Bisiklet üzerinde daha sade bir donanımla bütünüyle aynı işi gören ne önerirsiniz?

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar bisikletle günlük 22x2=45 km işe gidip geliyorum, ama bisikletim tur bisikleti gibi oldu ayna,korna,suluk,pompa,çanta,kilometre,telefon tutucu,nabız saati,nabız kemeri,kilit,ön ve arka far,ön ve arka çamurluk, giysiler (her birinin yıkanması için yedeği var) - tayt,tişört,kolluk,spd ve ayakkabısı,eldiven,gözlük,telefon,cüzdan,bluetooth kulaklık- bunların 1'i eksik oldumu olmuyor, ama hepside ayrı bir kalabalık görenler bu ne böyle ne bulduysan takmışsın bakışıyla bakıyor.
Giysileri gören kimide ne o yarış mı var falan sorusuyla şartellerimi attırıyor, Birde her 1 saatlik yolculuk için hepsini tek tek giy tek tek çıkar, şöyle daha az parçalı bir giyim ve aksesuar önerebilirmisiniz. mesela üst forma ve kolluk yerine uzun kollu forma alt tayt ve dizlik yerine uzun tayt gibi.
Aksesuar olarakda (km saati, nabız saati, rakım, sıcaklık, kadans, kamera kaydı, fener gibi bütün hepsini android telefonla yaparak daha az kalabalıkla yapmak gibi, telefon uyumlu kadans ve hız aparatları vardı ama zannedersem içinde nabız uyumu yok.
Saygı çerçevesi içerisindeki (bu tarz) önerilerinize açığım

Scudo

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
@emrah9700

Bisiklet ile 2 senedir sanirim ise gidip geliyorum. Mesafe sizinki ile ayni denebilir. Saydiklarinizin cogu zaten temel parcalar, kacis yok. Ancak telefon, km saati vs yerine bir tane garmin alip rahat edebilirsiniz. Nabiz ve kadans ise giderken mutlaka takmak istiyor musunuz, ne kadar gerekli ondan da emin olun. Tayt ustune dizlik kullaniyorum, daha pratik ve 2-3 farkli uzun tayt almaya gerek kalmiyor. Kolluk icin de ayni durum gecerli bence.

Son kisimda saydiklarinizin cogu daha onceki baslikta belirttigim gibi android telefonda cok ugrastirir. Pil biter, pilin omru de biter. Simultane sekilde farkli uygulamalari baslatana kadar zaten 10dk bisiklet ustunde start almayi beklersiniz ki en basitinden telefonda background video kaydi ve background isik mumkun degil, cok zorlayip rootlanmis bir telefonda bunu yapabilecek yazilim bulmadiginiz surece.

• Beğen
Tepkiler: Milbert Hofen

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
@emrah9700

Merhaba,

Runstatic(en iyi bildiğim program) hız, kadans, nabız değerlerinizi kaydederken gps üzerinden de harita üzerine rotanızın kaydını yapıyor. Dolayısıyla km saatiniz ve nabız saatiniz bu programı kullanırsanız boşa çıkacaktır. Veya benim yaptığım gibi garmin 510 muadili (sizin bütçenize uyfunsa garmin 510 da olabilir) gps, hız, kadans, kalp hızı loglayan bir km saati alabilirsiniz. Böylece hem telefonunuzu hem az işlevli km saatinizi hem de nabız saatinizi egale etmiş olursunuz.

Bunlar tabii ki benim nacizane düşüncelerimdir. Son karar yine sizindir.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@verisakeet

Nabız ve kadans konusunda olmuşken içinde hepsi bir arada olan bir şey alıyım diyorum malum çevremde yarışcı arkadaşlarım var, kendimi geliştirirsem ilerde yarışlara katılacak seviyeye gelebilirim belki, (gerçi biraz zor çünkü benim antrenmanım günlük 45km onların ise 100 ve üstü). Heralde garmin'le bir kadans aparatı ve bir kemerle o bilgilerede de erişebiliyorsun diye biliyorum.

