Bisiklet temizliği

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Gaz yağı bulamadım hiç bir yerde. Terebentin kullanmayı deneyeceğim, bisikleti ve zinciri temizlemek için.
Mazot tam buharlaşmıyor, ince bir tabaka kalıyor diyorlar, o yüzden denemek istemedim.
Ama gaz yağı bulsam iyiydi ya. Bir kaç litre alıp zincir, ruble vs direk içine daldırmak güzel olurdu. Zincir temizleyiciye doldururdum falan. Bol bol kullanırdım. Terebentinin litresini 20 liradan satıyorlar, gaz yağı pompa fiyatı üç buçuk lira. Ama yok hiç bir yerde :(

Kullananlar nerden alıyorlarsa bilgilendirebilirler mi?

Scudo

dodobir

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Kerem
Bisiklet
Cube
@Jokurx

Ben de yeni bir uyeyim ve madem forum search ozelligini tam kullanamiyorsun, ben kisa bir ugrastan sonra ogrendiklerimi paylasayim seninle.

Bisikleti en ideal temizleme yontemi eline bir sunger alip, bu sungeri kopuklu ve tercihen ilik veya sicak suyla dolu kovaya daldirip, bisikleti bu sunger ile temizlemek ve akabinde bir bezle kurulamak. Basincli su ile yikamak pek tavsiye edilmiyor cunku bisikletin ic aksamlarina su girme ihtimali doguyor ve bu istenilen birsey degil paslanma bakimindan.

Zincirleri ve balatalari temizlemek icin ise wurth balata temizleyici en ideal urunlerden biri. Eger wurth pahali geliyorsa mazot da kullanabilirsin. Hangi secenegi yaparsan yap, zinciri temizledikten sonra bir bez veya sungerle yikayip, kurulaman iyi olur. Zincir temizleyici bilesenlerin(wurth veya mazot) ortadan kalkip, yaglama islemini uygulamak uzere ideal bir ortam olusmasi icin.

• Beğen
Tepkiler: cngz

EUOGLU

Üye
Tepki
1
İsim
Emir
Bisiklet
Bianchi
selamlar salcano zoom bisikletim var zaman zxaman söküp parçalarnı temizleyip geri takmak istiyorum ama hiçbi fikrim yok ne yapacağım hakkında arka süspansiyonla başlayacağım ama alyan anahtarıyla çevirdikçe ne bir çıkma gevşeme oluyor nasıl sökebilirim bunu evet çok acemice bi soru ama nasıl :D :D teşekkürler şimdiden

caşş06

Üye
Tepki
60
İsim
tanbaha
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet temizliği ve bakımı hakkında delta bisiklet bir video paylaşmış izleyiniz.NOT:Kullanılan ürünler mucoff markadır.

• Beğen
Tepkiler: historiyst ve cngz
Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@EUOGLU O süspansiyonu sökebilmeniz için aynı numara alyen anahtardan bir tane daha edinip çift taraflı gevşetmeniz gerekiyor, zamanında ben de sökmüştüm.Diğer bir yöntem de bir vidayı gevşetirken diğerini pense ile sabit tutabilirsiniz, sıkarken uğraştırabilir.

Enes54

Üye
Tepki
35
İsim
Enes Yavuz
Bisiklet
Bisan
bugün bisikletimi eşimin aldırdıği doğal bir urunle temizledim şaştim kaldim elciklerim mikrop yuvasıymış.kadrodaki yağlı yerlere uyguladım anında söktü.Tavsiye ederim.reklam olmasın diye burda ismini paylaşmıyorum merak edenler özelden yazabilir..Siz nasıl temizliyorsunuz bisikletlerinizi.?

historiyst

Pedalşör ;)
Tepki
1.014
İsim
Murat Hoca
Bisiklet
Giant
@caşş06 İnsan bu kadar emek verip temizlemiş olsa bırak dağ taşı biraz tozlu yola bile sürmeye kıyamaz onu ...

keremkucuk041

Aktif Üye
Tepki
131
@Enes54Hocam reklam olmasın ama buraya yazsanız iyi olur , yoksa herkese mesaj atmak zorunda kalacaksınız :) mesela bende merak ettim :D

Tahminimce För*bix (güzel sansür [emoji16])

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enes54

Üye
Tepki
35
İsim
Enes Yavuz
Bisiklet
Bisan
Yazim ozaman napalim.Glint joker kokusuz renksiz su gibi reçine özlü bişey.sadece sitesinde var digerleri sahte.

