Bisiklet ve Yorgunluk

hakanemrez

Daimi Üye
Tepki
458
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
@sspl
Dün çankaya - yaşamkent arası ortalama gel git 40 km yaptım.
Öncelikle bu barend olayının önemini anlayıp hemen yaşamkentte olan bisikletçimden aldım ve taktırdım. 40 TL ye XLC marka . (bu iyi dedi bilmiyorum)
Ve geri dönüşte ve yokuşlarda oldukça rahatlattı beni ve ayakta depar atar gibi gitmeye başladım.
Birde T bar dedikleri bişey var onu da taktırmak istiyorum. Zira giderken vücud direk yol bisikleti pozisyonunu istiyor. Ve eğiliyorum .
Hep derdim bu yol bisikleti pozisyonu ne kadar anlamsız !! Ve kendi kendime kapak verdim dün.. Kesinlikle güzel bir sürüş sistemi.
Bu T bar olayını tavsiye eder misiniz ? benim onu da taktırasım var.
T bar.jpg

almış olduğum xlc barend de buydu .
xlc.jpg

burada da daha farklı modeli var.
(link)

Scudo

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisikletiniz şehir bisikletiyse barend ya da tribar yalan bence. en mantıklısı kelebek gidon. yeri gelir barend olarak yeri gelir tribar olarak kullanabilirsiniz kelebek gidonu arka tarafından tutarsanız hiç durmayacağınız kadar dik bir pozisyona sokar.
Tribarda daha fazla öne eğilirsiniz bu da dolayısıyla daha fazla bel ağrısına neden olabilir. Tribar ayrıca biraz aerodinami için kullanılan bir parçadır.
Dağ bisikleti kullanıyorsanız barend yeterli gelecektir.

Özetle Tribar gereksiz, bisikletinize ya da tercihinize göre barend ya da kelebek gidon hatta kelebek gidonu daha çok tavsiye ediyorum. Ayrıca barendi biraz daha ucuza alabilirdiniz ben zira komple kelebek gidonu xlc marka o da 50 liraya almıştım.

Rahatlık bu:
12998537_10154153360537235_8563013722348436928_n.jpg

Bunlarda kendi içinde ayrılıyor, marka açı ve fiyat şeklinde. Ben bu xlc'ninkinden gayet memnundum satori marka olanla bunun arasında kalmıştım boğaz çapından dolayı bunu almak zorunda kaldım. iyi ki bunu almışım diğerinin açıları bana göre değildi. ha bi de akrep gidon diye bi şey var o sizin daha çok hoşunuza gidebilir. kendinden barendli gidon gibi düşünebilirsiniz

hakanemrez

Daimi Üye
Tepki
458
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
@sspl bende tam nasıl bişey diye bakıyordum foto yolladınız. Teşekkürler.
Bunu aldığımız zaman bir önceki gidon değişiyor o zaman öyle mi ?

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
pr_01_822.jpg

bu da akrep gidon dediğim malzeme

hakanemrez

Daimi Üye
Tepki
458
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
Peki bunda uzun yol yapınca öne doğru yatma isteği geliyor bende.
Bu kelebek gidonda bu durum nasıl olur acaba ?

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@hakanemrez aldığınız yere monte ettirirsiniz çok kolay montajı zor değil biraz üzerinde düşünün bence hangisinde rahat ederim gibisinden farklı malzemeler farklı açılar var hepsinde birinin verdiğini diğeri vermiyor.

Her zaman gidon üzerine yatamazsınız, yatmayın zaten tehlikelidir. ani durumlarda tepki süreniz uzadığından size ekstra tehlike oluşturur. ben şuan drop bar kullanıyorum onun kadar yatamasamda bi önceki kelebek gidon maceramda yeterli seviyede yatış imkanı sunuyordu bana. alan geniş bi kere daha güvenli daha rahat oluyordu bu yatma işi.

• Beğen
Tepkiler: hakanemrez

hakanemrez

Daimi Üye
Tepki
458
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
@sspl
Evet, her insanın verdiği vücut tepkimesi farklı.
Ben direk kollarımı gidon üstüne koyma isteği geliyor eğilerek.
Bu kelebek gidon olayında nasıl bir durum olur onu da merak etmiyor değilim.
Barend fiyatına nerdeyse kelebek gidon..
Bir de XLC markası nasıldır ?