Aslında bu işe gidip gelme sürecimde ilk başda 90 dk (1,5 saatde aldığım yolu artık 50 dk larda almaya başladım ve bu sayede 8:00 de işde olabilmek için evdeki bütün hazırlıklarını bitirip yola sabah 6:30 çıkmış olmakdansa 07:10'da çıkarak sabah uykumdan 40dk
Aynı şekilde işden 5 de çıkıp eve 6:30 da gelmektense 5:50 de gelerekde akşam tatilimdende bi 40 dk zaman karım oldu. Ve ilk başlarda ortalama hızım çok düşük olduğundan çok kenardan bütün çakıl, taş, cam, çivi'nin içerisinden giderken herkes kornaya basıp sıkıştırırken, şimdi ise daha yüksek hızlarda olduğum için yolun temiz asfaltlı şeridin iç kısmına girerek daha seri bir şekilde yol aldığımda araçların ufak bi motorlu araç gibi görüp seslenmediğini ve yüksek hızlarda sürüşden daha zevk alıdığımı keşfettim.

Ama malum nevşehirin bisiklet ve motor için yılın 4 ayı havası müsait diğer 8 ayda sabah ve akşam ayazları sebebiyle bırakıyorsunuz. Bu durumdada süreklilikle bütün elde etdiğiniz kilo verme kan ve kolestrol değerlerindeki iyileşmeler ve kondisyonunuzu geri yitirerek, 8 ay sonra sanki başa dönmüş olarak başlıyorsunuz. Bu sene bu olumsuluzlukla karşı karşıya kalmamak için kış için ali expres'den termal kıyafet siparişleri verdim bakalım nasıl olucak
hatda konuyu dağıtmadan bu konudada bir konu açsam daha iyi olucak :D

• Beğen
Tepkiler: verisakeet

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@evrenozbilen

evet run tastic ve strava programlarınıda deniyorum bazen, ama elimdeki nabız kemeriyle uyumlumu onu hiç denemedim.

Yalnız strava programındaki aynı bölgedeki başka sürüş yapmış insanların performansıyla sizin performansınızı karşılaştırması ve durduğunuzda otomatik stop yaparak run tasticdeki gibi programı telefonu açarak çıkarıp durdurmak zorunda kalınmaması durumları sebebiyle strava daha hoşuma gitdi.

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
@emrah9700

nabız kemeri bluetooth özellikli olması gerekiyor. Şunun gibi;

(link)

ayrıca hız + kadans için yine bluetooth özellikli bir sensör gerekiyor. Şunun gibi;

(link)

Bunları telefonunuzla eşleştiriyorsunuz ve ister runstatic ister strava da kullanabiliyorsunuz(hangisinin arayüzü ve kullanım kolaylığı size göre öne çıkıyorsa...). Ayrıca bu bahsi geçen programların birinde kaydettiğiniz logu diğer programa da isterseniz çok kolay bir şekilde aktarabiliyorsunuz.

Runstatic bahsettiğim hız, kadans kadans sensörünü kullanarak start/stop u otomatik yapabiliyor. Sensör kullanmazsanız gps verilerini dikkate alıp, hata yapmamak için bu özellik açılamıyor.

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
Merhaba. Km saatim bozuldu yenisini dahi almadim. Nabiz için saate ihtiyacim yok. Agzim kuruyup nabzimi duyuyorsam bil ki kirmizi cizgideyim basmiyorum daha fazla. Artik ben de sadelikten yanayim. Ayna gereksiz kafani cevir; farlar ufak 2032 pilli. Çamurluk şart bagaj şart ona yapacak bisey yok ama ufak bir çanta olabilir. Kamera nedir yahu bi de bu cikti...

• Beğen
Tepkiler: Fanonn

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@evrenozbilen

Zannedersem elimdeki nabız saatinin ekranındaki işaret wifi işaretine benziyor ve öyleyse kemeride wifi ile bağlanıyordur.

Runtasticdeki eğim ayrıntıları hoşuma gidiyordu, eğerki bu sayede start stop oluyorsa çok iyi bi durum en azından türkçe ara yüzü var, strava için türkçe arayüz varmı onuda bilmiyorum, iki programın loglarını birbirinde kullanma işinide öğrenmek isterdim bu aktarım konusunda bir bilgi linki verirseniz okuyabilirim.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@emrahozkan

Yaşadığım kapadokya gibi turistik bir bölgede rotam dışında ve ne yazıkki sadece 5 kmlik bir adet bisiklet yolu var. Bunun dışında Çoğu yollar dar veya iki şeritli emniyet şeridinin yanı hem çok kısa hemde tamamen cam, çakıl, çivi vs. Ayna kullanmadığımda çok sıkıştırılıp hızlı bir şekilde çok yakınımdan geçen oluyor ve kornaylada korkutabiliyorlar bir iki kezde bisiklet düşmanı (hepsi için geçerli değil ama 35 plakalı) iki ayaklı danaların saldırısına uğradım ve bundan sonra tedirgin bir sürüş oluşdu o yüzden aynayı eleyemem

km ve nabız konusundada kendimi bu konuda geliştirmek adına bilinçli bir spor yapmam gerekdiğini düşündüğüm için vazgeçemem heralde ama diğer öneriler gibi hepsini bi bütüne sığdırabiliriz belki.
kamera belki sadece arazide aksiyon yaşamak için bazen yanına alınabilir.

