Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet üzerinde hem zayıflayıp hem enerji kaybetmemek için ne yapılmalı?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Lütfü Ekşioğlu tarafından paylaşıldı.

1. Lütfü Ekşioğlu

Lütfü Ekşioğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet arkadaşlar sorum bu.Ben bisiklette hem zayıflamak istiyorum.Hem uzun yolları alırken enerjisiz kalıp yorgun düşmek istemiyorum.

15. yaşımı doldurdum 16 dan gün aldım.
    1,83 boyum var.
    92 kg ( Hemen çok çok demeye başlamayın. Eski kilom 123 dü.98 kg ya düşüp bisiklet sporuna başladım)
    Günlük yediklerime dikkat ediyorum.Sağlıklı beslenmeye çalışıyorum.
    Turlarda şunu farkettim: aşırı su kaybediyorum.
    Yapacağım performans turu 100-200 km arasında.

Forumda açılmış olan enerji jelidir , snickers lardır konuları gördüm.Orada çok yüksek kalorilerden bahsediliyor.Dediğim gibi hem zayıflamak istiyorum bisiklet üzerinde.Hemde yapacağım uzun turlarda acıkıp performansımın düşmesini istemiyorum.Hemde o koskaları çikolataları yiyip kilo almak istemiyorum.

Önerilerinizi bekliyorum...

2. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Turdayken kolay yenebilecek karbonhidrat almalısın (saat başı), 2 saat te bir ise protein barı tavsiye edilir. Turdayken enerjini bir şekilde bitirirsin. Önemli olan eve geldiğinde yediklerine dikkat etmendir. ;)

3. Lütfü Ekşioğlu

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Cevabın için teşekürler Harun Bey.
    Fakat direk örnek verseydiniz daha iyi olurdu.Şu an için protein barı alamam.Karbonhidrat ve protein bakımından zengin kilo almayacağım ne yiyecekler önerirsiniz?

4. Özgür Öztekin

Özgür Öztekin Üye

Seviye:
    Kilo almak tamamen glisemik indeksi yüksek besinlerle ilgili bir kavam....glisemik indeksi yüksek demek kan şekerini hızla yükseltebilen yiyecekler..şeker içeren pek çok doğal veya yapay yiyecek bu sınıfta.. kan şekeri hızla yükselir ise vücüdun insülin salgısı artar ve insülin artması şekerin depolanması yani yağı oluşturur.Daha da kötüsü insülin salgılandıkça kendinizi aç hissedersiniz..BU tamamen bir döngüdür..Zayıflamak için bu döngü kırılmalıdır.....önemli olan insülin salgısını coşturmayacak besinler mesela komik gelecek yer fıstığı-ceviz badem... yanınızdan eksik etmeyin kahvaltıa 1 çay bardağı dolusu yer fıstığı ve yumurta yiyin ama kesinlikle ekmek yemeyin..uzun süre acıkmazsınız ama ekmek yerseniz veya simit puğaça veya kalori içecekleri insülin salgısını çoşurur..o zaman insülin salgılandıkça kendinizi daha aç hissedeceksiniz ve döngüyü kıramayacaksınız. Bu beslenme türü prof canan karatayın kitaplarında yer almakta ben 88 den 83kg a düştüm Haimden memnunum yapay şeker ve nişastalılardan uzak durun fındık fıstık tereyağı yiyerek insan kilo verilebiliyor..tur da da zinde kılıyor.. 200km olmasa da :)

5. Mutlu Köksal

Mutlu Köksal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    L-Carnitine içecekleri.Ama nette reklamı dolaşanlardan değil; multipower,vpx veya weider marka.
    L-Carnitine dediğimiz antioksidan,yağ asitlerini mitokondriye taşır.Mitokondride bildiğim kadarıyla vücuda ana enerjiyi sağlayan ilk adres.Bu l-carnitine tarafından taşınan yağ asitleri mitokondride antreman sırasında yakılarak enerji kaynaklarına dönüşür vücut için.
    Böylelikle aynı anda vücudun enerji kapasitesi artarken,yağ yakımı yüzdesi de doğal olarak artış gösterir.

6. Lütfü Ekşioğlu

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Fıstık ceviz badem üçlüsünü deneyeceğim. Mutlu Bey bahsettiğiniz içeceği araştıracağım.

Bu arada mitokondri hakkında ufak bir bilgi vücutta ATP nin ( enerji) üretildiği yerdir.