Bisiklet ve Vücut çalışma

mustafa şan

Daimi Üye
Tepki
57
Bisiklet
Sedona
Merhabalar her gün bisiklete binmek yorucu geliyor boş günlerde de sıkıldığımdan vücudu biraz toplamak istiyorum 2 dumbell ile kendi başıma neler yapabilirim bir rehberiniz yada bilginiz var mı

• Beğen
Tepkiler: sercansekkin
Scudo

Taha Güngör

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Giant
(link)

burdan kendinizez uygun program çıkararak gelişebilirsiniz. setlere bölerek 10-12 tekrarlı çalışmak iyi olur.

• Beğen
Tepkiler: Ramazan Gürel

Ramazan Gürel

Daimi Üye
Tepki
98
Bisiklet
Bianchi
yada youtubede homework two dumbell tarzı bişiler yazıp binlerce çalışma programi bulabilirisn :D

toprakakalin1

Daimi Üye
Tepki
48
Bisiklet
Carraro
Şınav yerine kollarını sağa sola rahat açabileceğin bir yere uzat tercihen ağırlık sehpası. Kollarını dumbell ile açabildiğin kadar aç, kapat, aç, kapat ama açıp kapattığında dumbellar birlerşince ikisini birden göğsüne kadar indirip geri yukarı kaldır. Bu iyi bir göğüs çalışmasıdır. Karın için gene mekik ama ileri yaptığı kadar sağa sola doğru eğilerek de yap. Sırt için barfiks yap. Silifkede oturuyorsun, ben senin yerinde olsam deli gibi yüzerdim orada, sen yüzüyor musun bilmiyorum. :)

Onder.Eren

Daimi Üye
Tepki
171
Bisiklet
Cannondale
youtube' da hakanfitness kullanıcı adlı eğitmenin başlangıç seviyesi antremanlarını tavsiye ederim. 2 dumbell ile çalışılabilecek seviyedeler.

mustafa şan

Daimi Üye
Tepki
57
Bisiklet
Sedona
@toprakakalin1

bisikleti bırakıp denize girebilmek mümkün mü :( baya da yüzersem 5 km de koşarsam triatlona katılırım artık :D

karakartal

Üye
Tepki
14
Bisiklet
Sedona
bence paraya kıyıp bir spor salonuna git.ama ilgilenen hocanın olduğu salona.hoca senin vücut yapına göre sana bir program yazsın program mantığını anlatsın.hareketlerin amacını anlatsın.aynı şekilde beslenmeyi de nasıl hangi oranlarda yapacağını anlatsın.sonra evde çalışırsın istersen.
ilk evde çalışırsan yanlış hareket yapman veya mantığını yanlış yapmaktan doğacak hasarlar vermen mümkün vücuduna.
ama illa evde çalışmam lazım diyorsan da çalışılır tabii

Emre Sertkaya

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Kron
Googleye yazsan yuzlerce video , konu cıkıyo buraya yazmanın mantıgı ne

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
karakartal'a katılıyorum,

şuan sizin vücudunuz normal görünüşe sahip değildir, biçok insan gibi. örneğin omuzlarınızdan, gögsünüzden, sırtınızdan bahsediyorum.
evde göğüs çalışmak çok zordur. çünkü dumbell ile yapılacabilecek göğüs hareketleri çok sınırlıdır ve ağır kilolar ister. örneğin, sehpaya yada yere uzanıp göğüs pres yapmaya kalksanız bile elinize en az 15 15 veya 20 20 dumbell almanız gerekir. aynı harekeri halter ile de yapabilirsiniz (bench press)

omuz hareketleri, dumbell ile nispeten yapılabilir. durum göğüse göre daha parlak :) "banane" hareketi bile omuzlarınızı toplarmaya çalışabilir.

dumbell ile sırt hareketi neredeyse çalışılamaz. 1-2 hareket bulunabilir fakat verim alıncağını sanmıyorum.

dumbell ile yapabileceğiniz en iyi şey ön ve arka koldur.
bunun dışında mekik-şınav-barfiks gibi "ev tipi" hareketlerle de çalışma yapılabilir.
2-3 farklı şınav tipi olduğunu farkedersiniz mesela yaptıkça. isterseniz arka kola yüklenir, isterseniz göğüse, isterseniz kanatlara. ellerin açık/kapalılığına göre değişir.
çok iyi karın kası yapılabilir mesela evde :) mekik herşeydir..

