Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet turları ve Ortalama nabız

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında orcun oguzhan tarafından paylaşıldı.

1. orcun oguzhan

orcun oguzhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    merhabalar bir süredir nabız saati kullanıyorum ve açıkcası kendi vücudumu yeni tanımaya başladım.örneğin 50 km lik 1000m toplam irtifa kazanımlı 17-18 km ortalama ile tamamladığım bir tur sonunda 150 ortalama nabız görüyorum.sizinde elinizde verileriniz varsa paylaşırsanız memnun olurum.... bisiklet sedona 2014 320 şehir serisi

2. bdemirkiran

bdemirkiran Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben de garmin fenix 3 kullanıyorum göğüs nabız bantıyla birlikte. Turlarımda ortalama nabzım 140 civarı oluyor. Turlarım genelde düz yol 30-40 km civarı.

3. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    150m
    Km civari toplam 2500metre irtifa kazandigim turlarda irtalama 20 kms civari ise 145 civari bir ortalamam oluyor.
    Ama egimli parkurda tempo yaptigimiz yerlerde 165 civarinda seyrediyor...

4. idrisarici

idrisarici Aktif Üye

Adı:
    İdris ARICI
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben de yol bisikletine geçtikten sonra nabzını ölçenlerdenim. Fakat beklediğimden yüksek rakamlarla karşılaştım. Ortalama 158 maksimum 173 gösterdi Sigma rox 6.0. ben 160 ın altını pek görmedim sürüş sırasında. 15 dakikalık moladan sonra bile 140 gibi bişey gösterdi. Bu değerler normal mi yoksa cihazla ilgili sıkıntı olabilir mi? Yaşım 38 kilom 108 bu arada. Kontrol amaçlı eve gelince eşimin telefonundan kontrol ettim. Cihaz 126 gösterirken telefon 118 dedi. Ne dersiniz?

Tolga Çelebi bunu beğendi.
  5. kutsaruzgar

kutsaruzgar !!!

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @idrisarici yazınızın başını okurken kilonuzu ve yaşınızı tahmin ettmiştim, sonda doğru çıktı.

6. idrisarici

idrisarici Aktif Üye

Adı:
    İdris ARICI
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
  7. Tunafish

Tunafish Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @idrisarici
    Kondüsyon durumunuzu ve spor geçmişinizi bilmiyorum ama. Antreman sırasında o söylediğiniz nabızlar normal nabızlar, ama gezinti amaçlı sürüşler için %10 kadar fazla. 15 dakikadan sonra hala 140 larda seyrediyor olması biraz anormal, ya kondüsyon iyi değil, ya sigara alkol vb. gibi bir problem var.
    Benim kilo 94 yaş 33 MTB ile 30 km/s ortalama ile yaptığım 31 km lik düz bir parkurda max 177 ortalama da 138 almışım. Nabzım da genelde 160 civarlarında gezerken trafik ışıklarında durduğumda 1 dk içerisinde 80 e düşüyor.

8. idrisarici

idrisarici Aktif Üye

Adı:
    İdris ARICI
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @Tunafish sigara var. Kondisyon yeni yeni gelişiyor. O zaman sıkıntı yok diyebiliriz. Çok teşekkürler...

9. Tunafish

Tunafish Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @idrisarici Sigara benim de başıma bela, düşük kondüsyonla birleşince insanı mahfediyor. Elektronik sigara öneririm, günde 1 paketten 1-2 taneye düşürdüm ve çok büyük faydasını gördüm.

idrisarici bunu beğendi.
  10. idrisarici

idrisarici Aktif Üye

Adı:
    İdris ARICI
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Screenshot_2016-06-29-23-02-43.png

11. kutsaruzgar

kutsaruzgar !!!

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @idrisarici Normal anormal meselesi nIn dışında, spor hekimi ve antrenör desteğine ihtiyacınız var.
    Aslında en fit olanların da var fakat ülkemiz şartlarında elit sporcular ve yaş kilo vs problemi olanlar için zaruri sayıyoruz.

idrisarici bunu beğendi.
  12. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Her kişinin nabzı kendine özeldir. Hatta kişiye göre olduğu gibi yaşa ve cinsiyete göre de değişir. Dolayısıyla X nabızda Y süre gidebilmek herkes için farklıdır. Hele ki Z yol şartlarında durum daha da farlılaşır. A rüzgarı, B bisikleti, C hava durumu, Ç mesafesi, D eğimi gibi bir çok faktör nabız durumunu; başka bir deyişle uyguladığımız kuvveti değiştirir. Dolayısyla herkes için genelleme yapılamaz.

Nabzın kişiye özel olmasıyla ilgili önemli bir gösterge söyliyeyim. 20 yaşındaki Max nabzınızla 50 yaşındaki Max nabzınız arasında dağlar kadar fark vardır.

Tolga Çelebi bunu beğendi.
  13. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bende bir haftadır Sigma PC 25.10 ile antrenman yapıyorum,ilk kullanımlarda aslında biraz korktum,nabız 140 tan aşağı inmiyor idi,bir ara 192 gördüm sonra çektim kenara tabi. Burada ki yazan değerleri görünce biraz rahatladım aslında,140-180 arası kullanmaya önem göstereceğim artık.

14. Cihan_K_

Cihan_K_ Yeni Üye

Adı:
    Cihan Karacabey
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yas-kilo oranina gore nabiz normal gorunuyor fakat vucudun nasil hissettigi de onemli. Yani bu ortalama da +25 km suruslerde, dinlenmede nabiz ne kadar surede normale donuyor? Vucut yorgunlugu ne seviyede oluyor? Buna gore tempo dusurulebilinir.