Bisiklet toplama

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.813
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@zikir_of_salvation ellerin , kolların dert görmesin. Harika bir çalışma yapmışsın. Bugün aynı fiyata toplamak çok zor. :harika:

• Beğen
Tepkiler: zikir_of_salvation
Scudo

Mahobeycik

Üye
Tepki
1
İsim
Mahmut
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
SelamunAleyküm sayfada yeniyim ama uzun süredir bisiklet biniyorum. Aktif olarak bindiğim bisikletimi kadrosu, gidonu, selesi haricinde değiştirmek istiyorum. Resimdeki parçalar uyumlu mu eklenmesi gerekenler var mı bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Aklımda sıfır bisiklet almak da var. Eğer resimdeki parçaların muadillerinin bulunduğu sıfır bisikletler biliyorsanız çok iyi olur. Şimdiden teşekkürler. ;)

Dosyalar

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.276
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
SelamunAleyküm sayfada yeniyim ama uzun süredir bisiklet biniyorum. Aktif olarak bindiğim bisikletimi kadrosu, gidonu, selesi haricinde değiştirmek istiyorum. Resimdeki parçalar uyumlu mu eklenmesi gerekenler var mı bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Aklımda sıfır bisiklet almak da var. Eğer resimdeki parçaların muadillerinin bulunduğu sıfır bisikletler biliyorsanız çok iyi olur. Şimdiden teşekkürler. ;)
Merhaba, foruma hos geldiniz.

Bisikletinizin ne oldugunu bilmedigimiz icin karar vermek de biraz zor gibi.

Yalniz fotografdaki sistem karisik 3x9 sistemi ama kombi olarak uyumlu ve Trekking bisikletleri icin tasarlanmis bir sistem. Yalniz bu sistemle sundugunuz arka aktarici calisirmi bilmiyorum ki calismayacagini da umut ediyorum cünkü o 1x12 vites uyumlu aktarici.

Sizin bisikletiniz Trekking ve benzeri ise uyumlu ama bu sisteme yine de arka aktariciyi 9 sistemden bir tane eklerdim.

Bisikletiniz MTB ise sistem malesef uyumsuz. Tabiki calisir ama MTB tasarlanmis bir sistem yine de degil.

brisket

Üye
Tepki
0
İsim
Proteus
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar , kullanmakta olduğum şöyle bir bisiklet var ve bunu ince tekerlekli bisiklet haline getirmek istiyorum sanırım yol bisikleti diye geçiyor ama gidonu bu şekilde kalacak . Değişmesini istediklerim jantlar , lastikler , arka aktarici ve maşa . Maşası böyle değil , amortisörlü ( iki adet var bundan , temiz olanı buydu her şeyleri aynı zaten sadece onun ön taraf amortisörlü ) . Bisikletin önde 4 arkada 6 dişi var yani 24 vites ama 97 yılından sanırım , modelini bulamadım bile internette dolayısıyla kadrosunun , jantlarının boyunu vs de bilmiyorum . Olabildiğince ekonomik bir şekilde bu bisikleti nasıl yol bisikletine çevirebilirim ?

Dosyalar

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.941
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Merhabalar , kullanmakta olduğum şöyle bir bisiklet var ve bunu ince tekerlekli bisiklet haline getirmek istiyorum sanırım yol bisikleti diye geçiyor ama gidonu bu şekilde kalacak . Değişmesini istediklerim jantlar , lastikler , arka aktarici ve maşa . Maşası böyle değil , amortisörlü ( iki adet var bundan , temiz olanı buydu her şeyleri aynı zaten sadece onun ön taraf amortisörlü ) . Bisikletin önde 4 arkada 6 dişi var yani 24 vites ama 97 yılından sanırım , modelini bulamadım bile internette dolayısıyla kadrosunun , jantlarının boyunu vs de bilmiyorum . Olabildiğince ekonomik bir şekilde bu bisikleti nasıl yol bisikletine çevirebilirim ?
26 jant gibi görünüyor. Zaten yılı nedeniyle aksi pek mümkün değil. Jant boyu için tekerleğin çapını, kadro boyu için pedal göbeğinden sele kelepçesine kadar uzunluğu ölçebilirsiniz.

