Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bİsİklet ve polİs

Konu, 'Kayıp-Çalıntı İlanları ve Duyuruları' kısmında L_GURKAN tarafından paylaşıldı.

1. L_GURKAN

L_GURKAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    "Geçmş olsun bisikleti çalınan çok insan var.Genelde olay şöyle olur:
    1-Bisikletin çalınmış olabileceği ihtamali aklınızda bile yoktur...
    2-Bi bakarsınız bisiklet yok çevreye bakarsınız yan sokağa şuraya buraya birilerine sorarsınız.
    3-Artık bisiklet gitmiştir ve sizde polise gidersiniz.
    4-Polis fatura kmlik fln ister verirsiniz ifade alırlar biz sizi ararız derler gidersiniz
    5-Polisin hiç umrunda olmaz (araba aşşasına bakmıoalr bence).
    6-1-2 ay gördünüz ehr bisiklete bakarsınız
    7-Artık yeni bir bisiklet alma vakti gelmiştir..

Binlerce kayıp bisiklet var polisi hiç ilgilendirmiyo x( "

Cem ERDOGAN çok güzel bir tespitte bulunmuş. bisikletim çalınınca anlamış oldum ki polis, polisten korkan için var. çalan şerefsizler biliyor polisin kendilerini aramayacaklarını rahat rahat suçlarını işliyorlar. biz ise "aman düzgün yaşayalım, suçlara karışmayalım, başımız derde girmesin" diye bir tarafımızı yırtıyoruz. yok öyle bir dünya.

birde şöyle bir durum var: bir emniyet müdürünün çocugunun bisikleti çalınmış olsa acaba bu polis beyler bize gösterdikleri ilgi alakayla mı davranacaklar? eğer cevapları evet olursa en azından gönlüm rahat olur. ama içinde bulundugumuz ortamda bu ne kadar mümkün bilemeyiz.

YGS sınavı 24 Martta 14 Martta çalındı bisikletim şu an ne yapacagımı bilemiyorum ders çalışmaya başlasam aklım bisiklette, bisikletle ugraşsam ailem.. bir taraftan da polis le ilgili aldıgım bilgiler... eger bulursam çalan kişiyi ibret olsun diye internete koycam resmini. madem polis bizi adam yerine koymuyor..

çok fevri düşünüyor olabilirim çevremde derdime ortak olan kimse yok herkes "üzülme" diyor. zor bela burs paralarımdan harçlıklarımdan biriktirip topladıgım bisiklet belki başkası için bir şey ifade etmiyor ama bisiklete sadece bisiklet olarak bakmayanlar için çok şey ifade ediyor. çok kaliteli bir şey değildi belki ama bir öğrencinin hayali vardı üstünde emeği vardı.

kendimi çok dertli hissettim ve paylaştım. okuma zahmetine katlanan siz degerli dostlara teşekkürlerimi sunuyorum.

2. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    İlk önce geçmiş olsun dileklerimle başlıyorum.
    Durum,aynen dediğiniz gibi polisimiz ne yazıkki bu tür küçük hadiselerle uğraşma zahmetine girişmiyor.
    Her zaman " kötünün kötüsü vardır " demek biraz teselli olur,fakat çözüm yolu değildir.
    Bence;siz bu durumun psikolojisini atlattıktan sonra acaba benim hatlarım varmı diyede düşünün.

Mesela:bisikletinizin seri nosunu yazmak gibi.Umuttur ve şanstır bir gün bakmışssınız o seri nosunu yazdığınız bisikletinizi görürsünüz veya başka bir örnek:bisikletinizi tanımanız için bir ve/veya birden çok işaret varmı veya işaret yaptınızmı?

Kısacası:insanoğlu bu kötü olaylardan sebep üzülür,fakat derste alması gerekir.

Tekrardan geçmiş olsun dileklerimizi sunuyorum.

3. L_GURKAN

L_GURKAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    teşekkür ederim.bisiklet toplama oldugu için nerde olsa işte bu diyebilirim. konyada yaşıyorum aynı renge sahip bir kadro görmedim ben hiç burada

4. özer çankaya

özer çankaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    hocam bende duyunca çok üzüldüm okuduğuma göre çok zorluklarla almışsın bende aynı şekilde hem okuyup hem çalışıp aldım ama bu senin yeni bisiklet almamana engel değil geçmiş olsun...

