Bisiklet üzerinde çizik-boyaları giderme

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Evet arkadaşlar bisiklet üzerindeki birçok boyayı ve boya çiziğini; boya kalkması ve çizik sanıyordum açıkcası biraz da moralimi bozmuştu.
Uzatmak istemiyorum öncesi resmini çekmemiştim ama şans eseri bir resim buldum ekliyorum hemen.

http://imgim.com/bskkkl.jpg
http://youupload.org/v1uvx7h_w1200_h400.jpg

dediğim gibi öncesini çekmediğim için amortisör ve sol arka ayakta da vardı baya belirgin bir şekilde çok kolay çıktı

Uygulanışı pamuğa aseton damlatıp silin :D Deneyen olursa öncesi - sonrası resim çekerse güzel bir rehber olur

Scudo

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@Hakan Can Onrat

Aseton mu? Asetonun boyali yuzeye suruldugu nerede gorulmus? Aseton en asindiri, cozucu nitelikteki maddelerdendir.
Bilmiyorsaniz da arastirin, internet elinizin altinda. Pasta denen bu is icin olan tamamlayici / varnish denen urunler bosa uretilmiyor. Ben yaparim oldusu yok bu gibi isin, boyanin o kisminda vernigi kaldiracagi gibi o yuzeyi de matlastirir, yapisini bozar. Bir de bilmediginiz gibi baskalarini da bu sekilde hataya yonlendirmeyin.

K. Benli

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Trek
Kötü kullanım yüzünden bir-iki yıl sonra yeni bisiklet aramaya çıkanları sıkça okuyoruz forumda. Asıl takdir edilecek olan yıllar boyu bakımlı bisiklet kullananlardır.

• Beğen
Tepkiler: Ömer KARAN

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Dogukanaksu

Aseton bildiğim kadarıyla su, etanol ve eter içeriyor. Bahsettiğiniz pasta sanırım ek bir katman ayrıca ona ulaşabilmem de banyodaki asetondan oldukça zor, ayrıca verniğe de zararı var mı bilmiyorum ama kayda değer bir zararı olmadığına eminim. Bir çok kişi çizikleri asetat kalemi veya oje ile kapatıyorsa mecburen asetonda kullanıyorlardır. Mesajınıza katılıyorum ancak büyük bir kısmının da abartıdan ibaret olduğunu görüyorum. Sizin gibi bir atölye ve malzeme şansım olsaydı zaten bu yöntemi kullanmazdım.

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
diş macunu ince pastadır. diş macununu o bölgeye uygulayın kuruduktan sonra bastırarak oval hareketlerle uygulayın

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Cuneyt Erkman

Peki dayanımı nasıldır? Çünkü tişört gibi bir şeyde leke olarak kalınca suyla çok kolay çıkabiliyor?

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
soruyu tam anlayamadım ama diş macunu normal pasta cila vazifesi görür parmağınızla bölgeye uyguladıktan sonra kurumasını bekleyip tuvalet kağıdıyla oval olarak cila yapar gibi uygulayabilirsiniz. tabi bu söylediklerim cilanın kurtarabileceği bölgeler için geçerli

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Cuneyt Erkman

Söylemek istediğim tişörtümüze diş macunu bulaştığında kuruduktan birkaç saat-gün sonra bile su ile çok kolay çıkabiliyor. Resmini eklediğim yer herhangi bir yağmur veya su sıçramasında en önce temas edicek yerlerden. Bu yüzden bir süre sonra diş macunu ile yaptığımız pasta işlevini yitirmesin?

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
işlemin amacı dolgu yapmak değil o bölgeyi ince bir aşındırıcıyla temizlemek. boyayı çok az aşındırarak satıh düzeltmeye yarıyor pasta sonuçta

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@Hakan Can Onrat

Sevgili Hakan,
İçeriğinin neye dair olduğunu ben de biliyorum. Mesajıma katılıp bir kısmınında abartı olduğunu düşünme kısmında ise hiç katılma daha iyi. Bir çok kişiyi örnek vermişsin fakat o bir çok kişi dediklerin de inan nasıl ve ne şekilde yaptığı beni ilgilendirmiyor. Ben yaptığım her işin işin aslına uygun olan prosedür ne ise ona göre ele alır, ona göre uygularım. Sadece varsa yanlışlar bu doğrultuda da bilgilerimi, deneyimlerimi insanlara aktarırım. Yoksa beni bisikletinin üzerinde ki leke ya da benzeri şeyler ilgilendirmeyeceği gibi bu kadar bunları da paylaşmam! O kadar arge araştırmaları ve çeşitli prosesler ile geliştirilen ürünler varken bu bir bahane olmamalı.
Atölye konusuna gelince de ben sana evde oksi kaynak yap demedim, sadece yapacağın ya da yapmayacağın basit bir pasta uygulaması hepsi bu. Umarım yeteri kadar açık ve öz olmuştur.

• Beğen
Tepkiler: T.T

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
@Hakan Can Onrat
Şu kısım ne oluyor tam olarak anlayamadım.
Vernik üzerine bir zararı olup olmadığını bilmiyorsun ama kayda değer bir zararı olmayacağından eminsin. Ne dayanarak emin oluyorsun da bir nevi bunun güvencesini veriyorsun? Bu gün uyguladığın şeyin bir zarar vermemiş olması, 2 gün/ay/yıl sonra da bir pürüz çıkartmayacağının garantisi mi oluyor?

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Arkadaslar,

Kimya muhendisi olarak konuya aciklik getireyim biraz :) Aseton dediginiz madde dimetil ketondur, ketonlar da iyi cozuculerdendir (yani su etanol yani etil alkol, eter yani alkol izomerleri ve su ile alakasiz bambaska kimyasallardir) Polardir ve bu yuzden diger bircok polar malzemeyi rahatlikla cozer ve cikarir. Ornegin cok ciddi bir plastik cozucudur. Herhangi bir sekilde plastik bazli olmasi muhtemel hic bir komponente aseton surdurmezdim. Buyuk ihtimalle bilmeden kullanacaginiz aseton kadronuzdaki boyayi ve boyanin ustundeki vernigi de sokecektir.

Cok zorunda kaliyorsaniz, asetonu bayagi sulandirarak cok az sekilde, gorunen bariz izleri uzaklastirmak icin kullanin. Bunun disinda asetonu boca edip kullanmayi kesinlikle onermiyorum. Onun yerine alkol kullanmaniz daha garanti olacaktir.