Bisiklet üstünde bir ölüm daha!

kaslagit54

Aktif Üye
Tepki
184
İsim
Aybars
Bisiklet
Canyon
Adı ne olursa olsun "mutlak ve değişmez doğrulara(!)" inandığını iddia eden fatalist ve eskatolojik zihniyete sahip olan sinaps,dendrit ve nöronlar arasında bağı kopmuş,skeptik,analitik,ve epistemolojik düşünceden mahrum yalnızca insiyaki aidiyet duygusu ile hareket eden insanların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu toplumlarda bilim,sanat,felsefe ve spora dair hiç bir buluş ve başarı göremezsiniz.Empati ve etik değerler sureti haktan göründüğü halde cılız ve müraidir.Bunun istisnasına misal teşkil edecek bir toplum tarih boyunca olmamıştır ve asla olmayacaktır.Dolayısı ile şikayet ettiğimiz konular var olmaya devam edecektir.

• Beğen
Tepkiler: erhan.d ve pilot
Scudo

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
31 Mayıs Pazar İstanbul eyleminin planlaması netleşmiştir. Gelişmeleri ve değişiklikleri aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.
(link)
@gmfaruk

@CandanC Hanım;
Ankara eylemi için de detayları öğrendiğimde size haber vereceğim.

Edit: Marmaris eylem etkinliği için link aşağıdadır.
(link)

• Beğen
Tepkiler: pilot ve CandanC

aradox

Üye
Tepki
71
Bisiklet
Sedona
Yorumsuz....

http://img.hurriyet.com.tr/_np/7051/29557051.jpg
Muğla'nın Marmaris İlçesi’nde, bir otomobilin virajda arkadan çarptığı Fransız bisikletçi 59 yaşındaki Christian Jean Auguste Niaffe yaşamını yitirdi.

Kaza, dün saat 17.00 sıralarında, Marmaris- Muğla Karayolu üzeri Taşhan Mevkii’ndeki virajda meydana geldi. Türkiye’de bisiklet turuna çıkan Christian Jean Auguste Niaffe, Gökova İlçesi’nde mola verdikten sonra Marmaris ilçe merkezine hareket etti. İlçe merkezine 15 kilometre kala Taşhan Mevkii’nde rampa çıkan Niaffe’nin bisikletine, virajda otomobil arkadan çarptı.
http://img.hurriyet.com.tr/_np/7052/29557052.jpg
Ağır yaralı Niaffe ambulansla Marmaris Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan ilk müdahale sonrası Niaffe, Muğla Sıtkı Koçman Araştırma ve Eğitim Hastanesi’ne sevk edildi. Tedaviye alınan Niaffe, müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Otomobil sürücüsü, jandarma tarafından gözaltına alındı. Christian Jean Auguste Niaffe’nin cenazesinin bugün uçakla ülkesine gönderileceği öğrenildi. Jandarma, kazayla ilgili soruşturma başlattı.
http://img.hurriyet.com.tr/_np/7058/29557058.jpg
BİSİKLETÇİLERDEN TEPKİ
Olayı duyan Marmaris Bisiklet Derneği Başkanı Tolga Gök, hastaneye giderek yetkililerden bilgi aldı. Gök, hastanede yaptığı açıklamada, Fransız bisikletçinin geçirdiği talihsiz kazaya tepki göstererek, sürücülerin karayolunda seyreden bisikletçilere karşı daha dikkatli olmalarını istedi. Trafik kanununa göre, bir bisikletçinin emniyet şeridini tek başına kaplayabilme hakkının bulunduğunu savunan Gök, "Araçların bisikletçileri daha çok fark etmelerini bekliyoruz" dedi.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
"Ağır yaralı Niaffe ambulansla Marmaris Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan ilk müdahale sonrasında, Muğla Sıtkı Koçman Araştırma ve Eğitim Hastanesi’ne sevk edildi."

acaba burada bir sağlık skandalı da sözkonusu olabilir mi?

yani acil durumdaki bir yaralı devlet hastanesine kaldırıldıktan sonra başka bir hastaneye neden sevkedilir?
marmaris küçük bir köy sanki, yazın deli kalabalık olan bir ilçede nasıl olur da yeterli ekipman veya personel veya her ne lazımsa bulunamaz?

sağlık hizmetlerinde her saniye önemliyken bu gibi sevk işlemleri de bir insanın hayatının sönmesine neden oluyor bence :(

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
Nasıl olur?
İşte böyle oluyor. Bu haberde duran kamyona çarpmışlar. Sadece otoyollarda değil her yerde böyle kullanan kural tanımayan insanlar var trafikte. Önünde az bir trafik varsa aynı hızla, sonunu düşünmeden giriyor emniyet şeridine.

