Bisiklet turu ve maliyet

ahmetk

Üye
Tepki
7
Arkadaslar bir bisiklet turunun maliyeti ne kadar olabilir? Konu icerisinde gerceklestiren gezi parkurunu, süreyi, mesafeyi vs belirtip harcanilan para miktarini yazarsak cok faydali bir bilgi olabilecegini düsünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU
Scudo

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Konaklama çadırda mı otelde mi? yeme içme lokantada mı yoksa kendin mi hazırlayacaksın? gibi kriterler var... Buna göre maliyet çok değişir...

ahmetk

Üye
Tepki
7
Konaklama çadirda yemegi de kendimiz hazirlayacagimizi farz edelim. Ama duruma göre arasira otelde de kalabiliriz, restaurantta da yiyebiliriz.

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
1. Senaryo
Konaklama çadır + yemek kendiniz hazırlayacaksınız...

Bu şekilde günlük 10,15 tl civarı masrafınız olur...

Not: Kampingde kalırsanız 10-20 tl arası kamping parası ödersiniz...

2. Senaryo
Konaklama öğretmenevi,polisevi gibi misafirhanelerde olursa ortalama 30 tl civarı ücret alıyorlar...

Pansiyonlar mevsime göre 20-50 tl arası ücret talep edebilirler..

Yeme içme lokantalarda olursa öğle ve akşam yemekleri 10+10=20 tl civarı tutar... Sabah kahvaltısındada börek v.s. yerseniz 5-10 tl civarı olur...

Yurtdışı tur yapmadığım için bu konuda bilgi veremeyeceğim...

ahmetk

Üye
Tepki
7
BendE daha fazla yurt disi için soruyorum ama verdiginiz bilgiler önemli yine de...

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Ahmet kasap
Hangi ülkeler olduğunu yazmazsanız, hiç kimse yorum yapamaz. İsviçre ile Hırvatistan bir değil!:)

• Beğen

ahmetk

Üye
Tepki
7
Herkes nereden nereye gittigini, ne kadar sürdügünü, nasil konakladigi, yiyeceklerini kendi mi hazirladi? Restauranttan mi aldigini?Gibi bilgileri kisa bir sekilde verirse ben de o sekilde bir yön bulabilirim. Aklimda herhangi bir parkur yok simdilik. Bana ve siteye yardimci olursunuz böylelikle.

• Beğen

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
@Ahmet kasap

Masrafa göre mi rota belirleyeceksiniz?

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Ahmet kasap

Arkadaşlar size yardımcı olmaya çalışıyorlar zaten. Siz öğrenmek istediklerinize karşılık gelen soruyu yanlış bulmuşsunuz sanırım.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer

ahmetk

Üye
Tepki
7
Tabii yardimci olmaya calisiyorlar.. Herkese tesekkür ederim.

yolcu...

Aktif Üye
Tepki
46
Bisiklet
Trek
herkesin yeme içme alışkanlığı çok farklıdır, her ülkenin yeme içme fiyatları çok farklıdır..ben günde iki öğün yemekle yetinirken, başka bir arkadaş üç hatta dört öğünle doymuyor...bu liste çok uzaya bilir...

Tepki
271
Arkadaşların da daha önce belirttiği gibi ülkeden ülkeye masrafların değişmesi normal.
Ana masraf kalemlerini ayırırsak:

1. Pasaport ve vize masrafları.
Sanırım bu masraf kalemi için ayrıntıya girmeye gerek yok.

2. Yol parası
Seyahat nerede başlayacak ve nerede bitecek? Tura yaşadığını kentten başlayıp yine yaşadığınız kentte son erdirecekseniz böyle bir masraf kalemi yok. Ama örneğin bisikletle Fransa turu yapacaksanız, Fransa'ya bir gidiş bir de dönüş uçak bileti alacaksınız. Uçak bileti ücretinin yanında THY bisiklet için de 30 € ek ücret aldığını unutmayın.
Uçak bileti konusunda önemli konu, bileti ne kadar erken alırsanız o kadar ucuz olduğunu hatırlayın. Örneğin Nisan 2013 tarihinde Amsterdam'a tek gidiş SunExpress ile şu an 330 TL. Eğer bir ay önce alsaydım 250 TL civarında olacaktı. Son bir kaç gün kala alırsam herhalde 500-600 TL civarında olacaktır. O yüzden turu önceden planlayıp çok önceden uçak biletlerini almak ekonomik olacaktır. Fakat burada bir püf noktası var. Tur başlangıç tarihi her zaman bellidir ama bitiş tarihi genelde kesin olmaz. 1000-1500 km'lik bir Avrupa turuna çıktığınızı düşünün. Kötü hava şartları var, yolda hesap etmediğiniz gelişmeler var, bisiklette arıza durumu olabilir. Tam planlanan tarihte dönüş uçağına yetişemeyebilirsiniz. Ve ya bir kaç gün erken gelip uçağı bekleyebilirisiniz ( bu da ek masraf demektir). O yüzden dönüş biletini tarih belli olmadığından erkenden satın almak mümkün olmayabilir. Bu durumda yüksek fiyattan uçak bileti satın almayı göze almalısınız.
Uçak bileti masraflarını minimize etmenin bir yöntemi, uçak ile seyahate başlayıp bisikletle yurda dönmek. Mesela birkaç arkadaşım Münih'e uçup oradan pedallayarak Türkiye'ye dönmüşlerdi. Böyle bir turun avantajları oldukça fazla, herşeyden önce tek uçak bileti masrafı yapıyorsunuz, ve de işin güzel tarafı gidiş tarihi kesin olduğundan erkenden satın alma sayesinde ucuza bilet almış oluyorsunuz. Dönüş tarihi belli olmadığından son anda satın alınan pahalı biletten kurtulmuş oluyorsunuz. Eğer Türkiye'den Münih'e pedallasaydınız daha pahalı bir dönüş bileti alacaktınız. Bir de yabancı memlekette tanımadığınız bir şehirde bisikleti uçak kargoya hazır etmek için ambalaj malzemesi bulmanın zorluklarını bir düşünün.