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@hakanemrez ben 3 bisikletimde de çeşitli aksesuarlarını kullandım bu markanın hatta şuan hala ufak bi bagajı var bende ben memnunum marka olarak.

hakanemrez

Daimi Üye
Tepki
458
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
@sspl
Teşekkürler.. Şimdi acaba hangisi diye düşünüyorum.
Barend kullanımı hoşuma gitti, hatta yokuşlarda direk oradan kullandım. Belki de hep oradan kullandım desem yeridir.
Bunları kesin denemek gerek. Yol yaparken %10 luk rahatlatıcı pay bile çok önemli bunu hissettim.

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@hakanemrez uzun yolda her şey önemli. barend iyi güzel ama bir yerden sonra yeterli gelmeyecek eminim. şahsen bana gelmemişti. ben kelebek gidona bir sürü farklı tutuş pozisyonu sağlayabildiği için geçmiştim yanlardan tut barend olsun üstüne yat tribar olsun yokuştaşken en üstünden tut rahatlatsın belin ağrırsa en altından tut dik tutsun seni farklı farklı ne kombinasyonlar yakalayabilirsiniz siz düşünün. barend de maksimum 2 farklı pozisyon yakalayabilirsiniz öyle düşünün. pozisyon farklılığı verebilen gidonlar olarak en başarılıları drop bar ve kelebek gidon bence. zaten onların kulvarlarında çok farklı tutuş pozisyonları gerekiyor öyle diyebiliriz. uzun yolda da öyle yollara giriyorduk ki bileğim uyuştukça farklı pozisyon arıyordum. hele çift sargı yapınca çok rahatlatmıştı beni kelebek gidon. şimdi drop bara çift sargı yapıcam :) muazzam bi hissiyatı var.

Hele bu kelebek gidonu açılı gidon boğazıyla birleştirirseniz çok güzel bi şey yakalayabilirsiniz. bana da bol bol dua edersiniz :)

hakanemrez

Daimi Üye
Tepki
458
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
@sspl Haklısın uzun yolda insan bisiklet üstünde baya bir pozisyon arıyor :)
Ben daha alalı 8 gün oldu ve 110 km yaptım. Spor yapan biri olduğum için performansım fena değildir. Fakat yokuşlarda error veriyorum ara sıra. Kondisyon arttırmam gerek farkındayım.
O yüzden bu gidon işini halletmem gerek. Ve kelebek gidon olayı ciddi anlamda bende güzel bir hal almaya başladı sayende :)

@sspl

Bunun için örnek foto yollayabilir misin ? merak ettim..

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Devamı gelir umarım. Kazasız belasız sürüşler dilerim. İmkanın varsa bir kelebek gidonlu bisiklet denemeni tavsiye ederim, ben 10 kişiye denettiysem 7-8i kelebeğe geçmek istedi :) Kondisyon işini kafana takma olur zamanla düzenle bindikçe. Ben günde 1 paket sigara içiyorum (malesef) %10 eğimli 2 km yokuşları 10-15km hızla durmadan çıkıyorum. Sigarayı bıraksam neler olcak :)

@hakanemrez buradaki boğaz açılı boğaz dikkatli bakarsan biraz yukarı doğru kalkık olduğunu görebilirsin.
12998537_10154153360537235_8563013722348436928_n.jpg

Bisiklet satıldığı için yenisini çekemiyorum malesef :)

hakanemrez

Daimi Üye
Tepki
458
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
@sspl ben hiç içmediğim için sigara olayını oradan şanslıyım sanırım..
Umarım sen de bu illetten en kısa zamanda kurtulursun. :)
ben bu kelebek olayını ciddi anlamda sevdim. Tek merak ettiğim konu bu Tribarda ki gibi yatma isteğimi tam karşılayacak mı ! ?

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@hakanemrez İnşallah, cümle içenlere diyelim. 1-1 onun hissiyatını vermez ama işini görebilir diyebilirim.

hakanemrez

Daimi Üye
Tepki
458
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
@sspl
İnşallah.
Denemek binmek gerek sanırım. şuan pc başında hamleler yapıyorum acaba nasıl diyerek :)

@sspl birde bunların ölçüleri nasıl acaba ? benim bisiklete hangisi uyar onları nasıl anlamam gerek ?

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@hakanemrez boğaz ölçüleri ve açıları değişiyor diye biliyorum. boğaz çapınızı öğrenebilirseniz ona göre alırsınız eğer alacaksanız. 25.4mm idi benim kullandığım

hakanemrez

Daimi Üye
Tepki
458
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
@sspl bisikletin ana sayfasından bakmalıyım sanırım ölçüler için.
tekrar teşekkürler.

Arseyus

Daimi Üye
Tepki
213
Şu kelebek gidonun kesinlikle işe yarayacağını bende düşünüyorum. Daha dik durmayı ve devamlı bir çok farklı tutuş imkanı veriyor.