Gündüz rahat yol alamadığım bir ilde, aydınlatma yetersiz olursa akşam nasıl olur hiç düşünemiyorum bile

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
mont olarak nike storm fit kış için tabii, pantolona paça bandı. tayt yerine jelli sele kılıfı. bu anlamda mevcut pantolon üzerine sadece paça bandı takıp çıkacaksını. soyun dökün tekrar giyin yok. o tüm elektroniği boşverin. km yi ölçmenin bir anlamı yok. mesafe belli ise, mesafe/ zaman size ortalama hızı verir. sizi gösterecek bir ön/arka flaşör yeterlidir. özetleyeyim. ben nereye gidersem gideyim, 1 pompa (küçük) 2 iç lastik bir minik alet çantası veya alyen çakı alırım. bisiklet üzerinde sadece flaşörler olur. selem jelli sele kılıfı ile kaplı. popom acımaz hiç bir zaman ve sağlam her zamn giyeceğim bir mont illa ki biiskletçilerin veya kayakçıların giydiği bir mont olması gerekmez. kask ve eldiven. hepsi bu. kadans, altimetre, korna, ayna.... siz epey bir temkinlisiniz.

• Beğen
Tepkiler: hakan64 ve Fanonn

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
@emrah9700

Kemeri runstatic veya strava ile deneyin. Bunun için bisiklet üzerinde olmanıza gerek yok. Önce bluetooth u açın sonra runstatic programını açın, ayarlar>kalp hızı>kalp hızı monitörü bağlayın>bluetooth sırasını izleyip, sensörün görmesini bekleyin/izleyin.

Aktarım için herhangi bir döküman bilmiyorum fakat basitçe söyle anlatayım: runstatic de bir aktivitenizi açıp, create route, edit bölümünde bulunan alt ok işaretine tıklayıp gizli menüden 'download' a basıyoruz. .gpx olarak bilgisayara kaydediyoruz logu. Daha sonra stravayı açıp, 'sol üstte bulunan 'upload' butonuna tıklayıp, 'file' sekmesinden dosyayı seçip analiz yapmasını bekliyoruz. Sonrasında ise 'save & view' butonuna tıklıyoruz.

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
@emrah9700
Gidon aynası kullanıyorsan kask aynası daha ufak oluyor, kullanabilirsin. Nabız sensörü destekleyen km saatleri var ya da bluetooth nabız kemeri alıp telefondan görebilirsin. Ama yazdıgin ekipmanlar gereksiz diyemeyiz malesef, Ankarada hiç bisiklet yolu yok bakarsan. Hatta ben ek yapayım biber gazı al yanına :)

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@emrahozkan

Kask aynasını denedim ve tümden uzaylı muamelesi gördüğüm için birde görüş alanı aynanı küçüklüğünden kaynaklı çok uzağı göstermediği için aracın sesini duysamda araç tama yanımdan geçmeye yaklaştığında ancak aynada yeni belirmeye başlıyor ve uzaklık konusunda aldatıcı olduğunu düşündüğüm içinde ve diğer sebepden bırakdım

Biber gazı aklıma gelmiyor değil aslında

@evrenozbilen

O aparatlarla km konusunu sadeleştirme mantıklı geldi evdeki kemeri deneyip olmazsa bir bluetooth kemeri birde kadans hız sensörü alayım heralde istenildiğinde ilerde garmin gibi sayaçlardada kullanılabilir o bt kemerler

strava konusuna gelince birde programdaki watt olarak güç karşılaştırması hoşuma gidiyordu ama tabi bunu sadece yokuşun eğim değerine göre bizim ortalama hızımızlamı yoksa kilomuzun ağırlığınıda katarakmı belirliyor yani gerçekçili konusunda pek sanmıyorum çünkü aynı eğimi 60 kilo ile 90 kilo biri aynı hız ortalamasında çıkdığında aynı güçde olmazlar, premium üyelik olarakda stravanın yıllığından hiç bahsetmeye gerek yok sadece 1 aylık premium üyelik ücreti bedeli yerine runtastic programının sanırsam bir sefer sınırsız premium üyeliğini alıyor ve sınırsız o hakkını telefonundan kaldırıp başka bir telefona kursanda her zaman sınırsız kullanıyorsun gibi gördüm (yanlışım varsa düzeltin), eğerki öyleyse ve anlattığınız uyumlar ve start stop türü aktifleştirme sebebi ve türkçe arayüzü nedeniyle artık fikrim run tastic programına kaymış bulunmakdadır.

