Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet ve Libido

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Pavi tarafından paylaşıldı.

1. Pavi

Pavi Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba;

Arkadaşlar konu biraz garip gelebilir ama benim kendimde gözlemlediğim bisiklete bindiğim zamanlar hissedilebilir biçimde libidomun azaldığını hissediyorum.

Sizlerinde benzer gözlemleri varmı bilgilendirirseniz sevinirim.

Mümkün olduğunca fazla kişi konu hakkındaki kendi gözlemlerini evet azalma oluyor yada hayır olmuyor şeklinde kısa ve öz bir biçimde aktarırsa hepimize faydası olacağı kanaatindeyim. Sizler için daha sonra olaya bilimsel bir yaklaşımda getireceğim. Gözlemleriniz benim için önemli

Katılım gösteren herkese şimdiden teşekkürler.

Not: Libido kısaca cinsel istek demektir. Yani sağlık alanında kullanılışı böyledir.

2. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    hayır bi azalma yok.

3. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    hayır bir azalma olmuyor.

4. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Aksine artıyor..

BuRroM bunu beğendi.
  5. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Mineral'e katılmamak elde değil.

6. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Genelde spor yapanların her yönden sağlıklı olduğu vurgulanmaz mı?..Hatta olumlu etkisi bile olduğu söylenmez mi?..Bilimseldir herhalde..:)

7. ateze

ateze Misafir

Spor genellıkle libidoyu arttırır diye bılıyorum ben zaten forumda da kımse benım lıbıdom azalıyor demez sanmıyorum burazı TR ve TR erkeklerı bılırsın ıste ;) lıbıdo azalmasından zıyade fızıksel bır yorgunluk olabılır ama dırek lıbıdoyu etkıleyen bır spor oldugunu ben de dusunmuyorum.

Ozan Güven bunu beğendi.
  8. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    Bu konu kısmen tartışıldı. Libido bağlamında değilde Erkek Üreme sistemi sağlığı açısından evet risk olabilir,Erkek üreme organının sinir ve damarları baskıya maruz kalabilir. Ama libidonun sorumlusu organın damarları kasık kanalından geçer ve bu sele ile ilişkisizdir.Yapılan bazı çalışmalar EDF riskinin varlığına şüphe duyurmakta. Ama özellikle ilgili bölgede basıya bağlı uyuşma hissedilmeye başlandığında basıya araverilirse uyşma olmazsa riskte yok şeklinde özetleyebiliriz. Uyuşmaya rağmen göz göre göre olaya devam ederseniz iyi etmezsiniz. Birkaçdakikalık ara tavsiye edilebilir. Bide kullandığımız sportif seleler taytın pedi olduğu düşünülerek tasarlanmış. Ped yokken bu selelere uzun süre aralıksız binmemeli. Sele baskısı ve zararları bölümünde kaynak verilerek konu tartışılmıştı.

9. neyzencan

neyzencan Üye

Seviye:
    Azalma yok

10. kerembasaran

kerembasaran Aktif Üye

Seviye:
    bence de fiziksel yorgunluk ve bununla beraber gelen tatmin yüzünden cinsellik geri planda kalıyordur. mesela bisikletle çok uzun bir yol katetmiş ya da dağa çıkmış birisi o anın verdiği sarhoşlukla yere uzanıp gökyüzünü izlemekten başka birşey yapmak istemeyebilir. buna benzer etkiler kendimde gözlemliyorum ve bence bu gayet normal. en fazla bir gün içinde libido eskisinden daha güçlü bir halde geri geliyor.

ama yok o değil, bisiklete bindim bineli kurudum gittim, hayat enerjimden çalıyor bisiklet diyorsan zaten binmemelisin sanırım :)

Ozan Güven ve Hasan Çağri bunu beğendi.
  11. Pavi

Pavi Yeni Üye

Seviye:
    Cevap veren herkese teşekkürler,

Şimdi bende sizleri yanlış bilgilendirmeyim, bendede azalıyor derken yok oluyor demek istemedim.

