Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet yolu açılışına gitmek isteyen bisikletliler minibüs yolunda ezildi

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında Burak K. tarafından paylaşıldı.

1. Burak K.

Burak K. Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Trafikte bisikletlilere yönelik genel bakışı eleştiren bir kaparoz haberi (Kaza haberi gerçek değildir). Pazar günü akşamüstü saat beş sularında İstanbul Bostancı’da yaşanan talihsiz kaza görenleri üzüntüye boğdu. Pendik sahil yolunda yapılan yeni bisiklet yolunun açılış törenine katılmak isteyen iki arkadaş saat beş sularında bisikletleriyle Bostancı’dan yola çıktı. Yaklaşık beş yüz metre ilerleyebilen ikili, arkadan gelen sürücünün kendilerini görmemesi nedeniyle, minibüs altında kalarak feci şekilde ezildi.

Yolun Adı, Minibüs Yolu
    Bisikletli gençleri minibüsüyle ezen sürücü Halim Yolcu ifadesinde “Bu yol, adı üstünde minibüs yolu. Bak burası bisiklet yolu olsa tamam, ama sen minibüs yoluna bisikletle, kaykayla, el arabasıyla gelirsen hiç kusura bakma ezilirsin. Ben arkadaşları hiç görmedim, görsem frene basardım ama minibüs sektörünü yakından tanıyan birisi olarak şunu söyleyebilirim ki, benzer bir durumda sürücülerin yüzde doksanı, bisikleti görse bile frene basmaz. Sürücüler olarak bizim de belli hassasiyetlerimiz var.” dedi.

Bisiklet_Yolu_Kaza.jpg

Suç Bisiklet Sürücülerinde
    Kazayı gören ve görmeyenlerin birleştiği nokta, suçun bisiklet sürücülerinde olduğu yönünde. Kaza tanıklarının ifadelerine göreyse suç, sekizde dokuz oranında bisikletlilere ait. Kazayı bir arkadaşından duyduğunu belirten mahalle sakini Azmi Gülle “Senin ne işin var bisikletle yolda, git parkta bin, bahçede bin, evinin balkonunda bin” dedi. Kaza anını yakından gören bir araç sürücüsüyse “Tam elli metre önce hanıma ‘ yahu bisikletle yola çıkılır mı, bak ezilecekler birazdan’ dedim. Nitekim, elli metre geçmeden minibüsün altında gördüm arkadaşları. Etin ne budun ne, ne işin var senin yolda?” dedi. Minibüs sürücüsünün arkadaşı olduğu belirlenen iki kişiyse kaza sonrasında ambulans bekleyen bisikletçilerin yanına gelerek, yaralılara kafa atmaya çalıştı. Polis tarafından sakinleştirilen saldırganlar, bisikletli gençlerin de özür dilemesi sonrasında olay yerinden ayrıldı.

Bisiklet Yoluna Bisikletle Gelinir Diye Bir Kural mı Var?
    Kaza nedeniyle buruk geçen açılış töreninde konuşan İstanbul Belediyesi Göstermelik İşler Müdürü Ebuziya Topbaş “Bakın ben de küçükken iki yıl bisiklete bindim. Daha sonrasında babam ‘bisiklete binmek günah olabilir’ deyince bisikleti atmaya kıyamayıp komşumuza verdik ama bugün öğreniyorum ki onlar da kızlarının bekareti bozulur diye kullanmamışlar, ziyan olmuş benim o bisiklet.” diyerek başladığı konuşmasında “Şimdi buraya bisikletle gelmek üzere olan iki arkadaşımızın ezildiği haberi geldi. Arkadaş ‘bisiklet yoluna bisikletle gidilir’ diye bir kural mı var, koy bisikletini arabanın arkasına, normal insanlar gibi gel törene ama yok illa bir ortalığı karıştırma hevesi, gündemi bozma, açılış törenini lekeleme isteği, yani siz havalimanına uçakla mı gidiyorsunuz, trene binmek için istasyona trenle mi geliyorsunuz?“ dedi.

