Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet ve yakilan kalori

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Umut SEFLEK tarafından paylaşıldı.

1. Umut SEFLEK

Umut SEFLEK Üye

Seviye:
    Arkadaslar kucuk bir rahatsizlik nedeniyle bir suredir kilo aldiran bir ilac kullaniyorum ve hafif gobekli bir insan oldugum ve son zamanlarda yaptigim sporun haddi hesabi olmamasina ragmen (bisiklet, yuzme, yurume, haftada iki gun salon-fitness) eritemedigim gobegimden dolayi aldigim kaloriye dikkat ediyorum.

Benim merak ettigim konu Endomondo gibi programlarda gorunen 'yakilan kalori' miktarinin dogruya ne kadar yakin oldugu konusunda sizce dogruluk orani nedir. Ben yaklasik olarak %30 hata payi verip, hesaplanan kaloriyi %30 asagi cekiyorum. Spor salonundaki kosu bandi, kros machine gibi makinalarda da ayni yontemi uyguluyorum.

Asagida son yaptigim bir kac endomonda turumu paylasiyorum sizce belirtilen kaloriler mantikli degerler mi?

23Km, 749kcal
    http://www.endomondo.com/workouts/222308213/5347772

6.9Km, 222kcal
    http://www.endomondo.com/workouts/222012037/5347772

18.2Km, 595kcal
    http://www.endomondo.com/workouts/215835139/5347772

Eger bu rakamlar dogruysa bisikletin gercekten ne denli iyi bir kardiyo calismasi oldugu ortaya cikiyor.

Rakamlar ortalama degerler olsa da, hem gps ile kesine cok yakin rota, hem yukseklik-egim (hesaplamaya dahiller mi emin degilim aslinda) ve hizin da hesaplamaya katiliyor olmasi nedeniyle dogruya yakindir diye dusunuyorum.

2. bajak

bajak Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Geçenlerde aynı soru aklıma takılmıştı.
    Bu konuyu görünce hemen garmin connect teki verileri kalori ölçeğine göre sıraladım ve karşılaştırdım.
    Sonuç olarak; kaloriye etken farktörler
    1. km
    2. süre
    3. E doğal olarak hız
    4. ve son olarak kesinlikle tırmanış (eğim hesabı yaptığını düşünmüyorum, enerji, güç vs tanımlarına bakabilirsiniz)
    5. tabi kişisel standart olarak kg :)
    tabi bunların tamamı hepsini ölçen cihazlar için.
    Standart km saatleri tırmanışı hesaplayamıyor.

Umut SEFLEK bunu beğendi.
  3. bajak

bajak Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    .....................................

4. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Kalori hesabını şöyle yapmalısın:

Harcadığın enerjnin bir kısmı "depolanmış yağlarından" sağlanır. Depolanmış yağlar bel bölgende birikmiş yağlardır.
    Bir kısmı kanındaki ve kaslarındaki karbonhidratlardan sağlanır.

Yani bir antremanda 500 kcal yakmışsan. Bunun bir kısmı "depolanmış yağlarından" kullanılır bir kısmı kanındaki ve kaslarındaki karbonhidratlardan kullanılır. Bende bir polar saat vardı. O saat depolanmış yağlardan kullanılan enerjiyi gösterirdi.

Önemli olan "depolanmış yağlarından" enerji tüketmendir. Bu sayede yağ oranın azalır. Harcadığın enerjinin en fazlasının "depolanmış yağlardan" tüketilmesini istiyorsan "maksimum nabzının" %60 ile %80 i arasında nabız sağlaman gerekir. Benim tecrübem %80 e ne kadar yaklaşırsan yağ yakımı o kadar fazla oluyor. Ortalama nabzını dikkate almalısın. Aslında senin endomonda'dan ziyade nabız ölçer saate ihtiyacın var. Nabzını ölçecek ve ona göre kalori değerini verecek. İkinci el ucuz bir polar nabız ölçer saatle daha etkili antremanlar yapabilirsin.

Ayrıca antremanlarını hergün yapmalısın. En azından fazla yağlarını atana kadar. Mesela hergün 1 saat yüksek nabızda (%80'e yakın) bisiklete binmek gibi. Ya da kendi fizik kondüsyon durumuna göre her gün 1,5 saat yüksek nabızda binmek gibi. Fazla yağlarından kurtulduktan sonra (ki bu kolay bir süreç değil) mevcudunu korumak için hergün ya da gün aşırı devam edebilirsin.

