Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet ve Yorgunluk

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında 1e1b tarafından paylaşıldı.

 1. 1e1b

  1e1b Üye

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  10 Mart 2011
  Mesajlar:
  89
  Beğeniler:
  61
  Şehir:
  İstanbul/Avcılar
  Seviye:
  Kısmet olursa mart ayının sonunda bir bisiklet alacağım.Uzun yıllar bisiklet kullanmıyordum.Şimdi yeni başlayan biri olarak endişelerim var.Günde 1-1.5 saat spor ve eğlence amaçlı sürüşler yapmak istiyorum.Ancak iş yüzünden bacaklarımda ağrılar oluşuyor.Buda beni korkutuyor.Bisiklete binmek beni yorar mı? Bazı yerlerde de bisikletin yorgunluğu aldığını duydum bunlar doğrumu acaba?
   
 2. Emre Nalbantoğlu

  Emre Nalbantoğlu Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Nisan 2010
  Mesajlar:
  305
  Beğeniler:
  297
  Şehir:
  ibbspor
  Seviye:
  İlk 1 haftada hafif tempoda kısa mesafelerde sürüş yaparsın.Vücudun hamlığı atınca da tempoyu ve mesafeyi artırabilirsin.Bisikletin yorgunluğu alıp almadığını bilmiyorum ama ben yazın sürerken minimum 80-90 km lik turlara çıkıyodum ve turdan dönünce de hiçbirşey yapmamış gibi denize giriyodum falan.hiçbir yorgunluğum olmuyodu.Bu benden mi kaynaklanıyo yoksa herkestemi böyle bilmiyorum
   
 3. Ali ERTURAN

  Ali ERTURAN Forum Demirbaşı

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  29 Mart 2010
  Mesajlar:
  583
  Beğeniler:
  374
  Şehir:
  İstanbul Samsun Giresun
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  İlk başlarda vücut hamlığından kaynaklanan yorulmalar olabilir.Hatta küçük ağrılar bile yaşabilirsiniz ama dediğin gibi ilk başlarda.Ama bir süre kullandıktan sonra vücudunuz hamlığını atmış ve bisiklete alışmış hale geldiğinde artık gündelik işiniz gibi olacağından sizi eskisi kadar yormayacaktır.Ama illa ki bir yerden sonra mutlaka yoracaktır, bu sizin bünyenize ve ne kadar antremanlı olduğunuzla ilgilidir.
  Ve ben bisikletin yorgunluğu alacağını sanmıyorum ama bünye olarak bisiklete alışıldığı zaman yaptığınız küçük işler sizi yormayacak hale gelir.Ayrıca bisiklet süren insan spor yapmayan diğer insanlara göre daha dinç olacak ve çabuk yorulmayacaktır.Bunun nedeni basittir aslında.Bünye sürekli çalışıyor ve bu tempoya ayak uydurmak zorunda kalıyor.Bir süre sonra da bünye artık bu tempo kişiye normal geliyor ve yaptığı işler eskisine oranla daha hafif geliyor ve az yoruluyor.Belki bu anlamda söylenmiş olabilir ..
   
  Cahit Türk ve Eray Haşim ARSLAN bunu beğendi.
 4. Alper Üste

  Alper Üste Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  115
  Beğeniler:
  84
  Şehir:
  Denizli
  Seviye:
  Ali arkadaşıma katılıyorum fakat ben bisiklet bindikten (turlardan geldikten) sonra daha dinç ve aktif hissediyorum. Belki psikolojik olarak rahat olduğumuz dan ( severek ve isteyerek yaptığımız için) bizi rahatlatıyor olabilir.
   
  sonEr´´ bunu beğendi.
 5. sonEr´´

  sonEr´´ Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.339
  Beğeniler:
  1.564
  Şehir:
  İstanbul/Esenler
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Isınmadan asla binmeyin , çok hafif bir viteste hiç zorlamadan 20-30 dk çevirin..Ondan sonra yüklenmeye başlayın..Bisikletinizin gidon , sele , gidon boğazı varsa spd pedalın kal ayarlarını doğru şekilde yapın...Bisikleti yorgunluğu alırmı bilemem ama insana huzur veriyor...Ben her güzel turdan sonra uyandığımda üstümde hiç bir ağırlık hissetmiyorum ve daha dinç uyanıyorum :) Ayrıca bacaklarınız ve dizleriniz zamanla güçleneceği için belkide ağrılardan kurtulabilirsiniz..
   