Tepki
35
Bisiklet
Bianchi
Öncelikle herkese merhaba. Benim şu anda kullanılmayan iki adet bisikletim var, 16 jant Bianchi ve 20 jant Salcano (çift amortisörlü dağ bisikleti). Bisikletler çok fazla kullanılmadı ancak çok yeni değiller ve biri uzun süre örtülerek bekledi. Ben bunları temizleyip satmak istiyorum, temizlik ve bakım/pas sökme işlemleri için ne önerirsiniz? Elimdeki malzemeler şunlar:
  • B'twin 500 el pompası
  • B'twin 100 6'lı anahtar
  • B'twin 100 lastik yama kiti
  • B'twin 3 adet lastik levyesi
Bir de fiyat olarak ne demeliyim? Teşekkürler.

tMisagi

Üye
Tepki
84
İsim
Batuhan
Bisiklet
b'Twin
Merhabalar
Dün yağmurlu havada sürüş yaptim bisikletim çamur oldu bugün de ni yıkayayım dedim öncelikle şunu belirteyim 2 aylık kullaniciyim acemiyim yani. Tabi yıkarken bazı şeyleri yakından görmüş oluyorum dikkatimi çekiyor . Ama bunlar normal midir degilmidir size danışman isterim

20181119_203624.jpg 20181119_210455.jpg

Bu bisikletimin önceki sonraki hali şuan suların süzülmesini bekliyorum. Zincire yağlama yapicam . Fırçayla yıkama yaptim . Varsa öneriniz veya yapma dediginiz bekliyorum.

20181119_205903.jpg

Dişlerin bazılarında aşınma,bir tanesinde ise kırılma meydana gelmiş. Bunun sebebi nedir neyi yanlış yapıyorum?

20181119_210104.jpg

Jantta fren izleri var bu normal bir şeymidir? Normal değilse hatam nerede . Ben 2 freni aynı anda kullanan birisiyim bunuda belirteyim .

20181119_211424.jpg

Bu bölümde ise kadro koruyucum olmasına rağmen zincir hasar verebilmiş . önereceğiniz kadro koruyucu varmı ben shimanonun bez olani kullanıyorum

Saygılar sevgiler ....

Açtığım konu muazzam bir yer taşınmış kesinlikle sorunlarım çözüme ulaşacaktır :) konuyla alakalı tek şey bisikleti yıkamam :) sizede zahmet oldu eyvallah emeğinize sağlık :)

mustang41

Aktif Üye
Tepki
273
İsim
Mustafa
Janttaki fren izleri ve Kadrodaki çiziğe bir şey diyememde,Aynakoldaki kırık hiç normal değil.Bence bunu Decathlon ile bir görüşünüz.

• Beğen
Tepkiler: Triban

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
@tMisagi eski mesajlarima da bakabilirsin. Daha önce karşılaştığım sorunlar.

100 km olmadan aynakol orta dişli aşınmıştı bende. Aynakolun kalitesinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Kimi triban 500 kullanıcısı memnundu aynakoldan, en iyisi mi çok geçmeden decathlona göster en azından çok zaman geçmeden görsünler.

Jant aşınma çizgileri yine 100 km civarı kaybolmuştu bende. Jant fren yüzeyi kirli gözüküyordu sürekli. Onun üzerine 1000 km kullandım sorun çıkarmadı. Forumda jant fren yüzeyi temizliğiyle ilgili başlık açılmıştı, cif ve silgi öneriyorlardı. Ben arasıra ıslak mendille temizliyordum en azından parlamasa da kirini alıyordu.