Endomondo gibi uygulamalar sana bir takım veri sağlarlar. Esas gerçek veri bel bölgendeki incelmedir. Bu tip uygulamalar ölçüm için kullanılabilir ama esas veri bel bölgendeki incelme olmalıdır. Yani dikkatini bel bölgendeki incelmeye ver demek istiyorum.

Yağ yakmak istiyorsan sadece bisiklete bin. Yürüme, yüzme gibi sporlar mevcudu korumana yardımcı olur. Hamallıktır. Hızlı ve verimli yağ yakımını bisikletle nabzını yükselterek sağlayabilirsin. Fitness salonu gitmen bence yağ yakmana çok yardımcı olmaz sadece kaslarının artmasına yardımcı olur. Fitness hocalarının söylediğine göre artan kas kütlesi de yağ yakımına yardımcı olurmuş. Ama eğer hedefin yağ yakmaksa bisiklet , bisiklet, bisiklet diyorum.

Tabiki yemeğine de dikkat etmen gerekir. Karatay diyetini kitabını okursan yağlanmanın sebeplerin öğrenip ona göre beslenmeni düzenlersin.

Umut SEFLEK ve Özgür Ka bunu beğendi.
  5. Emrah Özşahin

Emrah Özşahin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    bisikletteki kalori hesabı yola göre değişebiliyor sen belki 50 km yol gidersin ama bu sırada yokuşlara göre çevirdiğin pedala göre değişebilir ben yürüyüşle 20 kilo verdim ancak bisikletle hiç kilo veremedim, ama düzenli olarak 2 ay belli bir tempoda belli bir mesafeyi düzenli gitseydim belki verebilirdim, yollardan dolayı yeterli parkuru bulamadım bisikletle kilo vermek için sanırım 2 saat aralıksız pedal çevirmek gerekir. Çünkü bazı yollarda pedal çevirmeden de bisiklet akıp gidiyor.

Umut SEFLEK bunu beğendi.
  6. Umut SEFLEK

Umut SEFLEK Üye

Seviye:
    Evet haklısınız... Sanırım en iyi takibi nabız kontrolü ile yapmak gerekiyor. Şubattan beri düzenli spor yapıyorum ve en iyi yağ yakım aralığının belirtmiş olduğunuz gibi %60-%80 arasında olduğunu biliyordum ve salonda bu aralığa dikkat etsemde bisiklette doğal olarak çok takip edemiyorum. Bu nedenle uygun bir polar saat alsam iyi olacak.
    Bir de şöyle bir durum var. Endomondo ortalama bir hesap yapıyor ve büyük ihtimalle bunu ortalama bir nabız değeri ile yapıyor. Ancak bisikletin kullanıldığı güzergaha göre ben bu ortalama nabız değerini bile yakalayamıyor olabilirim çünkü ağırlıklı olarak sahil tarafında ve eğimsiz yolda kullandığımdan ve çoğunlukla kendimi zorlamadığımdan bu ortalama nabzı bile bulmuyorumdur diye tahmin ediyorum. Eğimli bir arazide ise %60-%80 nabız değeri daha çabuk yakalanıyordur.

Sporu çeşitlendirmeyi sevdiğimden yuzme ve salona devam edeceğim. Ancak önerinizi dikkate alıp hergün 1 saatlik bisiklet turu eklemeye çalışacağım programıma ve bu 1 saatlik turu sahilde düz zeminde de olsa yüksek tempoda yaparak nabız seviyemi %60-80 arasında yaparak sonuç alıp alamayacağıma bakacağım.

Belirttiğim gibi şubattan beri salona gidip düzenli kardiyo ve ağırlık çalışıyorum. Üst vücutta (Omuz, kol, goğus) inanılmaz yararını gördüm. Ancak ilginçtir ki bu sürecte 2,5 kilo aldım ve göbegim neredeyse hic erimedi. Bakalım bu şekilde sonuç alabilecek miyim?

7. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Nabzı rahatça yükseltmek için rampa çıkmalısınız. Bostancıdan İçerenköye gidip, oradan Yeditepe Üniversitesi yönüne devam edin. Tatlı bir rampa var. Kayışdağı eteklerinden cezaevi önünden Kartal E5 köprüsüne inip geri dönün. Bu yoldaki rampalarla nabzınız istediğinizi gibi yükselecektir. Sahilde araba ve yaya trafiği yüzünden nabız yükseltmek kolay değil.

8. Murat YIL

Murat YIL Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    biraz konu dışı olacak ama standart sapma payları biraz yüksek olan GPS haritalarına bayılıyorum. en son turunuzda denizden U donüşü yapmış gibi bir rota çıkmış. insanın hayal gücü çalışıyor ve yüzünde hoi bir tebessüm beliriyor.