Bu bisiklette yapacağınız hiçbir değişiklik onu (link)ne benzetemeyeceğinden iki efektif seçeneğiniz var:
- Bulabileceğiniz en ince lastiği alıp nispeten akıcı bir sürüşle devam etmek
- Satıp bir yol bisikleti için bütçeye eklemek

brisket

Üye
Tepki
0
İsim
Proteus
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bütçem kısıtlı olduğu için şöyle bir yol planladım . Bisikletin arka aktarıcı sorunlu , vites 4x6 fakat ben 3x6 kullanabiliyorum max bunun için de arka aktarıcıyı uygun fiyatlı bir shimano ile değiştirmeyi düşünüyorum ve buna uygun da zincir bulmam gerekli . İkinci olarak da arka jant ve arka , ön lastikleri değiştirip cst xpedium safe+ 700x25 takacağım . Burda dikkat etmem gereken bir husus var mı ? veya bütçeyi çok bozmadan başka bir öneriniz

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.204
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bütçem kısıtlı olduğu için şöyle bir yol planladım . Bisikletin arka aktarıcı sorunlu , vites 4x6 fakat ben 3x6 kullanabiliyorum max bunun için de arka aktarıcıyı uygun fiyatlı bir shimano ile değiştirmeyi düşünüyorum ve buna uygun da zincir bulmam gerekli . İkinci olarak da arka jant ve arka , ön lastikleri değiştirip cst xpedium safe+ 700x25 takacağım . Burda dikkat etmem gereken bir husus var mı ? veya bütçeyi çok bozmadan başka bir öneriniz
Öncelikle bisikletinizin modeli nedir? Birde gerçekten buna değip değmeyeceğini düşünmeniz gerekiyor. Vaktiyle bir arkadaşıma ne kadar demiş olsam da o dönem 500 lira eden 26" bisikletine çifti 1500liraya michelin lastik takıp satamayınca lastikte bisiklette de elinde kalmıştı. 4x6 vites nasıl oluyor onu anlayamadım. 4'lü ayna kola sahip redditte bir bisiklet görmüştüm ama çok nadir, sizin durumunuzda bir karışıklık olduğu aşikar.
Dikkat etmeniz gereken husus olarak aklıma gelen almayı düşündüğünüz lastiğin almak istediğiniz janta uyup uymaması durumu olabilir. Aşağıdaki tablodan alacağınız jant ve lastik genişliğinin uyumluluğuna bakabilirsiniz.
Kendi dağ bisikletimden örnek vereyim, üstteki hizada yazan "medium" kısmında benim jantım 25e geliyor, kullandığım lastik de 2.25 (55 veya 57e karşılık geliyor). Tabloya göre limit dahilinde kullanıyorum.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: brisket

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.941
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bu plandaki en sorunlu kısım, 26" tekerli bisiklete 700x25 lastik ve uygun jant takma kısmı. Tabii lastik boyunu göz kararı söylüyorum, doğrusu üstünden bakmak.
Yanağında yazar, 26x??? şeklinde inç olarak ya da ??-559 şeklinde ETRTO formatında.

...4x6 vites nasıl oluyor onu anlayamadım. 4'lü ayna kola sahip redditte bir bisiklet görmüştüm ama çok nadir, sizin durumunuzda bir karışıklık olduğu aşikar...
4x5 - 4x6 Bianchi'ler bir dönem çok satıldı, Türkiye'de canlısına denk gelmek mümkün. Hatta geçen yıl Erdoğanlar'ın 2 el bölümünde bir tane 4x6 vardı ((link)bahsetmiştim ama artık yok). Yakın zamanda forumda da 4x5'li bisikleti için ön 4'lü kol arayan bir arkadaşımız vardı (onun da konusu (link)).

• Beğen
Tepkiler: Hidiman ve MakRo

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.204
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
4x5 - 4x6 Bianchi'ler bir dönem çok satıldı, Türkiye'de canlısına denk gelmek mümkün. Hatta geçen yıl Erdoğanlar'ın 2 el bölümünde bir tane 4x6 vardı ((link)bahsetmiştim ama artık yok). Yakın zamanda forumda da 4x5'li bisikleti için ön 4'lü kol arayan bir arkadaşımız vardı (onun da konusu (link)).
(link) şu bisikletten o zaman. Attığınız linke baktım hatırladım bisikleti.

• Beğen
Tepkiler: Spartiat

brisket

Üye
Tepki
0
İsim
Proteus
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Eski bir bisiklet o yüzden 6x4 sanırım . Lastiğin üzerinde 26x2.00 nda-3 To fit 26x1.60-1.75 RIM 54.559 ibaresi var .

