Bisiklet ve kilo kaybı

Tepki
17
Bisiklet
Scott
merhaba arkadaşlar,

üniversite yıllarında 60 kg olan ben şimdi 90 kg yim.

bunda hareketsizliğin etkisi çok büyük. IT ci olduğum için sürekli pc başındayım.

Bisikleti hem tutkulu olduğum için hem de kilo vermek için alacağım.

hybrid bir bisiklet alıp uzun yol yapmak, hafta içi de kadıköy kartal sahil ve üsküdar beykoz ve ötesi güzergahında kullanacağım.

Bisikletle yememize de dikkat ederek sağlam kilo verebilir miyiz?

basen bölgesini ve karın kaslarını da çalıştırıyor diye biliyorum.

bel bölgemde oluşan simite çare olsun ve en azından beni 75 kg ye kavuştursun istiyorum.

Uzun yola giden arkadaşlar ne kadar kilo verip dönüyorlar mesela?

tecrübesi olan arkadaşlardan detaylı bilgi alabilir miyim?

Scudo

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
Üniversiteye bşladığımda 82kilo olarak gayet düzgün bir şekilde gelmiştim 4 sene sonra yani geçen sene şubatta 106kg ı buldum..Accaip bir iştahım var. Diyetislenlerle görüştüm ama verdikleri diyetler açıkçası çok komikti. Öğrenciyim ben 1.günsebze yerim 2.gün kalanı yerim 3.gün makarnaya dönerim bana ne yapayım ne yapmayayım bunu söyleyin tatlı yemem lazım akşam çayla buna nasıl bir alternatif bulayımdediğimde kitlendiler çok ciddi söylüyorum . Kızdım kilo verdim ama sabit kalamadım. 1seneden biraz fazladır bisiklete biniyorum 93-94 teyim şu an, bu sefer yavaş vercem sabit kalcam diye niyetlendim hedefmde 80kg var devam bakalım.. Ben size kendi tecrübelerimden şunları söyleyeceğim diyetisyen vs havaya girmek için güzel bir seçenek haftaya kontrole gideceğim hesap vereceğim diye ilk ay kontrollü gidiyor ancak verilen listeler çook komik olabiliyor ve biryerden sonra gerçekten sıkıyor. Bunun için yeme alışkanlığını değiştirmek porsiyonları ufaltmak temelli değişiklikler. Diğer yandan mesela sulu yemeklerde suya ekmek banıp yemek gibi alışkanlıklarımız olabiliyor ama yemeğin bütün yağı suda bunu da unutmamak lazım .bu tip pratik bilgiler çk fayalı.
Ben tura da çıktım vs ama benim yerim trafik bunu fakettim. Bu yüzden uzuunca bir tura çıkayım dönmüş olduğumda 1kg vereyim düşüncesinden ziyade kendime haftalık km hedefi koydum, buna göre de günlük yada gün aşırı olmak üzere min.30-40km yol yapıyorum. Hem bacaklarım hamlamıyor hem de performansım artıyor..
Diğer yandan değinmeden edemeyeceğim prof.dr Canan Karatay hanımın kitapları int. sitesi de var oradanda bakabilirsiniz. Bu şahsiyet diyeti bizim kültürümüze göre şekillendirmeye çaılışmış ve bilimsel temelini de anlatarak kafanıza yerleştiriyor meseleyi. Çok karşı çıkanlar olsa da anlatığı şeyler ziyadesiyle mantıklı. Ben elimden geldiğince onun dedikleri çerçevesinde diyetime devam edeceğim size de tavsiye ediyorum..uzun olduysa kusura bakmayın ama konu gereği dolmuş bir insanım ;) anlattıkça anlatasım geliyor..birde ben ne kadar sürekli diyetisyene gidilmesinden yana değilsem de ilk aşamada kan ölçümü vs yapılarak kontrolden geçmek de oldukça önemli..bel bölgesindeki simit karaciğer yağlanmasından diyor karatay buna da sebep insülin direnci, bunu kırın diyor ,okuyun tavsiye ederim ben kendimi buldum okuyunca:Dşunu da ekleyeceğim sağlam kilo verirmiyiz demişsiniz ya benim ayda 11kilo verdiğim de oldu geçmiş dönemler de ancak gerçekten sabit kalamıyorsunuz yüzden daha teminli ama kararlı şekilde başlamak lazım

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba 95 kg bir adamdım;şimdi 85 kg a indim zor bir bisiklet benimki hem ağır hemde kullanımı insanlara zor geliyor gerçi alışdım 4 ayda 10 kg verdim ama sadece bisiklet bir işe yaramaz yeme ve içme çok önemli en azından akşam 6 dan sonra bir şey yemeyin yada çok hafif şeyler yiyin ve sık sık az öğün bende sonuç verdi kısaca isteyince oluyor işi beyninizde bitirin önce yoksa gerisi hikaye saygılar.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Kalp seviyesini antreman boyunca ortalama 60-70 % (120-135 atım/dk) civarlarında tutarsan ve gıdaya da dikkat edersen kilo verirsin. Haftada en az 7-8 saat sürmekde fayda var.

