Bisiklet için bir şeyler yap

Ali Fuat

Üye
Tepki
61
merhaba bisiklet severler ülkemizde bisiklet yaşamı istediğimiz noktada değil; bunu daha fazla yapmak kendi elimizde eğer talep edersek ve bütün bisiklet severler aynı şeyleri söylerse bisiklet belirli bir yere gelir yoksa olduğu yerde sayar diye düşünüyorum.

bürokatlar ve bürokrası daha fazla talep bekliyor bu yapmak bizlerin elinde eğer bizler istanbul da ve türkiyede 5 dakikanızı ayırsanız. bisiklet için birşeyler yapılmasını istiyorsak bunun aldına imzamızı atmamız ve talep etmemiz. lazım İstanbul Türkiye’nin aynası olan bir şehir istanbul’a yapılanlar tüm türkiyede yapılabilir anlamına gelir bu amaçla aşağıdaki metni ilgili kişilere mail atıp talepde bulunmanızı diliyorum.

Önümüzde genel seçimler var artık bisikletde yatırım yapmayanlara ciddi manada cevap vermemiz ve seçin programına bisikletli bir yaşamı koymaları gerekdiğini fark edirmemiz lazım

Scudo

Ali Fuat

Üye
Tepki
61
Konu: İstanbul’un bisiklet yolları
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE

Ben bir bisiklet-severim. İstanbul’da bisikletli ulaşıma artık geçilmesi gerekir. Başkan Kadir Topbaş da bu konuda hassasiyetini basın mensupları önünde dile getirdi.

İstanbul’da toplam 1004 km lik bisiklet yolu güzergah çalışması İBB Ulaşım Daire Bşk. tarafından yapıldı. Ancak bu proje halen hayata geçmedi.

05.09.2008 tarih ve UTK2008/24-23 sayılı Ulaşım ve Trafik düzenleme Kurulu kararı alınmış olup, Fen işleri Daire Bşk’na iletilmiştir. Süreç bu noktada tıkanmıştır.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ali Fuat Saruhan

Bisiklet nedir?
Bisiklet Kent içi Ulaşım Araçıdır
Bisiklet Sağlıktır
Bisiklet Turizimtir
Bisiklet Çevrecidir.
Bisiklet Ekonomiktir
Bisiklet Sosyalliktir

İstanbul büyükşehir belediyesi mail adresleri::

Kadir Topbaş
baskan@ibb.gov.tr

İBB Gelen Sekreterlik
genelsekreterlik@ibb.gov.tr

İBB.Genel Sek.Yardımcısı (Yol,bina,diğer inşaat yapıları)
mevlut.vural@ibb.gov.tr

İBB.Genel Sek.Yardımcısı ( Ulaşım planlama, çözümleri)
muzaffer.hacimustafaoglu@ibb.gov.tr

Ulaşım Daire Başkanı
dursun.balcioglu@ibb.gov.tr

Fen İşleri Daire Başkanı
abdurrahman.ucak@ibb.gov.tr

Etüd ve Projeler Daire Başkanı
davut.cakir@ibb.gov.tr

İBB Ulaşım Planlama Müdürü
atilla.alkan@ibb.gov.tr

İBB Ulaşım Koordinasyon Müdürü
adil.karaismailoglu@ibb.gov.tr

İBB Raylı Sistemler Müdürü
yalcin.eyigun@ibb.gov.tr

İBB Yol Bakım Müdürü
mehmet.ozcelik@ibb.gov.tr

İBB Trafik Müdürü
necip.ertas@ibb.gov.tr

İBB Toplu Ulaşım Müdürü
burhan.kale@ibb.gov.tr

İETT Genel Müdürü
hayri.baracli@iett.gov.tr

İstanbul Ulaşım (Metro,tranvay)
info@istanbul-ulasim.com.tr

İstanbul Deniz Hatları
info@sehirhatları.com.tr

arkadaşlar bu isimlere hazır metni veya kendi yazdığınız metni yollamanız 5 dakika almaz bunu yapmakla birşeyler kaybetmeyiz aksine gelecek yıllara bir adım atarız

not: bu bilgiler ibb.gov.tr adresinden alınmışdır.

