Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet yollarını kapatan araçları şikayet ediniz

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında Erdal YILMAZ tarafından paylaşıldı.

1. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Aşağıdaki yazı dün twitter üzerinden paylaşıldı ve görünce sizlerle paylaşmak istedim. Şikayetin yapıldığı yer bildiğim kadarıyla burası.
    http://www.istanbul.pol.tr/Sayfalar/ihbar_sikayet.aspx

Elimde bir çok park ihlali yapan araca ait fotoğraf mevcut. Bu fotoğrafları uygun bir yazı ile beraber yukarıdaki sayfadan gönderdim.

Siz değerli dostlarımdan da bu ve benzer durumlar ile karşılaştığınız zaman, park ihlali yapan aracın fotoğrafını çekerek yukarıdaki adresten bildirmeniz.

155'e ihbar edilen araçlara müdahale edilmediğine bir çok kez ben şahit oldum, sizler de mutlaka şahit olmuşsunuzdur.
    Aşağıdaki yazıyı okuyana kadar ihbar ve şikayetlere önem verilmediğini düşünmekteydim. Ancak gördüm ki işini layıkıyla yapan birileri halen var ve çalışıyorlar!
    Bu da benim şikayetim.

2. Sinan Ş

Sinan Ş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    BUP'ta da tartısılıyor bu konu su anda, sizin çektiğiniz araçlara değilde,polis ne zaman gelirse orda olan araçlara ceza kesiyor ya da çekiyor.
    orda da yazmıştım,çokta dert değil bu olay.yani sonuçta oraya o an park eden araca ceza kesmeselerde,ondan sonra oraya park edene kesiliyor ceza,aynı araç olmasa da cezai işlem uygulanıyor,e güzel hayırlı olsun diyelim.

3. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ben daha önce bir kaç kez 155'i arayıp ihbar da bulundum, hatta epey bir süre beklememe rağmen gelen giden olmadı. Sahil şeridini 20 yıldır kullanmama rağmen bir tane aracın çekildiğine yada ceza kesildiğine şahit olmadım. :)

4. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    yani yavaş yavaş park edenler azalır

5. Tunakan Önen

Tunakan Önen Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ceza kesildiğini hayatımda hiç görmedim önce zamanlarda yazdığım gibi maltepede-küçükyalı bisiklet yoluna çıkan araçlar için şikayette bulundur tam 45 dakika polisi bekledik polis geldi şikayet noktasından geçerken çakarlarını söndürdü geçti gitti.Bir diğer olay ise idaeltepe'deki belturun önünü herkes bilir kocaman BİSİKLETLİYE YOL VER yazar ve hemen arkasında mavi çizgilerle çevrilmiş bir bisiklet yolu vardır ve hep üzerine araçlar park eder geçenlerde yaklaşık 3 hafta önce bisiklet yoluna park eden bir polis aracına rastladım 34 A 4441 belturda yanında bir bayan ile çay içmekteydi şikayet etmek istediğimde yanında bayan olduğunu işinin bittiğini söyledi. :)

6. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    Budur. Bir de verisakeet arkadaşımız vardı. Başka da forumda bunu yapan kimse var mı bilmiyorum. İkinizi de tebrik ederim. :) Küçük bir iş, ama herkes üzerine düşeni yapsa, pasif imza kampanyalarından çok daha etkili.

Hocam normal foto makinesi mi, kask kamerası mı kullanıyorsunuz? Ben de yapmak istiyorum ama kask kamerası henüz almadım. Foto mak. kullanmak da pratik olmuyor. Telefon kamerasını hiç denemedim ama çözünürlüğü plakayı gösterir mi emin değilim. Foto problemini nasıl aşabiliriz merak ediyorum. Daha doğrusu bunun genele yayılabilmesi için basit bir yöntem bulmak lazım. Herkesin kask kamerası takması zor.

Not: İhbar linkini nasıl kullanacağımızı da konuşalım derim. Böylece bazı ihbarların ufak hatalar yüzünden çöpe gitmesini önleyebiliriz.

