Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet ve Kamp ilişkisi

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında caner1405 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. caner1405

caner1405 Aktif Üye

Adı:
    caner
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hepinize merhaba arkadaşlar uzun zamandır vardır benim 2 teker sevdam, hem motosiklet hemde bisiklet forumlarının takipçisi oldum, özellikle her iki forumun da uzun ve kamp kurulan gezi topiklerini okurken heyecanlanırım bana ilham kaynağı olurlar.

Hep yapmak istediğim bir kaç uzun tur var aklımda kamp yapmakta tabi ki lakin yaş oldu 37 ama bu güne kadar askerdeki tatbikatlar haricinde hiç çadırda kalmadım veya kamp yapmadım. yavaş yavaş 2.el çadır ve kamp malzemeleri aramaya koyuldum sırada birçok insanın bir kaç kere denemiş fakat kamp hayatına adapte olamadıkları için ellerindeki ürünleri paraya çevirdiklerini anladım.

Tecrübeli arkadaşlardan bu kamp işi ile ilgili tecrübelerini aktarmalarını istesem hem bana hemde benim durumumda olanlara bir ışık tutsalar yolumuza biz de ona göre planlasak turlarımızı....
    her yönden tavsiyelere açığım

-çadır hayatına hiç bulaşma pansiyon olsun gece kaldığın yerler rotanı ona göre planla diyende olabilir
    -Bedava otel olsada ben çadırda kalırım diyende olabilir.

Kürşatt bunu beğendi.
  2. huseyinbozan

huseyinbozan Aktif Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Hocam, öncelikle düşünceleri bi kenara atıp, çıkıp bir kamp yaparak başlayabilirsiniz. Profilinize baktığımda istanbulda ikamet ettiğinizi gördüm, kilyosa, belgrada gidip bi çadır kurun şsterseniz ya da gebze ballıcaydı sanırım.
    Aslında kamp yahut gezi olayında en büyük aşama, düşünme faslı geçip uygulamaa dökmek.
    Çadır mı otel kısmı zevke ve maddi olanaklara bağlı olarak değişen bir durumdur, oteller yahut apartlar vs ler doğa içerisinde kolay bulunamayan bulunsa bile ona göre fiyatlandırılan bişi olduğundan çadır özgürlüğü kısıtlamaz, tam tersi özgürlüğe zorlar. Saçma salak çadırlardan uzak durur iseniz çok eğlenceli olabilir sizin için.
    Tavsiyem uygun bişi arıyorsanız decathlona bakmayı, adam akıllı bişi arıyorsanız husky tercih etmenizi öneririm. Bir diğer etken ise uyku tulumu, bunuda huskynin 0 derecesini bile alsanız herhangi bir uykubtulumunun -10 oranla daha iyi performans vereceğinden daha eminim.
    Birde doğada alternatif çözümler üzerine bi kaç video ve gezi yazıları okur iseniz çözüm kabiliyetinizi daha da geliştirebilirsiniz. Onun dışında varsa sorularınız bildiğim kadarı ile yardımcı olmaya, benimde noksan olduğum konuları buradan tamamlamayı beraber araştırmayı isterim.

Kürşatt, harungen ve caner1405 bunu beğendi.
  3. caner1405

caner1405 Aktif Üye

Adı:
    caner
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tavsiyen için teşekkürler hocam, doğrusun aslında bu yakınlarda çokta soğuk bastırmadan bir kamp yapmakta fayda var. yaptığım araştırmalar ve zevkle takip ettiğim gezginlerin hemen hepsi Husky marka çadır kullanıyorlar, vardır bir bildikleri başka bir marka aklımda yok, uyku tulumunu tamamen unutmuşum onuda araştırıcam. Videolar konusunda Serdar Kılıç'ın programlarının bir çoğunu seyretmiştim you tube tan birdaha araştırma yapayım bakalım.

harungen bunu beğendi.
  4. ulas

ulas Admin

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Merhaba Caner Bey,

Size doğayı kesinlikle tavsiye ederim. Doğa yolda öğrenirsiniz... Fakat önemli olan barınma ve yiyecektir.

2.el olup olmaması fiyata bağlıdır. Eğer gerçekten uygun fiyata bulabiliyorsanız neden 2.el olmasın. Fakat bazen aldığınız bir üründe sizin ancak kullanınca görebileceğiniz hatalar olabiliyor. Bu da o sırada can sıkıcı olabilir.