Önümüzde genel seçimler var artık bisikletde yatırım yapmayanlara ciddi manada cevap vermemiz ve seçin programına bisikletli bir yaşamı koymaları gerekdiğini fark edirmemiz lazım

Ayrıca önümüzdeki günlerde İETT genel müdürlüğünün düzenlenmiş olduğu ‘’TRANSİST 2010’’ Kongresi yapılacak haliç kongre merkesizinde. bizler buraya katılım gösterebiliriz veya taksimde yapılacak etkinlikde 29 kasım 05 aralık tarihlerinin arasında yapılacak etkinlikde kendimizi gösterebiliriz. Bu konuda kimseyi kırmadan neler yapabiliriz? bunu konuşmalıyız. Bence, bir hafta sonu turunu Taksim’e düzenleyelim. Hem etkinlikte boy gösteririz hemde yetkililerin dikkatini çekeriz.

Örnek veriyorum:
Herkes kendi pankartını ve broşürünü hazırlasa, o gün sabah saat 09.00’da Taksim’de buluşsak, meydanda pankart ve broşürlerimizi dağıtsak sizce nasıl olur?

cemal_007

Daimi Üye
Tepki
284
merhaba soner bey çok anlamlı bir olaya barmak basmışsınız

ben bu konuya katılıyor ve mailleri çekmeye başlıyorum

bir elin nesi var ikielin sesi var

inşallah bütün arkadaşlar katılır bu mail yağmuruna

bir de kaç kişi mail attı yazsak ve rakamları görsek

• Beğen
Tepkiler: Ali Fuat

saint poussin

Aktif Üye
Tepki
87
merhaba, bu konudaki fikrimi belirtmek istiyorum. Taksim'de yada herhangi bir baska yerde az kisi toplanip sloganvari pankart acmanin bir yarari olmadigini dusunuyorum. Buyuk ihtimalle hayvansever derneklerine nasil bakiyorlarsa oyle bakiyorlar duruma. Yani 'iste bi grup marjinal" gozuyle. Milletin bir suru derdi var seninle mi ugrasicam kafasi. Orada soz verip arkalarini donup giderler. Toplanilirsa ses getirmek lazimdir. Vurucu afis ve brosurler gerekir. Burada belediyeye degil halka ve medyaya oynamak gerekir. Onlari sarsmali ve dikkat cekmeli diye dusunuyorum.

En azindan transit kongresine katilmak (kim, kimler bilemem) daha mantikli.

Karamsarlik gibi olmasin ama bence yakin gelecekte bisiklet yolllari olmayacak. Cunku insanlar bu ulkede bisiklete cocuk oyuncagi gozuyle bakiyor. Trafikte zatan araclarin birbirine saygisi yok ki bisiklete olsun. Cogu yerde insanlar yollarda yuruyor, arabalar kaldirimlarda. Ancak Fenerbahce-Tuzla sahili gibi yerlere bisiklet yollari yapilabilir, gerisi hikaye olur. Mesela gelir seviyesi yuksek (ki ancak olursa oralarda bisiklet yolu olur ne yazik ki) Moda da var bisiklet yolu, kaldirimin ustunde. Parke taslarlardan sirf hah iste biz yaptik demek icin yapilmis. Eger bu sekilde yailacaksa hic zahmet edimesin. Belki avrupa birligine uyum kosullarinda 1000km bisiklet yolu yapmalisiniz vardir. Onlar da bazi kaldirimlarin basina sonuna silik bisiklet resmi cizerler, tamam.

Dedigim gibi yollarda sokaklarda zaten bisiklet yolu icin yer yok. Paris gibi dar sokaklarda arabalar bisikletlere burada saygi duymaz.

Eh altyapi yok, insanlarin birbirine saygisi yok, guclu gucsuzu ezer kanununun isledigi bir sehirde bisiklete kelle koltukta bineriz, bisiklet yollari ancak bostanci gibi kotarilmis bolgelerde olur.

En basitinden "ozel otobus" (para icin gaza basan, yavas giden, yarisan)denen seyi kabul eden bir vicdana sahip bir sehirden hicbir sey beklemem.