Toplam İki Yüz Elli Metre Uzunluğunda
    Açılışı yapılan yeni bisiklet yolu, toplam iki yüz elli metre uzunluğunda ve hareket etmemek kaydıyla, yan yana iki yüz bisiklet alabiliyor. Acil durumlarda makam otomobilleri, polis araçları, ambulans ve itfaiyenin de kullanabildiği iki şeritli yolun ortasına koyulan ızgaralar mangal yapmak isteyen vatandaşlarımıza hizmet verirken, yolda bebek arabası ile gezmek ve bebek emzirmek de serbest olacak. Bisiklet yolu hafta sonları bütünüyle, hafta içindeyse saat 18:00 – 21:00 arası yürüyüşçülerin can güvenliği açısından bisikletlere kapalı olacak.

Bisiklet Yolu Açılışına Gitmek İsteyen Bisikletliler Minibüs Yolunda Ezildi

Yusuf !!WOW!!, berkex, SedatT ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  2. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @Burak K. Her an ülkemizde gerçekleşebilecek senaryolar maalesef...

mariokaldato ve Burak K. bunu beğendi.
  3. Aykuttasdelen

Aykuttasdelen Kıdemli Üye

Adı:
    Aykut TAŞDELEN
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Her zaman diyorum, Bu ülkenin insanlarının zihniyeti ahlakı dürüstlüğü para üzerine, 2Tl daha fazla kazanacağım diye ayağını gazdan çekmeyip insan öldürmeyi hak sayan bir insana hangi akıl ve ruh sağlığına dayanılarak ehliyet verilmekte... bu kısım da ayrı bir düşündürücü.

Yusuf !!WOW!! ve Burak K. bunu beğendi.
  4. ElcaSeJawS

ElcaSeJawS Forum Bağımlısı

Adı:
    fatih
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Asdasdasd Hikaye gibi okudum yazısmaları tam dikkat etmedim ama hayal urunu heralde yazılar gercek olamaz :D

Burak K. bunu beğendi.
  5. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    "İstanbul Belediyesi Göstermelik İşler Müdürü...." kısmına kadar gayet "vay arkadaş bu nasıl haber" diye okuduktan sonra en üstteki notunuzu gördüm..
    Gayet olası bir şey bu, "Göstermelik İşler Müdürü" yazmasaydı son satırına kadar gerçek bir haber olduğunu düşünebilirdim...

6. Kerem Özbayrak

Kerem Özbayrak Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kim haklı olayı tartışılır. Tamam gün boyu ben de gördüğüm her minibüs'e refleks olarak küfrü basıyorum ama görmeden kaza için haklı haksız yorumu şu an yapamıyorum. Benim haberde asıl takıldığım nokta şu:

"Minibüs sürücüsünün arkadaşı olduğu belirlenen iki kişiyse kaza sonrasında ambulans bekleyen bisikletçilerin yanına gelerek, yaralılara kafa atmaya çalıştı. Polis tarafından sakinleştirilen saldırganlar....."

Ulan vicdansız hayvan, sen haklı da olsan haksız da olsan kaza geçirmiş birinin üstüne gidip nasıl kafa atmaya çalışırsın? Hangi evrelerden geçtin de insan vücut formunda hayata tutundun aramızda dolaşabiliyorsun? Bu nasıl bir şeydir? bu bir

ikincisi de orada polis var! bu hayvanları göz altına almak yerine adamları sakinleştirip "haklısın kardeş" dercesine oradan uzaklaştırıyor? Yav gerçekten bu ülkeden tiksinmek için o kadar çok bahane var ki! Ben mi çok hassaslaştım bilemiyorum.

EDİT: HOOOOPPP!!! GERÇEK DEĞİL Mİ HABER?? AHAHAHA YAV NASIL DA GAZI ALMIŞIM :D AŞKOLSUN YAV :p

İhsnn_zyvl, berkex, tameryc ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  7. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ahaha @Edip Dinçer vallahi aynı durumdayız. Ben de göstermelik işler müdürlüğü yazısını okuyunca nasıl ya?!! diye tekrar yukarı çıkıp parantez içerisindeki kısmı gördüm.