Motosiklet ve bisiklet kampları biraz farklıdır. Motosiklette ağırlık 2. plandadır. Bisiklette ise 1. plandadır. Bundan dolayı hafif malzeme almayı tercih edin. Bütçenize göre seçim yaparsınız.

olmazsa olmazlar

Çadır
    Uyku tulumu
    Mat
    yedek giysi
    fener
    ocak, tabak bardak vs
    acil durum için ilk yardım malzemeleri
    aperatif yiyecekler, kuru üzüm, badem, kuru dut,
    Makarna en önemli yiyecektir

Eğer Türkiye içerisinde turlar yapacaksanız çadıra çok ciddi paralar vermenize gerek yok. Her zaman büyük olmasında fayda oluyor. Uyku tulumunuzun rahat olmasına dikkat edin.

Kürşatt ve caner1405 bunu beğendi.
  5. BerknurD.

BerknurD. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    çadır hayatının ustası değilseniz, sayıca çok günlük turlarda mutlaka arada 3 veya 4 gecede bir otel konaklaması iyi oluyor. temizlenmek ve tedirgin olmadan uyku çekmek sürüş performansına olumlu etkili.

caner1405 bunu beğendi.
  6. Sukru71

Sukru71 Üye

Seviye:
    ÇADIR İÇİN ÇİFT KAT TERCİH EDİN HAVALAR SOĞUDUKÇA ÇADIRIN İÇİNDE TERLEME ARTIYOR ÇİFT KATLARDA BU SORUN YAŞANMIYOR. UYKULU TULUMU İÇİNDE METRO MARKET E BAKMANI TAVSİYE EDERİM UYGUN FİYATA KALİTELİ ÜRÜNLER BULABİLİRSİN

Hayrettin ve caner1405 bunu beğendi.
  7. Buğra SARPER

Buğra SARPER Yeni Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Merhabalar. Konaklama şekli ve çadır tercihi aslında yapacağınız turun mevsimi ile de ilgili. Eğer yaz aylarında havanın sıcak ve yağışın az olduğu zamanlarda tur yapacaksanız sizin için yazlık çadırlar uygun olur. Ancak yağışlı mevsimlerde tur düşünüyorsanız su geçirmez, dikiş yerleri güçlendirilmiş bir çadır uygun olacaktır. Yine uyku tulumu ve mat tercihinizde turu gerçekleştireceğiniz mevsime göre olmalıdır. Ben eşimle yaptığım turlarda ve hafta sonu kamplarında Husky Beast 4 mevsim çadırı kullanıyorum. Çadırı yazın Almanya'da gerçekleştirdiğimiz bisiklet turumuz için almıştık. Malum Almanya ülkemize göre daha yağışlı olduğundan, su geçirmez olmasından dolayı bu çadırı tercih etmiştik ve yoğun yağış altında da gayet olumlu sonuç aldık. Ancak çadırda terleme problemi oluyor. Uyku tulumu konusunda Decathlon'daki ürünlere bakmanızı tavsiye edebilirim yine. Fiyat-performans açısından güzel ürünler. Mat konusunda ise fazla yer kaplamaması açısından şişme mat düşünebilirsiniz. Ayrıca kamp hayatının tadını hiçbir şeye değişmem bunu da ekleyim.

8. Sukru71

Sukru71 Üye

Seviye:
    DECATHLONDA 200 LİRAYA SATILAN UYKU TLUMUNU METRO MARKETTE 40-100 LİRA ARASINDA BULABİLİRSİN

9. caner1405

caner1405 Aktif Üye

Adı:
    caner
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Buğra SARPER Üstad benim şuanda ki fikrim çok soğuk ve çok sıcak günlerde değilde mayıs-haziran-eylül-ekim ayları yani geçiş mevsimlerinde tur yapmak bu mevsimlerde yağmur ve rüzgar biraz sıkıntı çıkartır ona göre malzemeler şeçicem.

Hava durumunun dışında da endişelerim var aslında yabani hayvanlar ve tuvalet ihtiyaçları gibi sanırım kamp alanları diye tabir ettiğimiz bölgelerde bu sorunlarda ortadan kalkıyor.
    ve ilk çadırlı turumu 17-22 Mayısta Gökova turu olarak yapmayı planlıyorum. Gökova Bisiklet Turu
    Bu turun acemiliğimi atmak için uygun bir olduğunu düşünüyorum. Neticede tecrübeli insanlarla beraber bir organizasyon dahilinde iyi bir alıştırma olur, daha sonra yapacağım tek kişilik turlarım için ışık tutar düşüncesindeyim.
    Malzemeler konusunda da tüm önerilerinizi değerlendiricem.

