Bisiklet ve Bisiklet Ekipmanları Satışında Düzgün Esnaflık...

Ali Kerimoğlu

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
Yaklaşık bir ay kadar önce MTB bisikletim için 26x1,5 Maxxis Detonator lastik almıştım Çınar Bisiklet' ten.
Yeni bisikletim 28' olduğu için bu lastiği hiç kullanmadan değiştirmek zorunda kaldım. Çınar Bisiklet' i arayıp durumu anlattığımda, lastikleri geri gönderin, istediğiniz çaptaki lastikleri gönderelim yanıtı aldım. Kargom Serdar Bey' in eline ulaştığında hemen beni aradı. Ben yine Maxxis Detenator istedim, maalesef ellerinde yokmuş. Bunun üzerine para iadesi istemek yerine sitenizden müsait zamanda bakınıp başka alış veriş yapayım dedim, anlaştık. Ben zamansızlıktan ötürü bir türlü yeni malzemeleri seçememişken Serdar Bey konuyla ilgili beni birkaç kez arayıp hatırlatmada bulundu.
Velhasıl birkaç parça ürün alarak (kilitli pedal, 3 renk pabuç, zincir sökme aparatı) konuyu kapattım. Maddi değeri denk getirmeye çalıştım fakat çokince hesap yapamadım. Bir gün sonra kargo elime ulaştığında ise Çınar Bisiklet' in ne denli düzgün bir esnaf olduğuna aşağıda fotoğrafta gördüğünüz üzere bu son hareketiyle emin olmuş oldum. Üzerime vazife bilerek hem satıcı, hem de izleyen dönemde güvenli alış veriş yapmak isteyen bisikletçiler adına bu paylaşımı yapma kararı aldım. Satıcı iki alış-veriş arasındaki fiyat farkını, zincir sökme aparatı poşedinin içerisine koyup geri göndermiş!
http://imageshack.com/scaled/medium/19/vca9.jpg
Kendisine/kendilerine bu hareketinden dolayı gıyabında teşekkürlerimi sunarım.
Çınar Bisiklet' i bu konuda hepinize tavsiye ederim.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
O kadar okudum fakat sonunda gayet normal bir durum olduğunu görünce ne diyeceğimi bilemedim. Basit bir matematik hesabıdır bu. Paranın üstüne yatsalar konu açmanızı anlarım da, bu kadar basit bir şey için teşekkür temalı konu açmanıza anlam veremedim. Onu geçtim, başlıkta ne olduğu anlaşılmıyor. İlk paragrafı okuyan biri, kesin bir pislik döndü der, eminim. Fakat sonuçta basit bir şey olmuş. Reklamdan hallice bir konu, kusura bakmayın.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
@ahmetcan44

kredi kartıyla veya eft / havaleyle internet ortamından alışveriş yapılmış gibi gözüküyor kargo ile gönderim yapıldığına göre. bu durumda fatura kredi olarak kesilir. iade durumunda tutar, kredi kartı veya hesaba iade edilir veya değişim olduğunda da aradaki fark alıcının lehineyse yine kredi kartına veya hesaba iade edilir, bu şekilde nakit verilmez. tabi bu bahsettiğim olay muhasebesel açıdan. yani tutap da kimse nakit para üstü çevirmez. bu açıdan baktığınızda da ince bir nezaket ;)

