Bisiklet yıkamak

havzali

Daimi Üye
Tepki
57
bisiklet yıkamak çoğu zaman özellikle uzun turlardan sonra kirlenen bisikletlerimiz için çok zaman alıyor.

bunun bir püf noktası var mı

araba yıkanan tazyikli su püskürten makinelerle yıkayıp sonra yağlama yapsak oynar aksamlar için zararı olur mu

Scudo

cpt.enes

Aktif Üye
Tepki
42
İsim
Enes Öztürk
Bisiklet
Diğer
normal suyla yıkamayla tazyikli su ile yıkamak arasında bi fark olmaz oynar aksamlar için.. ikisi de su sonuçta.. yıkadıktan sonra yağlamayı yapıcaksanız bi sorun olmaz diye düşünüyorum ben... yalnız tazyikli suyu çok yakından tutmamak lazım... bisikletin boyasına zarar verebilir... benim görüşüm bu

halid acar

Forum Bağımlısı
Tepki
600
uzaktan tazyikli suyla yıkadıktan sonra bence kendin eline bir bez alıp silmek gerekir tazyikli su tozlarını tam almıyor ama tertemiz ediyor bi sorunda olmaz

• Beğen
Tepkiler: havzali

ByAtilla

Aktif Üye
Tepki
78
Bence tazlikli su zararlı olabilir . Onun yerine bi hortum la yıkasanız daha güvenli diye düşünüyorum çünkü tazlikli suyun bisikletin kapalı aksamına girme riski var tabi girmeyede bilir ama riske girmeye hiç gerek yok diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Kara

umut52

Üye
Tepki
40
Bence tazikli su bisikletin silemediğimiz kısımlarına ulaşınca ciddi zararlar veriyor.En kolayından örnek vereyim bende tazikli suyla yıkıyordum birgün arka jant göbeğim kilitlendi.Anında bisikletcime gittim ve göbeklerin vidalarındaki kapakları açtığımızda su kalan yerlerin kalınca pas tuttuğunu görünce bu uygulamadan vazgeçtim artık diş fırçasıyla bir anda köpükleyebileceğim kadar alanı ıslatıyor diş fırçası ile özenerek köpürtüyorum.Ardından sabun kurumadan durulayıp su çeken bir bezle ovalaya ovalaya siliyorum ve sonuç.Ayna gibi bisiklet hatta bazen saçım bozulduğunda rüzgarda ordan bakıp düzeltiyorum :D:D

Kron user

Aktif Üye
Tepki
130
Bugün işi bilen abilerle yaptıklarımızı özet geçeyim :D

Toz topraktan bisikletlerimiz görünmeyecek hale gelmişti tur sonunda.Araba yıkadıkları tazyikli su ile bisikletleri yıkattık.Sonra bir güzel kuruladık.Zincirlerin üzerinde kalan eski yağı ( zaten tazyikli sudan sonra az kalıyor ) bezlerle temizledik ve zincirleri yağladık.

Onur Berberci

Forum Bağımlısı
Tepki
1.183
Arkadaşlar geçen gün yıkamacıya gidip suyun tazyiğinin sabit mi yoksa ayarlanabilir mi olduğunu sordum. Ayarlanabiliyormuş. Bu haftasonu götürüp kısık ayarda yıkatacağım. Bakalım sonuç ne olacak.

• Beğen
Tepkiler: reha genç

Fuat KURT

Aktif Üye
Tepki
78
Bisiklet
KTM
Tavsiyem bisikletiniz çok çamur olmadıkça tayzikli su ile yıkamamanız... Köpürttüğünüz detarjanlı su ile yıkayıp kurularsanız bisikletinize çok zarar vermemiş olursunuz... Yağlamayı da ihmal etmeyin...

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
ben fırça ıle köpürtüp kova veya hortumla duruluyorum sonrada siliyorum ayna gibi oluyor

Tepki
29
Çok uzun zamandır her fırsatta araba yıkayıcılarında tazyikli suyla yıkıyorum.
Şimdilik bir sorunum yok.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yıkadıktan sonra dikkatle ve özenle kuruladıktan sonra sorun olmaz sanırım.

Necati Günüç

Forum Bağımlısı
Tepki
571
bnde buharlı oto yıkama makinası var onla yıkarım kurularım latiklere badem yagı .zincir ve ruble aynakolu uçak benzini veya gaz yagı ile sürttükten s sonra deterjanla sürterim sonra tekrar yıkarım amortisör zincir vb yerleride wd 40 ile yağlarım her hafta ...

• Beğen
Tepkiler: seda ak

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
12 yışdır bisikletimi aynı yıkamacıya yıkatıyorum önce köpük sıkıyor sonra tazzikli su ve ardından sıcak ava ile kurulama son olarak bir bezle kuruluyor 2 lira alıyorbende eve gidince yaglıyorum elime gecen tüm bisikletlerde bunu yaptım bir zararını gormedim

yumuth

Üye
Tepki
18
bisikletin güneş görmeyen yerlerine furç - göbekler vs gibi yerlerine tutulursa paslanma çalışmada düzensizlik yapabiliyor tecrübyle sabittir :)

Tayyip.Öztürk

Daimi Üye
Tepki
22
Tazikli su jant tellerini kırabilir.Ben şahsen biraz daha zahmete katlanıp önce ıslatıyorum sonra köpüklü su ile iyice yıkıyorum. (ama iyice) Daha sonra durulayıp,kurulayıp yağlıyorum bence en iyisi bu.