Bisiklet toplama

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Herkese merhaba. Eski bir yol bisikleti alıp toplamaya karar verdim falan kafamı kurcalayan sorular var. Öncelikle bütçem 550 TL. Bütçe aşılmayacak.

(link)

Deltabisiklet'in sitesinden en ucuz aktarıcılar, fren vites kolları, ruble, aynakol ve zinciri seçip hesapladım, tam bütçeme denk geliyor. Şimdi gelelim asıl soruma, bu bisikleti alırsam, alacağım malzemelerin bu bisiklete uyup uymama olasılığı nedir ? Eğer uymazsa bunu belirleyen faktörler nelerdir ?

Scudo

Komili

Aktif Üye
Tepki
54
550+120Tl 670 Tl yapar topluyacaksan sıfırdan al hepsini yhani başka bisiklet almadan topla derim ya da 670 tl ye de güzel bisikletler var :)

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisikleti elden deneyerek alıcam zaten. Neyse konumuz bu değil parçaların uyma durumu nedir ?

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Salcano almayı düşünmüyorum bisiklet toplamak istiyorum

uğur kocaağa

Daimi Üye
Tepki
193
Bir arkadaşım Relight 1971 model oldukça hafif bir kadroya sahip bisikletini satıyor. İlgileniyorsan özel mesaj at yönelndireyim.

sadık özer

Forum Demirbaşı
Tepki
158
Bisiklet
Beldeyama
parça uyumu tahminen söyliyeyim seni
sen çok yoracak fren vites kolları olur hem maddi açıdan hemde uyumluluk açısından bende bu tür bisikletlerle ilgilendiğim için söylüyorum en çok parayı harcadığın jant seti olsun pek masaftan ön attırıcı için küçü çaplı bir attırıcı alman gerekir tam boyutlatını bilmiyorum amayeni alu veya karbon olan kadrolara uyanlardan olmaz
arka aktarıcı ise vidalı alman gerekir alyanlı uyacağnı zannetmiyorum ön attırıcının çeliği güçlü olması lazım yoksa kolay geçiş sağlayamazsın bu yüzden eski tip yol bisikletinden çıkan parçlar olabilir shimano exage, 600 veya eski dura ace o zamn geçişlerde hiç bir sıkıntı çekmezsin fren bacakları olarak uzun bacaklı seçmen lazım yeni tipler kısa gelebilir yani büyük ihtimal 27 janta göre seçmen gerekir aklıma gelenler bunlar örnek açısından
(link)

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Lınktekı bısıkletı gormustum de dıkkatlı ıncelememıstım alsam mı sızce nasıl ? Aynı sehırdeyız hem

• Beğen
Tepkiler: Cengiz Parlakgül

savasuysal

Üye
Tepki
47
@Berk Mercancı

Bunu al, fiyatı iyi. güzel güzel bin. Malın iyisinden kötüsünden fiyatının uygunu pahalısı öğrenince de elinde kalan 280 civarı parayı da 2-3 ay sonra birikmiş vaziyette 350tl civarı ile başlarsın adam etmeye.
Gidonunu değiştirirsin, beğenmedin sağlam bi sanayide kadroyu boyatırsın, fren vites kollarını ve gidon bandını değiştirirsin. Olmazsa olmaz ilk seleyi değiştirirsin. Zaten sen 2-3 ay hem binip hem forumu dikkatli okur araştırırsan ne istediğini daha iyi anlarsın. Diğer bisiklettense (link) bunu al derim. Tabi kadrosunda vuruğu çatlağı varmı alırken iyi bak derim. Gerisi fazla önemli değil al gitsin.

mesut emin yarıcı

Daimi Üye
Tepki
113
Bisiklet
Kron
Bence eski bisiklet alma al bi tane yeni gıcır gıcır bin eski bisikletle uğraşmaya değmez ben aldım bi tane 14 yaşında bi alet her tarafından pas akıyor tamam senin alacağın bisiklet daha iyi olabilir ama düşün eski alacağın bisikletin aynakol ruble zincir jantlar lastikler sele elcikler pedallar fren ve vites telleri fren ve vites kolları fren pabuçları ön ve arka aktarıcı fren bacakları ve şuan daha sayamacağım pek çok şeyi değiştirmek zorunda kalabilirsin kısaca astarı yüzünü geçebilir sen 500 küsür diye hesaplamışsın ama hesabın tutmayabilir 700-800 tl harcamak zorunda kalabilirsin eski alacağın bisikletin hiç bir parçası hayır etmez boyası eskidir her tarafı pas ve pisliktir en kötü ihtimalle 2-3 yaşında sıfırının yarı fiyatına ikinci el bi yol bisikleti alsan bile bundan kat kat daha sağlam bir makinen olur bence karar senin tabi ki

savasuysal

Üye
Tepki
47
@mesut emin yarıcı

Sana kesinlikle katılıyorum fakat bir önceki sayfada arkdaş sıfır almak istememiş ve toplamak istiyor, salcano da istemem diyor =)))) Yoksa gerçekten uğraşılmaz 530tl bütcesi varmış, 100 lira daha koy, olmadı taksitle al SALCANO XRS800 675tl ye ü sıfır gıcır gıcır bin, hem zevkili al.