Kadro koruyucu olmasına rağmen nasıl o şekilde oldu hayret. Benim bisiklette sadece jelatin yapışkan vardı ve bir sorun yaşamadım. Naptın taşa toprağa mı daldın yol bisikletiyle:D

Konuyla alakalı birşeyler yazmak gerekirse ıslanan bisikleti çok çamurlu değilse ıslaklığı kurumadan kuru bir bezle bisikleti ve zinciri temizlemekte yarar var.

Aynı şekilde kuru havada kullandıktan sonra ara sıra ıslak bezle bisikleti ve zinciri temizleyince yıkamaya sık ihtiyaç kalmıyor.

Zira zincirin vıcık vıcık yağlı olmasına da gerek yok. Rahat bir biçimde hareket etsin baklalar yeterli.

Umarım faydalı olur.

tMisagi

Üye
Tepki
84
İsim
Batuhan
Bisiklet
b'Twin
@mustang41 teşekkür ederim . Yolumuz decathlon o zaman :)

@Kook teşekkür ederim . Valla daha köye gitmedim sadece yolda sürdüm birde köye gidecem düşünün :)

Bisikleti yıkadım 1 saat süzülmesini bekledim . WD 40 geçtim zincire suyu iyide egale etmek için 30 dk da onu bekledikten sonra her tür da 2 damla kullanmak üzere bütün dişlilere hafif yedirdim :)

Cevaplar için sağolun decathlon a gidecektim zaten vitesde problem var basınca değilde ittirince geçiyor bunada batırmış olurum

@Kook

Decathlon ile Whatsupp üzerinden görüşüp resimleri attım . WP ye cevap veren arkadaş hemen müdürüne iletti durumu . Şekerpınar da bir adres verdiler bisikleti oraya kargolamamı istediler . bisiklet hakkında ne şikayetim varsa , sipariş nosuyla birlikte a4 e yazmamı istediler . bakalım bekliyip görücez nolacak :)

Bu arada bu bisiklet bana ilk geldiginde kargo tekerini yamultmuştu . onuda söylemiştim sıfırını göndermişlerdi bana . bakalım bu kez nolacak .
adıma sevindirici olan adamlar ikiletmeden işleme alıyorlar . Baklım fabrikada neler olacak .

( konuyla alakalı olarak bisikletimi bezle sildim bugün :D :D :D )

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
@tMisagi Bisikleti nereden almıştın?Mağaza, internet?
Ben whatsapp tan yazınca en yakın decathlona götür demişlerdi. Şikayetvar üzerinden yazınca ilgilendiler, benim bisiklet de internet mağazaya gidiyor(durum netlik kazanınca ilgili başlıklardan yazacağım). Sen kendin mi kargoluyacaksın, mağaza belki yardımcı olur(müşteri hizmetleri öyle demişti bana). Gelişmeler senin için sevindirici olur umarım.
Hadi jant neyse de aynakolun dişinin kırılması nasıl olabilir ilk kullanımlarda (profesyone bisikletçi misin ne kadar tork uygulayabilirsin ki), biyere mi çarptın acaba. Bendeki gibi saçma bir durum olmamış iyiki (tüm yaprakları kullanmama rağmen sadece orta yaprağın dişleri yenmişti), atölyeye göstermiştim geçiştirmişlerdi üzerine de gidememiştim.

Hangi vites kolunda sorun var? Ben de soldaki sorun çıkarmıştı, sağdakinden memnundum. Araştırdığım ve duyduğum(bizzat atölye çalışanlarından) kadarıyla birçok kişi vites problemleri yaşamış, kronik sorunluymuş. Vites sorununu kesinlikle yaz,çözüm getiremezlerse bile en azından kağıt üzerinde dursun(şikayet kağıdının da fotosunu çek), atölye raporunu da sakla; ileride bir sorun çıkartırsa gösterirsin.