Burak K. ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  8. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Kerem Özbayrak

Gerçek olabileceğini düşünmemiz bile çok acı.. Sabah bir arkadaşın ( @baykuş97 ) paylaştığı bir haber vardı, onu eklemek istiyorum;

20151114_222853.jpg

9. Aykuttasdelen

Aykuttasdelen Kıdemli Üye

Adı:
    Aykut TAŞDELEN
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Öyle bir öfke ile okumuşum ki, tekrar okuyunca fark ettim :uyku:

Burak K. bunu beğendi.
  10. Kerem Özbayrak

Kerem Özbayrak Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Edip Dinçer Okudum bu haberi, işin vahim tarafı bi an kendimi "adam da amma abartmış" derken bulmuştum. O kadar kanıksamışız ki buradaki tehlikeleri... Daha dün arkadaşım kartal'da bisiklet yolundan giderken önüne aniden çıkan piknikçi ailenin çocuğuna çarpmamak için yere kapaklandı. Ya da şöyle söyleyeyim, yaya geçidinden karşıya geçerken bana yol veren adamdan özür dileyecek hale geldim hani adamın yolunu kesiyorum diye.

baykuş97, Uğur S., Burak K. ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  11. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Yorumlar şahane olmuş :)

Burak K. ve Mhmt_EMR bunu beğendi.
  12. Burak K.

Burak K. Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Düşünün, Türkiye'deki bisiklet sürücüleri nelerle karşılaşıyorlar ki, abartılarak verilen bir olayı bile 'Acaba doğru olabilir mi?' diye düşünüyorlar artık.

13. MadHart

MadHart Üye

Adı:
    Enes
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ne kadar kaparoz haber de olsa insan şunu düşünüyor : 'olabilir mi ? evet olabilir gerçek olsa inanırdım' diyorum. bu halkımızın ne kadar bilinçsiz olduğunu gösteriyor . ve sahiden 2 tl fazla almak için hiç olamayacak tehlikelere giriyorlar

14. TheOneUser

TheOneUser Road Bike <3

Adı:
    Barış Akyüz
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    benzer bir durumda sürücülerin yüzde doksanı, bisikleti görse bile frene basmaz. Sürücüler olarak bizim de belli hassasiyetlerimiz var.” dedi.

Hassasiyet !? Neymiş o hassasiyet ?! Gelsin bakalım kafa atsınlar hassasiyet desinler !! yasalara göre o lanet "MİNİBÜS YOLU" denilen sağ şeridi kullanma hakkımız var nereye minibüs yolu ? "Sürücüler" miş hah sen o arabadan inince direksiyonu eline vites topuzunuda... tövbe tövbe. Siz sürücüsünüz ha biz zaten elimizde götürüyoruz bisikleti binmiyoruz biz sürücü değiliz ki zaten... Allahtan Antalyada böyle magandalar yok gerek dolmuşla seyahat ederken gerek bisiklet ile dolmuş sollarken şöförlerin %99 aynaları gerçekten aktif olarak kullanıyor zaten kendi arabasıysa en çok kullandıkları şeyler ayna ve kapı düğmeleri. İstanbulda bisiklete binilmez, keza binersen zevk alamazsın
    Neden ?;
    • Bisiklet yolunda mangal yapanlar sana ikram etmezler (Ayıp ayıp)
    • Kavşaklarda ve ışıklarda arabalar sen rahat et diye hızlıca kalkar...(Bizi düşünüyorlar)
    • Dolmuş şöförleri sırf süs olsun diye ayna takar (Yoksa dolmuş kendini çıplak hissediyormuş)
    • Sağ şeritten gidilmez keza yola aniden fırlayacak kişiler logar kapakları ve açılan kapılar ardından çıkan Süper kahramanlar çıkabilir
    • Kaldırımdan hiç gidilmez keza kaldırımdaki yayalar bizim rahatımız için kaldırım kalitesinin kötü olduğunu söylerler...
    • Metro, otobüs, dolmuş, metrobüs, marmaray, körüklü otobüse kesinlikle binemezsin (Spor yapalım diye bizi düşünüyorlar diyorum ya)
    • Sağ şeritten süremezsin, izin vermezler çünkü: gidersen şöförler yolcular senin annene babana sana sövebilirler bunu yapmamak için...
    • Ek olarak: Sinyal araç sürücüleri (özellikle taksi) bir süs ışığıdır yetişmek istediğin biryer olduğunda 4'ünü birden yakıp emniyet şeridine girmek keyiflidir...