Aslında bu işi bilimsel olarak kanıtlamanın yöntemide şöyle olabilir.

Mümkün olduğunca çok kişi ile bir denek grubu oluşturulur.
    Denek grubunun düzenli bir ilişkisinin olmasına özen gösterilir.
    Bir ay yada daha uzun bir süre bisiklete binmeleri sağlanarak ayda kaç defa eşleriyle beraber oldukları öğrenilir.
    Daha sonrada bisiklete binmedikleri aynı dönem içinde kaç defa eşleriyle beraber oldukları öğrenilerek güzel bir çalışma yapılabilir.

Böyle bir çalışma varsada sonucunu nedir öğrenmek isterim açıkçası.

Ama sizlerden aldığım cevaplara bakarak en yakın zamanda selemi değiştirecem.

Sele önerileriniz için başka bir bölümde başlık açacam.

Herkese teşekkürler...

12. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hocam sen şimdi bizi denek yaptın yav... Bilim için can feda ama bırak bilim adamları yapsın.

Ayrıca bence bu azalma yada artma durumu diğer dış etkenlerede bağlı olduğu için değişkenlikte göseterebilir. Yani stres vs... Biraz daha kapalı bir deney drubu oluşturmak gerekir diye düşünüyorum...

Bu arada spordan gelip ilk dinlenmeden sonra kendimi daha dinç ve aktif hissediyorum ve bir artma söz konusu oluyor...

13. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Şu an o durumdayım. Bugün biraz yorucu bir turum oldu. Şu an o duygularım pasif durumda gibi ama bir kaç saat sonra ne olacağı belli olmaz..

14. Pavi

Pavi Yeni Üye

Seviye:
    Deney grubu hakkında söylediklerine aynen katılıyorum. Nasıl olsa böyle bir çalışma yapılamayacağı için ayrıntılara fazla girmek istemedim.

Ama askerden sonra doktor olarak böyle bir çalışma yapmakta isterim açıkçası. Tabi katılımcı bulabilirsem :)

15. necod

necod Kıdemli Üye

Seviye:

kerem kardeşime katılıyorum

16. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    Yapılmış pek çok çalışma var. Ama libido ile ilişkili sorun yok. EDF(erektil disfonksiyon) ile ilişki bazı çalışmalarda gösterilmiş. Gösterilmemiş olanlarıda var. Ama Benim en çok katıldığım çalışma ,
    Taylor JA 3rd, Kao TC, Albertsen PC, Shabsigh R.J Urol. 2004 Sep;172(3):1028-31.
    Bu çalışmada sadece bisiklet binilince perineal bölgede uzun süreli uyuşukluk varlığı olanlarda birmiktar farklılık olabilirken diğer guruplarda artmış risk görülmüyor. Uzun süreli uyuşukluk varlığı sinirin ve komşu damarın uzunsüre baskı ya maruz kaldığını gösteriyor.O yüzden tavsiyem uyuşma hissediliyorsa kısa mola.Zaten yine aynı çalışmada EDF oluşacaksa geçen zamanla değilde daha başlarda başlıyor.Buda sizin selenizle binişinizle yada anatominizle ilgili olabilir.Yani yıllardır binenlerde EFD gelişmemişse bu nedenle gelişmeyecektir demeye getiriyor çalışma. Ben çalışmanın yalancısıyım.

17. pikare

pikare Üye

Seviye:
    eğer bir deney olcaksa katılabilirim.Ama şimdiden söyliyim hiç bir azalma yok. Psikolojiye ilgili olduğum için libido mevzuunu biliyorum. değil libidomun azalması ego'm bile artıyor :D ...

18. Pavi

Pavi Yeni Üye

Seviye:
    Katılım gösteren herkese teşekkürler...

Şimdiye kadar aldığım görüşler içinde kendimi en yakın hissettiğim ve görüşlerine katıldığım kerembasaran arkadaşımın söyledikleri.

