Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet tercihi?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında yasemin arcan tarafından paylaşıldı.

1. yasemin arcan

yasemin arcan Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba,
    Ben eskiden bisiklet üzerinden inmezdim fakat aşağı yukarı 6-7 yıldır bisikletime binemiyorum. Nedeni ise sanıyorum ki dağ bisikleti almam. İlk kullandığım bisiklet pinokyo idi, daha sonra şehir bisikleti kullandım. Bu 2 bisiklette de hiç zorlanmadan saatlerce binerdim. Ne zaman bir dağ bisikleti aldım bisiklete binemez oldum. Yokuşlarda bisiketimden inip elimle taşıdım kendisini. Nefes darlığı problemim de olduğu için çok zorlandım.
    Ayrıca tamamen bisikletlerimin ailemin seçimi olmasından dolayı sanırım ki kadro boyları bana çok büyük geliyordu. Sele boyu en aşağıdayken bile bisikletimi durdururken selenin üzerinden atlayıp hafif yana da bisikleti yatırdım mı anca ayak ucum yere değiyordu :) Ve binemediğim bisikletimin çalınmasıyla yeni bisiklet arayışı içerisine girdim, ne kadar bilgisiz olduğumu da farkettim.

Önce 500 lira bütçe ile bisiklet aradım fakat yeterli değilmiş sanırım. Sedona 311 lady modelini görünce bütçemi en fazla 900'e kadar çıkarabildim. Fakat aklıma takılan bir kaç soru var.
    1. Ben bisikleti şehir içi kullanacağım. Acaba önceki dağ bisikletim mi çok ağırdı, başka model dağ bisikleti alsam mı daha iyi? Yoksa Şehir bisikleti mi daha mantıklı olur? Hızlı sürmeyi seviyorum, benim için önemli olan yokuşlarda problem yaşatmaması. (Yokuşlarda ne tür bisiklet alırsam alayım problem yaşayacağımın farkındayım, daha doğrusu bu problemi en aza indirmek istiyorum diyelim)
    2. 900 liraya kadar 311 lady harici başka model var mıdır mantıklı olan? Merida crossway serilerine baktım fakat Lady olanların satışını pek bulamadım.
    3. Erkek bisikleti almam sorun olur mu? Bu arada boyum 1.57 ve uzun zamandır spor yapmadığım, işm de bilgisayarda olduğu için biraz kilolu sayılırım.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Hüseyin Tekin bunu beğendi.
  2. Mr. Potato

Mr. Potato Giggity

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Pinokyo'yu okuyunca bittim, benim de ilk bisikletim Pinokyo'ydu, Harley-Davidson'lar gibi bi gidonu vardı, herkes dönüp bakardı en az bir kez :)
    Şehirde sürecekseniz dağ bisikletine hiç gerek yok. 26" bi şehir bisikleti işinizi görür sanırım. En az 24 vites olsun. Kadın bisikletinin farkı kadrosunun biraz daha anatomiye uygun tasarlanması, ama olay kadro boyuyla da ilgili. Ben buna rahat binerim, severek sıkıntısız sürerim derseniz çok sorun olmayacaktır normal kadro diye düşünüyorum.

Yokuşlara gelince, zamanla alışıyor insan, rahatça çıkıyorsunuz. Lakin hızı seviyorum sözü şehir içinde pek hoş sonuçlara yol açmayabilir :)

Hüseyin Tekin bunu beğendi.
  3. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    28" diyecektiniz sanırım. Şehirde 26" lastik mantıksız.

http://www.salcano.com/Urunler.aspx?idurun=997

City Sport 50 Lady de bütçeye uygun. Ayrıca kendinizi lady modelleriyle kısıtlamayın. Deneyin belki normal modeller de size uygundur. Carraro Sportive 224 de listenizde bulunmalı kesinlikle. Tabi size uygun olan en küçük kadro boyları olacaktır muhtemelen. Görmeden, denemeden almayın sakın. İnternet siparişi tecrübeli kişiler için uygun, o açıdan söyledim. :)

4. Mr. Potato

Mr. Potato Giggity

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    1.57 boya 28" uygun düşer mi?

5. gokhan.gursel

gokhan.gursel Kıdemli Üye

Seviye:
    madem pinokyo ile başladınız
    modern pinokyolara ne dersiniz
    katlanır bisikletleri incelemenizi tavsiye ederim

6. yasemin arcan

yasemin arcan Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Salcano düşünmüyorum açıkçası. Benim merak ettiğim sedona 311 lady beni üzer mi? Ağırlığı sitesinde yazmıyor. Merida veya diğer sedona amortisörlü modelleri ~13kg ağırlığında. 311 lady modelinde kullanılan ek malzemeler çok ağırlık farkı oluşturur mu?