Ali Kerimoğlu

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
@ahmetcan44

Tabi bu sizin görüşünüz. Fakat şu açıdan bakarsanız,

- Satmış olduğu ürünü vaktiyle dosdoğru göndermiş. Değişimi isteyen taraf alıcı. Yani iade almayabilir.
- Kargo eline ulaştıktan sonra kendisinin arayıp yeni talebimi sorması... Hemen her gün alış-veriş yapıyoruz, bu tarz kaç satıcıyla muhatap oluyoruz?
- Aradan epeyce zaman geçmesine rağmen "bende alacağın var, hatırlatırım" tarzında birkaç kez araması.
- İlk ürüne fatura kesti, son ürüne de kesti. İlkini iade aldı vs. Ben iade faturası kesemediğim için ilkini iptal etti. Nihayetinde bir uğraş verdi.
- Aradaki fiyat farkı ile ekipman alsaydın, veya sonra alırsın diyerek hiç iade yapmayabilirdi. Bu zamanda bu hareketi kaç esnaftan görebilirsiniz?
- İlk aşışveriş kredi kartı ile yapıldı. İadeyi karta yapabilirdi. Neden nakit yapsın?
- Ben SMMM' yim, ikametim İstanbul. Yani ne bisiklet ticareti ile uğraşım var, ne de Eskişehir ile alakam var. Şu görüntüye göre satıcının reklamını yapmaya ihtiyaç mı var?

Ben uzunca zaman sonra bisikletle birkaç ay evvel münasebet kurmaya başladım. Geçen zaman içinde bu işten rızkını temin eden epeyce esnafı tanıma fırsatım oldu. Hatta birisi bana elinde bulunanı satıp paraya çevirmek hırsıyla Kron XC500 HD' nin 18' kadrosunu boyuma uyar diye verdi. Israrla sormama rağmen "Ben profesyonel yarışlara 17' kadro ile giriyorum, bırakın bu işleri" diyerek beni ikna etti ve bisikleti sattı. Kendisi benden 2-3 cm kadar uzundu.

Bunları gördükten sonra, konuyu açmama sebep olan satıcıyı burada anlatmak vatandaşlık vazifesi gibidir bana göre.

Ogulcandaan

Daimi Üye
Tepki
192
Bisiklet
Merida
Olması gerektiği gibi. Kazıkçılara o kadar alışmışız ki etik olanı artık ilginç geliyor. :alkis:

Tepki
1.236
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yürekten kutluyorum ÇINAR BİSİKLETİ...

Baki KAYAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.874
Bisiklet
Colnago
Ozellikle Sirkeci bisikletcilerinin (hatta ozellikle birinin ismi lazim degil o kendini bilir) ornek almasi gereken bir davranis...

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
Çınar Bisiklet; Eskişehir'de okuduğum dönemde 2. el parçalarla bisiklet toplama uğraşına girdiğim bir dönemde bana epey yardımcı olmuştur.

O dönemde 2. el olarak piyasada bulamadığım, veya ilk baştan hesaba katmadığım birtakım parçalar için tam işimi görecek seviyede sıfır ürünleri, bir miktar indirim de yaparak bana sağladı. Bu tarz durumlarda çoğu satıcı illa ki gözden kaçabilecek parçalarda fiyat bindirerek ya da parasını aldığı ürünü değil de çok daha ucuz olan çin malı malzemeleri monte ederek sizi arkanızdan vurur, ama Çınar Bisiklet'ten hiç öyle bir hareket görmedim. Ondan aldığım parçaların bir kısmını sonradan internette çeşitli sitelerde gördüm, hiç bir şekilde kazıklanmadığımı bir kez daha anlamış oldum. Daha da ilerleyen dönemlerde çalışıp para kazanmaya başladım ve bisiklete yaptığım geliştirmelerde parçaları sökülüp takılırken ne bir orta göbek, ne de furş yatağı gibi bir parçanın çin malı olmadığı kesinleşti.

Ve tüm bunlar bir yana, ben o dönem öğrenci olduğum için borcumu tek seferde ödeyememiştim ve senetsiz, kefilsiz, borcumu 3 takside bölmüştü. Tabii ki yerimin yurdumun belli olması da burada ayrı bir etken; ve ben de bu kadar iyiliği yapan bir adama karşı, elime para geçer geçmez koşa koşa gidip borcumu kapatmıştım.

