Bisiklet ve motosiklet kapı kazaları

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
Sizce Bunlar Kasıtlımı Yapılıyor Yav :mad: Bisiklette En Çok Kaçındığım Şeylerden Biridir Bu Kapı Açılması yetkililerinden biri ilgilendisn yav konudan 2 tane açılmış :/

Scudo

murat atay

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Specialized
Özellikle İstanbul için yazıyorum,mümkün olduğunca akıcı trafik içerisinde bisiklet sürmeyin.Ne kadar kurallara uygun olarak sürsenizde haklı konumda olsanızda bu kapılardan birinin size açılma riski her zaman var.Ya çok dikkatli olacaksınız yada bu tip kaza başınıza geldimi dert etmeyeceksiniz.Bizler trafikteki bu tip öküzlerin adam olmasını beklersek cok bekleriz.
Şİmdi uzun uzun yok eğitim yok bilmem ne uzar gider bu konu..Kısaca İstanbul'da özelliklede haftasonları akıcı trafikte bisiklet kullanmaktan kaçının.Hele yol bisikleti kullananlar ..aman derim...

• Beğen
Tepkiler: Tunakan Önen

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Bence 3. videoda bisikletli hatalı; kaldırıma yanaşmış bir araçtan inen yolcunun kapıyı açmadan önce yolu kontrol etmesini beklemek pek makul değil. Üstelik böyle bir kazada düşülecek yerde kaldırıma araba parkedilmesin diye konmuş beton engeller ya da metal kazıklar mevcut ülkemizde.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
burada hata kusura bakmayın ama bisiklet sürücüsünde. araç geçişleri mümkün olan her surette aracın solundan yapılır. ki burada aracın yolcu indirmek için durmuş olması gayet de tahmin edilebilir bir durum, ayrıca arka kapıda yolu kolayca kontrol edebilecek bir ayna ve sair mekanizma yok ve arka koltukta kör nokta çok fazla...

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@halil ibrahim duran

araç yolda duruyor, kenara yanaşmıyor, bisikletli nasıl anlasın?

• Beğen

murat atay

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Specialized
Kim haklı haksız fark etmez ..Bızım kaporatamız vucudumuz..Bu tip olası kazalar genelde yoğun trafıkte olur bısıkletlıde hatalı olabilir aracta ama kaza meydana geldiği zaman iş işten geçmiş olur.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Berksan

araç kırmızı ışıkta sağ şeritte duruyor. ve kaldırıma da çok yakın. bir kelime farkı bisikletlinin hatasını doğru yapmaz...

kavşağa yanaşıyor, hızını azaltması gerekirken kontrolsüz gidiyor.
aracı sağından geçmeye kalkıyor. sağa yanaşmış bir aracın içinden yolcu çıkması muhtemeldir. zaten araçlardan sol kapıdan (şoför hariç) hiçbir yolcunun inmesi yasaktır.

dolayısı ile bisikletli hatalı. ve kendi canının yanması ile ödedi bunu...

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Yol kenarlarına park etmiş araçları görünce hızımı yavaşlatırım,insanların çoğu; aynaya yada arkaya bakmadan,kapısını açıyor..

1 dk.sonra araçtan inse,bir insanın yaralanmasını önleyecek,ama bunu düşünecek beyin yok.

Çok dikkatli olmalıyız,tabiri caizse Kara Murat gibi olmalıyız.. :)

• Beğen

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Kapılar her an acilacakmis gibi surmeliyiz. Geçen ay geç vakitte eve dönerken yolun sağında onu bana dönük vaziyette park edilmis bir aracın yol tarafındaki kapısı aniden açıldı. Kapı bana carpsaydi haklı olmak bir sey degistirmezdi.

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
onu bunu bilmemde arkadaşlarımızın dedikleri doğru arkadaki farkedemezdi açtı çarptı ayrı konu itinayla yoldan geçerken açıyolar ya bi sinirleniyorum bunu bitek bize yapmıyolar yaya sürücü değişmiyor ne türk ne başka ırk hepsi aynı saygı yok

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@halil ibrahim duran

halil bey, kapısını açan gri arabaya dikkatli bakın, şeridin ortasında, sağa yanaştığını ben göremiyorum. bisikletlinin hatası, yavaşlamamak o doğru ancak bu araç şeridi ortalamış, yanaşmamış.

• Beğen
Tepkiler: Umut Kılınç37

mucoist

Üye
Tepki
79
Bisiklet
Merida
@Berksan

Aynı videoyu mu izledik diye tekrar izledim 3 videoyu. Adam yolun sağında zaten. Kural olarak hiçbir araç sağdan geçilemez diye düşünerek kapıyı açıyor. Bisikletli tam kusurlu.

