Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet ve ÖnÇaprazBağ(ACL) Kopuğu

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ferhat Ademir tarafından paylaşıldı.

1. Ferhat Ademir

Ferhat Ademir Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Arkadaşlar merhabalar öncelikle aranızda yeniyim.Başlıktanda anlaşılacağı üzere çaprazbağ kopması ile bisiklet arasındaki ilişkim hakkında bikaç soru sormak istiyorum.
    Hikayem şöyle ; 19 yaşında Uludağ'da kayak yaparken düştüm ve menisküs yırtığı meydana geldi.Önemsemedim fakat dizim sert bir harekette dönüp boşluk yapmaya başladı ve düşmeler meydana geldi.
    Daha sonra bu 2-3 sene devam etti.Daha sonra halısaha maçında düştüm ve dizim kilitlendin.Kova Sapı Tarzı menisküs yırtığı ve ACL kopması oluşmuş.
    Doktorum ACL tedavisi uzun sürer dedi vs vs sonuç olarak menisküsten ameliyat oldum.Fakat dizim ve bacaklarım çok güçsüz kaldı.Şimdi araştırdığım kadarıyla çapraz bağı kopuk olan insanlar yüzme,bisiklet ve hafif tempo koşu yapabiliyormuş.Önümüzdeki kışa nasip olursa ACL ameliyatı olup bu dertten kurtulmayı düşünüyorum.Ameliyata bacak kasları ne kadar güçlü girersen o kadar erken iyileşme oluyor bildiğim kadarıyla.
    Sorum şu şekilde.
    Bisiklet sürmek çapraz bağı kopuk insanlar için tehlike arz eder mi ?
    Hergün ortalama 10 km yol yapsam MTB ile kaslarım kış aylarına kadar gelişir mi ?
    Başka faydası ve zararı olur mu ?

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. İyi forumlar.

2. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bisiklet kullanacaksanız yüksek kadansta kullanmalısınız, dik yokuşlardan kaçınmalısınız. Ayrıca
    Menisküsün 3'te 1 lik bir bölümünde kan dolaşımı vardır ve bu bölge iyi bir dinlenme süreciyle iyileşmektedir. Fakat 3'te 2 sinde kan dolaşımı yoktur ve bu nedenle bu bölge iyileşemez. Bu durumda cerrahi müdahaleye başvurulur. Bir uygulama yırtık bölgenin alınmasıdır. Yırtık bölgenin alınması ağrılar için bir çözüm olsa da kısa süre sonra kıkırdak aşınması ve kireçlenmeyle son bulmaktadır, bu yüzden bu işlemi ASLA önermem. Diğer bir uygulama ise menisküs yırtığının konusunda uzman cerrahlarca dikilmesidir. Bu uygulama biraz zahmetli olmasına rağmen yüksek oranda iyileşme sağlanır. Bu uygulama sonrası birkaç gün dinlenme sürecinden sonra koltuk değnekleriyle yürümeye başlayabilmektedirler. Belirli bir süre sonra fizik tedavi ve spora başlayabilmektedirler. O yüzden iyi düşünün, aman ha menisküsü aldırmayın! Birde menisküs nakli var ama pek yaygın değil sanırım.

3. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bence dikkatli bir şekilde bisikleti kullanırsan dizlerin güçlenir ve menüsküsüne fayda sağlar

4. Ferhat Ademir

Ferhat Ademir Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.
    Menisküs nakli yeni bir sistem ve maliyeti 35000-40000 TL arası değişiyor.Benim ameliyatta menisküs aldılar yani şöyle ; kopan kıkırdak doku kemiklerin arasına sıkışmış durumdaydı ve dizim kilitlenmişti.Zorunlu cerrahi müdahale oldu o yüzden ve kopan parçaları çıkardılar.
    Fakat sol diz ön çapraz bağım hala kopuk duruyor.o yüzden 2.ameliyatı olmayı planlıyorum.

Şu anda çapraz bağım kopukluk acaba bisiklet açısından bi zarar teşkil eder mi ?

5. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Forumda çapraz bağ diye arama yapın, bunlan ilgili çok fazla başlık bulacaksınız.

6. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Esimin de on capraz baglari kopmus durumda. Yolda yururken bile dizi bosalip dusebiliyor. Fakat 1 yildir bisiklet kullanip 30-35 KM mesafeler alabiliyor ve rampalar tirmanabiliyor. En son Tur 2014 kapsaminda Besiktas'tan Caddebostan'a kesintisiz surduk. On capraz baglari yuzunden hic bir sorun yasamadi.

Ayaga kalkip surmediginiz surece problem olacagini zannetmiyorum. Cunku bu meret uzerine buyuk yuk bindiginde aktif oluyor. Misal; vucut agirligi. Bisiklet vucut agirlinizi tasidigindan bu problem de ortadan kalkiyor.

Dedigim gibi, ayaga kalkip surmeyin yeter...

BFOkuru bunu beğendi.
  7. Ferhat Ademir

Ferhat Ademir Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Uğur abi teşşekkür ederim önerileriniz için.

Uğur S. bunu beğendi.
  8. Yakup ADIGÜZEL

Yakup ADIGÜZEL Kıdemli Üye

Seviye:
    Sürmeye başlarken çok hafif tempoda sürüp sonra yavaş yavaş normal hızınıza gelirseniz,kendinizi zorlamazsanız riski en aza indirirsiniz.
    Allah şifa versin,geçmiş olsun.

9. cenk atlı

cenk atlı Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Tüm ailemde var olan bir sorun var..vücudumuz tam manasıyla kıkırdak üretemiyor hepimizde abim ablam yeğenlerimde bu sorun var .Mesela benim dizimde boynumda ve omuz eklemlerimde sorun var,burada en büyük sıkıntıyı dizlerimden çekiyorum çünkü en çok onlar zorlanıyor gün boyu.Bundan 8 yıl önce bunlar yetmezmiş gibi çapraz bağlarım koptu,o kadar çok doktora gittim ki sayamam...İzmirde Levent Köstem var bu işin en iyilerinden..Bana söylediklerini sana aktarayım.(bu ameliyatı yaparım çapraz bağ ameliyatını,ama 6 ay kendine dikkat edebilecekmisin,sürekli dinlenebilecekmisin,yavaş yavaş 1 yıl boyunca sana verdiğim hareketlerle dizini güçlendirebilir misin dedi.eğer bunları yapmazsan bu en ufak şeyde tekrarlar dedi..)kendimi bilen biri olarak:) yapamam dedim..profesyonel olarak ekmeğini dizini zorlayarak kazanmıyorsan yani sporcular gibi vs.o zaman bu ameliyatı olma dedi..o kadar sıkıntım vardı ki ne merdiven çıkabiliyorum nede inebiliyordum.kendime trek 4500 aldım 7 ay bindim,onu satıp scott aldım yavaş yavaş yokuş tırmanmaya başladım,6 ay düz yoldan sonra zaten dizlerinizin nasıl güçlendiğini
    farkederisiniz,yokuş çıktıkça ben dertlerimden kurtuldum...futbol ve tenis oynayamam yana doğru dizim bükülebileceği için,ama 50 kg lik un çuvalını 5. kata çıkarırım:) bu örnekle sana yardımcı oldum sanırım...