  Cahit Türk bunu beğendi.
 6. Dizdar MERT

  Dizdar MERT Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  21 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  511
  Beğeniler:
  231
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  ilk birkaç haftada evet,yorabilir. çünkü her fiziksel aktivite için farklı kas grupları farklı kombinasyonlarla çalışır. ve bisiklet sürmek de yeni bir aktivite olacaği için kaslarınız ve vücudunuzun tamamı bu aktiviteye alışıncaya kadar yorgunluk,ufak ağrılar çekebilirsiniz. Bunun da en önemli çözümü beslenme,ısınma,soğuma işte bu üçüne önem verdiğinizde gerçekten alışma döneminin kısa olacağını göreceksiniz. Örneğin antremana çıkmadan önce karbonhidrat,antremandan sonra protein ve mineral ağırlıklı beslenirseniz hem enerjinizi tüketmezsiniz hem de spordan sonra vücudunuzun kaybettiği elektrolitleri ve minrealleri yerine koyarsınız.Spora başlamadan önce temel ve özel ısınma hareketlerini yapmalısınız. Bu başlarda sıkıcı gelebilir ama zaten zamanla ısınma süreniz kısalmaya başlayacaktır. Çünkü gelişen kasların ısınma süresi kısalır ve çabuk adapte olurlar. Spordan sonra da soğuma yapmalısınız. Yani düşük vites,yüksek kadans yapmalısınız ve temel streching (germe) hareketlerini yapmalısınız. Soğumanın iki temel nedeni vardır. Birincisi soğumadan direk olarak bisikletten inerseniz kaslarınız aniden çalışmayı bırakır ve birden ağrılar,kramplar başlar. Bu da istenmeyecek bir durumdur. ikinci nedeni ise kaslarda spor esnasında laktik asit yani kaslarımızın yanmasına neden olan asit birikir. Bu asidi ancak soğuyarak yok edebiliriz. soğumazsak bu asit kalbimize de ulaşır ve kalbimizin erken yaşlanmasına neden olur. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kendinize iyi bakın.:) :in:
   
 7. Cem Şentin

  Cem Şentin Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.400
  Beğeniler:
  1.332
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Mert, Erdi Arkadaş'a verdiğin tavsiyen doğru. Ama ısınma ve soğuma hareketlerinin nasıl yapılacağını anlatmıyorsun. Onları da anlatırsan iyi olur.
   
  Dizdar MERT bunu beğendi.
 8. Dizdar MERT

  Dizdar MERT Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  21 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  511
  Beğeniler:
  231
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Cem Bey, haklısınız yazarken aklıma gelmedi teşekkürler hatırlattığınız için:)


  Öncelikle ısınma hangi spor olursa olsun uyum sorununu azaltmak ve metabolizmayı hızlandırmak için koşu ile başlamalıdır. Ancak bildiğimiz düz yolda koşuyor gibi değil, yerinde sayarak hafif tempo ile yada çok hafif tempo,küçük adımlarla birkaç metre koşup geri dönmek gibi olabilir.Ardından vücudumuzdaki tüm eklem,kas ve kirişlerin yeterli esnekliğini kazanması ve aktiviteyi yaparken zorlanmaması için genel jimnastik hareketleri yapılmalıdır. Genel jimnastik hareketlerini anlatmak için ne yapabilirim bilmiyorum ama aklıma en iyi çözüm yolu olarak gif koymak geliyor.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Burda yine de bazı eksikler var. Ben bildiğim kadarıyla tamamlayayım, 1.hareketin aynısını bacaklarımız birleşikken de yapmamız gerekiyor.
  Sağ elimizi sol elimizin koltuk altından geçirip, sağ elimizle sol omuzumuzu tutup 9-10 saniye bekliyoruz. Aynisinın tersini de yapıyoruz (diğer elimizle).
  Ayağımızın biri tam yere basarken diğeriyle yere parmak ucumuzla basıyoruz ve ayağımızı bilek ekseninde dairesel bir şekilde 9-10 defa çeviriyoruz.bunu iki ayağımızla da yapıyoruz.
  Samuray oturuşu yapıyoruz. Açıklaması biraz zor olacak ama şöyle söyleyeyim. Bir ayağımız yere tam basıyor ve bu ayağımızı çömelir gibi dizimizden kırıyoruz ardından diğer ayağımızı topuk yere değecek şekilde olabildiğince ileri uzatıyoruz. (biraz acılı bir harekettir başta :) )
  Yere yatıp bacaklarımızı havaya kaldırıyoruz ve sanki havada pedal çevirir gibi çeviriyoruz.
  Boynumuzu önce sağa sonra sola sonra öne sonra arkaya eğiyoruz.(9-10 defa)
  Boynumuzu dairesel bir hareketle 9-10 defa çeviriyoruz.
  Yere ayaklarımız birleşik bir şekilde oturuyoruz. Ayaklarımızı ileri uzatıyoruz.ve ellerimizle ayak uçlarımıza dokunmaya çalışıyoruz.
  Ardından yapılacak spor dalına göre çeşitli hareketler gelir.
  Bisiklette bildiğim kadarıyla düşük vites yüksek kadans ile başlıyoruz ve giderek vitesi artırıyoruz. Ardından aktiviteye hazırız demektir :)
  Aktiviteyi yaparken hangi spor olursa olsun uzun bir aradan sonra yeniden başlıyorsak yada sıfırdan başlıyorsak kendimizi zorlamamamız gerekir. Eğer vücudumuzun verdiği tepkileri dinlersek zorlanma seviyemizi kendimiz anlarız. Çünkü kişiden kişiye değişir.
  Aktiviteyi yaptık , tabii ki anında bitirmiyoruz. Konumuz olan bisikletten pay biçelim: Bir turu ya da herhangibir antremanı bitirmeden en az 10 dakika önce ısınırken de yaptığımız düşük vites yüksek kadans hareketini yapmalıyız.Ardından bisikletten inebiliriz. Ama yapacağımız şeyler burada bitmedi. Çünkü düşük vites yüksek kadans sadece bacaklarımızın bir nebze soğumasına yardım etti. Ardından ise toparlanma süresi gelir. Bu süre içerisinde hafif tempolu koşu,gezi yapılabilir. Bu esnada çeşitli mineral ve vitaminler alarak vücudun mineral açığı kapatılabilir. Vücudumuzda biriken laktik asit miktarı azaltılır. Ardından ise yukarıdaki hareketler tekrar edilerek tüm vücut dinlenme süresine hazırlanır. Yarış,antreman gezi ne olursa olsun bu aktivitelerden sonra en az 1-2 saat önce yemek yenmemelidir. Tabiiki ufak atıştırmalar yapılabilir.