size tavsiyem, 2 ay, sadece 2 ay salona gitmeniz. bunun sebebi, vücudunuzu toplarlamak olacak. evde bunu başaramazsınız. çünkü hareketler sınırlı. aletlerle 2 ay vücudunuzu gayet gözle görülebilir şekilde toparlayabilirsiniz. hem de bu süre içinde hareketleri doğru yapmayı öğrenmiş olursunuz, vücudunuzu da tanırsınız.
2 aydan sonra, salona gitmeye üşenmeye başlanır zaten hafiften :) ev hareketleriyle devam edersiniz

ama hiç salona gitmeden, evde dumbell ile antrenman pek verimli olmuyor. etkisini çok uzun vaadede görürsünüz. örneğin 1 yıl gibi. evde bıkmadan usanmadan 1 yıl hareket çalışın, vücudunuz forma girer evet. ama biyerden sonra sıkar sizi bu yavaş gelişim. dediğim gibi, vücut önce toparlanmalı. omuzlarınız hafiften çıkmalı" ben burdayım" demeli. gögsünüz hafif kabarmalı, duruşunuz dikleşmeli. ön kol, arka kol ve kanat hafiften belirginleşmeli. 2 ayda bunların tamamı gerçekleşir.
edineceğiniz tecrübeler de cabası

eğer olur da salona başlamaya karar verirseniz, dikkat etmeniz gereken tek şey var aslında: hareketleri doğru yapmak. 6 yıldır salona giden ama vücuduna bunu yansıtamamış insanlar tanıyorum.
vücut deyince herkesin aklına ön kol pazusu gelir :) o pazu çıktımı tamamızdır :) ama aynanın karşısına geçip vücudumuzu incelememiz lazım. omuzları, gögsü, kanadı, arka kolu :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben de spor salonuna gitmenizi tavsiye ederim.

Bisikleti aldığımdan beri genelde hafta içi spor salonu, hafta sonu bisiklet şeklinde spor yapıyorum. Oldukça eğlenceli oluyor.
Tek bir kötü yanı var. Geçtiğimiz cuma günü spor salonunda programım değişti, ağırlıklar arttı. Yani cumartesi gününü orta düzey ağrılarım olmalıydı. Ama cumartesi günü de 110 km tur yapınca, pazar günüm oldukça kötü geçti.

mustafa şan

Daimi Üye
Tepki
57
Bisiklet
Sedona
@Emre Sertkaya

sadece vücut çalışmak hakkında fikir almak isteseydim gider bodyforuma açardım konumu ben bisiklete olacak etkisini de öğrenmek istedim

Tepki
4
Bisiklet
Ghost
@toprakakalin1

dumbell biceps curl ü diyosun sanırım ama o göğüs değil biceps calıştırır...

Tepki
4
Bisiklet
Ghost
@Lammarth

durumu çok güzel özetlemiş arkadaş.yalnız zayıfsanız, kas kütleniz düşükse 2 ayda gözle görülür sonuçlar almak... şunu 4 ay yapalım ;)

FReeDoMSpY

Aktif Üye
Tepki
54
İsim
Adar Çetin
Ben kilo almayi hedefleyen biriyim. Salona gittim iyi kas kutlesi ve on kilo aldim tam 7 ayda. Simdi bisiklete baslamak istiyorum ve bana surekli bisiklet seni eritir sakin baslama diyorlar :( . Sizce de boyle olur mu?

W

Wheelie39

Misafir
@FReeDoMSpY Bisikleti yoğun olarak kullanacaksanız bisiklet kullanmadığınız zamanlara göre daha fazla kalori harcayacaksınız bu yüzden günlük kalori ihtiyacınız artacaktır. Eğer yeterli kaloriyi alırsanız erimessiniz :)

kutsaruzgar

Daimi Üye
Tepki
267
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
@mustafa şan Dambıl ya da herhangi bir alet olmadan tüm bedenini çalıştırabilirsin. AmmaVelakin; Bu işi bilen biri yaşına ve fiziki durumuna göre seni çalıştırırsa. Kendin olmaz.

Aklına şu gelmesin, alet olmassa antrenör gerekir, alet olursa gerekmez! Mutlaka antrenör desteği gerekir.

@Özgür K. Laktik asit konusunda ne yapmanız gerektiğini öğrenirseniz ağrı problemi kalmaz. Birazda elektrolit aldımmı olay tamamdır. @FReeDoMSpY Takviye gıdayı gereği gibi alırsan erimez kurursun. Çok daha iyi olur.

• Beğen
Tepkiler: FReeDoMSpY