Bir de buna kaza demiyorlar mı.

Kaza dediğin sen kurallara uygun seyrederken senin dışında gelişen bir olaydır. Sen 160 ile emniyet şeridine giriyorsan bu cinayete teşebbüstür. Oradaki bir araca kişiye çarpıyorsan ve ölümle sonuçlanıyorsa da bunun adı cinayettir, Kaza değil. Bu tür olayların sorumluları da cinayetten yargılanmalıdır kanımca. Yoksa daha çok okur ve unuturuz biz bu haberleri. 2008 yılında gene bu şekilde emniyet şeridinde bisikleti ile giderken kaybettiğimiz motosiklet yarışçısı Emre Akkoç'u(Gülenyüz) kaç kişi hatırlıyor şimdi?

(link)

• Beğen
Tepkiler: CandanC

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
Bu başlığı günlerdir görüyorum. Yazacağım bir şeyler, bir türlü elim gitmiyor. Hala aklıma geldikçe nutkum tutuluyor, boğazıma bir şey düğümleniyor.

Olaydan bir gün önce, Marmara turuna çıkmaya karar vermiştik bir arkadaşımla. Çıkamadım, çıkmadım, hem ben istemedim, hem de eşim izin vermedi. 5 yaşında da oğlum var. Nasıl gidebilirim onları bırakıp evde, böyle canilerin yaşadığı bir memlekette tura?

Allah kahretsin!

Hep trafikteyim, hep yollarda. Eğer bir gün olur da bir araç bana çarpar da canımı alamazsa, and olsun ki ben onun azraili olacağım. Belki yatarım 8-10 sene ama, bir ihtimal artık bu insan müsveddeleri bir bisikletli gördüklerinde ders olur onlara.

Karmaşık duygular, sonsuz nefret ve kin...

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
Bu ülkede 18-19 yaşındaki genç bir adamı gecenin bir yarısı başına ne gelir nasıl eve dönecek belki ayağı sakat gecenin bir yarısı ne yapacak buralarda demeden ietteye ,son otobüse , sırf bisikletli olduğu için almayan şoforler bile varken.

Bu ülkede neyin doğru gitmesini bekliyoruz ? Kimden düşünce bekliyoruz ?

Üstteki yazdığım durum bile bir insanı katletmektir , apaçık ölüme terketmektir belkide değil mi ? Ama insanlarımız anlamaz

Bu düşüncesizlikle insanlar her şeyi yaparlar , ben şaşırmadım. Allah belasını versin o şoföründe öyle şöforlerinde

dr_mrh

Daimi Üye
Tepki
129
Bisiklet
Carraro
@türkay yılmaz
Ben de bu konuya çok üzüldüm
Bir doktor olarak cevap verme gereği hissettim
Maalesef Marmaris şehir merkezi değil nöbetçi yada icapcı beyin cerrahı göğüs cerrahi doktoru olmaya bilir
Olsa bile yeterli tıbbi ekipman / yoğun bakım imkanı bulunmayabilir
Bu konuda sağlık personelinin maalesef hastayı sevketmekten başka çaresi kalmıyor
Marmaris çoğunlukla yazlık nüfusu fazla olduğu için yeterli sağlık imkanları olmayabilir (marmarise hiç gitmedim en son cümlem varsayım)

• Beğen
Tepkiler: Ersin savaş

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Birisini öldürürken silah yada bıçak kullanmak ile
altındaki 1 tonluk aracı kullanmak arasında fark yok.
Ne silahın tetiğine, ne arabanın gazına yanlışlıkla "kaza" sonucu basılmıyor.
Bir seri yanlışlığın son saniyesindeki şey kaza değil. Bu bir zincir.
Pek çok yerinden bu zinciri kırmak, olası kötü sonuçtan kaçmak mümkün.
Ama adamsendecilik genimizden kurtulamıyoruz.