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.941
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Eski bir bisiklet o yüzden 6x4 sanırım . Lastiğin üzerinde 26x2.00 nda-3 To fit 26x1.60-1.75 RIM 54.559 ibaresi var .
Gerçekten de göründüğü gibiymiş, 26" çapında ve 2" (yaklaşık 51 mm) genişliğinde lastik varmış.

700x25 yani 28", çapı üstündekinden 2", yani yaklaşık 5.1 cm daha büyük lastik ve ona göre jant takabilmek için:
- Tekerleğin geçtiği tüm aralıklarda o kadar büyüyen bir lastiğe yer var mı diye bakılması (toplam büyüme yaklaşık 5.1 cm kadar ama her yönde 2.55 cm kadar büyüdüğünde sağlıklı bir yer kalıyor mu diye bakılmalı, örneğin ön lastikle ön maşa arasında şu anda en az 3.5-4 cm boşluk var mı, arka açıklıklar için de öyle. Tabii lastik açıklıkların diplerine doğru yaklaştığında yatay boşluk da yeterli mi diye bakmak lazım ama lastik ve jant inceleceği için bunda sorun çıkmaz diye düşünüyorum):
1686838423493.png1686838497752.png

-Artık jantla aynı hizada olmayan fren için de bir çözüm bulunması lazım. AliExpress'te bunun için adaptör görmüştüm ama ne kadar sağlıklı olacağını bilemiyorum.
1686838633724.png

Boşluklar yeterli olup bu dönüşüm yapılabilse bile, 28" lastikler için oldukça küçük kalacak kadro, bozulan geometri, diğer parçaların da değişmesi gerekliliği (vites sistemindeki sorunlardan dolayı değişmesi gerekebilecekler ki ön 4'lüye göre malzeme artık yok, arkadaki cantilever frenin değişmesi v.b.) nedeniyle bu bisikleti satıp yerine hedeflenen özelliklere yakın bir ikinci el bisiklet almak daha efektif olur.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

brisket

Üye
Tepki
0
İsim
Proteus
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
700x25 in 28 oldugunu bilmiyordum , sarı sitedeki filtreli 26 aratması sonucu onu vermişti ilginç . Söylemeye çalıştığım 26 ince lastik aslında . Şimdi bu üzerindeki jant ile minimun 26x1.60 takılabilir mi ? lastikteki degerler böyle fakat jant icin de geçerli mi bu ? takılabilen en ince lastik nedir onu ögrenebilirsem ve yeterli fark varsa(üzerindeki çok kalın anlamında) bunlar ile devam edebilirim degilse yeni jant + lastik 26 olanından alacağım :)

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.941
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
700x25 in 28 oldugunu bilmiyordum , sarı sitedeki filtreli 26 aratması sonucu onu vermişti ilginç . Söylemeye çalıştığım 26 ince lastik aslında . Şimdi bu üzerindeki jant ile minimun 26x1.60 takılabilir mi ? lastikteki degerler böyle fakat jant icin de geçerli mi bu ? takılabilen en ince lastik nedir onu ögrenebilirsem ve yeterli fark varsa(üzerindeki çok kalın anlamında) bunlar ile devam edebilirim degilse yeni jant + lastik 26 olanından alacağım :)
Takılabilecek minimum lastik kalınlığını öğrenmek için jantın iç genişliğini bilmek lazım ama 19-24 mm arasındaysa (daha ince olması çok zor) 26x1.60 lastik takılabilir, hatta daha incesi de takılabilir. 30 mm'ye kadar inceltebilmek mümkün ama o kadar ince lastik bulmak zor. Bende bir 26" bisiklette 26x1.50 var, marka tercihime uygun en ince lastik oydu. Şu 26x1.40 mesela, tam şehirlik: (link)

• Beğen
Tepkiler: brisket

brisket

Üye
Tepki
0
İsim
Proteus
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
çok teşekkür ederim , yarın jantın boyutunu tamamen ögrenip bir yol planlayacağım . Arka aktarıcı için peki aktarıcıyı değiştirmem , 4x6-4x7 uyumlu bir arka aktarıcı almam bütün sorunu çözer mi ? yani ön aktarıcıya bir şey yapmaya gerek var mı , normalde önde 4.dişe geçtiğim zaman arka tarafta kısıtlı vites değiştirebiliyordum ve zamanında bisikletçi zincir kısa geliyor demişti .

Jantın Ölçüleri 26x1.75 559x22

Son düzenleme: