Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet ve tasarruf

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bu yıl kış kurak geçiyor. Hazirandan bu yana yağışlar sınırlı kaldığı gibi kar yağışıda beklenir seviyede olmadı. çiftçiler yağmur duasına çıkıyor. Küresel ısınma farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Niagara şelalesi bile buz tutmuş. Yazlar daha sıcak kışlar daha soğuk. Sıcaklık farkı büyük boyutlarda. Su kaynakları sınırlı. İnsan oğlu doymak bilmez iştahı nedeniyle daha fazla tüketime yönleniyor. Her evde 2 araba, bakkala bile araba ile gidenler. Dünya nüfusu olmuş 7 milyar. Kaynaklar belli. Daha fazla meta ve daha fazla kazanma hırsı tavan yapmış. Görgüsüzlük, kendini bilmezlik, doğaya saygısızlık had safhada. kendim adına kaynakların aşırı tüketilmesindeki payımın az olduğunu düşünüyorum. İşe bisikletle giderim, fırsat oldukça ağaç dikerim, suyu tasarruflu kullanırım. Ortak konumuz bisiklete dönecek olursak bir araba için harcanan kaynağın (ortalama 1200 kg olduğunu düşünürsek) 100 de birini harcıyor. Sıfır enerji tüketiyor. Atmosfere sıfır gaz salınımında bulunuyor. İstenirse 20-30 yıl ticari ömrü var. Çevreye nerdeyse sıfır atık veriyor. Geri dönüşüm oranı yüzde yüze yakın. 1200 kg bir aracın bir kişiyi taşıması yanında 10 kg ile yine aynı kişi taşınıyor. Verimlilik en üst seviyede.
    Temiz Su kaynakları azalıyor, fosil enerji doğayı tahrip ediyor, iklim değişiyor. daha fazla tüketmek nerdeyse bir kültür haline gelmiş. Bir bisikletli olarak doğaya verdiğim, kaynaklara verdiğim tahribatın olabildiğince az olduğunu düşünüyorum. yeni bir tüketim anlayışı ve ahlakı geliştirmemiz gerek. Bu ahlakın kesinlikle daha yüksek beygir gücü, daha fazla metrekare olmaması gerekiyor. Birbirimize hava atarak birbirimize posta koyarak bu hayat düzeni böyle gitmez. Medeniyet kaynaklara, doğaya ve başkalarına saygıdan geçiyor. Arkamızdan yeni nesillerde bu kaynakları kullanacak. Bu kadar vahşi ve bencil olmamalıyız. Sular azalıyor ve çekiliyor. Yağmur bulutları artık yok.

Hüseyin Sakaoğlu ve Sinan Çakır bunu beğendi.
  2. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    mehmet dostum
    biliyorsun dokunulmazları ve bu dokunulmazlar dünyayı yönetiyor ve onların iki ağzına bakan milyonlar
    300 kişinin eline bakar ise dünyanın yüzde 40 ı orada hak olmaz hukuk olmaz
    demokrasi ise hiç olmaz
    bu adamların gözünde halkın seçeceği değil
    her zaman kendi politikalarını ve ekonomik kararlarını yürütecek piyonlar olması gerekir ,,

bu vesile ile doğa katledilecektir
    petrol şirketleri tarafından ,,,

3. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Ne güzel dünyada'ki en tehlikeli varlık nam-ı_diğer '''HOMO SAPİENS''''.

4. Erhan B.

Erhan B. Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    çok lükse düşkünüz. arabası olan birisi işe bisikletle gidip geldiğinde çok yadırganıyor, şuna bak deniyor, akla gelmeyecek yerlere çekiliyor konu.
    çağımızda insanların hareketleri de azaldı, buna bağlı olarak hastalıklar, obezitelerde arttı. birçok hastalığın temelinde yeterince hareket edememek, terlememek, toksinleri atamamak var.
    birçok iş arabasız olmaz çeşitli nedenlerden dolayı tamam ama en azından insanlar işe gidip gelirken , şehir içi mesafelerde bisiklet kullansa. bisikleti geçtim, araba mesai boyunca sokakta yer işgal ediyor veya parkta yatıyor. sırf gidip gelmek toplu ulaşım yerine araba kullananalar var. koca bir arabada bir kişi.
    doğanın bize cevabı çok sert olacak.

5. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    valla oğuz dostum biraz radikal olacak ama homosapiens türüne ben sülük diyorum biliyorsun sülük kan emer
    ve insanoğlu aynen sülük gibi doğanın kanını emdi
    ama bundan sonra acaip tokat yiyecek
    50 senede neler olacak neler
    abd bir hortum oluyor koca tır havada uçuyor eve giriyor ve insanlar ölüyor
    olayın büyüklüğüne bak ,
    seattle reis demiş idi, bi gün gelecek cebinizdeki dolarlar ile hiç bi şey alamayacaksınız
    evet o günler yakındır