sayanlara!

Ne bisiklet yolu isterim,
    Ne de çarşamba perşembe beklerim,
    Olmasada dernek logolu fosforlu yeleğim,
    Var benimde iki teker iki bacak bir yüreğim.

Perşembe akşamları overlukçularda faaliyet yapacaklarmış :) Hep birlikte halı, kilim, yolluk ve paspas kenarına overlok çekip, 5 dakikada teslim edeceklermiş :)

bisiklete binmek icin persembe aksamini bekleyenlere...

- Bisiklet aldığının 3. günü ordan burdan okuduklarıyla insanlara bisiklet tavsiyesi vermeye başlayanlara
    - Bacaklarından çok çenesi çalışanlara
    - İstanbul'da Türkiye turunun ilk etabı olduğu gün oraya buraya mangal gezisi düzenleyenlere (görevli sayısı izleyici sayısından fazla oluyor hep).
    - Bisiklet "grup" larına

AYAR VERİN.....

Alıntı ayarlar...

6. TurgutRiis

TurgutRiis Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Katılıyorum. Hane demiş ya atalarımız ''Alışmamış bedende kıyafet durmaz'' diye biz bırakın bisiklet yolunu daha insanlara bisikleti anlatamıyoruz. bisiklete verilen para boşa harcanmış para ama bir cep telefonuna verilen 1 1.5 milyar değen bir mebla oluyor ve bizler bu mantıkla yaşam sürüyoruz. Bence İnsanları doğru işlere yönlendirebilmenin en etkili yolu parmakla gösterilebilecek bireyler olmaktan geçer. Böyle birey olmak ise yapılan her işin aşk ile yapılmasına bağlıdır. bahsettiğiniz ve benzeri muhabbetler yüzünde facebook hesabımı uzun zaman önce kapattım. artık sabahları biniyorum bisiklete ve 20 dakikada iş gidiyorum.. işte o 20 dakika bende aşk ile işleniyor ve umuyorum ki bu aşkın bana olan faydası kadar çevremdekilerede faydası olur.

7. Ali Hekimoğlu

Ali Hekimoğlu Bisikletkolik

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ali Aktaş yazdıklarını zevkle okuyorum , bisiklet üzerine denemeler olarak görüyorum , içeriğinin doğruluğu-yanlışlığı o kadar önemli değil , duygu ve düşüncelerin yüreklilikle dışavurumu olarak görülmeli , bizlerle paylaştığın için teşekkürler.

soneryen ve Ali AKTAŞ bunu beğendi.
  8. Deniz Onur SARIOĞLU

Deniz Onur SARIOĞLU Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok güzel bir yazı olmuş

9. xibabla

xibabla Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Giyim ve bisikletin ederinin herhangi bir üstünlük ya da özel bir beceri sağlamadığı konusunda haklısın. Ancak ben yol konusunda çok emin değilim.

Yol olmadığı için mi bisiklete binilmiyor; yoka binilmediği için mi yola ihtiyaç duyulmuyor?

Şahsen ben bisikletle yatıp kalkan biri olarak , pekçok kaza tehlikesi atlattım, salt sürücüler tarafından yolda tanınmadığım için. Bisiklete binmek isteyip, bu yüzden binmeyen pekçok kişi olabilir. O yüzden önce yol yapılırsa, bence insanlar daha kolay bisiklete özendirilebilirler.

10. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Bugün aklımdan geçiyordu,bunları BF'ye de taşısak diye :) iyi yapmışsınız elinize sağlık...

Muzaffer YILMAZ ve Deniz bunu beğendi.
  11. bravo ali aktaş çok güzel düşünceler bunlar tamda benim düşüncelerimi seslendirmişsiniz bende hergün işe bisikletimle gidip geliyorum (hemde yol bisikleti ile)hafta sonuda antremana çıkıyorum hafta içi günlük kıyafetle hafta sonu bisiklet kıyafeti ile biniyorum kim ne derse desin ,hergün trafikte bir sürü tehlike atlatıyorum daha bugun adamın birine çarptım allahtan bana ve bisiklete ve adama bişey olmadı bisiklet yolu hiç aramadım bisiklet yolu varsada diğer yoldan gitmeyi tercih ederim çünkü o bisiklet yolunda yayalar oluyor ve çok cam v.s var lastikler daha çok patlıyor caddeler daha temiz.birde ben bisiklet yolu deyince anladığım hali hazırdaki bütün yollara paralel bir bisiklet şerididir buda imkansız daha harici yolları bile yapmıyorlar o yüzden bu yolları 50 yıl sonra felan anca görürüz...