Karamsar oldu iste napim,

Iyi gunler..

cemal_007

Daimi Üye
Tepki
284
ne yazıkki bisiklet severlerin ilgisi bu kadar ali fuat bey kimse elini taşın altına koymaz

not:daha önceki yazıda soner bey diye yazmışım özür dilerim

• Beğen

Onur Berberci

Forum Bağımlısı
Tepki
1.183
Arkadaşlar. Ülkemizin dört bir yanında bisiklet yolları olsa. İnsanlar arabalarından inip en azından yakın mesafelere bisikletleriyle gidip gelseler ne kadar iyi olurdu değil mi? Off hadi ama gerçekçi olalım. İnsanlar arabalarını kullanmazsa kim petrol tüketecek? kim sıfır araba alacak? ya da kim yedek parça alacak? bu arada yollar da daha az bozulacak dimi aaa bu olmadı işte asfalt işinden de birileri para kazanıyordu değil mi? :) Tabi ki örnekleri çoğaltabiliriz. bu kapital düzen değişmedikçe unutun bisiklet yollarını :) Barış bu daha mı karamsar oldu yoksa :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Onur Berberci

onur hocam................
karamsar oldu evet ama gerçekçi bir karamsarlık bu............
ama ben idealist düşüncelerimi kaybetmek istemiyorum ..........
yalnız 5 senedir bi fiil tam haftanın 3-4 günü sele üstünde oldum bisiklet derneğine destek verdim....
ama gördüğüm kadarıyla bu beş senedir istanbulda bisikletçi sayısı artmadı..........
istanbulda yaşıyoruz bağdat caddesine bisikletle inerim geniş bağdat kaldırımlarında yavaş sürerim insanları rahatsız etmem ..........
çünki bağdat caddesini sağdan takip etmek demek sarı minübüslerle akraba olmak demek ayrıca para kazanmak için ışıklarda duran taksiciler senin yolu kapatır he babam cezayı yerler genede oraya gelip korsan taksiciler o sağı kapatır 25.000 taksici kaçak çalışıyor bu işler nasıl halledilecek geçenlerde
belediye başkanı konuştu spora önem vereceğiz vereceksinde kardeşim bi şey yap çivi çak .............
laf var eylem yok herkes konuşur çivi çakan yok en yetkili kişiler yapmıyor başta ...belediye yapacak bu işleri....alt yapı belediyeye ait her ilçenin belediyesi çatır çatır çalışacak bisiklet yolları yapacak nerde görüyormusun ben bi şey görmüyorum....
geçen fırtına da caddebostan tarafında bisiklet yolu felç olmuş iki adet beton korugan bisiklet yolunu kapatmış bisiklet yolundan gidemiyorsun orda
belki düzelttiler bi bakmak lazım ..ayrıca yol denize göçmüş mazallah bir gün orda bisikletle giderken toprak göçer ve denize gidersin ....
istanbulu yıkıp yeni baştan kuracaksın alt yapı o vakit olur....
bu da trilyonlar gerektirmekte belediye borçlu hikaye bunun altından kalkamaz

Ozkan Aydin

Daimi Üye
Tepki
218
Onur olaya çok geniş kapsamlı bakmış .Ve ülkemiz gerçeklerini yansıtmış.Kesinlikle katılıyorum. X 5 veya Q7 yada 207 varken dokun gaza gitsin Toz yok çamur yok bizim halkımız mı pedal çevirip kendini zorluyacak...
Ve o lüks araç sahipleri (eğitim ve kültür düzeylerini hepiniz biliyorsunuzdur) bisiklete veya motorsikletlilere saygı gösterecek???????

(Eskiden ben de motosiklet ve scooterları umursamazdım Şimdi gerek bisikletli
gerek motorsikletli görünce eskortluk bile yapıyorum arkasından)

saint poussin

Aktif Üye
Tepki
87
kesinlikle, kapkara oldu :) ama gercekler boyle. once sorunun ne oldugunu, neden olup olamayacagini konusmak gerek. ona gore karsi tarafa (belediye, devlet, insanlar, kuslar ve bocekler....) gore bir politika belirlemek gerek. bu yukarda saydiklarin zaten buyuk bir engelken kimse dilekce ile ilgilenmez, ne yazik ki.