5. Eray Gündoğdu

Eray Gündoğdu En güzel bisiklet, benim olan bisiklettir.

Adı:
    Eray Gündoğdu
    Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    eğer bir fotoğrafı varsa foruma koyun,en azından gören arkadaşlar size yardımcı olabilir. çok geçmiş olsun zor bir durum

6. Onur Gençoğlu

Onur Gençoğlu Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Geçmiş olsun Gürkan. Az çok anlayabiliyorum durumunu, şu an ygs ye gireceğin için düşünme diyeceğim ama oda zor biliyorum. Ancak senin önünde belkide bütün hayatını değiştirecek çok önemli bir sınav var, benim tavsiyem son 5 gün otur derslerine bak :) Sınavından sonra gider polisle uğraşır durursun :) Tekrardan geçmiş olsun.

7. baris34ince

baris34ince Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    bisikletini bulduğunda çalan kişi bir başkasına sattıysa eğer satın alan kişiyle nasıl anlaşacaksın bu da bir sorun tabi...

8. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    gittiğim yerde bisiklet gözümün önünde olmayacaksa kesinlikle toplu taşıma kullanıyorum bu riski alamam. anlatılanlarda biraz ortalarda gezinen şu hikayeye benzemiş; Tanrıya her gece yatmadan bir bisikletim olsun diye dua ettim. fakat bir süre sonra çalışma sisteminin bu şekilde olmadıgını anlayıp kendime bir bisiklet çaldım ve artık geceleri günahlarımı affetmesi için dua ediyorum. gibi birşeyler :)

Barış Güney bunu beğendi.
  9. mehmetalkan

mehmetalkan Yeni Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Sen de hırsızlığa karşı caydırıcı kilit var mıydı? veya bisikletini kilitledin mi. Eğer kilit sağlam ve kaliteli ise (özellikle kalın ve çift katlı) çalmıyorlar. Ben Bursa da kaç kere kilitleyip bıraktım bir şey olmadı tabi çoğu gunduz vaktiydi ama. Bir de bisikletini bırakacağın yerde kamera olmasına (mobese felan) dikkat et. Ben genelde kameralı yere kilitliyorum bisikleti.

10. Özcan DAMLALI

Özcan DAMLALI Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Başıma geldi biliyorum bir anlık dalgınlıkla gitti. Bir ay sonra çalındığı yerde gezen apaçinin elinden aldım umarım sende bulursun fazla uzaklarda arama. Genelde civarda dolanan işsiz güçsüz tayfaya dikkat et. çalındığı bölge de aynı saatler civarı dolaş çaktırmadan.

11. Oguzhan.Pilgir

Oguzhan.Pilgir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    geçmiş olsun...yinede polise gitmekte fayda var. Yani özellikle sizin bisikletinizi aramazlar belki ama, bir gün bir şekilde bu hırsızı yakalayıp çaldığı bisiketler ele geçirildiğinde sizin gibi bisikleti çalınan kişileri arayıp bisikletlerin teşhisini istiyorlar. Fatura ve seri numaranız varsa işiniz daha kolay oluyor, bisikletinizi alabiliyorsunuz. En çok bsiklet çalınan şehirlerden birinde yaşıyorum ve bu şekilde bisikletine kavuşan birçok arkadaşımız var, umudunuzu kaybetmeyin bence. Bulunma şansı çok düşük ama %1 bile olsa ihtimal ihtimaldir..

12. L_GURKAN

L_GURKAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bu isi bilen kimselerden ne yapmam gerektiğini duymak teselli etti beni. Sözlerinizi dinleyeceğim. Sınavdan sonraya bırakıyorum şimdilik.
    Bisikletlerin calinmadigi güzel günlerin gelmesi ümidiyle..

13. semihcimen

semihcimen Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Aynı olay benimde başıma geldi seni çok iyi anlıyorum . Polise gittiğimde bana sadece güldüler . 1 sene oldu hala bulunmadı ki bulunmaz da zaten yeni bir bisiklet almak biraz acını hafifletiyor .

Geçmiş olsun .