Tepki
15
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@oguzhan kadıoglu
Darısı başıma hocam.Ayda 2,5 kg çok iyi rakam.Peki haftada ne kadar sürerek bu sonuca ulaştın acaba?

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar selam,

Hem bisiklet sürüyor olmam hem de kalp ameliyatı ve yüksek tansiyon sorunum nedeniyle Aralık başında Acıbadem sporcu sağlığı merkezine gittim. Kilo fazlam var (7-8 kilo). Kardiyolog bana haftanın 5-6 günü düzenli spor yapmıyorsam bisiklet sürerek kilo vermemin imkansız olduğunu haftada 2 gün sürerek en fazla mevcut kilomu koruyabileceğimi söyledi ve metabolizmayı hızlandıran hap önerdi. Kiloyla ilgili asıl sorun ne yediğimle ilgili. Glisemik endeksi de içeren kalp/tansiyon diyeti uyguladım ancak bir ay kadar yapabildim. Bu dönemde 4-5 kilo verdim ve tansiyon da ideal değerlere ulaştı. Diyeti uygularken Murat Kınıkoğlu'nun kitabını referans aldım. Çok akıllıca yazılmış bir kitap ancak uzun vadede uygulamak gerçekten zor. Bu diyeti esnetmek zorunda kaldım, 1-2 kilo aldım ve tansiyon 13/9'a yükseldi. Daha sonra Bilinçli Beslenme adında bir kitap aldım. Kitap ne yiyeceğimize değil, yeme alışkanlıklarımıza odaklanıyor. En iyi diyetin farkında olmadan yapılan olduğunu vurguluyor ve bilinçsizlik seviyesinde dengeli beslenme için yöntemlerden söz ediyor. Şu an neleri yemem, neleri yememem gerektiğini çok iyi biliyorum. Ancak gel gör ki, evde-iş yerinde ve özellikle alışveriş yerlerindeki restoranlarda sağlıklı yiyeceğe sürekli ulaşabilmek neredeyse imkansız.

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
Bu arada bu sık sık yeme mevzuu işe yarıyor evet ama kalıcılık sağlamıyor zira insülin direnci kırılmıyor farkında olmadan azar azarkalori alınıyor. Netten de bulabilirsiniz kilo vermeye yarayan asıl hormon leptin hormonu yemek yedikten 4saat sonra kan şekerinin düşmesiyle asıl etkisini gösteriyormuş. henüz yeni başlamış olsam da bu yeme alışkanlığına geçen insanlardan duyduğum kilo vermede oldukça destekleyici olduğu. Bunu yemek yiyip 4-5 sonrasına kadar şeker yükseltici herhangi birşey yemeyeceksiniz. İlk başta zor gibigelse de alışılınca uzun süre aç kalmadan rutin hayatta dinçlik te sağlıyor.Ayrıca benim gibi birden acıkmalar yaşıyorsanız badem çok güzel bir alternatif glisemik indeksinin düşük olduğu söyleniyor enerji sağlasa da tok da tutuyor

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
şefim sabah 5 de kalkar işime giderim kahvaltı etmem parttime olunca iş sorun yok 10 gibi işim biter eve dönerim çok sağlam kahvaltı ederim.hava güzelse 12 de evden çıkarım akşama kadar 5-6 saatleri civarı bol bol dolaşırım yokuş sıkıntım olduğu için.yokuş'da bol bol takılırım sadece bol bol su içerim en az 2-2.5 saat pedal çeviriyorum 10 dk felan dinlenip gene devam böyle böyle verdim kiloları dediğim gibi iş önce beyinde bitsin gerisi geliyor.akşamda yemezseniz olay bitiyor.saygılarımla

Tepki
17
Bisiklet
Scott
samimi anlatımınız için öncelikle teşekkür ederim.

ben de bir ara kilo verip 78 lere kadar düştüm ama sonra tekrar aldım. hatta askere 88 kilo gittim 96 kilo geldim.

millet kilo veriyor askerde ben 8 kilo aldım geldim 5 ayda.

Gürkan kubilay a gittim diyet için.

adam olayı sürüme bağlamış . mantıklı şeyler anlatıyor ama belli bir noktadan sonra adam için müşterisiniz sadece.

ilk ay 5 kg verdim onun yöntemiyle. sonra kilo verme durdu.

ben kurallara uyan bir insan değilim. yani böyle özgür bir ruhum var, kurallar kaideler sıkıyor beni.

diyette kural, zaman saat, yediklerinin listeli olması işi.

çok fazla gerdi beni.

yani diyet olayının mantığı benim yaşam felsefeme ters.

ama işte bu yaşam felsefesiyle de olduk 90 kg.