Mustafa Kocabaş bunu beğendi.
  12. Turgut.Bozüyük

Turgut.Bozüyük Gold Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:

Ağzınıza sağlık, çok güzel dile getirmişsiniz..

Turgut Bozüyük
    www.ikiteker.com.tr

13. Gökhan GÜNERİ

Gökhan GÜNERİ Aktif Üye

Seviye:
    Bende büyük bir keyifle okudum ,farklı taraftan bakmak ve gerçeklerin biraz tebessümle karşılanması...Teşekkür ederiz...

Ali AKTAŞ bunu beğendi.
  14. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Helal olsun başkan :D
    Bisiklet yolu olsa ne olacak?
    2 yılda bir kullanan ya olur ya olmaz :D

15. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ali ben şiirimin ikinci kıtasını yazdım şimdi bir arkadaştan ilham alıp :) buradan da paylaşayım dedim. akorda koyacağım beğenirsen :)

Ne bisiklet yolu isterim,
    Ne de çarşamba perşembe beklerim,
    Olmasada dernek logolu fosforlu yeleğim,
    Var benimde iki teker iki bacak bir yüreğim.

Mtb de İnce yol lastiği severim,
    Çamura batmam Asfalttan giderim,
    Hafta içi mesai hafta sonu turda gezerim,
    Senede 10 bin yapıyorum yapanları görelim.

Not:herşeye zıplayanlar üstüne alınanlar çoğaldı.Kimseye göndermede bulunmuyorum.kendimi anlatıyorum.10 bin küçük bir rakam olabilir benim için güzel bir rakam kimseyi küçümsemiyorum kendimi seviyorum :)

16. cagatay-taha

cagatay-taha Üye

Seviye:
    zaten bısıklet kulturu yenı yenı olusmaya basladı eger bısıklet yolları olursa baglantılı aıleler ızınverır . 1 tane oglu var araba carpar dıye ızın vermıyorlar..

Murat Çetinkale bunu beğendi.
  17. Ali AKTAŞ

Seviye:

Yapma yaa, bu kadar basit miydi ?

yazın sıcaktır binilmez, kışın soğuk denir... :) yahu bu ülkede 4 mevsim görülüyor

18. gevele

gevele Aktif Üye

Seviye:
    Şehir planlamaları yapılırken bırakın bisikleti otomobiller bile düşünülmemiştir. Bu bakımdan yapılan bisiklet yolları sadece ''var'' demek için yapılır ve kullanışsızdır. Sabah akşam bisiklet yolu isteyin :) Ama bu noktada Konya'yı bambaşka bir köşeye koyuyorum.... Konya bu bakımdan gönlümün başkenti.

Çok teşekkür ederim. Şahsım ve Şehrim adına

cagatay-taha bunu beğendi.
  19. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    yanlış anlamayın muhalefetlik açısından değil ama ben o bir tane oğlu olan ailelerin oğullarını şehirlerarası yoldan başka illere kadar götürüyorum.(Kütahya-Bilecik) yeterki akılları başında olsun ve başlarında iyi öğütler veren abileri olsun ailelerde izin veriyor. tüm kardeşlerime söylediğim birşey var ailelerinizden sorun cıkıyorsa telefon numaramı biliyorsunuz beni aratın ben konuşayım çok şükür şimdiye kadar samimiyetime inanmayıp çocugunu göndermeyen olmadı.

Murat Çetinkale ve cagatay-taha bunu beğendi.
  20. cagatay-taha

cagatay-taha Üye

Seviye:
    hocam sende dogru soyluyorsun ama sonuc olarak ınsanlar pıst almadıgı ıcın cocuklarına bu sporu yapmalarına ızın vermıyorlar....