Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet yavaşlayınca kendini itekliyor.

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında AykutÇ. tarafından paylaşıldı.

1. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Arkadaşlar bisikletim özellikle duracağım vakitler, hızımı iyice düşürünce kendini ritmik bir şekilde öne itiyor. Vitesteyken çalıştırılan arabanın öne atılıp yığılması gibi bir his oluşturuyor. Hızlı iken sorun yok, ya da ben hissetmiyorum. Sorun ne olabilir acaba?

Ya aynakol göbeği diye düşünüyorum, ya da jant göbekleri. Bir süredir ara ara pedal çevirirken "tık - tık" ses geliyordu. Sanırım aynakoldan geliyor. Bisikletten inip elle çevirince olmuyor ama binip sürdüğümde oluyordu.

Bisiklet baya eski. Bir ara jant göbeklerini açmıştım ama sorun yok gibiydi. Aynakolu açmadım hiç. Zaten açacak alet de yok elimde. Bilyalı göbek olsa gerek.

Bisikletin güncel fotoğrafları yok ama şu konudaki fotoğraflardan pek bir farkı da yok şu an.

2. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    AykutÇ. bunu beğendi.
  3. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:

Teşekkür ederim. Peki aynakol veya jant göbeklerindeki bir soruna bağlı olabilir mi? Yoksa hiç ihtimal yok mu ? Sadece akort ayarı, ekzantrik mevzusu üzerinde mi düşüneyim?

Bir de eğer ekzantrik mevzusundan dolayı oluyorsa, bu sıkıntı büyük sorun oluşturur mu ki? Bisikleti 3-5 kere daha kullanıp daha sonra muhtemelen yeni bisiklet alacağım. Bu eski bisiklete ise sıfırdan jant seti alacağım zamanla. Son 3-5 kullanım için masrafa girmek istemiyorum da.

4. Birtan Kolburan

Birtan Kolburan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bence frenlerinizi kontrol edin.akort bozukluğundan dolayı fren janta sürtüyor olabilir siz bunu hızlıyken hissetmessiniz ama yavaşladığınızda daha belirgin olur

AykutÇ. ve engin özdemir bunu beğendi.
  5. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhaba. Alıntı uyarısı gelmedi. Tesadüfen gördüm sorunuzu. Çok fazla bir tehlike oluşturmaz. Ancak hızlanamazsınız, hızlı ve güvenli sert viraj alamazsınız, dururken sizi zıplatır, keyif vermez. Yukarıda Sevgili Birtan Kolburan' ın bahsettiği ihtimal nedense gece aklıma gelmemiş. :D Frene basınca asıl kendini belli ediyor ise sorun jant yanaklarınızda olabilir. Yani jant yanaklarınız bir darbe sonucu dışarı doğru açılmış olabilir. Bu durum frene basınca fren kollarını dahi titremesine neden olur. Sorun bu gibi bir şey ise jant yanaklarınızı kontrol edin. Jant yanakları bu kadar ağır hasar aldıysa eksantrik olması da normaldir..

Birtan Kolburan ve AykutÇ. bunu beğendi.
  6. dogukan demirbek

dogukan demirbek Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

abi ilk defa bir arkadaşa ne yapması gerektiğini söyleyecektim geç kalmışım yaaaa. en kötüsü de doğru şeyi söyleyecekmişim... :D

7. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    :) Bir çok sorun yaşayan arkadaşımız oluyor forumda. Destek vereceğiniz bir sürü arkadaş çıkıyor. Aklınıza gelen başka bir olasılık varsa memnuniyetle desteklerim..

AykutÇ. ve dogukan demirbek bunu beğendi.
  8. Mert Ahmet

Mert Ahmet Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    maşa da oynuyor olabilir başıma gelmişti :D,
    anlamanın yolu direksiyondan tutup bisikleti kaldırın, bastırın ileri itin geri çekin o yerler mutlaka oynayacaktır :)

AykutÇ. bunu beğendi.
  9. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:

Frene bağlı olduğunu sanıyorum pek. Yine de bir kontrol edeyim ama frene bağlı olsa o "itilme hissi" pek olmaz gibi. Daha çok, kademeli bir şekilde yavaşlama hissi olur sanırım. Yine de bir bakayım. Sağolun.

Alıntı uyarısı bana da pek uğramıyor:D Teşekkür ederim yardımınız için. Frene basınca olan birşey değil. Bisiklet tabiri caizse "boşa alınca" yani hareket halindeyken, pedal çevirmeden, frene dokunmadan ve yavaşlamışken oluyor. Jantlarda dışardan bakınca pek sıkıntı yok. Akort ayarı iyice bozulmuş olsa belki olur diyeceğima ama akort da fena değil gibi. İnce ayarı bozulmuştur en fazla. Biraz kurcalayayım bakalım. Olmazsa fotoğraf veya video ile destekleyeceğim konuyu. Son seçenek ise mahalle bisikletçisine teslim etmek :D

SerkanH bunu beğendi.
  10. DincerZ

DincerZ Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Büyük bir ihtimal lastikler zıplama yapıyodur Benin bisikletimde de aynı sıkıntı oldu lastikleri eritip değişdirmeyi planlıyorum

11. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Lastik akordu bozuk olabilir

12. Onur Tatlıdil

Onur Tatlıdil Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Jant ve lastik akordunuzda sıkıntı olabilir, ihtimalki V fren kullanıyorsanız pabuç kollarının ayarı bozulmuş olabilir, kolay gelsin, kısa sürede sorunu çözmeniz dileğiyle :)

13. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Neyin iteklediğini bulup, sistemi biraz daha geliştirebilirseniz, kendi kendine giden bir bisiklet elde edebilirsiniz :mlk:

BFOkuru, Berke, Murat B. ve 2 kişi daha bunu beğendi.