Bisiklet turuna katılmak istiyorum

furkanys

Üye
Tepki
0
İsim
furkan
Bisiklet
Kron
merhaba ben ve arkadaşım istanbul avrupa-başakşehirde oturuyoruz ve 13 yaşındayız. ekipmanlarımız felan var.acaba bisiklet turlarına katılmamız mümkün mü ?

Scudo

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
177
Bisiklet
Bianchi
aile izin belgesi ile katılabilirsiniz istanbulda bir sürü grub var araştırmanız lazım

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
takip edin foruma yaz yaklaşıyor planlar yapılmaya başlamıştır forumda ordan bi kafile bulun ayak uydurum ama benim grubum olsa yanıma almazdım yaştan dolayı o sorumluluğı almak hoş olmaz sonuçta

• Beğen
Tepkiler: aziz otkur

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
177
Bisiklet
Bianchi
Yanında bir büyüğün ile katılman daha dogru olur

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
@furkanys Profilinde yaş 34 yazıyor,Kişisel Detaylar bölümünden onu düzeltebilirsin.

@aziz otkur

Genele bir sorum olacak.Ailesi bisiklet sürmesine de tura katılmasına da izin vermedi diyelim ne olur bu durumda?

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
177
Bisiklet
Bianchi
Izinsiz gelirse bu durumda başınız agrıyabilir

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
o zaman diyelim arkadan bir araba çarptı gitti bacağın kırıldı sorumluluk sende olur ama fedarasyonla veya kluple çıkarsan çok kişi olacağınız için başka kişiler seni korur.Kötü bir örnek oldu ama en iyisi tek gitmemek

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Ailevi olarak izin almazsan çoğu kişi senin sorumluluğunu almaz. Ence yakın çevrende, mahallende falan tanıdıklara bakman daha iyi olacaktır

• Beğen
Tepkiler: aziz otkur

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
177
Bisiklet
Bianchi
Tanıdıgın büyük birisini bisiklete aşık et sorun çözülür

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
@mehmet ulaş

Dediğiniz gibi bir araba çarpmış olsun (kimsenin başına gelmez inşallah) birlikte bisiklet sürülen,yaşı 13 olan kişiye.Bacağı kırılmış.Birlikte bisiklet sürdüğü grubun veya grubun başının sorumlu olması için bir neden göremiyorum.Birlikte bisiklet sürmek kişiye bir sorumluluk yüklemez.Bisiklet kullanan bir ihlalde bulunduysa onun sorumluluğu vardır,araba sürücüsünün ihlali varsa onun.

Karayolları Trafik Kanunu 37.maddesi (Bisiklet kullananların 11, motorsuz taşıtları kullananlar ile hayvan sürücülerinin 13 yaşını bitirmiş olmaları,bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklı bulunmaları zorunludur.) 13 yaşındaki bisikletliye beden ve ruh sağlığın yerindeyse sen bisiklet kullanabilirsin diyor,aileden izin almak gibi bir şart koşmuyor.Trafikte olmak veya uzun mesafeler gitmek de bisiklet kullanmanın doğal bir sonucu.Bunları belirtmeye gerek de yok aslında çünkü bisikletin yeri yol,yolda da haliyle araba var;gidilen mesafelerin kısalığı ve uzunluğu da kanunun ilgi alanında değil.

Uzatmayayım.Burdan şu sonucu çıkarıyorum.13 yaşındaki bir kişi ailesinin izni olmasa bile bisikletiyle trafiğe de çıkar şehirlerarası tur da yapar,gruplarla turlara da katılır.Gelelim gerçeklere.Ben de olsam yanında ona göz kulak olacak bir büyük olmasını isterim.Bisiklet sporunun ne kadar dikkat ve fiziksel yeterlilik gerektirdiğini hepimiz biliyoruz.Her şey kanunlarda yazıldığı gibi değil.Yollar ve trafik (hele de büyük şehirlerde) tehlikelerle dolu.Nerden gelmiştik bu konuya.Aile izni.Evet.Sözüm küçük yaşlardaki arkadaşlara.Bisiklet güzel şey,çok güzel ama ailenizin rızasını almaya çalışın,oğlum/kızım yollar tehlikeli dediklerinde amaan bana bi şey olmaz demeyin,trafiğe dikkat edin,sağdan gidin,kaskınızı takın,fazla hız yapmayın,bir de iki elinizi bırakarak sürmeyin (ben sürmüyorum.tamam gerçeği söylüyorum.birkaç kez denedim ama süremiyorum =)