Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisiklet ve hemoroid?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Cengiz Gökalp tarafından paylaşıldı.

1. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    arkadaslar biraz ayıp falan olacak ama sağlık ta bir yerde önemlidir.
    2 gündür bu hastalık ile uğraşıyorum. pedli tayt aldığım gün bu sorun başladı.kullanamadım yani

bisiket sürmenin hemoroide yol açtığı bir gerçek midir? aklımda soru işaretleri var.aramızda doktor var mı bilmiyorum ama hiç yoktan bu hastalığın çıkması beni tedirgin etti

dip not: selem sert değil

2. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Zannetmem ama Pad ile ilişkisi varmıdır bilmiyorum, fakat daha çok...

1-Katı beslenme alışkanlığı, lifli gıdalara ağırlık vermelisiniz.
    2-Doğanın çağrısı geldiğinde, çeşitli nedenlerle bilinçli olarak tutma ve bunu alışkanlık haline getirme..(yabancı yerlerde WC girememe sendromu)
    3-Çeşitli nedenlerden dolayı çok sık kabızlık (Konstipasyon) oluşması
    4-Tuvalette çeşitli nedenlerle çok uzun süre kalmak.Gazete, dergi, kitap okumak vb...

Hekim değilim ama bildiklerim bunlar...

Geçmiş olsun, mutlaka bir hekime görünün, ilerlediğinde hayatı zehir eden bir sorundur.

Cengiz Gökalp bunu beğendi.
  3. MuhammedErkan

MuhammedErkan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Geçenlerde bir tv kanalında dünyadaki insanların yarıdan çoğunda hemoroid sorunu olduğunu duymuştum. canınızı sıkacak bir durum değil yani. Burda dikkatimi çeken hemoroid başlangıç yaş ortalaması 30 diye duymuşken sizin yaş profilde 20 görünüyor. Bunu da uzmanların üst üste katı gıdaların neden olabileceğini belirtmişlerdi. Bildiğim kadarıyla bir müddet sıvı gıdaları katı gıdalara oranla daha çok tüketmeniz gerekmektedir. İnşallah daha uzman bir arkadaşımız sizi aydınlatır.

(Daha önce açılan benzeri konu: http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=47892 )

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun .Hiçbirimiz konunun uzmanı olmadıgımızdan sadece duyduklarımıza okuduklarımıza göre bir kaç yorum da ben yapayım.Öncelikle bu rahatsızlığa benzeyen daha ufak rahatsızlıklar vardır direk teşhis koymayın derim geçici birşey de olabilir.Bu rahatsızlık bir dolaşım rahatsızlığı.Öncelikle konu uzmanı bir hekime müracat etmeniz şart.Arkadaşların dediği gibi size tedaviyle birlikte beslenme şeklinize ilişkin reçete verecektir.Bu rahatsızlığın selenin cinsiyle(çoğu profosyonel bisikletçi sert sele kullanır ve sele üstünde geçen zamanları bizlerden oldukça fazla) ilgisi yoktur.Tayt ile de ilgisi yoktur.Söylediğim gibi damar ve dolaşım rahatsızlığıdır.Çalışma şartları,beslenme alışkanlıkları ve dolaşım sisteminizle ilgilidir.Bazı mesleklerde standart bir rahatsızlıktır ve arkadaşların dediği gibi yalnız değilsiniz tahmininizden çok fazla insan sizinle aynı rahatsızlığı yaşamış ve yaşıyor durumdadır.Defalarca ameliyat olan arkadaşlarım var.Konunun en ünlü doktoru Ankarada yaşamaktadır en kısa tedavi süresini bu doktor sağlıyor ne hikmetse :) tekrar geçmiş olsun bir an önce sağlığınıza kavuşmanız dileği ile.....

İrfan KARAMAN ve Cengiz Gökalp bunu beğendi.
  5. Kadir Altuntaş

Kadir Altuntaş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    :) Arkadaşım geçmiş olsun büyüklerimizden öğrendiğimiz betona oturma,turşu ve acılı yeme diye öğütler alırdık,
    birde bu hastalıkta kendini sıcak tutacaksın.Ferhat arkadaşımızında dediği gibi Ankara Kocatepe Camii civarında bu doktorun muayene ve ameliyat odası olduğunu duydum..
    Bazen bende böyle rahatsızlık duyduğum zaman Canesten Krem kullanıyordum faydası oluyordu.İstersen Doktora ve Eczaneye bi danış.
    İmkanın varsa Kaplıca Tedavisi'de öneririm,tekrar geçmiş olsun...

6. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    cok sagolun yorumlar için.yarın ilk işim doktora gitmek

7. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yazan arkadaşlarımızın tavsiyelerine katılıyorum. bir kaç küçük şey ekleyeyim. Yaygınlık doğrudur. 30 yaş üzerinde, bir kez görülme sıklığı, her iki insandan birine çıkıyor. hemoroidin 4 tipi ya da derecesi var. 3. ve 4. derecelerde ameliyat, diğerlerinde ilaçlı tedavi öneriliyor. bahsedilen Ankara'daki basurcu çok meşhur, ününü el marifetine borçlu olduğu söylenir. cerrahinin büyük kısmının el becerisi olduğu da rivayet edilir zaten. bence siz bağırsak cerrahisinde uzman olan bir hekime görünün. dahiliyeciler de rahatlıkla teşhis koyacaktır. sizinki 2. dereceye benziyor. kremler ve yaşam biçimi (yemek alışkanlıkları, tuvalet alışkanlıklar vb.) değişikliği ile sorununuz çözülecektir diye tahmin ediyorum. sağlığa uygun spor ve bisiklet, sorun yaratmayacaktır bilakis, dolaşım ve bağışıklığı güçlendirdiği için, olumlu etki eder. geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

8. Osman D.

Osman D. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Gecmiş olsun ,
    İnşallah yorumlar doğrudur , bisiklete binmek ile hemeroidin bir ilikisi yoktur . Doktara gidip geldikten sonra doktorun yorumu da yazarsanız biz de bilgilenmiş oluruz , tekrar geçmiş olsun ...

9. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Öncelikle çok geçmiş olsun :)
    İnşallah hemoroidle bir alakası yoktur ama çok oturan insanlarda görülen bir rahatsızlık olması ,insanı korkutuyor :

10. Elif Gökalp

Elif Gökalp Aktif Üye

Seviye:
    doktora gitmiş ve ailesinde bu sorunu yaşayan biri olarak yazıyorum
    çok oturanlarda olduğu bi gerçek ama aileden geçme olasılığıda var. 'normal bi insanın her gün tuvalet ihtiyacını görmesi gerekir, bu ihtiyaç 2 3 günde bir gideriliyorsa kabızsın demektir. kabızlıkta bağırsaklardaki damarlarda çatlamaya neden olur ilerledikçe hemoroidsin demektir. ishallikte hemoroid için bi nedendir.' demişti doktor. procto-glyvenol adlı krem verdi baharat ve alkolden uzak durunca bi problemin kalmıyor. kanamada azalma olmazsa doktora tekrar gitmekte fayda var.

11. Osman D.

Osman D. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bilgi için teşekkürler elif , ailemde yok inşallah ben de cok oturuyorum ve cok yürüyorum zıt seyi aynı anda yapıyorum inşallah böyle bi rahatsızlıkla karsılaşmayız ,
    Sağlıklı günler ...

12. Mehmet Sinan Güvenç

Mehmet Sinan Güvenç Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hemoroid'in yanında kıl dönmesi olma ihtimalide vardır. 10 yıl önce ameliyat olduğumda sebep olarak doktor "Motorsiklet ya da Bisiklet kullanımı, dar pantolon giyimi vs." gibi sebepleri sıralamıştı. Tabi buna ne önlem olur onu bilmiyorum.

13. Gökhan Ö.

Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhabalar

Kesinlike derhal bi hekime gidip muayene olun. Her ne kadar hoş bi konu olmasa da tıpta ayıp olmaz. Eğer rahatsızlık gerçekten bu ise, ne kadar erken tedavisi yapılırsa o kadar kolay oluyormuş.

Safha safha ilerleyen bi rahatsızlık. Son safhada cerrahi müdahale şartmış. Ne kadar erken tedavi o kadar basit bi işlem.

Ciddiyim, en kısa zamanda bi doktora gidin. kremdi,merhemdi,vs ile uğraşmayın,direkt modern tedavi ile sorunu kökten çözün.

Yoksa hayatınızı ona göre yaşamanız,günlerinizi programlamanız gerekecek zamanla. Star Wars'daki DARK SIDE gibi gitgitde daha çok ele geçirecek sizi =P

Sonuç kaçınılmaz, çektiğiniz ızdırap, ağrı, stres, olumsuzluklar yanınıza kar kalmış olacak.

14. Şerif Şentürk

Şerif Şentürk Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Benimde bacaklarımda çıkan varis leri sormak istiyorum. Genelde uzun süre hareketsiz ayakta duranlarda çıkılıyor deniliyor ama benim bisikletten indikten sonra baktığımda bacaklarıma varislerin şiştiğini görüyorum, bu varis olayı bisikletle alakalımı bilen bir kişi yanıt verirse sevinirim.

15. Mete Can Karahasan

Mete Can Karahasan Üye

Seviye:
    Prof.Dr. Ömer Aran Hoca'nın dersinde tuttuğum nottan naçizane alıntı;
    - Hemorrhoidler, insanlarda hep var. Bunların fonksiyonlarını soracak olursanız, bunlar kitleleriyle tuvalet denetiminde yer alabilirler; çünkü bu hemorrhoidal paketlerin, bir fizisyen tarafından tarif edildiği üzere, bunların ameliyatla alınmaları sonrasında ''Islak Anüs Sendromu" su sızdırmazlık özelliğinde kayıp dolayısıyla olabilir. Demek ki; hemorrhoidler kontinans için gerekli olur.

Aldığım tıbbi bilgiye dayanarak söylüyorum; totoyu kuru tutun, eğer fizyolojik(doğal) bir sebeptense kendiliğinden geçer. Şöyle de diyebilirim, eğer toplar damarların kalbe dönüş yolunda akışa direnç unsuru bir hastalığınız yoksa, doğal durumda damarlarınızın geniş kalması için bir neden kalmıyor.

Osman D. bunu beğendi.