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
Tamam Adam Çarptı Ama Arabanın Gitme Olayını Ben Anlayamadım Acaba Trafik Olmasın Diyemi Gidiyor Yoksa Kaza İle Bi İlgisi Yokmuş Gibimi Davranıyor ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Tahir Keskin

aynen katılıyorum Tahir bey bende zaten neredeyse bu durumla karşılaşmamak için hep temkimli ve mümkün olduğunca araçla araya mesafe bırakarak giderim her daim.

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
trafikte hızlı kullanılmaması gerekir bisikletin. Kendimizi araçlarla aynı kategoride görüp fevri hareketten kaçınarak sürmeliyiz. Çünki sonucu bizim için kötü oluyor. yanda araç yanaşık varsa veya bir aracı geçiyorsam her zaman proaktif yaklaşıp içinden biri çıkacakmış gibi o hızda ve temkinde olurum. Trafik arasında performans olmaz. Yavaş gitmek gerekir. Diğer arkadaşlarında dediği gibi bu insanlar hep böyle. Çarpsa da böyle çarpmasada. Onun için biz kendimiz nasıl tedbirimizi alabliriz onu düşünelim boşverelim şoförleri eğitmeyi filan. Videolardan izlenimim yurt dışı ülkelerde de bizlerdeki gibi kafa yapısında insanarın olduğu. 2. videoda bisiklet yoluna araçlar parkettiği için bisikletli kaza yaptı. 3. videoada maşallah abimiz roket gibi gidiyor üstelik kaldırımda çiçekler filanda var. o kdr dar mesafede ve ileriyi görüş açımın az olduğu yerlerde bu şekilde hızlı gitmem. çok anlamsız hız. hepsine geçmiş olsun;)

şerit ortalanmış denmişte anlamadım ben bizde araba sürüyoruz o şerit tek şerit. Şoför daha nasıl yanaşsınki. Şoförün yaptığı hata arkadan gelenlere bilgi verme amaçlı dörtlüleri yakmak ve aynaya bakıp inecek kişiye bilgi vermekti. Onu yapmadığı için durum böyle oldu. Bisikletli zaten önde olan trafikten dolayı aracın yavaşladığını düşündü ve hız kesmedi. orda dörtlüleri yaksaydı belki yavaşlardı ama o hızda biraz zor yavaşlardı:)

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Katılıyorum, özellikle bu kapı işinde araçlardan inenlere söylenmek, biz adam olmayız, eğitim şart, yurtdışında böyle değil vs gibi kendimizi yiyip bitirmek bir işe yaramaz.

Toplum ne kadar eğitilirse eğitilsin, mutlaka o kapıyı o şekilde açan birileri olacaktır. Sadece olasılık düşecektir. Hatta tüm toplum canavar gibi bisikletçi bile olsa illa ki o kapı dalgınlıkla açılır, insan doğası bu. Ben de bazen arkayı kontrol etmeden açıyorum.

O sebeple "mal ortada" diye düşünüp ona göre temkinli davranmak, açıktan geçmek, gerekiyorsa yavaşlamak, hatta beklemek en iyisi. Hatta bu tip şeyler sık olduğu için bence güzel bile, 40 yılda bir olsa insan unutur. Ama her gün okuyup bizzat görüp yaşayınca daha bir tetikte geçiliyor o kapıların yanından :)

Erhan B.

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Peugeot
insan bi düşünür. kapıyı açmadan önce arkayı bi kontrol eder. hem sürücü olarak hem yolcu olarak, arka koltuk, ön koltuk, sağ sol farketmez. kapıyı her açışımda arkayı mutlaka kontrol ediyorum. illa bisikletli gelecek diye bi kaide yok, başka şeylerde gelebilir. bu düşünce tarzıyla alakalı ve bu videolardaki insanların hepsi öküz!

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
@Erhan B.

aynen öyle insan alışkanlık haline getirdiğinde kafada olmasada bakıyor kontrol ediyor. ben daha da garantiye alıyorum çocuk kilidini araçta birileri varsa direk devreye alıyorum. kilidi açmadan kimse dışarı çıkamıyor. bi güzel kontrol ediyorum sağı solu sonra açıyorum kapıları :D

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Eğer 3. videoda bisikletli suçlu ise, 2. videoda da bisikletli suçlu. Farkettiyseniz orası ingiltere. Yani aslında yolcu iniyor. Bisikletlinin sağdan geçmesi gerekli değil mi?