Erektil Disfonksiyon konusunda arkadaşımızın bahsettiği çalışmanın türkçeye çevrilmiş şeklinin tamamını koymayı uygun görüyorum. Genital bölgede uyuşma hisseden arkadaşlarada bu konuda dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum.

ERKEK CİNSEL SAĞLIĞI Güncel Makale Özeti
    20
    Dünyada hem transport hem de spor amacı ile çok yaygın olan bisiklet binmenin, uzamış pudendal bası nedeni ile erkekte cinsel fonksiyonu olumsuz etkilediğine dair şüpheler mevcuttur. Bu çalışmada, erektil disfonksiyon (ED) ile korelasyon gösterebilecek bisiklet binmeye özgü risk faktörleri belirlenmeye çalışıldı. ABD’de bulunan bisiklet kulüpleri ve organizasyonları ile ilişki kurularak, üyelerinden internet aracılığı ile bir soru formunu yanıtlamaları istendi. Üç ana bölüme ayrılan formda, uluslararası erektil fonksiyon indeksi (IIEF), tıbbi öykü ve bisiklet binme ile ilgili sorular bulunmakta idi. Bisikletçiler tarafından yanıtlanmış soru formlarından 688 adeti çalışmaya dahil edildi. Yaşları 18 ile 77 arasında değişen gruptaki 117 erkekte (% 17) ED tespit edildi. ED olan ve olmayan grupların yaş ortalamaları sıra ile 38.9±1.3 ve 40.1±0.4 yıl, erektil fonksiyon skorları da sıra ile 13.6±0.6 ve 29.6±0.1 idi. Grup, yaş sınıflamasına göre 18-29, 30-39, 40-49, ve 50 ve üzeri olarak ayrıldığında, ED prevalans oranları sıra ile % 27, % 12, % 11 ve % 21 idi. Tüm grupta ED ile birlikte bulunabilecek komorbideteler olan hipertansiyonun oranı % 7, diyabetin oranı % 2, koroner arter hastalığının oranı % 2 ve tütün alışkanlığı % 3 idi. Tek değişkenli analiz yapıldığında, bisiklete binme sonrası genital parestezisi olanlarla ve bu parestezinin süresi ile ED arasında pozitif bir ilişki var iken (p<0.05), ilginç olarak bisiklete binme yılı ile ED arasında negatif bir ilişki vardı. ED ile bir haftada bisiklet binilerek yapılan yol uzunluğu, bisiklet tipi, binme esnasında kullanılan ped veya giysi, selenin açısı, sele yüksekliği ve bisiklet gövdesinin üretim materyali arasında ise bir ilişki yoktu. Yaş gruplarına göre ayrılmış alt grupların tekrar değerlendirilmesinde, ED ile risk faktörleri arasında anlamlı birliktelik bulunmadı. Perineal kompresyonun ED gelişmesi ile ilişkisini araştıran çalışmalarda binifl esnasında pudendal arter akımında ve/veya glanstaki parsiyel oksijen basıncında azalma olduğu gösterilmiştir. Motorsiklet sürücüleri üzerinde yapılan bir çalışmada da, bu gruptaki erkeklerde perineal parestezi prevalansının çok yüksek olmasından hareketle artmış bir ED riskinin bulunduğu bildirilmiştir. ED tanısı için etkinliği kanıtlanmış bir araç olan IIEF skorlamasının kullanıldığı bu çalışmada, perineal kompresyondan kaynaklandığı sanılan parestezinin varlığı ve süresi ile ED arasında birliktelik
    gözlenirken, nörovasküler kompresyonu etkileyebilecek diğer risk faktörleri ile ED arasında bir bağıntı kurulamadı ve ED prevalansının speküle edildiği gibi bisiklete binenlerde çok yüksek olmadığı sonucuna varıldı.
    Çeviri:
    Doç. Dr. Semih Ayan
    Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi, Üroloji AD
    Bisiklete binme ve erektil disfonksiyon
    Taylor JA 3rd, Kao TC, Albertsen PC, Shabsigh R.
    J Urol. 2004 Sep;172(3):1028-31.