Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet toplarken ana parça Kadro??

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Yusuf ZİYA tarafından paylaşıldı.

1. Yusuf ZİYA

Yusuf ZİYA Üye

Seviye:
    Öncelikle tüm forum sakinlerine iyi günler.
    Arkadaşlar bu siteye girip üye olalı yaklaşık 20-30 gün oldu ilk başta
    bir kaç şey sorup bilgi edinmek için girmiştim.Öncesinde deltabisiklet.com u felan biliyordum fakat bisikletimden memnun olduğum için sadece bir kaç parçasını değiştirmeye karar vermiştim.Fakat zaman geçtikçe bu siteye girip çıktıkça bisikletimin demir yığını olduğunu anladım ve artık komple bir bisiklet toplamaya karar verdim.Tabii ki ilk başta bisikletin göze en çok çarpan parçası olan kadroyu almaya karar verdim.

Aklımda birkaç model var.Sizlerinde değerli yorumlarınız ve tavsiyelerinizle bir kadroya karar vereceğim inşallah.

Benim karar vermekte zorlandığım 4 kadro -almayı en çok istediğimden başlayarak-:Trek 8500(2009)>Trek 8500(2010)>Scott Scale40>Geotech Argon
    işte bunlar arasında kararsız kaldım.Tabi ki sizlerin kadro tavsiyelerinizede açığım.

Birde sorum var Trek 8500(2009)-Trek 8500(2010) arasındaki teknik farklar nelerdir acaba?(Dayanıklılık, ağırlık felan)

Tavsiyeler ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler..

bahtiyar közen bunu beğendi.
  2. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Bence Geotech'i listeden çıkarın. İki trek kadro arasında karar verin.

bahtiyar közen ve Yusuf ZİYA bunu beğendi.
  3. Yusuf ZİYA

Yusuf ZİYA Üye

Seviye:
    Bende zaten çıkartaçaktımda yinede kullananlar felan varsa bir yorumlarını alayım dedim.
    Genel olarak beyaz ve açık renklerin daha fazla olduğu bir kadro almayı düşünüyorum.Zaten bunun için Trek 8500(2009 model) daha çok ilgimi çekiyor.
    Fakat açıkçası 2009 la 2010 model arasındaki teknik farkları bilmiyorum.Yorumunuz için teşekkürler.

bahtiyar közen bunu beğendi.
  4. Yusuf ZİYA

Yusuf ZİYA Üye

Seviye:
    Arkadaşlar alternatifler arasına bir de Corratec X-Vert 0.3 de ekleyelim.

Tavsiyelerinizi bekliyorum..

5. Ercx

Ercx Aktif Üye

Seviye:
    8500 '09 modelini kullandım zirkonyum olması en önemli özelliği dolayısıyla esneme yok denecek kadar az. 8500 '10'u kadro olarak inceleme fırsatım oldu, en dikkat çekici özelliği alın borusunda kayda değer bir genişletmeye gitmişler bu da amortisörden kaynaklanan esnemeyi azaltmaya yöneliktir diye düşünüyorum. Nasıl Mercedesle Toyota kıyaslanamazsa Trek ile Corratec, Scott, Geotech, Giant kıyaslanamaz. Trek'i kıyaslayabileceğin markalar Specialized, Orbea, Cube ve Cannondale'dir. Trek kullanmayan arkadaşlar söylediklerimden alınmasınlar çünkü Trek hakkında konuşuyorum.

6. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Aynen katılıyorum.

Yusuf ZİYA bunu beğendi.
  7. Yusuf ZİYA

Yusuf ZİYA Üye

Seviye:
    Öncelikle tavsiyeniz için teşekkürler.
    Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla Trek in Corratec, Scott, Geotech ve Giant tan üst sınıf olduğunu ifade etmişsiniz.
    Zaten benimde en çok aklıma yatan Trek fakat yazdığım markalardan hiçbirisini kullanma şansım olmadığı için hepsini sormak istedim muhakkak bilmediğm şeyler vardır diye düşündüm.

Peki sizce Trek 8500 ün 2009 modelinin üstüne yaklaşık 200 TL daha fark ekleyip 2010 modelini almamı gerektirecek kadar çok bir fark varmıdır?
    (Benim aralarında -gözle görülebir- görebildiğim tek fark kabloları sanırım üstten değilde alttan geçirmişler.Birde renk farkı varki bence 2009 un renkleri daha güzel)

8. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,
    Yazdıklarınızdan "Bütün Trek'ler bütün Scott, Giant ve Corratec'lerden daha iyidir" anlamı çıkıyor ama öyle olmadığını siz de zaten biliyorsunuzdur. Hangi sınıftaki hangi kadro (veya hangi modelin) olduğunu belirtmeniz karşılaştırma yapmak açısından bence daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Kazasız ve keyifli turlar

five

Yusuf ZİYA bunu beğendi.
  9. Yusuf ZİYA

Yusuf ZİYA Üye

Seviye:
    Arkadaşlar yorumlar ve tavsiyeler çok az.Hiç kimse Trek, Corratec, Geotech, Scott kullanmıyor mu?

Tavsiyelerinzi bekliyorum lütfen esirgemeyin..

10. Ercx

Ercx Aktif Üye

Seviye:
    Eleştiri için teşekkürler ama,

Mercedes SL55 AMG ile Toyota Yaris'i kıyaslamaya çalışan biri değilim, Aynı sınıf ve aynı segmentte olan modeller arasında kıyaslama yapıyorum.