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Ya ben modern bısıkletlerı sevmıyorum. Klasıklerın gorunumu bı baska oluyor sade, şık, agresif. Tamam salcano f/p olarak ıyı olabılır ama zevk meselesı sonucta...

mesut emin yarıcı

Daimi Üye
Tepki
113
Bisiklet
Kron
ben bisikleti aldım alalı uğraşıyorum hurda parasına almıştım ama iki katı masraf ettim sora baktım bu bisiklet adam olmaz vazgeçtim masraftan frenlerin ötme ve tutmama sorunu var mesela 3 tane bisikletçiye götürdüm yapamadılar birisi dedi pabuçlar değişecek değiştirdim biri dedi teller değişti biri dedi ayaklar onlara da 35 tl istedi(çiftine) sora getirdim bi abiye o baktı iyice sorunun fren ayaklarının bisikletteki mile tam oturmamasından kaynaklandığını söyledi ayakların oturmamasının sebebinin de bisikletteki o milin aşınmış olmasıymış yani netice itibariyle ötme ve tutmama sorununa yapılacak birşey olmadığını anladım eğer eski bisiklet alırsan böyle bir sorunun çıkması muhtemeldir ben hiç bilemezdim o ayakların girdiği milin aşınmış olduğunu mil aşınmış olduğu için ayaklar boşluk yapıyor sürekli ve gevşiyor gevşediği zamanda tutmuyor ve ses yapıyor o mil de bisikletin üzerinde olduğu için değişemiyor anca kaynakla sökülecek yerine yenisi yapılıp takılacak o da en az 50 tl ye malolur +35 ayaklar 85 tl bu da sadece arka için :D yan i demek istediğim eski bisiklet külliyen masraf bisiklete değil tamire ve parçaya para veriyorsun eski bisiklet aldığın zaman ama yeni bisiklet alsan 2 sene garantisi var bişey olur gidersin bırakırsın yapılır beğenmezsin dersin adama şurası olmamış tekrar bakarlar yada itiraz ederler itiraz ederlerse ararsın firmayı şikayet edersin sorunun neyse halledilir en azından bisikletin yeni olur yeni bir bisikletle 20-25 yaşındaki bir bisiklet aynı olur mu netice de metal bunlar yıllar geçtikte paslanıyor eskiyor dayanıksızlaşıyor dediklerim sana obş laf gibi gelebilir ama bir düşünmeni tavsiye ederim

Ayhan Cihangir

Daimi Üye
Tepki
269
Evdeki hesap hiçbirzaman çarşıya uymaz. Bir musubet bin nasihatten iyidir. Sakla samanı gelir zamanı filan uzaaaar gider :) Arkadaş illaki toplamak istiyor ve bana gerçekten kararlı göründü o kadar yoruma rağmen fikri değişmemiş bu yüzden Berk kardeşimi tebrik ediyorum ve hatındaki tüm kararlarda burdaki gibi emin adımlarla gitmesini ve hata da yapsa yaptığı hatalardan ders çıkarmasını diliyorum. Zaten hayat tecrübemiz yaptığımız hataların toplamı değilmidir.

Konuya gelirsek arkadaş bu tip klasik görünümlü bisikletleri sevdiğini söylemiş. Saygılar. Ama Forumda da bu tip ama bakımı yapılmış temiz ömrünü yitirmemiş klasik bisiklet satanlar oluyor tabiki biraz daha yüksek fiyatlı.
Berk kardeşim acele etmeyip bu tip bisikletlere ağırlık vermeni tavsiye ederim.
Ama yok ben eski alırım biraz bakım yaparım öyle de binerim benim için sorun olmaz diyorsan tabi ki seçeneklerin çoğalır.

• Beğen
Tepkiler: Berk Mercancı
Tepki
109
bende bu yakınlarda sizin gibi bu konuya merak sardım. aslında 15 yıl öncesinden elimde olan bir mtb kadroya (bianchi xc snake) 28" jant ve lastik takarak, miche aynakol ve yarıs gidonu gibi malzemeler takarak ilginç karma bir bisilet oluşturdum ama yinede daha eski 70 lere 80 lere ait bir yarış kadrosunu toplamak istiyorum. eğer kadroyu boya vs olarakda elden gecirecekseniz şehrinizde ki hurdacılara mahalle bisikletçilerine ve ikinci el eşya satılan pazarlara dükkanlara bit pazarlarına fln bakın. ben oralarda arıyorum bir kaç tanede buldum biraz daha kafama yatan model bakıyorum. bulacağınız fiyatlar sahibinden vs gibi sitelerden cok daha ugun olacaktır.

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
@deniz anıl küçükyılmazlar

Evet hurdacılara bakmak mantıkl olabılır degerlendırıcem :