Bisiklet Toplayalım

kocak04

Forum Demirbaşı
Tepki
271
İsim
Onur
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
Selam hafif bir bisiklet istiyorum.İnternetten araştırdığım kadarıyla aşağıdaki parçaları kullanmak istiyorum yakın zamandada inşallah topluycam.

Geeotech Argom MTB Kadro (1190 gr)
Rock Shox Sid Race Maşa/Amortisör (1304 gr)
Shımano XT Set (Hidrolik Disk Frenli)

Geriye kalan malzemeleride hafiflerinden seçerek ve ağırlıklarıyla beraber yazarmısınız? Tavsiyelerinize ihtiyacım var.ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Bakalım toplamda ne çıkacak?

Scudo

deli_yek

Üye
Tepki
4
bir bisiklet alıp onu upgrade edersen daha mantıklı ve daha ucuza mal olacaktır sana...istediğin donanımlara yakın bir bisiklet al...istediğin parçaları değiştir...

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Aslında çok hafif bir bisikletde amortisör kullanmak ilginç değil mi ? :) Şahsen benim için hafiflik ilk planda olsaydı carbon bir maşa alır ve mtb yi daha çok yarış bisikleti ekipmanlarıyla toplardım. Geçenlerde bir arkadaş gördüm arkada kontra 2 vites bir göbek "freni de içinde" :) ve onun haricinde her parçası karbon olan bisiklet kullanıyordu :) çok orjinal di gereksiz herşeyi atmış. Kendiside zaten ben yarışmıyorum ki, iki vites bana yetmezse iner bisikleti elimle götürürüm şeklinde bir yaklaşım içindeydi.

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
o da ilginçmiş baya.Kadro ve amortisör seçimi güzel olmuş.Ama tepe inişi vs. gibi sürekli frenlemeyi gerektiren yerlerde bisiklet kullanmayacaksanız hidrolik disk fren yerine v-break sistemi öneririm.Hem böylece bisikletin maliyeti azalır ve çok daha hafiflik sağlanır.

kocak04

Forum Demirbaşı
Tepki
271
İsim
Onur
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
@deli_yek

Yorumun için teşekkür ederim..aslın da gönlüm Scott scale 15 veya 10serisinde ama fiyatları malum.bu şekilde bu seriye yakın bi bisiklet toplamak daha makul bi fiyata olmaz mı sence?

kocak04

Forum Demirbaşı
Tepki
271
İsim
Onur
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
@raven1442

Yorumun için teşekkür ederim.Aslın da amacım hem görünüm olarak,hem de kullanım olarak güzel bi bisiklet oluşturmak.tabi bunu hafifliğide ön planda tutarak yapmak istiyorum.amartisörlü bir bisikletin görüntüsüde çok daha güzel..

kocak04

Forum Demirbaşı
Tepki
271
İsim
Onur
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
@ondert

teşekkürler.aslında nerede kullanıcam hiç belli olmaz.dağ olur tepe olur asfalt olur..her yere uygun olmasını istiyorum..dediğiniz mantıklı ama disk frende çok güzel gösteriyor bisikleti haksızmıyım?

kocak04

Forum Demirbaşı
Tepki
271
İsim
Onur
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
Bu arada kilom 64 Boyum 175 cm. herhalde maşa ve kadroda sorun yaşanmaz..

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
bana sorarsanız bisikletimi hafifletmeye meraklıysam başkalarına güzel gözükcek diye disk fren takmazdım heralde.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Hmm o zaman olaya şöyle bakalım. Hafiflik olayını para/performans olarak değerlendirirsek benim şöyle bir sıralama ve tercih listem olur.

1- Lastikler : Fazla dikene girmem diyorsan Schwalbe Furious fred ler 295gr. 90gr lık iç lastiklerle 385 oluyor. Ortalamaya göre 350-400gr bir kazanç demek hemde para vermeden :)

2- Jant telleri (Alu tel başlarıyla DT swiss Revo teller)

3- Sele :) bence en güzel upgradelerden biri. Fazladan bir 100 dolara hem çok konforlu hemde 100-150gr daha hafif bir sele alabilirsin. Benim önerim : Selle Italia SLR Titanyum. 2007 modelini 135gr geliyor ve yurt dışında 120 usd civarında ve çok konforlu bir sele.

4- Pedal : Evet çoğumuzun biraz es geçtiği bir konu ama bu işten yine fazla para harcamadan 200gr çıkarabiliyoruz. Look Quartz serilerine bir bak. Çok para varsa Carbon Titanyum olanları muhteşem.

5- Maşa : Doğru bir seçimle ama biniş tarzını fazla unutmadan :) 200 gr da maşadan kazanırsın senin seçimin gayet güzel.

Bunların haricinde,

Gidon ve gidon boğazını Carbon almak görüntü açısından güzel oluyor ama saydığın paraların karşılığında kazancın 50gr ları çok geçmiyor. Ben bu işe girmem ama tabi alan alır.

Donanım olarak 2008xt ler en idaalleri. Daha üst sınıf çok para oluyor ve karşılığında kazanılan gr öyle çok da fazla olmuyor.

Aslında sitede en az paraya en hafif bisiklet toplama yarışması olmalı. 3000-5000 ue luk bisikletleri tartıda göstermek marifet mi şimdi :D :D

kocak04

Forum Demirbaşı
Tepki
271
İsim
Onur
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
@ondert

Aslında doğru söylüyorsun.Ama benim amacım öyle uçuk hafiflikte bir bisiklet değil.sadece hem güzel hem kullanışlı hemde hafif bi bisiklet..

kocak04

Forum Demirbaşı
Tepki
271
İsim
Onur
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
@raven1442

Çok doğru söylüyorsun asıl amaç ucuza hafif ve kullanışlı bisiklet toplamak olmalı..peki lastikleri tubeless kullansak daha hafiflik kazanmış olmazmıyız? birde uygun jant seti alsak daha iyi olmazmı bunun içinde bi öneri alabilirmiyim?

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
580gr lik bir tubless michelin görmüştüm, Racing Ralhp'in tubeless i 640 gr civarında. Bunlar bu arada en hafifleri :) Hava kaçırmaması için tubeless lastiklerin çant içinde kalan yanakları daha dolgun oluyor birazda malzemesi daha kalın. Sonuçta daha ağır. Ayrıca janrları da daha ağır. Mesela mavic 817 nin ağırlığına bak. Normal jantları tubeless yapabiliyorsun ama kullandığın kitin ve lastiğin içine sıkacağın dolgu malzemesinin ağırlığı toplanınca iç lastiği geçiyor. Toplamda fark 500gr dan fazla olur gibi. Bilmiyorum belki daha hafif öneriler olabilir bunlar benim gördüklerim.

Jant setleri genelde 24lü oluyor. Eğer senin ağırlığın çok değilse ve sert kullanmıyorsan Mavic'in üst modelleri çok iyiler. Hem hafif hem rulmanlı bir setin olur. Ama 400 euro den başlayan fiyatları var. Aslında böyle bir set çok istememe rağmen güvenemedim ve kendime 32 li set yaptırdım. Mesela benim set 400gr lık Alex 100D, 2008xt göbekler ve Dt revo ve competition tellerden oluşuyor. toplam 1730 gr civarında. Yeterince hafif, sağlam ve önemli bir nokta ucuzlar :)

kocak04

Forum Demirbaşı
Tepki
271
İsim
Onur
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
@raven1442

Ayırdığın zaman ve verdiğin değerli bilgiler için teşekkürler..