Bisiklet olayını sürekli hale getirip günde 30-40 kg yapma konusunda kesinlikle haklısınız.

benim söylemek istediğim de bu, yani bunu sürekli yapsam yediklerime de dikkat etsem ne kadar süre de sonuç alırım, sonuç alan arkadaşlar dan bunu öğrenmek istedim.

Ben de de İnsülin direnci var. canım tatlı istediği için abur cubura yönleniyorum ister istemez.

bisiklet bana bol su içireceği ve hareket etmemi sağlayacağı için epey bir faydası olacak bana buna eminim. ama işte ne derece?

bazı insanlar kolay kilo verebiliyor.

ben zor kilo veriyorum

ben normalde çayı kahveyi şekersiz içen, ekmeği inanılmaz az yiyen bir insanım. (yediğimde de çavdar yiyorum)

ama işte abur cubur ve hareketsizlik kilo veremememe sebep oluyor sanırım.

Diyetisyen olayı bana göre değil bunu anladım.

spor salonuna yazıldım. 2 ay gittim 1 sene parası yandı.

Bisikletin ruhunda özgürlük olduğu için ancak bunu yaparım gibi geldi.

ki zaten üniversiteden önce benim günümün en az 6-7 saati sele üstünde geçerdi.

üniversite çıktı mertlik bozuldu :)

Tepki
17
Bisiklet
Scott
Bu arada hiç hareket etmeyen biri olarak ta haftada 2 gün bile bisiklet sürsem şöyle 100 km civarı, yine de etkisi olur.

ben haftada en az 5 gün düşünüyorum zaten.

bol su içirtecektir bisiklet.

Yeme alışkanlığı konusuna da kesinlikle katılıyorum.

işte mesele insülin direncini kırmak.

bu arada o metabolizma hızlandırıcı hapın adını alabilir miyim hocam?

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
Abi hiç hap işlerine girmeyin ya zorunlu olmadıkça..hem masraf hem götürüsü oluyor. Tedavi amaçlı kullanılsın ayrı tabi ama onun dışında mesela Türk kahvesi metabolizmayı hızlandıran yağ yakımına yardımcı olan birşey. Antemandan 30dk önce için hem keyif hem ilaç:) şu an çok antremana çıkamadım memlekete git gel oldu ama Türk kahvesi ve günlük antreman ile canım birşey yemek istediğinde salatalık yiyerek haftada 1kilo verdim. Bende çaya şeker atmam ekmek aramam ama tatlı hastasıyım ve çaykoliğim diyebilirim, yanına tatlıyı çok ararım. Bunun ölçüsüne dikkat edip hareket halindeyseniz problem olmuyor. Ama bünye faktörü varki gece yiyip kilo almayanlar da var. Aslında herkes kendisini bilir ne yapılcak ne yapılmayacak programınızı kendiniz oluşturun. Ben diyetisyene sadece bir havaya gireyim de devamın getireyim diye gittim öyle de oldu, diyetisyen listeleri çok kıl bence bende şu saatte şunu ye bunu ye olayına takılıyorum ama dediğim gibi karatay diyetinde ettir yumurtadır çerezdir çoğu şey doyurucu şekilde var ve esas olan ölçüye dikkat edip öğün aralarını açmak o yüzden uygulayabildiğim kadar devam edeceğim. Diyet gibi değil de alışanlık gibi oturtmak istiyorum ki devamı olsun:)

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Erkan Dilek

İlaç adı vermesem daha iyi. 100 haplık paket ve ancak doktor tavsiyesiyle uygulanmalı, çünkü yan etkileri var. Beni kilom 70'ti, olmam gereken 62. Ancak görüntüde kilolu izlenimi vermesem bile kalp damarları ve tansiyon sorunu nedeniyle doktor kilomun ideal değere ulaşmasının önemli olduğunu söyledi. Hap kullanmayı hiç sevmiyorum ve Nisan başında bitince de bir daha almayacağım. Nisan'da tekrar doktora gideceğim, gelişme var mı kontrol edeceğiz. Aslında önerim düzenli aralıklarla kan ölçümü yaptırıp aşağıdaki değerleri her ay sonu takip etmektir. Ancak maalesef bu değerleri almak özel sigortaya rağmen 320 TL ödemeyi gerektiriyor.

- Açlık kan şekeri
- Hb AiC
- Açlık insülin seviyesi
- Açlık leptin seviyesi
- HSCRP "Bu pahalı bir ölçüm, aynı hassaslıkta olmasa da CRP de işe yarıyor"
- Karaciğer enzimleri (SGOT, SGPT)
- Kolesterol/HDL kolesterol oranı
- Trigliserid
- Ürik asit
- Omega 6 seviyesi/Arachidonic Acid seviyesi "enflamasyon yatkınlığınız"

Bunların ne olması gerektiği uzmanlarına göre değişse de standart değerlerine ulaşabilirsiniz.