Borcumu kapatana kadarki dönemde, birkaç kez zincir temizletmek ya da frenlere ince ayar yaptırmak gibi sebeplerle yine kendisini zaman zaman ziyaret ettim. Ne borcunu sordu, ne de o bakımlar için para aldı. Hadi dersin ki, sırf kalan alacağını riske atmamak için böyle şirinlikler yapıyor falan; ama hayır. Borcum bittikten sonra da ufak bakımlar için para almamaya devam etti ve "Arada çay içmeye de bekleriz" diyerek uğurladı.

Evet belki de olması gereken bu, belki Çınar Bisiklet muhteşem bir esnaf değil de sadece diğerleri kötü; ama adam yılların esnafı olarak her yıl işini biraz daha büyütüyor ve Eskişehirli bisikletçiler arasında güzel bir itibarı var. Demek ki bu adam bu işi biliyor, daha da söylenecek söz yoktur bence...

Ali Kerimoğlu

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
@Ahmet Can Yakışır
Kalite her nerede, hangi kalabalıkda, hangi dağınıklıkta ve hangi zamanda olursa olsun bir şekilde farkedilir.
Aynı zamanda kalite daima ince detaylarda saklıdır (bendeki para üstü iadesi, sizdeki görünmeyen aksamın ucuz malzemeden seçilmemesi gibi...)
Çınar Bisiklet demek ki düzgün duruşunu yeni değil, evvel zamandan bu yana bozmamış.
Bu gibi esnaflar/kurumlar daima adım adım yükselir, sürekli dost kazanır.
Sizin bu eski hatıranızdan sonra da iyi ki konuyu açmışım dedim kendimce.

Tepki
40
Bisiklet
Giant
benzer bi olay erdoğanlar bisiklet ile benim aramda geçti ben netden m540 sipaişi vermiştim ellerinde 520 varmış poşetten 20 tl çıkı. :))

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@caner binal
540 ile 520 arasındaki ücret farkı 20 liramı sizce ayrıca 540 orta gurup yarış pedalı iken 520 amatör kullanım pedalıdır sormadan 540 yerine 520 göndermek büyük hatadır.Bence konudaki durum ile aynı değil sizin yaşadığınız .

Serdara da bu yazılanları bu hafta içi çayını içerken anlatacağım hoşuna gidecektir :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yapmasını gerekeni yapmıştır veya neyse nedir... şu bir gerçek ki, zamanımızda kafası üçkağıda çalışan veya üçkağıda çalışmasa da kafasını o yönde çalıştırmaya çalışıp müşteriyi nasıl kazıklarım ya da nasıl üç kuruş daha fazla koparırım derdinde olanların sayısı çok.

biz müşterilerin bu konuda yapabileceği tek şey, üçkağıtçı satıcıdan alışveriş yapmamak. ve tabiki dürüst satıcıyı takdir ve teşvik etmek. belki bu şekilde yaparak üçkağıtçı satıcıların da namuslu satıcılar olmalarına vesile olabiliriz. bu noktada üzerimize düşen en önemli görevlerden biri de, birbirimizi bu konudaki gibi uyararak namuslu satıcılara yönlendirmek. bu yüzden konu güzel ve anlamlı. teşekkürler.

Ali Kerimoğlu

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
@ferhat köse

Ben yeni 520 aldığım için epey araştırdım. Vurguladığınız gibi 540' ın 520 ile olan fiyat farkı 20 TL değil. Yine bahsettiğiniz gibi ikisi farklı sınıflar, dolayısıyla inisiyatif kullanılabilecek ekipman olduğunu sanmıyorum.

Serdar Bey' le paylaşırsanız, ben de çok memnun olurum. Bu hareketlerini çevremdekilerle paylaşacağımdan söz etmiştim.

Ali Kerimoğlu

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
@aligüler
Tam manasıyla aynı fikirdeyiz.
Konuya katılımınız için ben teşekkür ederim...

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Taktire şayan bir davranış,dilerim bir çok esnafımız bu yolda ilerler..