avrupa da bizden fazla araba satiliyor, onlarda da kartel var.. ama aradaki fark dogduklari andan itibarenki hayata bakislari. onlar ayri bir kultur, buralar baska. binlerce konu arasinda bisiklet de farklilastigimiz bi nokta. cunku onlar icin sadece iki tekerlegi birbirine borularla baglayan bir sey degil o. bazilari icin spor ya da ulasim araci ya da zevk alma vesilesi. oralarin trafiginde insan oncelikli. aradaki en buyuk fark bu. o yuzden yaya olman, altinda bisiklet ya da tir olmasi saygi anlaminda bisey fark ettirmiyor. her sey buna gore onceden duzenlenmis. burada boyle bir sonradan ekleme! bakis acisi degismeden nasil mumkun olabilir. yukarda ilk anlatmak istedigim buydu zaten.

buralarda arac cogunlukla kisisel masturbasyon araci. mesela bir arabayi kullanirkenki alinabilecek zevkten bahsetmiyorum. bir guclu bmw yi kendisiymis gibi hissetmekten de degil. demek istedigim baskasini ezme simulasyonu var durmadan. bunu butun trafik yapiyor. azinlik onlara uymak zorunda kaliyor yoksa o trafikta yasama sansi yok. arabalar birbirine yol veriyor mu, ya da yayaya.. sen zorla aliyorsun, almak zorundasin yoksa sittin sene beklersin. saygi sana degil altidakine. mesela ayrica gicik olanlarin disinda, basit bisikletli bir cocuk mu yoksa soyle hersekilde pahali oldugunu gosteren bir bisiklet ile, kaskli, formali biri mi okuzlerin trafikte cekinmesini sagliyor? otobus soforu en alasindan zihinsel masturbasyon yapiyor. zaten cok calismis, bas gaza stres at. babanin mali o. arabalar kadar hizli girersin viraja. sen de kimsin cekil kenaraaa!! di mi. bu kosullarda bisiklet yolu yapimi ancak yeterli alanlara sahip az yerde olur ve o zaman bu adamlara yollarda bisiklet de var diyeceksiniz. ama demenin yolu olmali. dilekce bos laf uzgunum.

onlarin da bu iste cikarina birseyler bulmak lazim. yoksa kimse baskasina saygi gostermiyor bu sehirde.

ya en basitinden butun devlet calisanlari (maliyecisinden basbakanina kadar) trafigi kendine gore kullanmiyor mu? keyfine gore, guvenlik seridini kullanip, trafigi kapattiriyor filan. bu kulture, efenim simdi biz bisikleti cok seviyoruz, ortalama 20km hizla gidiyoruz (uuu baska arkadaslar da var, 50km ama yine de az, neyse), bize saygi!

uf, kendimi herseyden yakinan sapsal bi yerel kose yazari gibi hissettim. sonucta virajli yollarda seri araba kullanmaktan zevk aliyorum, itiraf edeyim..

Onur Berberci

Forum Bağımlısı
Tepki
1.183
Evet Barış çok güzel bir yere değindin. Kültür farkı. İnsanların bakış açıları değişmedikçe saygı göstermeyecekler ki kendisine de saygısı yok çoğu insanın. Şimdi sorun geldi bakış açısına. Ya bunu değiştirmek bisiklet yolu yapmaktan daha zor :) Kusura bakmayın sayfayı baya bi kararttık ama malesef böyle olduğunu düşünüyorum. Barış en azından sonunda güldürmeyi becermişsin :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
insanların ön yargılarını parçalamak çok zordur ama atomu parçalamak kolaydır ve nitekim atomu parçaladılar konu ile ne alakası var diyeceksiniz var hemide çok önce bu ülkede yaşayan 70 milyon insan bisiklete bakış tarzını değiştirecek bisiklet bir çocukluk hastalığı değildir diyecek,
bisiklet , beşikten mezara kadar olan yolun adıdır. 70 milyon bunu beynine yazacak .....

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar. Müthiş karartma uygulamışız. Herkes konuyu açan arkadaşımıza bu işin neden yapılamayacağını büyük bir iştahla anlatmış. Teşekkür ederiz. Bunlar hepimizin her gün sokakta karşı karşıya geldiği gerçekler. Peki bu işin yapılmasını zor görsek te, negatif yerine pozitif katkı yapmak? Çaba göstermek? Kendi fikrimiz farklı da olsa karşımızdakinin fikrinin de yaşaması için mücadele etmek?

