Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet ve ağrı konusunda yardım

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında has_sahin tarafından paylaşıldı.

1. has_sahin

has_sahin Yeni Üye

Adı:
    Hasan ŞAHİN
    Bisiklet:
    Scott
    Arkadaşlar herkese merhaba. Yaş 30u geçtikten sonra bisiklete binmenin verdiği doğal ağrıdanmıdır yoksa acemiliktenmidir bilemedim ve sizlere danışmak istedim.

Sağlık problemlerinden dolayı bisiklet kullanmaya karar verdim ve bir adet MTB satın aldım. Bisikletim scott aspect 970 modeli.

İlk gün çıktığımda git gel toplam 30 km yaptım ve bisikletin kendi selesinden kaynaklı kalçalarda bariz bir ağrı sızı oluştur.

Bugün ikinci günüm ve git gel toplam 30 km yol yaptım ve bir önceki günün ağrısından neredeyse yengeç gibi yan oturdum bisiklete.

Çevremdeki benimle bir bisiklet alan arkadaşlarım seleyi değiştirmemi ve geniş yumuşak bir sele tercih etmemi söylemekteler ben ise ısrarla vücudun alışacağı konusunda diretmekteyim.

Sizce ideal olanı nedir? Orjinal selesinimi kullanayım yoksa değiştireyimmi ?

Sağlık açısından ideal olanı nedir?

Değiştirmek gerekli ise hangi marka ve modeli satın almalıyım ( fiyat çok önemli değil)

Boyum 1.82 Kilom 98

Değerli önerilerinizi beklemekteyim.

Şimdiden teşekkür ederim.

2. tayfun52

tayfun52 Yeni Üye

Adı:
    Tayfun
    Seviye:
    Bu yaşadığınız ağrılar gayet doğal zamanla geçecektir. Bwn 25 yaşındayım uzun süredir bisiklete binmemiştim geçen gün bisiklet kiraladık aynı durumu ben de yaşadım. Yani alışmanız lazım. Hangi sele ne kadar kalitelidir bilmiyorum ama scottun selelerinin rahatsız olacağını sanmıyorum. Aldığınız modeli ben de araştırmıştım

has_sahin bunu beğendi.
  3. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    @has_sahin merhabalar foruma hoş geldiniz,

Yaşınızla alakalı bir durum değil aslında :)
    Şuan ağrıyan kemiklerinizin vücut ağırlığını taşımak gibi bir görevi yok. Fakat biz bisiklete binince onlar vücut ağırlığımızın ciddi bir yüzdesini doğrudan yiyorlar. Bu, onların görevi değil, alışkın da değiller. Ne o bölgedeki kemikler, ne deri, ne de damarlar bu basınca alışkın değiller, ne de bu onların işi. Bu yüzden bir süre direnecekler :)

Yapmanız gereken şey kendinizi fazla zorlamamanız. İlk gün için 30 km oldukça yüksek bir değer. 5-10 km ideal olabilirdi. Çok iyi başlamışsınız :)

İlk önerim, ağrınız neredeyse tamamen geçmeden bisiklete binmeyin, yoksa bölge iyileşemez, toparlanamaz. Yani acı çeke çeke pedal çevirmenin hiçbir anlamı olmaz. Bırakın biraz toparlansın. Silverdin kullanabilirsiniz.
    İkinci önerim tur mesafenizi seleye alışana kadar daha kısa tutmanız. 10-15 km'den yukarı çıkmayın kendinizi iyi hissedene kadar. Zamanla mesafeniz artacaktır. Zaten zamanla kol, sırt ve omuz kaslarınız da yavaş yavaş alışacaktır.

Sele değişimine ihtiyacınız olduğunu sanmıyorum, vücudunuzun seleye alışma süreci de olacak bu dönemde. Selenizi bir süre kullanın. Seleye alışma süreleri 300 km - 500 km olarak bahsediliyor, tabiki tahmini değerler bunlar. Ayrıca sele sizi ciddi anlamda rahatsız etseydi, uyuşmaya ve hissizliğe yol açardı. Seleniz şuan suçsuz görünüyor :)

mahrettin, şamilkafkas ve sercansekkin bunu beğendi.
    has_sahin

has_sahin Yeni Üye

Adı:
    Hasan ŞAHİN
    Bisiklet:
    Scott
    Teşekkür ediyorum arkadaşlar sağolun tavsiyelerinizi değerlendireceğim. Seleye alışmaktan başka çare yok gibi görünüyor :)

Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.