Tabii bu kullanımlarda heralde tek sorunumuz anlık hız ve bilgileri telefonu karşımıza sabitlediğimizde ışığı sönüp tuşu kilitlendiğinden gezi sırasında göremeyeceğiz.

@Mehmet Levent

Kış için mont yerine termal bir uzun kollu forma ve uzun tayt takım siparişi verdim aexp'den pantolonla sürtünme ve terleme problemleri oluyor.

jelli sele kılıfınıda denedim kayma yapıyor pek randımanlı gelmediği için kendinden jelli yada rahat bir sele daha mantıklı geldi

km konusunda sanki o benim yol arkadaşım o olmadığında pek tadı olmuyor bende tam tersi olarak yedek iç lastik ve alet takımını kalabalık olarak görüyorum ve onların yerine lastiğime patlamaya karşı hem zefal şerit hemde sıvı uyguluyorum yararı çok oluyor, diğer arıza çıkaracak zincir konusunda vites değişirken dikkatli oluyorum yada jant akordu konusunda çukurlardan sakınıyorum bu şekilde pek alt takımı ihtiyacı duymadım şimdiye kadar malum bi alyan çakısı bütün elektronik donanımlarımdan daha ağır gelebiliyor

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
@emrah9700

Evet, runstatic de bir kez pro olarak programı satınalmanız yeterli. Strava ya attığınızda watt değerini veriyor.

İstenirse herzaman açık kalabilir. Ekran parlaklığını düşürürsünüz (ben bir ara öyle kullandım). Yeni bir telefon almamla birlikte, sürekli açık kalmasını istemediğimden aşağıda linkini verdiğim garmin muadili bir gps, hız, kadans ve kalp hızı göstergeli bir km sayacı aldım(bt nabız kemeri dahildir). (link)
Böylece telefonun şarjı bitecek veya ekranın fazla açık kalmasından dolayı sorun olacak veya düşersem hasar görecek diye dert etmeyeceğim(henüz siparişim gelmedi), değerler de her zaman basit bir ekranda gözümün önünde olacak. Ayrıca yine 'gpx' formatında logu alıp runstatic ve strava programlarına atabiliyorsunuz.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@evrenozbilen

kadans sensörü ürünlerinde hep desteleyen cihazlar ı phone yazıyor androidede sorunsuz çalışır heralde

aldığınız timex adlı ürünü inceledim alınabillirde türkçe menüsü yok heralde alışana kadar bi süre zorlanılır. diğer bütün özellikleri iyiymiş de 18 saat pil süresi diyor mecbur böyle gelişmiş bir şey kullanıldığındada gps olduğu için arada bir şarz etmek sıkıntısı çıkacak demekki, ama ekran ışığını açmazsan biraz fazla gider heralde , ben bisikletdeki sayaca 1 yıl önce pil taktım daha bitmedi :)

@emrah9700

timex adlı ürünün yanında kadans sensörü yok heralde bide 15- 20 dolar ona vermek gerekir o zaman ya hem nabız hem cadance hem hız sensörü olan ikinci el yada sıfır bi ürün almak gerekir yada ayrı alıp eşleştiriceksin .

Tepki
8
İsim
İlker Yıldırım
Bisiklet
Scott
Ben coospro diye bluetooth 4.0 uyumlu bir hız-kadans sensörü aldım aliexpressden ancak lg g3 telefona tanıtamadım...strava ve android uyumlu kadans sensörü ne önerebilirsiniz bana...polar marka olur mu...ya da pc den zwifti açsam onunla uyumlu bir kadans ya da hız sensörü var mı...

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
@İLKER YILDIRIM eyvah, ben de aynı üründen aldım. Benimki şu an yolda. İnşallah ben de böyle bir sorun yaşamam. Sizin son durum ne oldu?