Bisiklet toplarken ana parça Kadro??

Tepki
9
@erim yıldırır

Haklısınız fiyatlar hakikaten biraz kabarak hatta çok kabarak.
Zaten Trek alırsam benim için devrim niteliğinde olacak çağ atlamış olacağım.Malum Bianchi den Trek e geçmiş olacağım.
Sedona 781 e de baktım rengi genel olarak istediğim gibi ama yine de gönlüm Trek ten yana.Ama alternatiflerim arasına 781 i de koydum.
Tavsiyeniz için teşekkürler..

Scudo

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@ErcxObjektif bir yorum olmamış.

Neyi temel alarak bu yorumu yazdığınızı belirtirseniz biz de anlamış oluruz.

özgürakbuz

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Canyon
@Yusuf ZİYA

Bu tür kadroları alcanız ve ya bildiniz site varsa yazamısınız.Kadromu kırdım için benimde yeni bir kadro almam lazım.

erdem öncel

Daimi Üye
Tepki
149
Bisiklet
Trek
@Yusuf ZİYA

bir de belirtmem gerekir. bu ölçüler ve hesaplamalar bizim yarış bisikleti dediğimiz (yol bisikletleri) için geçerli. mtb veya hibrit tarzı bir bisiklet için bu ölçüler değişecektir.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf ZİYA
Tepki
9
@özgürakbuz

Trek kadroları satan çok sayıda internet sitesi bulamadım(veya mevcut değil)
Bulabildiklerim ise Yeşil Bisiklet ve SDS Bisiklet.
Trek kadrolar dışında kadro düşünürseniz farklı markaları satan birçok farklı site mevcut(örneğin: Delta Bisiklet, Bikeandoutdoor...)

Tepki
9
@erdem öncel

Belirttiğiniz için teşekkürler fakat mtb ler için geçerli olan ölçüleri nereden bulabilirim??

Tepki
9
@kayhan

Tavsiyeniz için teşekkürler fakat bir anda bisikletin bütün parçalarını toplayacak kadar maddi imkanım yok.Alacağım bu kadrolardan birisiyle eski bisikletimin parçalarını harmanlayacağım.Belki bir kaç parçayı daha dışarıdan alırım(arka disk fren ve jant seti aklımdaki diğer parçalar).Ama büyük ihtimalle 1 sene içerisinde bütün parçaları yenilemiş olurum.

erdem öncel

Daimi Üye
Tepki
149
Bisiklet
Trek
@Yusuf ZİYA

tüm ölçüleri bulan bir program var aslında. ama paralı maalesef :(

(link)

bu programın pro sürümü ki bir sürü kadro ve bisiklet yapımcısı tarafından kullanılıyor. ücretsiz versiyonu ise sadece yol bisikleti için tüm kadro geometrisi değerlerini hesaplayabiliyor.

ama eğer alacağınız kadro eğer gerçekten kaliteli bir kadro ise geometri değerleri bir yerde yazıyordur. oradan C-C veya C-T değerini hesaplayarak ve çoğu kadro için standover height (bisikletin üzerinde ayakta durduğunuz zaman yükseklik) sizin bacak içi boyunuzdan dağ bisikletleri için 5-6 cm civarında daha düşük bir değer olanı seçerseniz diğer effective top frame tube (kullanışlı üst boru mesafesi) uygun bir kadro alınır tahminimce..

• Beğen

Ercx

Aktif Üye
Tepki
37
@erim yıldırır

Sana verilmesi gereken cevap belli ama, Konuda gerginlik yaratmanın gereği yok. Sormak istediğim tek bir soru var, Yaş kaç ?

mertcan gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
513
bencede geotech i listeden çıkarın trek kadrolara gelince modelleri arasında 1 yıl var aralarındaki farkda kadroların açılarının biraz değişmiş olması benim önerim scott scale 40 dır bana göre kadroda bir numara scott dır

• Beğen

Ercx

Aktif Üye
Tepki
37
@gurol

Araştırma - Geliştirme departmanlarına yapılan yatırımlar önemlidir teknoloji üreten markalarda. Fakat benim söylemeye çalıştığım, dikkat çekmeye çalıştığım konunun başka bir yönü.

Giant Trek kadar kaliteli kadro üretemez mi ? Üretebilir.

Büyük turlarda sporcuların kullandıkları bisikletlerin, markasının ön plana çıkartılmamasının altındaki nedende bu zaten. Motorsporlarında markalar klasmanı vardır, bisiklette duydunuz mu öyle bir şey ?

Duymamış olmanız normal çünkü o seviyedeki kadrolarda fark yok denebilecek kadar az. Demek ki o markalar çok üst seviye kadro üretebiliyorlar ama son kullanıcıya satarken belirli bir seviyede kalmaya özen gösteriyorlar.

Bu durumda söylemeye çalıştım nokta. Ferrari Fiat grubuna ait bir markadır ama Ferrari'nin hedef kitlesi belirlidir, Fiat'in hedef kitlesi bellidir.

Umarım kendimi açıkca ifade edebilmişimdir.

• Beğen

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@Ercx
Bu yazdıklarınızda markaları nasıl grupladığınıza dair bir açıklama yok.

Trek ile Corratec, Scott, Geotech, Giant kıyaslanamaz. Trek'i kıyaslayabileceğin markalar Specialized, Orbea, Cube ve Cannondale'dir.
Zamanınız varsa ve üşenmezseniz açıklamanızı rica edebilir miyim?

Giant, Scott, Corratec ve Geotech neye dayanarak bir grup oluşturur? Benzerlikleri nelerdir?

Trek, Specialized, Orbea, Cube ve Cannondale neden bir grup oluşturur? Benzerlikleri nelerdir?

• Beğen
Tepki
9
@Ercx

Farklı bir bakış açısı getirmişsiniz.
Yazınızdan anlaşılacağı üzere Trek son kullanıcıya daha doğrusu bisikleti sadece sportif ve sosyal amaçlı kullanan kullanıcılarada yarışlarda kullandığı kadrolar kadar kaliteli kadrolar sunmaya çalışıyor.
Doğru anlamışmıyım??

Tepki
9
@erdem öncel

Bahsettiğiniz ölçüler sanırım bu linkte var=
(link)
Doğru ölçüler mi daha doğrusu bahsettiğiniz ölçüler bunlar mı?

Tepki
9
@mertcan gölge

Geotech i Listeden çıkarttım.Scott Scale 40 Trek lere göre daha makul fiyatlı.
Fakat Trek daha çekici geliyor.

erdem öncel

Daimi Üye
Tepki
149
Bisiklet
Trek
@Yusuf ZİYA

orda bisikletin geometri bilgileri var. eğer alacağınız kadro buysa.

(link)

burda dağ bisikleti için uygun kadro boyunu bacak içi boyunuza göre hesaplıyor. ayrıca verdiğiniz linkte C-T mesafesi kadro boyu olarak verilmiş.

buradan da kabaca bacakici x 0,67 - 10cm size uygun kadro ölçüsünü vermesi lazım. eğer C-C mesafesi verilmiş olsaydı benzer şekilde bacakici x 0,65 - 10cm şeklinde olacaktı.

• Beğen

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
(link)
Bu linkte Mtb'yi seçip,cm veya inch olarak boyunuz ve bacak içi boyunuzu girip,oldukça yakın değerlerde size uygun kadro boyunu(c-t) bulabilirsiniz

• Beğen
Tepki
11
scale 40 var bende gayet memnunum görüntüsü olarak da doyurucu olacagını düşünüyorum bence önemli olan senin içine sinmesi aldıktan sonra keşke deme yeter :) simdiden hayırlı olsun

• Beğen

orkun tulu

Forum Demirbaşı
Tepki
228
@Yusuf ZİYA

bisikleti ne amaçla kullandığından hiç bahsetmemişsin onuda belirtirsen belki daha yararlı tavsiyeler alabilirsin

bence iyi bir kadro alıp üzerine eski bisikletinin parçalarını takacağına eski bisikletinin donanımlarını değiştirsen sürüş keyfin çok daha fazla artabilir.

mesela sürekli arazi sürüşü yapmıyorsan ince ve dişsiz yeni bir çift tekerlek bile işini görebilir. yada yeni bir vites sistemi

yani eski donanımına yeni bir kadro eklersen sürüş kalitende sadece maşanın farkını anlarsın ama eski kadronun donanımlarını değiştirirsen taktığın her parçanın farkını kullanırken hissedersin ve bisikletten aldığın zevk artar.

• Beğen
Tepki
9
@orkun tulu

Bisikleti nadiren arazide kullanacağım ama kullandığım arazi koşulları ağır olabilecek(5-10 metreden atlamayacağım ama en azından 0.5 metreden atlayıncada sağlam kalabilmeli tabi bu yılda 1-2 kere olur)Onun dışında sürekli asfaltta kullanacağım.

Bisikletin kadrosunu değiştirme amacıma gelince:Eski bisikletim çift amortisörlü olduğu için çok yorucu oluyor ve kullanım amacımın baya bi dışında oluyor.Dolayısıyle ilk başta kadroyu değiştirmem gerekecek.Eskiden niçin çift amortisörlü bisiklet aldın diye sorar iseniz sebebi daha o zamanlar çocuktum ve gözüme daha güzel gözüküyordu, daha gelişmiş zannediyordum.

Dolayısıyle donanımlardan önce kadroyu değişmem gerekecek.