14. L_GURKAN

L_GURKAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    bir lise öğrencisi olarak elimdeki tüm parayı tek bisiklete yatırınca bisiklet alacak para kalmadı. lys bitsin sonra bir iş bulup iki ay sıkacagım dişimi

15. Fatih.Ozturk

Fatih.Ozturk Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ön yargılı saçma sapan bir yazı.. Polisin de bir bisiklet sever olabileceği, hatta forum girip buraları okuyabileceği hiç aklınıza gelir miydi ? Lütfen genelleme yapmayınız.. Zira hakkını vererek bu işi yapmaya çalışan birileri hala bu memlekette var..

Murat Cömez bunu beğendi.
  16. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Satın alan kişi iyi niyetliyse (kötü niyet zaten korunmaz), bisikleti çalınan kişi, bisikleti rızası dışında elinden çıktığı için (çalındığı için) 5 sene içinde dava açarak, bisikletini üçüncü kişiden geri alabilir. Anlaşmaya falan varmasına gerek yok yani. Derdine yanması gereken, çalıntı bisikleti sorgusuz sualsiz satın alan üçüncü kişidir. O yüzden, aldığınız ikinci el bisikletin çalıntı olmadığından emin olun.

17. L_GURKAN

L_GURKAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    ben düşüncelerimi söyledim. isteyen okusun bu yazıyı. zaten sizin dediginiz gibi bisiklet sporuna gönül vermiş biriyse anlayacaktır merak etmeyin.polislerle ilgili genelleme yapmıyorum gördüğümü, tecrübe ettiğimi söylüyorum. aksi durumunu söyleyecek arkadaşlar varsa söylesinler 'yanlış biliyormuşum hata bendeymiş' diyeyim. bisikleti çalındıktan sonra beklediği ilgi ve alakayı bulan kaç kişi var acaba? kimse görevini yapana sayıp sövmez zaten. vesselam

18. KubilayBozkurt

KubilayBozkurt Yeni Üye

Seviye:
    Okurken çok üzüldüm. Bir bisiklet bazıları için sadece bisiklet olabilir ama buradaki çoğu insan bisikletini bir parçası olarak benimsemiş insanlar. Üzülmeyin, her şey de bir hayır vardır...

Ayrıca baris34ince nin dediğine katılıyorum. Ben kullanıcaklarını sanmam. Satma yoluna başvuracaklardır ki, İstanbul da sadece belli günlerde bazı yerlerde ne hikmetse bu gibi eşyalar tezgahları süslüyor...

19. L_GURKAN

L_GURKAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    bulayım da tek derdim o olsun..

20. Fatih.Ozturk

Fatih.Ozturk Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Genel olarak yazayım kırgınlık olmasın.Meslekte 10. yılım. Bir çok değerli 'tecrübe' edindim. Bir çok da insanla tanıştım.Polisi karakoldan ya da trafik çevirmesinden ibaret sananlara özellikle söylüyorum. Bu iş o kadar kolay değil, 250 'bin' den fazla aktif görev yapan amir memur müdür meslektaşım var.Dünyanın en eski en büyük mesleklerinden biridir Polislik. 168. yıl dır milleti huzur içinde yaşasın diye gecesini gündüzüne katıp 'çalışıyoruz.' Çok seviyorum bu mesleği çok da konuşurum her ortamda da savunurum gerçeği.Söylenecek çok söz var ama forum amacından sapmasın kimseler de darılmasın diye şöyle bir açık çek vereyim.Bisikleti çalınan kim var ise buyursun ben elimden geleni yapmaya hazırım. Tek tek de anlatırım ne yapması gerektiğini ama biraz da sen bilmelisin be kardeşim yasa nedir hak hukuk nedir, zaten sen bilmediğin için hakkını doğru düzgün arayamadığın için başına geliyor ya bunlar." Bir memlekette, namuslu insanlar da en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memleket için kurtuluş yoktur! demiş eski Cumhurbaşkanlarımızdan biri.Özetle hakkınızı aktif olarak arayınız, çalmadık kapı bırakmayınız mutlaka doğrunun yanında olan birilerini bulacaksınız mutlaka size yardımcı olacak birileri her zaman olacaktır.

Tarihi bir çok kahramanlık örneğiyle dolu yüzlercesini hak'ka şehit vermiş, bu kutlu teşkilatının heyecanlı Polisleri adına Saygılarımla,

L_GURKAN ve Murat Cömez bunu beğendi.