2-3 gündür yoğun araştırmalarım sonucunda çelişkide kaldığım modeller

scott sportster
    sedona 311
    merida crossway 40v l
    ghost cross 1300

Bu modeller arasından tercih yapmak gerçekten çok zor. Bana düşündüğüm modeller arasından şu şu daha iyi bir seçim olur diye öneriniz olur muydu?
    Nişanlım da benzeri modellerin erkek olanları arasında kararsızlıkta. Aslında 2 bisiklet alınacak aynı modelin man-lady farkı olacak sadece.

7. Ender şeker

Ender şeker Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Eşime trekking kendime dağ bisikleti aldim.eşimin bisikleti kesinlikle daha ağır.ikiside aluminyum olmasına rağmen 4 5 kilo fark var aralarinda.bence kafaniza 1 2 model koyup gidip bir bisikletçide yakından inceleyin.hatta birkaç tur atin ve ağirliğina bakin.daha doğru bir seçim yapmiş olursunuz

8. FATIHERDİNÇ

FATIHERDİNÇ Aktif Üye

Seviye:
    şehir bisikletinin en güzel temsilcisi bana göre sedona 341 hafif cross aynı zamanda

9. Mr. Potato

Mr. Potato Giggity

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Ben tercihimi Merida'dan yana kullanırdım. Diğerlerinden bir adım önde.
    Ghost, Scott zaten bilinen markalar, modellerin özellikleri çok yakın. Sedona da bunlardan pek farklı değil.
    Görünümünü beğendiğiniz ve fiyatı uygun olanı seçmenizi öneririm. Kullanım amacınıza göre gidip Ghost'a 1200 lira vermeye değmez mesela. Bir de Scott sportsterr kaç mesela aklınızdaki?

10. Ender şeker

Ender şeker Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
  11. yasemin arcan

yasemin arcan Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Önerileriniz için teşekkür ederim fakat yolladığınız modellerde Altus vites var. Benim baktığım Acera ya da Alivio serisi. Yani ucuza kaçayım diye bianchi ya da salcano gibi modelleri de istemiyorum. Araştırmalarım sonucu bu dediklerim arasında kaldım. Sanırım Merida alıp lastiğini değiştireceğim, kafama takılan tek sorun lastikler.

12. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bakımlarını yaptıktan sonra Acera ya da Altus, sizin için bir fark oluşturmaz. En önemli kısımlar her zaman kadro ve jantlardır. Bunlar sağlam olduktan sonra, parçaları sorunsuz taşıdıktan sonra Tourney ile bile keyif sürebilirsiniz.

Ayrıca Merida aldıktan sonra neden lastiğini değiştireceksiniz anlamadım.

13. yasemin arcan

yasemin arcan Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merida'nın 40 V modelinde kullandığı lastiğin sürekli patladığı konusunda yorumlar okudum, ne kadar doğrudur bilemem. Biraz kafamı kurcaladı açıkçası :)

14. Haluk Tarhan

Haluk Tarhan Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bende 40 D var yaklaşık bir aydır bir sorun çıkmadı. Ben de okudum yazanları ancak uzun süredir kullanıp problem yaşamayanlar da var. Lastikl basınçlarına dikkat etmeli doğru ayarlamalı derim. Yine de patlarsa- ozaman gelsin marathon plus :)

15. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    erkek bisikleti yerine bayan bisikleti alın rahat etme açısından işe gitmek için kullanacaksanız..1.57 boy ise midyum kadro olacak , large olmaz hele hele büyük kadro hiç olmaz..şehir bisikleti uygun olur..amortisörsüz ..yokuşlarda problem yaşamak istemiyorsanız yüzde 30 karla kilitli pedal alacaksınız ama alışma dönemi olacak tabi soldan zor çıkar dururken kuvvetinizi sola verdiğiniz an düşersiniz gülü seven dikenine katlanır misali spd yani kilitli pedal konfordur tehlikeside var ama alışıyor insan yanda duran araçların yanından geçerken yavaş geçmek ve sağ ayak kilitten çıkmış olması gerekir ani bi kapı açılması olabilir ..
    900 lira bütçe ile 900 liralık parçalar demektir yani ayna kolu rublesi rakamın büyümesi 1200 liraya gelmesi sizin biraz daha iyi bisiklet almanızı sağlayacaktır..

16. yasemin arcan

yasemin arcan Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Lakin kilitli pedal biraz korkuttu beni başlangıçta. Yıllardır bisiklet kullanmıyorum, alıştıktan sonra düşünebilirim dediklerinizi :)
    Dediğim modeller arasından birini almaya karar verdim. Bisikletçileri gezip, görüp ağırlık, boy gibi detaylarına bakıp ona göre alacağım.

17. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=80109

önemli bilgilere buradan ulaşabilirsiniz..

18. yasemin arcan

yasemin arcan Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Uzun arayışlardan sonra tercihimi 17 kadrolu Sedona 321'den yana kullandım ve bugün bisikletime kavuştum. Amortisörsüz olması, hafifliği harika. Aslında Merida 40-v ya da 311 lady modelleri için gitmiştim ama son anda 321 almaya karar verdim :)

19. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    iyi günlerde kullanın hayırlı olsun ..