Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Yıkama [Ekipmanlar, Linkler, Örnek Videolar ve Püf Noktaları]

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Atilla G. tarafından paylaşıldı.

1. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bir çok video izledim yıkama konusunda isteyen arkadaşlara özet olarak 3 link koyuyorum.

Link 1, 15 Dakika İniş Bisikleti
    Link 2, 7 Dakika Yol Bisikleti
    Link 3, 7.30 Dakika Hard Tail Dağ Bisikleti

Gerekli malzemeler linkler ve püf noktaları ;

Su tabancası Ez Water Jet bu meretin bir çok fonksiyonu var ve çok uygun. Ben arabamı yıkamak için kullanıyorum ayrıca köpükle yıkama moduda var. İkinci olarak suyu istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz ki bu çok güzel bir opsiyon.

Yıkama fırçası buna hortumunuzu bağlayıp yıkama yapabilirsiniz.

Zincir ve Ruble için Fırça İsteğe bağlı olarak alınabilir.
    Ekstra olarak bunun gibi zincir temizleyicisi bir parçaya ihtiyacınız yok.

WD 40 Eğer bisikletinizin bazı parçalarının nemli kalacağını düşünüyorsanız en ideal çözüm vereceğim linkteki açıklamalar size WD 40 spreyin tam olarak ne iş yaptığını özetleyecektir.

Zincir yağı konusunda forumda epey bir mütalaa yapılmış. Buradan fikir alabilirsiniz ama mutlaka yıkamadan sonra zincir ve rublenin yağlanmasını sağlamak zorundasınız.

Zinciri ve Arka Attırıcı tutan aparat ( Bike Chain Holder )

2 adet pamuklu bez. Bunlardan bir tanesi zincir ve ruble, diğeri kadro için. Mümkünse kesinlikle suyu kendine çekmesi bakımından pamuklu ürünler tercih edin çünkü bisiklete temas eden suyu çekerek yüzeyine hapsedecektir.

Buraya kadar eklediğim tüm parçaları satın alabilir yada masraf yapmak istemediğinizden sünger ve kova ile işinizi biraz daha zorlaştırarak bisikletinizi temizleyebilirsiniz.

Gelelim videolarda yakaladığım kadarıyla püf noktalarına ;

Eğer var ise bisikletinizi montaj standına asın.
    Kesinlikle jantlarınızı ve lastiklerinizi bisikletten ayırın ve öyle yıkamaya başlayın.
    Ilık su kullanmaya özen gösterin.
    Bisikletinizin suyla temasını kısa tutun.
    Sabun olarak normal el sabunu kullanın.
    Yıkama bittikten hemen sonra kurulama işlemine başlayın.
    Göbeklere ve hidrolik parçalara direk su tutmayın.
    Ruble ve zinciri temizlerken tel fırça kullanmayın.
    Su tabancası kullanıyor iseniz Spray seçeneğini tercih edin.
    Yıkamadan sonra isteğe bağlı olarak kurutmayı müteakip WD 40 kullanabilirsiniz.
    Sabunlu suya sünger ile uygulayın.
    İsteğe bağlı olarak zinciri ve rubleyi mazotla temizleyebilirsiniz.

Eksik kalan noktalar mutlaka olacaktır. Ekleme yapmak isteyecek ve fikirleri olan arkadaşlar bunları sıralarsa aydınlatıcı olmuş olurlar.

Hepinize saygılarımla

YüzSürKoş bunu beğendi.
  2. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ben bisikletimi bol sabunlu su ve sünger ile yıkıyorum. Süngerin giremediği yerlere bisiklet için aldığım düz fırça ve bir adet diş fırçası var. Bu üçlü ile her yerini temizliyorum. Würt ile yağlı ve pis yerleri temizliyor bakımını yapıyorum. Kurumaya bırakmıyor hemen kendim kuruluyorum.. :) Paylaşım için teşekkür ederim.. :)