Konuyla alakalı olarak:D: zincir baklaları rahat hareket etmiyorsa, zinciri söküp mazota yatırın. Mazotu süzüp tekrar kullanabilirsiniz bu arada. Yağ yoksa ya da pahalı geliyorsa makine yağı, wd40, motor zinciri yağı ile yağlayacağınıza zincir mumlama(chain wax) yapabilirsiniz. Forumda ve forum dışında herhangi bir kaynak bulamadım:okyrm:, ingilizce olarak da birkaç kaynak var sadece niye böyle bilmiyorum, halbuki 1-2 watt tasarruf bile sağlıyor(millet neler neler yapıyor birkaç watt için:harika:).

Şu konunun içinde bahsedilmiş: (link)

tMisagi

Üye
Tepki
84
İsim
Batuhan
Bisiklet
b'Twin
@Kook

Tamam ben sana bisikletteki bütün sıkıntıları açık net yazayım .

1-) Ön aktarıcı vites çalışmıyor . Yani soldaki . Vitesi boşta denediginizde tıkır tıkır işlemekte . ama bisiklete bindiginizde durumlar degişiyor . vitesi degiştirebilmem için ittirme yapmak lazım oluyor . 10 sny boyunca basılı tutman gerekiyor . bunun dısında kesinlikle degişmiyor .

2-) Jantlar da sıkıntı gördüm ( tabi sıkıntıysa )

3-) Frene basında ugultu geliyor . Egerki hızlıysam ön teker de titreme oluyor . yokuş aşagı o titreme denge kaybına kadar götürüyor .

4-) Aynakol dişlileri hasarlı , Birisi kırık . ( Kesinlikle çapraz kullanım yapmadım .

5-) Ön , arka fark etmeksizin vitesler patır kütür atıyor . mantıken böyle olmaması lazım .

bu sorunları özerine decathlon ile wp üzerinden iletişime geçtim . 2 aylık bir ürün oldugunu yazdım . bana saat 17.30 olmasına ragmen hemen dönüş yaptılar normalde 18.00 a kadr iletişim açık ama 17.00 dan sonra cevap vermiyorlar pek yogunluk adı altında :D ama bu yazıya hemen döndüler . Sipariş no yu sordular . ürünün faturasını sip nosunu herşeyini attım wp den .

ertesi gün sabah bana kendileri dönüş yaptılar müdürleri ürünü verdikleri adrese göndermemi istediler . Muhtemelen bisikleti tekrardan degiştirecekler , öyle olursada 3. sıfır bisikletim olacak heralde :D

bisikleti hiç bir yere çarpmadım . zaten 4 kere kullandım shimano kadro korumasını bile 2 tane aldım diger tarafada taktım nolur nolmaz diye :D bu kadr da özen gösteririm . hatta maşalara da alıcaktım maşalara daha kalın olunca baglıyamam diye almadım :)

durum böyle ...

Şunu belirteyim ben bisikleti alırken bisikletin ne kalitede oldugunu biliyordum bunu bilerek aldım . Sırf acemiyim arkamda decathlon olsun diye aldım . Çok şükür şuana kadar yardımları oldu . Ben bu sorunları carraroda , mosso da yaşasam nolurdu bilmiyorum .

Not : Konudan kopmıyalım . benim bisiklet mat boya bezle silince güzel oluyor çizilme olayıda düşük bir risk :D çok çamurlu degilse tabi . bezi ıslatmaya pek gerek yokmuş . youtubede bir videoda izlemiştim . ben genede ıslatıyom ama :D

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
@tMisagi Bisiklet zaten gidecek ama başka kullanıcıların faydalabileceği için bir şeyler yazayım.

Vitesler shimanodaki gibi çıtır çıtır (crisp) değil de sramdaki gibi tak tak geçiyor genel olarak. Vites ayarları tamsa (yeni bisikletlerde vites fren kabloları yerine oturabiliyor, esniyor bir müddet) yapmaması lazım böyle sorunları. Aynı şekilde fren yüzeyleri de oturuyor ilk kullanımlarda, yüzeyi düzeliyor fakat fren bacakları sağa sola eşit bir şekilde basıyorsa, asimetriklik yoksa titreme gibi şeyler de olmaması lazım.Belki furç yatağı (maşa)boşluğu vardır.

Aynakol için triban 500 kullanan 2-3 arkadaşta sıkıntı yoktu, zincirleri temiz olmamasına rağmen(ki ben o kadar temizliyordum).