10. Buğra SARPER

Buğra SARPER Yeni Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    @caner1405 Tur ve konaklama sırasında yağmur sıkıntılı olabiliyor. Bu sebepten özellikle turun yorgunluğunu atmanız ve bir sonraki güne dinlenmiş bir şekilde başlayabilmeniz için su geçirmeyecek ve sağlam bir çadır almanızı öneririm. Bununla birlikte bisiklet üzerinde de yağmura yakalanma ihtimalini göz önünde bulundurarak yağmurluk ya da su geçirmez kıyafetler bulundurmanız iyi olacaktır. Ayrıca, yine internetten araştırırsanız uyku tulumlarında konfor sıcaklıkları farklıdır. Yani yazlık bir tulumla kışın kamp yapayım derseniz gece sizi dondurur. Tulum alırken bu konuyu da göz önüne alın derim.

Doğada kamp yapacaksanız eğer, bir tesiste konaklamayacağınızdan dolayı duş ve tuvalet imkanı sıkıntı olabilir. Onun dışında yaban hayatı da gideceğiniz bölgeye göre değişecektir ancak çok sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Türkiye'deki kamp alanlarını gösteren şu siteyi de size önerebilirim, tur planlarınızda yardımcı olabilir: http://www.kampingturkiye.com/

caner1405 bunu beğendi.
  11. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Arkadaşlar pek çok tavsiyede bulunmuşlar. Eğer küçük ve kısa bir iki kamp etkinliğine katılırsanız. Nelere ihtiyacınızın olduğu daha iyi anlaşılır.

caner1405 bunu beğendi.
  12. ibdr

ibdr Yeni Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bulunduğun yerde kısa 8 saatlik ya da günü birlik kamp yaparak neye ihtiyacın olduğunun bir haritasını çıkarabilirsin. Yanınıza bir yoldaş almanızı tavsiye ediyorum. Ihtiyaçlar gideciğiniz yol ve coğrafi bölgeye göre değişiklik göstericektir. Tur için alınan malzemelerin kalitesi çok önemlidir yol boyunca keyif almanızı sağlıcak tur keyfinizi bozmayacak kaliteli ürünleri tavsiye ederim. Kaliteli malzemeler çok pahalı olabilir ama kullanabilirliği ve ağırlıkları çok önemlidir. Malzemeler ile ilgili forumda bir çok konu vardır. Şimdiden keyifli turlar

caner1405 bunu beğendi.
  13. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @caner1405 Eski bir dağcı olarak şunu söyleyebilirim ki eğer yatağınızı yadırgamıyorsanız, titiz değilseniz ve börtü böcek gibi fobileriniz yoksa evet kamp size göre...
    Malzeme konusunda @ulas en güzel şekilde ihtiyaçlarınızı sıralamış...Ben kendi tecrübelerime dayanarak şunları söyleyebilirim, ilk olarak daha önce kamp ve çadır tecrübesi olan biri ya da grupla kısa tek gecelik bir kamp atın...Bu size inanılmaz ışık tutacaktır...Çadır konusunda ülkemiz şartları özellikle batı tarafları çetin olmadığı için 3 mevsim market çadırları bile işinizi görür...Ben metrodan aldığım çift katman çadırla bir hafta sorunsuz aladağlarda kamp yaptığımı hatırlarım...Tulum konusunda biraz özen gösterin, en azından eğer kış şartlarını da düşünüyorsanız -18 derece limitli bir tulum fazlasıyla işinizi görecektir...Bir de en önemli konulardan biri ilk kamplarınızda mümkün mertebe telefonun çektiği acil durumlarda ulaşımın kolay olduğu yerleri tercih edin ve yanınızda mutlaka eğer iki üç günlük kamp ise mide ilaçları ve ishale karşı hap bulundurun ...

