Bisiklet bakım ve temizliği

erhan_

Üye
Tepki
7
beyler istanbulda veya oto yımacılar bisikletleri tazzikli su ile yıkıyıp silerlermi bide bisikleti silmezssek pas yaparmı?

Scudo

DWHL

Üye
Tepki
75
o tazikli su kapalı sistemlerin içine kaçabilir bence oto yıkamacıda yıkama bisikleti...

• Beğen
Tepkiler: Savaş Acıboz

cheyenne

Forum Demirbaşı
Tepki
191
valla ben oto yıkamacıya gittim önce gaz döktüler yağlı kısımlara sonrada tazzikli su ile yıkandı gayet süper oluyor yani kapalı kısımlar derken suya hassas bir bölge yok bildiğim kadarıyla

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
bencede hem bisiklet acısından daha sağlıklı çünkü tazzikli su bisikletin olup olmadık yerlerine girip ilerde sorun yaşatabilir.hemde insanın bisikletiyle daha fazla yakınlasmasını sağlar diye düşünüorum(ikincisi biraz garip oldu ama neyse :D )

• Beğen

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Ben bu şekilde yapıyorum...

biziklet nemli bezle silinir!
Toz toprak bulunan rulmanlı kısımlar wd40 gibi bir temizleyici ile temizlenir.
sonra ince yağ yada kaliteli kuru koşul zincir yağı ile yağlanır.
Amortisor ün bacakları teflonlu yağ ile yağlanır.

(Aşırı kir birikmiş bölgelerde wd40 kullanarak eskiyen yağın akmasını sağlar sonra biraz kurumasını bekleyip gereken yağı uygularım)

tazzikli su bilyalı veya rulmanlı (kapalı&açık) yağın zarar görmesine sebep oluyor...
Forumda birçok kez açıklandı...

Elinizden geldiğince boş bir vaktinizde sökün tekerleri ters yatırın yere yavaaş yavaaş temizleyin büyük zevk alacaksınız eminim :)

illa su uygulayacaksanız tazzikli olmayan bir su ile de yani hortum ile su uygulamak daha uygun...

Ben bu şekilde uyguluyorum
Hiç sorun yaşamadım...

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben bisikletimi hiç yıkamıyorum üzerindeki çamur bi süre sonra düşüyo yani kendi kendini temzliyo:)

• Beğen

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şuan ya bende yada sitede problem var videoyu izleyemedim ama biraz sonra tekrar deneyeceğim. Çok faydalı olacağı aşikar, bakalım belki o fırçalar kolay bulunur cinstendir, ah video bir açılsa :)

• Beğen
Tepkiler: faruk atasoy

Mustafa_Temizel

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Salcano
Adamlardaki temizkil teşkilatı bile on numara.Ellerini yıkamak için bile özel deterjanları var.gerçekten müthiş bir video.

happy_feet

Aktif Üye
Tepki
62
elim yağ oldumu eğer çıkmıyosa direk tinere başvururum şahsen :D .. adamlarda para var = imkan var .. o kadar malzeme olmadan bilenek gıcır gıcır ediyom bisikleti :D .. ama oldumu daha başka olurmuş gibi de gelmiyo değil hani :D.. teşekkürler video için ;)

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
5. dk daki alet zincir temizlemek için ve o nerede ise her bisikletçide var yaw o kadar bulunması zor bir parça değildir.

sadeceA

Aktif Üye
Tepki
84
@Mustafa_Temizel

Mustafa Temizel,:p
ellerini temizlemek için illa özel deterjan gerekmez,
sadece biraz yaratıcılık yeterli ,yabancılara özenip hayıflanmak yerine etrafımıza biraz bakıp var olan imkanlarımızla da pekala aynı sonucu alabiliriz,
1-ellerinizin kirlenmesini istemiyorsanız pazarda dahi bulacağınız (10 tanesi birarada 1 ytl)ameliyat eldiveni bisikletinizin arka sele çantasında bulundurursanız her an elleriniz temiz kalabilir.
2-bebeklerin popo yemizliğinde kullanılan ıslak havlu mendiller (tüm marketlerde 70 adeti 3 ytl ye)ellerdeki hertürlü yağ boya vs kirlerini tamamen temizliyor .(tiner vs herhangi bir kimyasala ihtiyaç kalmadan)çanta için 15 lik küçük paketleri de mevcut.ben elime bulaşan yağlıboyalardan bu mendillerle kurtuluyorum:eek:
sevgiler bol pedallı günler...

Fatih Özçetin

Aktif Üye
Tepki
72
Ben bisikletimi her sürüşten sonra siliyorum bunu nemli bir bez ile yapıyorum acaba yanlışmı yapıyorum dogrumu.?

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
sadece kadroyu üzerindeki çamur toz gibi şeylerden kurtarmak için siliyorsan sorun yok.yağlı bölgelerde yapma yeterli.

• Beğen
Tepkiler: Fatih Özçetin