Fazla sakınılan göze çöp batarmış, bundan oluyor herhalde :D

Jantlar için ise her 100-150 km de bir ince akord yapıyordum(çukurlardan kaçarak kullanmama rağmen, belki kilodan dolayı oluyordur)

Benim sürecim sıkıntılı oldu, ama müşteri hizmetleri sonunda ilgilendi. Bu kadar uğraşmasam ilgilenirleceklerini düşünmüyorum. Acaba seninki sıfır ve yeni bir bisiklet olduğundan mı bu şekilde karşıladılar? Ya da çevrende decathlon mu yok, ondan mı kargo ile gönder dediler?

Diğer firmaların böyle şeyler yapacağını hiç sanmıyorum? Onlardan zaten umudum yok. :(Çünkü küçük işletmetlere satıyorlar bisiketi ve onlara bırkıyorlar garantiyi, tamiri. Fakat decathlon mağaza atölyesindeki tutum da mahalle bisikketçisini aratmıyor.:mad:

Ben başka bisikletle alacaktım decathlondan fakat ikinci el olduğu için o işlemi yapamıyorlar galiba. Eğer imkanın varsa üst modellere nir bak, zaten bir tek 520 ve 540 var. 520 bir ara mağazalarda vardı o zaman incelemiştim; frenleri, jant çemberleri ve jant göbekleri daha kaliteli duruyordu. Ayrıca Shimano Sora nın yeni modeli R3000 li satıyorlar. Bence fiyat farkına değer :harika:
Şu adam da bayağı beğenmiş :D

Konu ile alakalı olarak:D: şu youtube kanalındaki zincir temiziliği ve zincir mumlama ile ilgili videolara bakmanızı tavsiye ederim.
(link)

• Beğen
Tepkiler: tMisagi

tMisagi

Üye
Tepki
84
İsim
Batuhan
Bisiklet
b'Twin
@Kook Ben onu yazmayı unuttum decathlon hangi mağazadan aldığımı sordu online aldigimi soyledim . O yüzden magazaya postalayamadı heralde :) alacak arkadaşlar online alsın yani

Konu ile alakalı olarak video için teşekkür ederim takip edeyim . :) zincir temizleme olayı zaten hassas bir olay ablacığım kadarıyla video iyi oldu

• Beğen
Tepkiler: Kook

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
@tMisagi Aynen hocam alacak olan online alsın, zaten mağazadan online sipariş diye bir şey var bisiklet mağazada olmasına rağmen bu şekilde alan birkaç kişiye rastadım. Muhattabınız olur en azından çünkü mağaza stokları değişkenlik gösteriyor. Mesela Ankara'da triban 500 üstü model yok mağazalarda bazı mağazalarda yol bisikleti bile yok.:acpsnr:

Zincir temizlemek, yağlamak gördüğüm kadarıyla o kadar önemli değil gibi hatta zincirin aşırı yağlı olması da aksine kötü dişlileri bıçak bileyler gibi biliyor( bir de o tuttuğu tozla birleşince. Yağlı olunca vitesler güzel geçiyor, zincir takılmıyor.
Temiz olması esas olarak parçaların(aynakol, ruble, zincir) ömrünü uzatıyor. Özellikle 10 lu 11 li sistemlerde 0,5 zincir uzaması varsa değiştiriliyor zincir. 8 li sistemde 0,75 tekli sistemde 1,0 a kadar kullanılabiliyor. Yani üst seviye sistemi planların dikkat etmesi gereken bir olay esasında çünkü üst sistem bir aynakol, ruble parasına :eek: giriş-orta seviye bir bisiklet alınıyor neredeyse. 8 li sistem yedek parçaları onların yanında devede kulak kalıyor, fakirin malı kıymetli olurmuş :Dbakma biz uğraşıyoruz işte.:D
Ayrıca genel olarak temiz olması güzel zincir atınca ellerin simsiyah olmuyor; etrafa, kıyafetlerine bulaşmıyor en azından. :)

• Beğen
Tepkiler: tMisagi