Bu uygulama İstanbul dışında nasıldır bilmiyorum. Emniyet Gn. Md.lüğünün benzer bir linki varsa, diğer şehirlerde yaşayan arkadaşlar için de iyi olurdu. Ayrıca ihbar ne kadar üst makama yapılır ve yukarıdan aşağıya emir-komuta zincirinde dağıtılırsa, işlem yapılma ihtimali o kadar garantili olur. Çünkü üst seviye daha kurumsaldır, ihbar kulak arkası edilmez. Alt seviye ise -sizi kaale almasa bile- üstten gelen emri kulak ardı edemez. O yüzden, mümkün olduğunca yazılı ortam kullanılması ve mümkün olduğunca üst makama ihbar etmekten yanayım. Burada emniyet genel müdürüne veya iç işleri bakanına şahsi müracaat falan kastetmiyorum tabi. :) Ama bizim kullanımımıza sunulmuş ihbar mekanizmalarından hangisi en üst seviye ise onu kullanalım derim.

Dip not: "Ceza kesildiğini görmedim" bir mazeret değildir arkadaşlar. O zaman ceza kesilmesini nasıl garantileriz, bunu da konuşalım.

7. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
  8. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    dün bisiklet ile bağdat caddesinden gidiyorum hilafsız her ışıklarda taksiciler sağ tarafı işgal etmiş ne hikmet ise motorlu polisler gelince kargalar gibi kaçışıyorlar bunlara yapılacak en etkili ceza ehliyetlerinin alınması ve de araclarının 6 ay trafikten men edilmesi .bunun için trafik kanunlarının değiştirilmesi gerekir kanunlar bence yetersiz para cezaları az daha çok olmalı ayrıca hapis gündeme getirilmeli para cezasını ödemeyene aynen haciz getirtilmeli haciz edilecek durumu yok ise aynen 6 ay hapse atılmalı , bu ülke demokrasiden anlamaz ,demokrasi kültürlü ulusların işidir .benim özgürlüğüm başka insanların özgürlüğünü asla engellememeli trafik canavarları bir değil bir çok okumuşuda cahil okumamışıda cahil.adam üniversite mezunu trafikte saygısı yok başkalarına böyle kişiler yokmu bu ülkede ,
    aynen var .durumu anlatmak için selamiçeşme karakoluna gittim komiser ile görüştüm valla beyfendi dedi eleman sıkıntısı çekilmekte dedi sinirli halimi görünce beni yatıştırmak için çay söyledi epey sohbet ettik ,büyük şehir belediyesi ne yapacak şunu taksici esnafının duracağı bağdat caddesinde taksi istasyonları yapacaksın bu çok mu zor o kadar geniş kaldırımlar varki bağdatta aynen yapılır böylelikle ışıklarda durma gereğini hissetmezler.işin sakat tarafı sağda duran aracı sollarken sarı minibüs gelir sizi sıkıştırır,ayrıca o sarı minibüsleride şikayet ettim özellikle çiftehavuzlar ışıklarını mesken bellemişler sağda taksici duruyor hemen yanına sarı geliyor duruyor arkadan trafiği kapatıyor ,bağdat caddesinin trafik tanımazları sarı minübüsler ve taksiciler açıkça istanbul valiliğe bizzat başvurarak şikayette bulunacağım .

9. ERTĞRL

ERTĞRL Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çizin.
    Ben öyle yapıyorum, bir kere çizmiş olduğum arabayla bir daha bisiklet yolunda karşılaşmadım. Demek ki işe yarıyor.

10. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    insanın özgürlüğü başka insanın sınırına kadardır.

11. Abdullah.R

Seviye:
    Korsana korsanlıkla mı cevap vereceğiz? Ormandan ne farkı kalır o zaman?

12. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Abdullah Bey merhaba, fotoğrafları cep telefonum (iphone 5c) ile çekiyorum. Kask kamerası kullanmadım, profesyonel makine ise taşıma yönüyle yol bisikleti ile sıkıntı çıkartacağı için hiç denemedim diyebilirim. Cep telefonu daha pratik ve hızlı, aynı zaman da etraf kalabalık ise dışarıdan gelecek müdahalelere karşı çaktırmadan fotoğraf çekmeniz mümkün olabiliyor. :D

Şikayet sayfası üzerinden aynı anda birden fazla fotoğraf gönderilemediği, her şikayet için tek fotoğraf gönderilebildiği için bir kaç fotoğrafı paint programı ile basitçe yan yana koyup göndermek durumunda kaldım. Fotoğrafı büyütünce plakalar çok daha net okunabiliyor, ama her ihtimale karşı yine de plakaları yazdım.