Onur Berberci

Forum Bağımlısı
Tepki
1.183
@mtsemiz

Evet karartma uyguladık doğru söylüyorsun ve haklısın ama benim asıl anlatmaya çalıştığım bisiklet için birşeyler yapmak istiyorsak köklü değişiklikler gerekli ülkede ve bunun için mücadele vermek gerek. Onu da burada anlatmayım yeri değil. Zaten herkes az çok biliyor.

saint poussin

Aktif Üye
Tepki
87
pardon. ben negatif katki yapmis oluyorum oyle mi? peki.

"haydi elele gelecege" adli komposizyonda basarilar dilerim..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bisikletliler derneğinin tüm çalışmalarını yakınen bilmekteyim ve bu derneğin forumuna girerek neler yapılmış onları burda sizlerle paylaşmaktayım
bd nin bile aşamadığı bürokratik engeller vardır ki bizim sade bisiklet kullanan arkadaşların ne katkısı olabilir şu katkısı olabilir kesinlikle bir sivil toplum örgütüne üye olacağız yada olmayacağız ama kesin kez destek vereceğiz derneğe
ne konuda diyelim bi alt yapı sorunu var hemen bisikletle orda olacağız ............
bunları ben geçmişte yaptım benim derneğe katkım sadece bisikletimle eylemde bulunmak olmuştur bisikletliler derneği ister sevelim ister sevmeyelim sahipleneceğimiz yegane bi sivil toplum örgütüdür ....
gerçi bd ye üye değil ....
ama etkinliklerinde hazır olmuşumdur bu bana şöyle bir güç vermiştir en azından benim sorunlarıma çare arayan, koca mega köy istanbulda bi adet bd var diyorum...
birlikte bd nin görevlileri ile bisiklet yolunda mangal yapanları uyardık dostlarımın üzerlerinde bd forması olunca insanlar hemen hatalarını kabul ettiler kibar bi şekilde uyarıldılar....
bu olayları yaşadım ve gördüm o bisiklet yolunda bostancı pendik sahil yolunda güya belediyenin bisikletli görevlileri var hikaye adamlar sabahtan akşama kadar bisiklet sürüyor yazın ..............
onların bu mangalcılara müdale ettiklerini görmedim bisiklet yolu üzerinde mangal yapan insanlar var....
ayrıca pedal sesi topluluğu ile bd nin birlikte idonun kapısını çalmaları ve akabinde 5 ytl den 4 ytl bisiklet paralarının çekilmesi yarım kalmış bir operasyondur dahada kapısı aşındırılacak o idonun adamlar en sonunda bıkacak ve 1.5 ytl düşürecekler bisiklet parasını...
evet bu konuda bd ye verilecek tek desteğim bisikletimle orda olmak yani eyleme evet netice sonuçlana kadar eylem şart ..................
bu bisikletten ido deniz otobüsleri ve feribotlar 1.5 ytl alacaklar o kadar
ayrıca köprü geçiş hakkımız için gene bd nin önderliğinde her türlü protesto eyleminde bisikletimle köprüdeyim ............
esas yapılacak en şık hareket internetten tüm bisikletlileri köprüye doldurmak olur
oraya bi anda 100.000 bisikletli giderse o vakit köprü geçişi bisiklete acılır bu kitlenin var olması lazım ...............
maillerden çok ben eyleme inanırım çünki biz eylemlerimizi 70 lerde kendimizi ortaya koyar yürürdük.....
kendi mahallemizde bir spor sahası için belediyeye sesimizi duyurmak için tüm gençler esentepe emekli subay evlerinde oturan subay çocukları bir gecede örgütlendik ve yollarda yürüdük sesimizi duydu belediye ve o spor yapacağımız sahayı kaptık ama geçenlerde eski mahalleme gittim o spor sahası yol olmuş
burdan büyük şehir belediyesine şunu söylemek isterim sayın başkan tv de sizi izledim sporu teşvik edeceğiz dediniz artık bunları görmek istiyoruz başta örümcek ağı gibi her yeri bisiklet yolları ile donatın, basket voleybol futbol koşu sahaları yapın .............
taman park yapmak güzelde birazda bunları yoğunlaştırın ayrıca başkan kendi ağzındanda şunu söyledi , artık bisiklet kiralayarak insanlar işlerine ve evlerine gidecek dedi bunun nasıl olacağını söyledi metrobüsten inen herkes bisiklete binerek evine gidecek ve işinede bisikletle gidecek bunun için alt yapıların derhal başlatılmasını teklif ediyorum büyük şehir belediye başkanından.....
kusura bakmasın petrol lobileri vede otomotiv sektörü yeteri kadar dünyayı kirlettiniz....