  Yazı ile yazdığım hareketler anlaşılmazsa mesaj atabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.Yanlışım varsa düzeltmenize sevinirim.:)
   
 9. mustafa akman

  mustafa akman Onursal Üye

  Kayıt:
  6 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  2.368
  Beğeniler:
  3.822
  Seviye:
  düzenli spor yapan birinin kaslarda biriken laktik asiti temizlenmesi kolaylaşır ve onu etkileyen laktik asit seviyesi yükselir
  uzun mesafe koşucuları bunu çok iyi bilir, koşarken hissederler
  nitekim
  yarı maraton koşan biri olarak bunu iyi biliyorum(hekimlik ayrı)
  iş yerinde koşturman laktik asit seviyeni artırmaz

  düzenli bisiklet binmeye başlayınca laktik asit seviyen ayarlanacağından
  artık gündüz de bacakların ağrımaz

  bunu "bisiklet yorgunluğu alır" olarak ifade eden olabilir. yanlış da denilmez
  spora düşük tempoda başla
  düşük tempoda bitir.
  bitişte
  webde rahat rahat bulabileceğin gerdirme hareketleri yap
  ısınma soğuma ve gerdirme
  sakatlanmayı önler

  sağlıcakla kal ve pedalla

  bu kesin yanlış
  15 yaşındaki Cem kardeşim,
  bu şekilde gelişmeyi asla bekleme
  hep yerinde sayarsın
  Eating After Exercise
  It is also important to consume carbohydrate, such as fruit or juice) within 15 minutes post-exercise to help restore glycogen.

  Research has shown that eating 0.3-0.6 grams of carbohydrate for each pound of body weight within two hours of endurance exercise is essential to building adequate glycogen stores for continued training. Waiting longer than two hours to eat results in 50 percent less glycogen stored in the muscle. The reason for this is that carbohydrate consumption stimulates insulin production, which aids the production of muscle glycogen.

  http://sportsmedicine.about.com/cs/nutrition/a/aa081403.htm
  mesajlar
  yani
  *spordan sonra 15 dk içinde karbonhidrat tüketimi önemlidir
  *vücudun her pound ağırlığı için ilk 2 saatte 0.3-0.6 gram protein alınmalı
  (daha fazla söze hacet yok)
   
  emre evgin ve Cem Şentin bunu beğendi.
 10. Dizdar MERT

  Dizdar MERT Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  21 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  511
  Beğeniler:
  231
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Burda yemekten kasıt ana yemekten bahsediyorum. Ufak atıştırmaların yapılabileceğini de ekledim. Yani spordan sonra direk ana yemeği yemek sağlıklı mı olur?
   
 11. no_education

  no_education Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2009
  Mesajlar:
  230
  Beğeniler:
  74
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Kesinlikle zindelik açısından muhteşem birşey bisiklet. Tura çıktığım zamanlar eve geldiğimde kuş kadar hafif oluyorum. Ertesi gün işyerinde arkadaşlar 'hayırdır abi pek bi neşelisin' gibisinden takılıyorlar:)