Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Toplama Hakkında Bir Kaç Soru Çok Önemli Benim İçin :(

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında murat gülşen tarafından paylaşıldı.

1. murat gülşen

murat gülşen Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar arkadaslar bisiklet alma sürecim bayagı sancılı geçiyor 1 aya kadar bir bisiklet almam gerekiyor.Benim için kadro çok önemli bugun görüstüm bir bayii ile ancak istediğim kadroya bisiklet toplamak biraz tuzlu geldi.Benim merak ettiğim şu kadro hariç bir bisikleti kullanır hale getirmek için ne kadar masraf yapmak gerekir. Donanım cok önemli değil alivio ve acera parcalardan olusacak bir bisiklet diğer parcalarda orta sınıf olacak. O kadroyu cok istiyorum ancak kadroya parayı bayılıp binmeden evde seyretmekte istemiyorum.Sizce ne kadara mal olur bir bisikletin donanımı örneğin trek 3900 donanımı ne kadara mal olur cok tesekkur ederim şimdiden arkadaslar benim için cok önemli istemediğim bir bisiklet almak istemiyorum.

Ön Amortisör: sountour xcu

Tekerler: Alloy front, Shimano RM30 rear hub; Matrix 550 rims
    Lastikler: Bontrager Connection Trail, 26x2.0"

Vites Kolları: Shimano EF50, 8 speed
    Ön Attırıcı: Shimano C050
    Arka Attırıcı: Shimano Acera
    Ayna Dişli: SR XCC-T102 42/34/24
    Kaset: SRAM PG830 11-32, 8 speed
    Pedal: Nylon platform

Sele: Bontrager Sport
    Sele Borusu: Bontrager Approved
    Gidon: Bontrager Approved, 30mm rise
    Boğaz: Bontrager Approved, 25 degree
    Çatal Yatağı: Aheadset Slimstak w/semi-cartridge bearings, sealed
    Fren Seti: Tektro V w/Shimano EF50 levers

2. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu şekilde tek tek parçalarla bisikleti toplamak çok çok daha maliyetli olucaktır.O yüzden toplu bir bisiklet almanızda fayda var.Eğer o kadroyu çok istiyorsanız bir tane Salcano alıp kadroyu değiştirebilirsiniz.Salcano'nun bu sene fiyatına göre verdiği donanım gayet güzel fakat kadro kalitesi olarak çok da kaliteli birşey diyemem açıkcası.

3. Necroshine

Necroshine Üye

Seviye:
    Bahsetiğiniz kadronun ne olduğunu pek anlayamadım.
    Anladığım istediğiniz bisiklet Trek 3900. Bence bölye bir bisiklet için toplama yapamaya değmez. Direkt olarak 3900 temin ederseniz bence hem daha az zahmetli hemde güzel bir bisikletiniz olur. Zaten saydığınız özellikler Trek 3900 ün üzerindeki ürünler...

4. murat gülşen

murat gülşen Yeni Üye

Seviye:
    Biliyorum arkadaslar cok uygun olur hazır alsam ama aklımda o kadro var ve ona yönelik bişiler yapmak istiyorum.Benim için önemli olan o kadro gerisini daha sonra da halledebilirim.Bana o kadro ve normal şehirde binmeye yeticek tarzda bir ekipmanla bisikleti kullanabilir hale getirmek önemli gercekten cok cok mu masraflı olur.Pek anlamıyorum dısardan bakıldıgında uygun olucakmıs gibi geliyor ancak bir sürü parcası var benim için önemli olan fren ve vites takımı onlarda da cok buyuk bir isteğim yok alivio veya acera bana yeticektir baslangıcta.Diğer parcaların cok fazla da kaliteli olmasında gerek yok ses yapmasın yolda bırakmasın yeter.örneğin 150 euro ya da maşa var 35 euroya da bazı parcaların kalitesinden biraz feragat edebilirim sonucta safaltta binicem agırlıklı olarak yok mu baska fikri olan konuda bu arada yazan arkadaslara da tesekkurler eger toplayamazsam gidip merida TSF 100 alıcam.

5. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    açık eksiltme ilanı gibi olmuş . Forumdakiler ne diyebilirlerki siz donanım ve kadroya karar vermişsiniz kim daha ucuza toplar diye soruyorsunuz ben mi öyle anladım sorun nedir ? kadro ve donanımı kaça toplayabileceklerini ilgili firmalara sorup birini tercih edeceksiniz en nihayeti !

