Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet ve Diz Ağrısı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Alper Yıldırım tarafından paylaşıldı.

1. Alper Yıldırım

Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Bisiklet bilindiği üzere dizlerimizi zorlayan bir spor, hal böyle olunca diz ağrıları kaçınılmaz oluyor.

Henüz aktif olarak bisiklete 2 haftadır biniyorum fakat aralarda 25-30km lik ufak turlar yaptım. son 3-4 haftadır ise dizimde ağrı da diyemeyeceğim acı da diyemeyeceğim bir rahatsızlık hissi ve açıp kapamada kıtırtı, çıtırtı vardı. Bu gün doktora gittim, doktor diz kapağındaki ayna kemiğinin ve altındaki kıkırdağın zorlanmış olabileceğini söyledi ve bir süre bisiklet kullanmamamı önerdi. yaptığım 30kmyi ise çok uzun buldu :) nedenini dize bağlı kasların tam gelişmeden zorlanmış olabileceğini söyledi. dizi tutan kasların gelişmemesi bu tazr sorunlara yol açabilirmiş. öneml olan kısa zamanda tekrarlamasını önlemek dedi.

Sonuç olarak ne yardan ne serden vazgeçmeyi istemeyerek bu işi daha önce yaşamış arkadaşlardan veya tecrübesi olan arkadaşlardan bir öneri tavsiye rica edeceğim. En azından kısa sürede nasıl üstesinden gelirim.

yardımcı olacak değerli arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim :)

2. Mehmet Ergene

Mehmet Ergene Forum Demirbaşı

Seviye:
    kadans hakkında yazı var, onu okumanızı öneririm. ağrılarınızın nedeninin ne olduğunu öğreneceksiniz yazıyı okuyunca

Alper Yıldırım bunu beğendi.
  3. Alper Yıldırım

Seviye:
    Yazıyı okumuştum ve olabildiğince yüksek kadaslı gidiyorum zaten, yani yüklenmek yerine vites küçültüp kadansımı koruyorum. yokuşlarda hızımı koruyacağım diye bir gayretimde olmuyor, en rahat nasıl çeviriyorsam o şekilde devam ediyorum...

4. Mehmet Ergene

Mehmet Ergene Forum Demirbaşı

Seviye:
    o zaman işler değişir. belki aniden fazla yüklendiniz dizlere... doktorun tavsiyesine uymak lazım o zaman :)

5. Alperen AYDIN

Alperen AYDIN Yeni Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun Alper hocam, doktorunuzun da söylediği gibi sadece 2 haftalık aktif kullanımın ardından başlarda uzun sayılacak turlara çıkmışsınız ve kasların gelişmesine olanak tanımadan zorlamışsınız anlaşılan. Size önerim dizlerinize birkaç gün izin verin, onlar size hazır olduklarında söyleyeceklerdir. Bu süre zarfında da bol bol tavuk eti tüketmenizi öneririm protein açısından.

Bu arada bisiklet belki de diz ağrılarının en az görüldüğü ve en yoğun çalışılabililen bir spor dalıdır, bizzat koşudan bisiklete geçtiğim için dizlerimde bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadım. Şunu da söylemeliyim ki, bacak kaslarını koşudan çok bisiklet daha iyi geliştiriyor (en azından benim için bu böyle oldu), gelişim bir yere geldikten sonra uzun turlara çıkmanızı öneririm.

Tekrar geçmiş olsun.

6. Alper Yıldırım

Seviye:
    cevaplar için teşekkür ederim, daha az tempo ve daha az mesafelerle çalışmaya devam etmem mantıklı olan sanırım. Çünkü çalışmazsam da kaslar hiç gelişmeyecek ve yine aynı problemleri yaşayacağım. 30kmyi pek zorlanmadan rahat çıkartıyorum fakat tabi bu nefes falan açısından, belki kas olarak biraz daha yavaş ilerlemeliyim...

Cevaplar için teşekkürler..

Doğukan KARBAL bunu beğendi.
  7. Doğukan KARBAL

Doğukan KARBAL Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Alper abi bendede nefes yok. 30km cok rahat 40km 40kms hızla yapamadım cuma gunu. 15km tamamlayabıldım. Benımde nefes yetmedı. Yaşım kucuk oldugundan dalak sıstı hemen... :)

8. Alper Yıldırım

Seviye:
    bu durumda ikimizde pek zorlamayacağız kendilerimizi :) yavaş yavaş başlayacağız :)

Doğukan KARBAL bunu beğendi.
  9. Serbay Akar

Serbay Akar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Nefes alırken diyaframınızı kullanabiliyor musunuz?

10. Doğukan KARBAL

Doğukan KARBAL Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    nasıl olcak o :D ???

11. Serbay Akar

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Yani nefes alırken karnınızmı göğüsünüz mü şişiyor?

12. Cenk Devrim

Cenk Devrim Aktif Üye

Seviye:
    Ben beslenmene çok dikkat et derim.Turlara çıkmadan önce karbonhidrat ağırlıklı sağlam bir kahvaltı (Bal, pekmez vb. eksik etme sofrandan, bulabiliyorsan yulaf ezmesi falan da bul, çok güzel ve sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır) yapmaya dikkat edin.Tur sırasında da sindirilmesi zor olmayacak kaynaklardan karbonhidrat takviyesi yapabilirsin( bal ve pekmez burada da geçerli, çok hızlı bir şekilde kana geçip enerji sağlar bunlar)

Şimdi esas konuya geliyoruz. Pedalı hayatına yeni yeni soktuğunu söylemişsin, yani kasların en hızlı gelişme aşamasında.Bu yüzden özellikle tur sonrası öğünlerinde bolca protein almak gerekli, tavuk eti, kırmızı et, yumurta beyazı, süt bunlar hayvansal olarak alman gereken ve bolca esansiyel amino asit bulunduran besin kaynakları. Bitkisel olarak da nohut, fasulye, barbunya olsun, bolca baklagil, bunların yanında da kombine olarak tahıl takviyesi almalısın, buğday gibi.Tur sonrasında, dinleme sırasında öğününde bunları bolca bulundurman gerekiyor bu protein kaynaklarını.Bolca meyve de tüket tabi. vitaminden zengin beslenmenin kas yıkılımını azalttığı kanıtlanmış.bu da tur sırasında kaybettiğin kas kitlesini azaltıp kas gelişimine katkıda bulunmuş olacak.

Ayrıca sana bir önemli önerim daha var, çerez tüket, fındık, ceviz, badem vb. kuruyemişlerde altın değerinde eser elementler var, vücudun her gün bunlardan bazal miktarda almaya ihtiyacı var.

Beslenme her sporda olduğu gibi bu sporda da çok önemli. Tabi ki tedavi edici bir etkisi var demiyorum, doktoruna gitmen gerekli. ama sıkıntı yaşamadan bu sporu yapmak ve performansını artırmak için beslenme ve uyku düzenine dikkat etmen şart.

13. emre karakoç

emre karakoç Kıdemli Üye

Seviye:
    Nefes alırken diaframını kullanmayan kimse olamaz. Diafram kası bilinçli kullanılan bir kas değildir zaten.

14. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Alper abi bende bir süredir diz kapağı ağrılarından muzdaribim.Bende eğilip kalkarken bir çıt çat çutur gibi sesler geliyordu diz kapağımdan :D attığım bir sprint sonucu diz kapağımda yanma oldu.Doktora gittim bağlarımın sağlam olduğunu sadece aşırı zorlama yaptığımı ve çatur çutur seslerininde eklemlerde eskimeye bağlı olduğunu söyledi.Ama binmende bir sıkıntı yok dedi.Dizlik kullanıyorum uzun turlara giderken.O zaman herşey harika oluyor.ağrım olmuyor.Ekstra başka şeylerde var ama o zaman konu uzadıkça uzar bir ara faceden konuşuruz :D

15. Cenk Devrim

Cenk Devrim Aktif Üye

Seviye:
    Diyafram düz bir kastır ve istemsiz çalışır, burası doğru fakat diyafram nefesi diye bir şey vardır, yani göğsü değil karnı şişirerek alınan nefes, her nefes böyle değildir ve daha sağlıklı olan diyafram nefesi olduğu için herkese önerilir bu alışkanlığı kazanmak.

16. Alkan Koç

Alkan Koç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    alper cok gecmiş olsun 1-2 gün oturdugun yerde dizini oynat ondan sonra gecer bisikletide fazla zorlama yürü yürürken ilk başta kasılır gibi olur sonra gecer o bendede oluyo 1-2 hafta spor yapmayıp bir anda 50-60km sürünce sıkıntı cıkıyo

17. Alkan Koç

Alkan Koç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    burak 17 yaşında eklemlerde eskime neymiş:S hemde spor yapan adamsın

18. Alper Yıldırım

Seviye:
    Gerçekten detaylı şekilde açıklamışsınız çok teşekkür ederim.

Evet yeni yeni başlıyorum, sanırım biraz da zorlamış olabilirim, çok baskı yapmıyorum pedallara ve olabildiğince yüksek hız yarine yüksek kadanslı sürüyorum.

Zaten kilomda düşük sayılır besinlere dikkat ediyorum elimden geldiğince fakat daha dikkatli davranacağım. Önerilerinizi uygulayacağım.

Söylediklerinizden hareketle zorlamadan yavaş yavaş gitmem bir süre sanırım sorunu çözecektir. Bisikleti bırakmak belki sorunu ortadan kaldıracaktır fakat 1-2 haftalık dinlenmenin ardından yeniden sürmeye başladığımda aynısı olacaktır. daha kısa ve düşük tempolu turlarıma devam edeceğim.

Bilgi paylaşan ve zaman ayıran tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. :)

19. emektar

emektar Aktif Üye

Seviye:

arkadaşım merhaba sana gnc vitaminin Triflex vitaminini kullanmanı öneririm bir haftaya kadar çok rahatlarsın. eklem yerindeki sıvıyı tölere eden bir vitamin profesyonel sporcuların hepsi kullanır zaten gnc bu için dunyadaki önderi... bir incele istersen sana linkinide göndereyim.

http://www.gnc.com.tr/tr/products.asp?ID=7&CID=24

20. Serbay Akar

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Emre Bey bilinçli kullanılmaz biliyorum. Ben de hafif göbek olduğu için içeri çekme gereği duyardım, bu yüzden akciğerlerimin sadece üst kısmını kullanırdım. Bu da bende performans düşüklüğüne neden olduğunu anladım ve alışkanlığımı değiştirmeye çalışıyorum.

Güzel konuşma ile ilgili izlediğim bir videoda nefes alırken karnın şişmesi akciğerlerimizden %30-35 kadar ciğerlerin gücünü arttırıyormuş. Ben son 4-5 aydır nasıl nefes aldığıma dikkat ediyorumki faydasınıda gördüm.