Kürşatt, caner1405 ve lealtad bunu beğendi.
  14. caner1405

caner1405 Aktif Üye

Adı:
    caner
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @geziniyo asıl konuya değindiğiniz için çok teşekkür ederim. yatağımı yadırgamam ama zor uykuya dalarım, temizimdir amaçok titiz olduğum söylenemez, arkası kıskaçlı kırk ayak haricinde hiçbir böcekten korkmam :) akrep yılan falan dahil...
    bunu kesinlikle yapıcam.

geziniyo bunu beğendi.
  15. serdarkoc

serdarkoc Kıdemli Üye

Adı:
    serdar
    Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Bende yazın Karadeniz yaylalarına tur yapmayı düşünüyorum yalnız yabani hayvanlardan (köpek,kurt,ayı) çekiniyorum. Birde gece uyurken bisikletin çalınabilme ihtimali var. Bunlar için alınabilecek önlemler nelerdir ?

Kürşatt bunu beğendi.
  16. ibdr

ibdr Yeni Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Güvenlik için herkezin siz rahatlıkla görebileceği yere kamp atmıcaksın bisikleti bağlayabilirsin. Ama sizin güvenliğiniz bisikletten önce gelir bunun için kamp atacağınız yerin önemi çok büyük, dere ağzına dere yatağına kamp atmamalısın örnek olarak bunları verebilirim. "Ayı Kurt Çakal" gelmemesini sağlayabilirsin bunun için yattmamadan önce yemek yediysen yemek atıklarını toplamalısın kokulu bir şey ise toprağa gömmelisin hayvanların senin yerini bulmaları önlemiş olursun gelirlerse çadırdan çıkmamalısın...

Kürşatt bunu beğendi.
  17. Sukru71

Sukru71 Üye

Seviye:
    yaylalarda yayla evlerine diğer yerlerde yollara yakın yerlere kamp atarsan iyi olur

18. alinahit

alinahit Üye

Adı:
    A.Nahit Çağ
    Seviye:
    @serdarkoc bisikletin çalınmasına karşı ön tekeri söküp çadırın içine alabilirsin.

Kürşatt bunu beğendi.
  19. samet.senel

samet.senel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhabalar, öncelikle bu yapmak istediğiniz ciddi anlamda çok keyifli ve eğlenceli hocam. Ki bir iki defa yapıp tadını aldığınızda bırakamayacaksınız :) Ben Trabzon'da üniversite öğrencisiyim ve 5. yılım. Bu bölgelerin özellikle Artvin-rize-trabzon bölgelerinin doğasını anlatmak imkansız. İlk geldiğimde hemen bisiklet kulübünü bulup yapıştım ve hala devam ediyorum. Çok güzel dostluklarla birlikte çok keyifli kamplar attık. İşin diğer güzel yanı konu başlığınızdaki bisiklet ve kamp olayını bir bütün olarak gören çok sağlam arkadaşlarım var. 6 yıldır dağcılık kulübüne gidip aynı zamanda bisikletle gezen tozan kamp atan vs. haliyle size de birşeyler katıyor. ve edindiğim bilgilerden birkaçını bahsedecek olursam; husky çadırlar hakkında ben yalnızca bir kişiden olumlu cevap aldım :) genelde husky çadırlar beğenilmiyor. ben de almayı düşünmüştüm fakat önermediler. şuanda tünel tip çadır kullanan bir arkadaşım var memnun değil. benim tavsiyem içerisinde oturabileceğiniz yükseklikte ve maksimum 2 kişilik (eğer tek kişi kalacaksanız bu bile fazla) çadır almanız. çünkü çadır ne kadar büyük olursa o kadar ısınması zor olur. Tabi siz sadece havaların güzel olduğu zamanlarda kamp atarım diyorsanız birşey diyemem :) ama şunu söyleyebilirim, eğer bu işi kafaya koyduysanız her türlü hava şartlarını görmek isteyeceksiniz :) çift tenteli çadırları tercih etmenizi öneririm. dediğim gibi yalnızca bir iki mevsimi düşünmek yerine bütün düşünün derim sonra bir daha malzeme almak zorunda kalmayın :) tulum ise arkadaşlarında bahsettiği gibi -18 derece işinizi gayet iyi görür. Ve unutmamakta fayda var, kamp atmanın, farklı hava şartlarında yatmanın vb. durumların birçok detayları var. eğer kamp olayını uzun süredir yapan tanıdıklarınız varsa kesinlikle alabildiğiniz kadar bilgi alın.

20. bisiklethobimiz

bisiklethobimiz Aktif Üye

Adı:
    Coskun ortacakiroglu
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Çadırı alırken 2 kişilik almıştım. Geceleri tekerleri söküp bisikleti içeri alıyorum. Çalınma derdim olmuyor.

Kürşatt ve serdarkoc bunu beğendi.