6. murat gülşen

murat gülşen Yeni Üye

Seviye:
    Bisiklette fren ve vites sisteminin fiyatları aşşagı yukarı belli ama bilmediğim bir sürü parcası var yani önemini pek bilmediğim örneğin göbekler bir cok marka göbek var fiyatları pek belli değil yada sele borusu kilidi sele vs gibi şeyler ne kadar tutabilir onu soruyorum jant dış lastik vs.. gibi şeyler sonucta elimde en ufak bir vida bile yok eger cok pahalıya gelmicekse kadroyu alıcam ve alabilirsem bir kısmını ikinci el alıcam geri kalanları kullanılmamıs alabilrim ama hepsini kullanlmamıs parcalardan hesaplarsam ortalam ne kadar tutar onu merak ediyorum.Yani kadro hariç hepsi 300 civarı mı 500 civarı mı tutar onu soruyorum mutlaka orta sınıf bir bisiklet toplayan arkadaslarımız vardır. Bu arada yukarıdaki listeyi örnek olarak verdim yani cok fazla ileri teknoloji beklentim yok anlamında trek 3900 bir bisikletin teknolojisi gibi bir şey olabilir anlamındaydı yoksa birşey belirlemiş değilim.

7. caner ünsal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Alivyo set. 300 Tl kadar
    Ayna Kol
    Arka Aktarıcı
    Orta Aktarıcı
    Vites Fren Kolları
    Fren Ayakları
    Orta Göbek
    Ön Göbek
    Arka Göbek
    Dişli
    Zincir
    Vites Telleri Ve Kabloları
    Fren Telleri Ve Kabloları
    Orta Göbek Sökme Takma Anahtarı
    Ayna Kol Sökme Takma Anahtarı
    Geriye kalan: sele, sele borusu, gidon, gidon boynu, pedal ve jant takımı, lastikler, maşa
    jant seti deore: 150 Tl, dış-iç lastikler ön-arka toplam 150 Tl
    amortisör 200-250
    gidon-gidon boynu 100
    sele ve borusu, pedallar 100
    kadro, furş, sele kelepçesi örn: scott reflex 350 Tl
    1400 Tl

Neredeyse bu fiyata peşin scott aspect 30 almak mümkün.
    Tabi bazı parçaları 2. el alarak toplama bisiklette maliyeti düşürebilirsiniz ama istediğiniz parçaları takip edip pazarlık yapmak, gerçekten sağlam olduklarını, çok yıpranmadıklarını teyit etmek zaman ister. birde doğru montaj yapmak var, bisikleti seven montajını kendi yapabilen bir insan için benim olumsuzluk olarak saydıklarım keyifli bir süreçte olabilir.
    yukarıda yazdığım parçalarda eksikler olabilir tamamlanırsa memnun olurum.

murat gülşen bunu beğendi.
  8. murat gülşen

murat gülşen Yeni Üye

Seviye:
    Jef hocam ilgilendiğin için tesekkürler ancak alivio seti 300 e mal ettik diyelim.250 liralık amortisör cok da işime yaramaz 35 dolara suntour baktım ve jantlar alexrims olursa sanki bayağı bir fiyat aşşağı iniyor amoeba sele ve gidon baktım uygun olur diye ama fiyatlara ulaşamadım.Benim için önemli olan bisiklet baslangıcta asfaltta sorunsuz çalışsın yeter hafiflik vs aramıyorum.bunlarla toplasak bisiklet kullanılmaz bir hal mi alır yoksa bunlarda idare eder diyebilirmisin..Zaten cok uzun zamandır bisiklet kullanmıyorum alıpta dağa cıkmıcam en azından şimdilik ilerde olursa o zaman maddi duruma göre modifiye ederim.Şimdilik en fazla yapacagım yol 2 hafta da 1 kez falan bir 100 km yola cıkarım o kadar.Yardımların ve sabrın için tesekkur ederim.Hatta full alivio bile olmak zorunda değil acera ile aralarında cok fiyat farkı yok diye full alivio olsun dedim yoksa cogu bisiklette arka vites alivio ön ayna kol acera falan anladıgım kadarıyla birbirleriyel uyumlu parcalar.

9. caner ünsal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Benim amacım özel bir neden yoksa hazır bir bisiklet almanın hem daha ucuz hem de zahmetsiz olduğunu somutlaştırmaktı yoksa sizin düşündüğünüz parçalarla da olur tabi , Ancak ilerde değiştirmek üzere aldığınız parçaları 2. elde satarken epey zarar edersiniz.
    Kadro gibi temel parçalarda mümkün olduğu kadar uzun süre değiştirme ihtiyacı duymayacağınız seviyede seçim yapamanız daha doğru olur.
    Tek tek parçalar üzerinde performans ve uyum olarak pek yorum yapabilecek kadar bilgili sayılmam. Bisikletin yaşamınızda ne kadar yer alabileceği , nasıl bir kulanım alanı olacağını keşfedebilmek için makul fiyatlı bir 2. el alıp zaman kazanmak bana daha doğru geliyor.
    İlk bisikletini toplama olarak oluşturmaya çalışmanın faydası işin içine hızla girip çabuk öğrenmek olabilir seçim sizin.