11. Ercx

Ercx Aktif Üye

Seviye:
    Kabloların üstten geçmesinin tek artısı, vites kolunda bir problem olduğunda kablolara kolayca erişebilmenizdir.

Arka aktarcının yayı negatif değilse, standart yaylara göre ters yönde çalışmıyorsa, rublede büyük dişlilere geçmek istediğinizde teli germeniz gerekmektedir. Telin en boş olduğu durumda rublenin on bir dişli olan yaprağını, yani dokuzuncu ya da onuncu dişlisini kullanırsınız.

Arazi şartlarında ne olacağı bilinmez, özellikle yarış ortamında vites tellerinin üstten geçiyor olması sporcuyu mutlu eder, ama olmazsa olmaz değildir.

Tel hemen elinizin altında olduğundan teli çektiğinizde arka aktarıcınız büyük dişlilere doğru, yukarı, harekete geçer.

2010 kadroyu kullanmadığım için daha iyi ya da değil diyemiyorum. Sizin dikkatinizi çeken farkı, dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım.

Yusuf ZİYA bunu beğendi.
  12. Yusuf ZİYA

Yusuf ZİYA Üye

Seviye:

Yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkürler..
    Ben aslında kabloların üstten geçmesini dezavantaj olarak görüyordım fakat yazınızı okuduktan sonra avantajları olduğunu gördüm.Zaten aklımda şimdi bir tek soru kaldı 2009 model mi yoksa 2010 model mi?Ayrıca 2009 modelin olduğu tek bir yer biliyorum oda Sds bisiklet kaldı ki belki orada da kalmamıştır dolayısıyle bi arayıp sormam gerekiyor sanırım.2010 model ise Yeşil bisikletin sitesinde kadro bölümünde gözükmüyor fakat "Trek 2010" bölümünde fiyatı felan yazıyor büyük ihtimalle ellerinde vardır.

Alternatif olarak temin edebileceğim yerler biliyorsanız ve söyleyebilirseniz memnun olurum?..

13. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yusuf ZİYA bunu beğendi.
  14. Yusuf ZİYA

Yusuf ZİYA Üye

Seviye:

Hocam kadroya karar verebilsem ölçülere bakacağım ama karar veremiyorum ki?:(
    Zaten büyük ihtimalle bana uygun olanı 17.5 inch olanıdır.(Ayrıca yardımlarınız için teşekkürler)

15. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    aslında tam tersi. çünkü her firma kadro ölçülerini farklı farklı üretiyor. yani sizin vücut ölçülerinize göre olan kadroları seçtiğinizden en iyi ihtimalle 1-2 seçenek kalacak :) burada 17,5" ölçüsü şu mesajda da bahsettiğim üzere iki şekilde ölçülebiliyor.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?p=919996#post919996

bir de bu 17,5" ölçüsü (bisikletin boyu olarak geçen) sele borusu uzunluğundan (seat tube) daha önemli dikkate alınması gereken bir ölçü var. geçerli üst boru uzunluğu (effective top tube) olarak geçiyor. bu da kol ve önkol boyu ölçülerek hesaplanıyor. sheldon brown denilen bir bisiklet gurusuna göre bu mesafe sele borusu uzunluğundan daha önemli ;)

bu da uzun vadede keyifli, rahat ve ergonomik bir bisiklet demek ..

Yusuf ZİYA bunu beğendi.
  16. Ercx

Ercx Aktif Üye

Seviye:

Kadronun ellerine olup olmadığını sormadan önce kadro boyunuzu belirlemenizi öneririm. Kadrolar pantolona benzer, boyu vücudunuza uygun olmazsa sorun yaşamanız muhtemel.

Küçük kadro üzerinde hakimiyet daha yüksek olduğundan, tekniğiniz yüksekse kadroya tam anlamıyla hükmedebiliyorsunuz. Aksi durumda uğraş verdiğiniz bazı durumlarda bisiklet kendi kafasına göre davranabiliyor.

8500 gibi üst düzey bir kadronun size uygun olabilmesi için, büyük ihtimalle sipariş üzerine gelecektir. Bu noktada seçim size kalıyor.

Yusuf ZİYA bunu beğendi.
  17. erim yıldırır

erim yıldırır Kıdemli Üye

Seviye:
    bu bahsettiğiniz kadrolar bencede çok güzel ama bence bi sedonanın kadrolarına da bakın fiyat olarak kesinlikle el yakmaz ve giriş ve orta seviyenin ihtiyaçlarını karşılar bence... sıfır bi 781 kadroyu 400 liraya bulabilirsiniz mesela ama trek..vblerde sanıyorum fiyatlar biraz daha yüksek
    SAYGILAR

Yusuf ZİYA bunu beğendi.
  18. Yusuf ZİYA

Yusuf ZİYA Üye

Seviye:
    Uyarılarınıza uyarak söylediğiniz gibi kadro boyumu belirleyeceğim.
    Daha sonra arayacağım.Gerçi arayacağım bisikletçilerle(Yeşil ve Sds) aynı ilde olmamam büyük bir dezavantaj ama ne yapalım şansımızı deneyeceğiz bakalım..
    Katkılarınızdan dolayı teşekkürler..(ö.m. deki önerinizi dikkate alacağım.)

19. Yusuf ZİYA

Yusuf ZİYA Üye

Seviye:

Bahsettiğiniz linklere girdim.En kısa zamanda -inşallah evdeki metreyi bulduktan- sonra değerleri yazıp kadro boyumu belirleyeceğim..
    Uyarılarınız için teşekkürler..

20. kayhan

kayhan Misafir

Yusuf ZİYA bunu beğendi.