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Belediye başkanının masasına bisiklet dosyasının gelebilmesi için önce ömrü vefa ederse kendisinin anahat raylı sistemlerini hayata geçirip, bu hatlardaki dolmuş-halkotobüsü-minibüs işletmecileriyle girişeceği meydan savaşından galip ayrılması, keza taksicleri, durakları, şoförleri, korsan taksicileri kontrol altına alması, altyapı konusunda birkaç fakülte-master-doktora ne varsa bitirmesi ve de esas evladı kabul ettiği Rumeli yakasındaki yatırımları bitirip Anadolu yakasına geçebilmesi lazım. Biz üvey evladız. Ben hattâ bir adım daha atıp İstanbul Anadolu yakasının ayrı vilayet yapılmasının referanduma açılmasını isteyecem.
Kahretsin ben de karamsarlar cephesine katıldım...

Uğur Demirtaş

Daimi Üye
Tepki
244
İsim
Uğur Demirtaş
Bisiklet
Salcano
empati yapalım; kimsenin elinde sihirli değnek yok.Bir günde olmaz ama bir gün olabilir.Biz o günü kısaltmak için neler yapabiliriz.Arkadaşların belirttiği gibi her fırsatta her organizasyonda gövde gösterisi yapmak her yaştan,her zümreden hatırı sayılır bisikletçiyi bir araya getirmek bunlardan biri.Mailleri adreslerini
asan arkadaşa teşekkür ediyorum.Ben de yenikapı-bakırköy arasına yapılan bisiklet yolu ile ilgili kime yazsam diye düşünüyordum.Bi kısmını betonlamakla birlikte bir çok yerde kaldırıma çizgiyi çekip gittiler.Çukur çakır dolu yol.vesselam.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben bir bisiklet-severim. İstanbul’da bisikletli ulaşıma artık geçilmesi gerekir. Başkan Kadir Topbaş da bu konuda hassasiyetini basın mensupları önünde dile getirdi.

İstanbul’da toplam 1004 km lik bisiklet yolu güzergah çalışması İBB Ulaşım Daire Bşk. tarafından yapıldı. Ancak bu proje halen hayata geçmedi.

05.09.2008 tarih ve UTK2008/24-23 sayılı Ulaşım ve Trafik düzenleme Kurulu kararı alınmış olup, Fen işleri Daire Bşk’na iletilmiştir. Süreç bu noktada tıkanmıştır.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

ali fuat arkadaşımızın mesajına bakınca şu soru aklıma gelmekte ...
ulaşım ve trafik düzenleme kurulu kararı almış ise fen işleri neden harekete geçmiyor paramı yok acaba taşeron firmamı bulamadılar bu işlerin hepsi paraya dayanır paranız yoksa çivi çakamazsınız...

Cem Şentin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.268
@mtsemiz
Benim de fikrim İstanbul'un bu yakasının ayrı bir il olması. Çünkü karşı yakaya göre üvey evlat muamelesi görüyoruz. Nedense kardeşim, İstanbul'un özelliği bitecek diye karşı çıkıyor. Bana göre İstanbul, 2 yakası bir arada yönetilemiyorsa bölünsün daha iyi. Bisiklet konusunda yapmamız gereken ülkemizdeki bisiklet dernekleri ve üreticileriyle bir araya gelip, nasıl bisikleti çocukların karne armağanı konumundan kurtarabiliriz ve ülke çapında bir ulaşım aracı olarak kabul edilmesini sağlanabilirize kafa yormak gerek. Kısacası nasıl ki petrol ve otomobil şirketlerinin lobisi varsa, bizim de bisiklet lobisini oluşturmamız gerek.

• Beğen