3. Konaklama masrafları
Eğer kaliteli kamp malzemeniz varsa konaklama masraflarınızı azaltabilirsiniz. Ama 50 TL'ye süpermarketten aldığınız tek kat bir çadırla yola çıkarsanız, ilk yağmurda kendinizi otele zor atarsınız.
(link) sitesinde Avrupa'nın her ülkesindeki kampingler hakkında bilgiyi bulmak mümkün. Bu sitede kampingler hakkında her türlü bilgi mevcut. Ben rota üzerinde ki kampinglerin koordinatlarını GPS'e kaydediyorum. Ayrıca sitede kampinglerin fiyatları da mevcut. Bu sayede en hesaplısını seçmek mümkün. Ortalama gecelik konaklama tesisin imkanlarına ve konumuna göre 5 ile 20 € arasındadır.

4. Beslenme masrafları
Bu da tamamen yemek alışkanlıklarınıza bağlı. Restaurantlarda yiyecekseniz her öğün için minimum 10-15 € ayırmak gerek. Ama kamp mutfağına uzak değilseniz yemeğinizi kendiniz yaparsanız günlük 10 € yeterli olabilir.

Özet: 30-40 günlük Avrupa'da bir tur, 5-6 gece otelde kalmak diğer günlerde makul bir kampingde gecelemek şartıyla; 2-3 günde bir rastaurantda diğer zamanlarda kendi yemeğinizi kendiniz pişirmek şartıyla; ve uçak - tren veya feribot gibi ulaştırma masrafları haricinde 1000 € civarında olmasını beklerim.

Sonerr

Üye
Tepki
0
İsim
Sonef
Merhaba arkadaşlar ben 2 haftalık bisiklet turuna çıkmayı planlıyorum şuan bisiklet dahil hiç birşey yok ( ufak iken alınan ümit scorpion bisikletim hariç oda bence iş görmez ) çadırda kalıcam yemeği falan kendim hazırlıyıcağım
Çokda masraf etmek istemiyorum
Kamp yeri dağlık olucak o yüzden mtb önerirseniz sevinirim.

Yani toplam masraf nedir ?
Cevaplayanlara teşekkürler

yunustrl

Üye
Tepki
26
İsim
Yunus
Bisiklet
Bianchi
Rotanıza da bağlı biraz. Karadeniz'de tur yapacak olanla, Anadolu'da tur yapacak olan kişilere aynı bisiklet uygun olmayabilir.

Carcass06

Daimi Üye
Tepki
199
İsim
Mustafa
Bisiklet
Merida
Arkadaş kendi yaptığınız turlarda nasıl konaklarsınız nasıl yemek yersiniz ne kadar para harcarsınız demek istemiş ama herkes parametreleri tartışıyor :) Ben de merak ediyorum bu konuyu yakın zamanda ben de tur yapmak, katılmak istiyorum. Direk kendinizden örnekler veriniz arkadaşlar.

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
@Sonerr @Carcass06 soru o kadar geniş kapsamlı ki arkadaşlarda o yüzden biraz bilgi istemişler. Ben tur sırasında zorunlu olan maliyetlerden bahsedeyim. Minimum düşünürsek konaklama çadır ve kamping dışı diyorum o yüzden maliyet yok. Yemek ateş yakamadığınızı farzederek tüplü kartuş 6 gün için 20 tl diyelim. İlave olarak makarna ile beslenirseniz o da günlük 2 tl diyelim. Suya para vermiyoruz ortalama günlük 5 tl yeter. Keyfiniz rakamı yukarı çeker üst limit artık size kalmış.

Sonerr

Üye
Tepki
0
İsim
Sonef
Benim bisiklet için bütçem 1500 2000 tür için 300 falan Anadolu turu olucak