Bu konuyla ilgili olarak daha önce bimer yani (http://www.bimer.gov.tr/Forms/pgMain.aspx) Başbakanlık İletişim Merkezi'ne benzer bir şikayette bulundum.

İstanbul dışındaki arkadaşlar aşağıdaki adresten bulundukları il'i seçerek ihbar yada şikayette bulunabilirler.
    http://www.egm.gov.tr/Sayfalar/ilEmniyet.aspx

Şimdilik bu kadar, devamı yeni şikayetler oldukça gelecek. :)

İlk sayfa da verdiğim adres ile burası aynı yer. :)

13. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Başkasının malına zarar vermek doğru mu? Haklıyken haksız duruma düşmek budur.

14. Tunakan Önen

Tunakan Önen Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Haklı yere haksız olmaya hiç gerek yok.

15. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    sticker uygulaması yapılacak yakında. cama yapıştırmalık.
    güzel sözler de var arabanıza cezai işlem uygulanması için fotoğraf çektik stickerleride var.
    bunlar da işe yarar heralde.

16. Abdullah.R

Seviye:
    Rastgele Mersin em. md.lüğü sayfasını açtım. Trafikten geçtim, hiç bir şekilde ihbar-şikayet sistemi yok. (Emniyet genel müdürlüğü 1555 linki vermişler ama o da Mersin'e ait değil). Olsaydı bile ihbarın işleme alınacağı şüpheli. Ne bileyim web sitesi biraz fazlaca "basma kalıp kamu sitesi" gibi geldi bana. Diğer şehirlerin durumu nasıldır bilmiyorum.

İşte ben de tam buna parmak basmak istiyorum. Türkiye genelinde bir mekanizma bulsak, İst. dahil tüm ihbarları oradan yapabilsek... hem ihbarlar daha ciddiyetle işleme alınır, hem her şehirdeki insanlar kullanabilir. Em.Gn.Md.lüğünden bunu istesek, merkezi ihbar sistemi kurun desek, ne kadar kaale alırlar acaba? :) Tam BİMER'lik bir konu aslında.

17. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Arkadaşlar aslına bakarsanız bu ve benzer konular daha önce defalarca konuşuldu. Forumda arama yaparsanız bir çok konuya ulaşmanız mümkün. Burada benim tek yapılmasını istediğim şey, aman be bana ne demeden, karşılaştığınız her durumda yetkililere şikayette bulunmanız.

Tur yada gezinti esnasında yolu kapatan bir aracı gören bir çok kişi bisiklet yolundan inip aracı geçtikten sonra tekrar bisiklet yoluna çıkmaktadır. Bunu mutlaka sizlerde gözlemlemişsinizdir.

İşte bunu yapmadan bir bütün halinde hareket etmek ve şikayetleri dile getirmek gerekiyor. Bisiklet yollarının giriş ve çıkışlarına 1-2 mt. uzaklıkta olacak şekilde park yapmayı önleyici dubalar koyarak bir nebze olsun bu sorun giderilebilir diye de düşünüyorum. Bunu da yine şikayetlerimde dile getireceğim.

18. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Tarzınızı beğendim. Arada içimden geçmiyor değil

19. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    BUP'da paylaşılan bir fotoğraf!

20. meseduzu

meseduzu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    plakaya baksana ağır abi istediği yere park edebilir. bende birkaç foto çekip yollamışdım gelen cevap; emniyet ekiplerimizce görülen, rastlanan araçlara cezai işlem uygulanırmış. fotoyla olacak iş değilmiş anlamına gelen bir cevap aldım. odur budur kendi cezamı kendim vermeye çalışıyorum. öyle boya çizmesi felan değil çelik macunla ancak kapanacak yaralar açmaya çalışıyorum. kimsede bana bu yaptığın orman kanunu demesin. ben çocuğumla bisiklet yolundan gidemiyorum, bu arabalar yüzünden yola anlık girmek çıkmak zorunda kalıyoruz. herhangi bir kaza olsa o an benim yaralarımı ne kapatır. ne çelik macun, nede cezai işlem. artık kapanmak bilemeyen bir evlat acısı bu dahamı iyi. bunu emniyetin düşünmesi lağzım bisiklet yolu neden önemli neden bu kadar değerli bunu bile idrak edemiyolar.