Silahla adam öldüren ne kadar ceza alıyor ki, araba ile öldüren ne kadar ceza alsın. :-(

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
Eline silah alıp sağa sola ateş etip birilerini öldürmek cihayet, hatta terör oluyor. Peki birbuçuk tonluk aracı insanların üzerine sürmek nedir? Yaya geçitlerinde duran yok (kamera yoksa), hatta siz durduğunuz zaman arkadan korna çalmalar, bebek arabalı mı var yaşlı mı var?

En az 400.000km otomobil kullanmış biri olarak söylüyorum, bu ülkede %20 den fazla düzgün araç kullanan yoktur. Hal böyle iken bisiklet için özel bir muamele beklemek çok zor. İnsanlar bisikleti yolda olmaması gereken, kendilerini engelleyen, hatta tehlikeye atan bir nesne olarak görüyorlar araç kullanırken. Üzerindekinin bir insan olduğu, bir ailesi olduğu hiç akıllarının ucuna gelmiyor. Tek yaptıkları önlerine bir engel (bisiklet, kaya, tuğla, bebek arabası) çıkınca kornaya asılmak ve refleks olarak fren yapmak.

Bisikletliyi korkutmak için camları açıp, otomobilden sarkıp bağıran tipler mi dersin, yokuşta seni sıkıştırıp uçuruma düşmene neredeyse sebep olacak biri mi dersin, bir de arabada kıkır kıkır gülüyorlar, bunlar yaşanmış olaylar uydurmuyorum, ha bi de "kaçıl yav yoldan, görmüyor musun geldiğimi? çekil ezilecen" bunu da duydum :)

Valla bence bize çok yanlış anlatmışlar, yok misafirpervermiş yok hoşgörülüymüş falan filan neyse detaya girmek istemiyorum.

Peki kendimizi nasıl koruyacağız?
Trafikte elimizden geldiği kadar kendimiz (hem bisikletle hem direksiyon başında) kurallara uyacağız.
Riskli noktalardan yolu uzatarak geçmeyeceğiz.
Çevremizdekilere sıkmadan bisikleti anlatacağız
Trafikte görünür olacağız, aydınlatma ve reflektörlerimiz tam olacak,
Kasklarımız kafada olacak, gözlük ve eldivenlerimiz,
Gece seyahat etmeyeceğiz

• Beğen

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@malemsteen

Kesinlikle katılıyorum. Askeri operasyon yapıyor gibi strateji düşünüyorum.
"O yoldan gidelim" yoktu saatte arabalar hızlı gidiyor!
Peki burası? Yok orası da olmaz çok araba var.
Şuradan gitsek? Yok orası da olmaz kamyon ve tırlar geçiyor.
Biz iyisimi parka gidelim kızım? Olmaz baba hani bisiklete binecektik? Kalbim, beynim, sinir sistemim aldığım nefeste bile önde gidiyoruz. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Ölen Kişiye de Allâh rahmet eylesin.

• Beğen
Tepki
84
İsim
Nusret güven
Bisiklet
Diğer
@ihsangencer
Haklısın abi katılıyorum sana.

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link) Allah rahmet eylesin

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Atilla G.
Bu tip adamların pek vicdanı olmaz, merak etmeyin gayet rahat bir şekilde hayatına devam edecektir.

Not: yeni bir konu sandım, ama değilmiş 4 yıl önceki mesaja yanıt yazmış oldum. Aradan geçen zamanda pek bir şeyler değişmemiş olduğu için yanıtım geçerli diye silmiyorum.

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@BF Okuru
Doğru diyorsun....
Dört yılda değişen hiç bir şey olmadı.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Mhmm@
Çocuğu da varmış, üzüldüm kendisine. Allah rahmet eylesin.

Not: Başlıklar birleşti sanırım. Ben marmariste trafik kazası başlığına tıklayınca ilk mesaja gitmişti. Ben de ilk başta trafik kazası diye yanıt yazmıştım. Ama aslında bugünkü haber bu arkadaşın vefatıymış.